Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Πως το iPad άλλαξε τα δεδομένα για τους κιθαρίστες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 30/04/2012 - 23:30

Αρχικα σε ευχαριστω παρα πολυ για τα φωτα σου και εκτιμω τις αποψεις σου....Να σαι καλα...!! Ξερεις τι μ αρεσει σε αυτο το μηχανακι ?? Οτι εαν δεις τις εξοδους του εχει απανω...και xlr για μικροφωνικες και loop και ακουστικα αριστερα και δεξια sorround οutput και μπορεις να το χρησιμοποιησεις μαζι με garageband...!! Και το καλο ειναι οτι αποθηκευονται τα presets στην πεταλιερα και δεν χρειαζεται καθε φορα να μπαινοβγαζεις το ιπαντ και να το κουβαλας μαζι σου στο στουντιο για να προβαρεις η σε κανενα λαιβ...!! Πλ φιλικο περιβαλλον και ειναι και πολυ πρωτοποριακο...!! θελω ομως γνωμες και απο αλλους μην κανω πατατα...!!

Το βασικό είναι να την ακούσεις ο ίδιος και να δεις αν σου αρέσει εσένα προσωπικά ο ήχος που πολλές φορές είναι καθαρά υποκειμενικό. Σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους δεν αρέσει... Το ξέρω ότι προσφέρει πολλές ευκολίες αλλά και άλλες πεταλιέρες συνδέονται στο garageband και αποθηκεύουν τα presets στην πεταλιέρα... Για υποδοχές που λες κοίτα λίγο αυτό http://www.google.gr...29,r:2,s:0,i:69
Η τιμή της είναι ακριβώς 500 ευρώ...

Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 30/04/2012 - 23:33


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/04/2012 - 23:34

Δεν ξέρω αν έχει τύχει ποτέ να παίξεις με την Eclipce αλλά αν τύχει δεν θα θες να ξεκολλήσεις κυριολεκτικά!


Έχω παίξει με το LTD μοντέλο και πρέπει να πω ότι έχει υπερβολικά μικρό μπράτσο και σε μήκος και πλάτος :D

Follow me on twitter


#18   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 30/04/2012 - 23:39

Σίγουρα το ONE όντας και πιο ακριβό θα είναι καλύτερο αλλά με το JAM δεν θα μείνεις παραπονεμένος. Είναι πραγματικά πολύ καλό. Το GarageBand λειτουργεί κανονικά με το iRig.



Προσωπικά, αν ήθελα να φτιάξω μια πεταλιέρα χωρίς κάποιον περιορισμό δεν θα έπαιρνα το iPB. Απ' ότι καταλαβαίνω έχεις ενισχυτή και θέλεις να συνδέσεις στη λούπα κάποια πεταλιέρα για εφέ; Ε, τότε γιατί να μπλέκεις με iPad κτλπ; Πάρε μια Line6 ή TC Electronic και καθάρισες. Εφόσον δεν υπάρχει λόγος να συμβιβαστείς μην το κάνεις.

Ναι όντως λογικά θα έχει καλύτερη ποιότητα απλά έλεγα μήπως την διαφορά την δικαιολογούσαν με τις περισσότερες υποδοχές και το ενσωματωμένο μικρόφωνο...

Έχω παίξει με το LTD μοντέλο και πρέπει να πω ότι έχει υπερβολικά μικρό μπράτσο και σε μήκος και πλάτος :D

Εξαρτάται με πιο LTD έπαιξες. Υπάρχει το 50 το 100 το 400 το 600 και το 1000. Νομίζω έτσι πρέπει να πάνε οι διαβαθμίσεις...Οι τιμές της πρώτης ξεκινάνε από 250 και της τελευταίας φτάνουν τα 1100. Γενικώς οι eclipse έχουν 24,75 scale στο μανίκι για όλα τα μοντέλα που έχει(για πλάτος μιλάω). Το ίδιο γίνεται και με την δικιά μου την viper. Τώρα για το μήκος όντως είναι λίγο μικρό αλλά με λίγο καιρό το συνηθίζεις πλήρως...

#19   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/04/2012 - 23:43

Εξαρτάται με πιο LTD έπαιξες. Υπάρχει το 50 το 100 το 400 το 600 και το 1000. Νομίζω έτσι πρέπει να πάνε οι διαβαθμίσεις...Οι τιμές της πρώτης ξεκινάνε από 250 και της τελευταίας φτάνουν τα 1100. Γενικώς οι eclipse έχουν 24,75 scale στο μανίκι για όλα τα μοντέλα που έχει(για πλάτος μιλάω). Το ίδιο γίνεται και με την δικιά μου την viper. Τώρα για το μήκος όντως είναι λίγο μικρό αλλά με λίγο καιρό το συνηθίζεις πλήρως...


Με την 1000άρα έπαιξα αλλά σε σύγκριση με την MH-400 που έχω είναι υπερβολικά μικρή. Νομίζω ότι ξεκάθαρα η MH προορίζεται για shredders ενώ η Eclipse σε πιο rhythm φάση αν και φαντάζομαι είναι θέμα συνήθειας και στις δύο περιπτώσεις (εκτός αν έχεις μεγάλα δάχτυλα οπότε εκ των πραγμάτων δεν σε βολεύει η Eclipse :D )

Follow me on twitter


#20   edafermosjunior

edafermosjunior

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2012 - 11:24

Λοιπον μαγκες..!! Ερευνησα πανω στο συγκεκριμενο θεμα που σας ελεγα..!! Λοιπον:
1) Μια απλη γευση για τον ηχο της μπορειτε να παρετε απο αυτο εδω το βιντεακι ---->
Πιστευω πως ο ηχος ειναι ικανοποιητικος...Να επισημανω οτι το Delay-Chorus-Flanger-Distortion ειναι καταπληκτικο και απο αλλα βιντεακια που ειδα και εχει παρα πολλους συνδυασμους να κανεις οτι γουσταρεις και να βγαλεις ενα παρα πολυ ικανοποιητικο ηχο..!!
2) Τωρα...Για το θεμα της συμβατοτητας με αλλα μουσικα προγραμματα που μας παρεχει το πολυαγαπημενο μας App Store δειτε το παρακατω βιντεακι και θα σας λυθουν πολλες απορειες...!! --->

#21   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 06/05/2012 - 11:03

Φίλε τελικά δεν είναι κακό...

#22   edafermosjunior

edafermosjunior

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/05/2012 - 13:57

Φιλε το ψαξα αρκετα το θεμα με την συγκεκριμενη πεταλιερα...!! Εαν ψαχτεις λιγο παραπανω προσφερει αρκετα πραγματακια και με ωραιο ηχο0ο...!! Με το που τελειωνω πανελληνιες και με το καλο να βγει jailbrake στο ipad θα αγορασω the new ipad 4g-32 or 64 gb δεν ειμαι σιγουρος ακομα και ipb-10...!!

#23   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 06/05/2012 - 15:56

Αντέ με το καλό και καλή επιτυχία στις εξετάσεις... Θα έρθω και εγώ στην θέση σου του χρόνου με τις πανελλήνιες...

#24   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/05/2012 - 20:04

Φιλε το ψαξα αρκετα το θεμα με την συγκεκριμενη πεταλιερα...!! Εαν ψαχτεις λιγο παραπανω προσφερει αρκετα πραγματακια και με ωραιο ηχο0ο...!! Με το που τελειωνω πανελληνιες και με το καλο να βγει jailbrake στο ipad θα αγορασω the new ipad 4g-32 or 64 gb δεν ειμαι σιγουρος ακομα και ipb-10...!!


Κοίτα καλή φαίνεται η αλήθεια είναι αλλά 500€ δεν θα τα έδινα για τέτοιο πράγμα. Σκέψου ότι θα χαλάσεις τουλάχιστον άλλα 500 για το νέο iPad και θα έχει διάρκεια ζωής 2 με 3 χρόνια (μην πω ότι αν αλλάξει το dock connector στο iPad 4 «κόλλησες») εξαιτίας υποστήριξης iOS και νέου hardware.

Follow me on twitter


#25   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 06/05/2012 - 20:46

Κοίτα καλή φαίνεται η αλήθεια είναι αλλά 500€ δεν θα τα έδινα για τέτοιο πράγμα. Σκέψου ότι θα χαλάσεις τουλάχιστον άλλα 500 για το νέο iPad και θα έχει διάρκεια ζωής 2 με 3 χρόνια (μην πω ότι αν αλλάξει το dock connector στο iPad 4 «κόλλησες») εξαιτίας υποστήριξης iOS και νέου hardware.

Χάρη όντως έχεις ένα point σε αυτό...

#26   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/05/2012 - 20:51

Χάρη όντως έχεις ένα point σε αυτό...


Με 500 (ή χίλια) ευρώ φτιάχνεις κορυφαία rigs στις μέρες μας :D

Επίσης, σε περίπτωση που το μετανιώσεις θα μπορείς να τα πουλήσεις σε ένα μεγαλύτερο εύρος κοινού (πόσοι στην Ελλάδα θα θέλουν την ipb; ) και σε πολύ καλές τιμές.

Follow me on twitter


#27   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 06/05/2012 - 20:57

Με 500 (ή χίλια) ευρώ φτιάχνεις κορυφαία rigs στις μέρες μας :D

Επίσης, σε περίπτωση που το μετανιώσεις θα μπορείς να τα πουλήσεις σε ένα μεγαλύτερο εύρος κοινού (πόσοι στην Ελλάδα θα θέλουν την ipb; ) και σε πολύ καλές τιμές.

Ακόμη ένα point...:P Και εγώ rig θα προτιμούσα να φτιάξω να πω την αλήθεια...

#28   edafermosjunior

edafermosjunior

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/05/2012 - 08:26

Φυσικα ολοι σας εχετε απολυτο δικιο...αλλα εαν παρατηρησατε το ipb-10 δουλευει και χωρις το Ipad...Προφανως δεν ειμαι διαθετιμενος να αγοραζω καθε Ipad που βγαινει στην αγορα γι αυτο θελω να αγορασω το καλυτερο μοντελο της σειρας αυτης...τωρα εαν μου την βιδωσει και θελω να περιμενω ωσπου να βγει ipad 4 και να δω τις δυνατοτητες του...υπαρχει και αυτ0ο το ενδεχομενο....αλλα εαν μου την δωσει μπορει να παω να το παρω και την αλλη μερα...δεν ξερω...πολλα παιζουν...Σας ευχαριστω παντος αλλους σας...

#29   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 07/05/2012 - 10:38

Φυσικα ολοι σας εχετε απολυτο δικιο...αλλα εαν παρατηρησατε το ipb-10 δουλευει και χωρις το Ipad...Προφανως δεν ειμαι διαθετιμενος να αγοραζω καθε Ipad που βγαινει στην αγορα γι αυτο θελω να αγορασω το καλυτερο μοντελο της σειρας αυτης...τωρα εαν μου την βιδωσει και θελω να περιμενω ωσπου να βγει ipad 4 και να δω τις δυνατοτητες του...υπαρχει και αυτ0ο το ενδεχομενο....αλλα εαν μου την δωσει μπορει να παω να το παρω και την αλλη μερα...δεν ξερω...πολλα παιζουν...Σας ευχαριστω παντος αλλους σας...

Τίποτα ρε σιγά... Αν χρειαστείς τίποτα άλλο σχετικά με κιθάρες στείλε pm...

#30   gha

gha

    iPH User

  • 157 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/07/2012 - 15:31

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ηλεκτροακουστική Yamaha CPX500 και θα ήθελα την γνώμη σας πριν προχωρήσω στην αγορά του Apogee. Στο site λένε οτι είναι κατάλληλο για ηλεκτρική κιθάρα κ μπάσο..δεν πιστεύω όμως να έχω κάποιο πρόβλημα ε; Επίσης επειδή ακόμα δεν το έχω ψάξει, παίζει κ αγορά από Ελλάδα ή συμφέρει απ´ έξω;

Ευχαριστώ κ καλή συνέχεια στο καλοκαιράκι!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες