Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iTunes Match: Διαθέσιμο πλέον και στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 01/05/2012 - 23:00

Τι είναι το Last FM ?? Υπηρεσία cloud για τραγούδια?


Μουσική κοινωνική πλατφόρμα.

Ο Last.fm είναι από τις υπηρεσίες που ξεχωρίζουν στην Web 2.0 εποχή του Internet αφού δίνει τη δυνατότητα στα μέλη του να διαμορφώσουν το δικό τους ραδιοσταθμό με τα αγαπημένα τους κομμάτια ενώ ανα πάσα στιγμή το κάθε μέλος μπορεί να δει τα αντίστοιχα αγαπημένα κομμάτια των φίλων του και να τους προτείνει τα δικά του. Οι γειτονιές που δημιουργούνται μέσα στο last.fm κάνουν πολύ πιο ενδιαφέρουσα την ακρόαση της μουσικής καθώς και την ανακάλυψη νέων συγκροτημάτων, τραγουδιστών και κομματιών για τα οποία δεν γνωρίζατε απολύτως τίποτα πριν.

Μάλιστα η πιο ενδιαφέρουσα δυνατότητα του last.fm είναι η δημιουργία αυτόματα του προσωπικού σας ραδιοσταθμού που μεταδίδει κομμάτια "του γούστου σας" στηριζόμενο στη λίστα των αγαπημένων σας κομματιών και τραγουδιστών και στην αντιστοίχιση παρόμοιου ύφους που έχουν δηλώσει άλλα μέλη από πριν.

Η σημερινή κίνηση του Last.fm είναι μια επανάσταση που πολύ πιθανόν να φέρει αλλαγές και σε υπηρεσίες πώλησης μουσικής όπως το iTunes, αφού για πρώτη φορά υπάρχει η δυνατότητα πλήρους ακρόασης συγκεκριμένου κομματιού η άλμπουμ που θα έχετε αναζητήσει. Φυσικά δεν υπάρχει η δυνατότητα για μεταφόρτωση του τραγουδιού στο δίσκο σας αλλά μόνο η ακρόαση του για τρεις φορές στη δοκιμαστική αυτή περίοδο ενώ στη πλήρη λειτουργία της υπηρεσίας, δε θα υπάρχει κανένας περιορισμός.

Με την υποστήριξη των μεγαλύτερων δισκογραφικών εταιρειών όπως η EMI, Sony BMG, Universal, Warner καθώς και χιλιάδων ανεξάρτητων καλλιτεχνών, o Last.fm πρωτοπορεί και στην διάδοση της μουσικής νέων καλλιτεχνών και συγκροτημάτων αφού δίνει τη δυνατότητα στον καθένα να ανεβάσει τα τραγούδια του στην υπηρεσία. Μάλιστα η υπηρεσία αναλαμβάνει να πληρώσει απευθείας τους νέους μουσικούς κάθε φορά που μεταδίδεται το τραγούδι τους σε άλλα μέλη.

Οι νέες δυνατότητες του Last.fm είναι διαθέσιμες για αρχή μόνο στην Αμερική, Αγγλία και Γερμανία. Με μια μικρή προσπάθεια πάντως είναι πολύ εύκολο και στους Έλληνες χρήστες να χρησιμοποιήσουν πλήρως την υπηρεσία.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 01/05/2012 - 23:24

Το purchased υπήρχε και πριν αν δεν απατώμαι. Ουσιαστικά ανοίγει τον player και σε πάει στα purchased items σε τοπικό επίπεδο.
Σε συσκευή όμως η οποία δεν έχει purchased items δεν υπάρχει πάνω δεξιά αυτό το εικονίδιο.
Επιπρόσθετα το Purchased θα πρέπει πλέον να είναι διαφορετική κατηγορία, όπως είναι αντίστοιχα το Downloads, το Audiobooks, Podcasts, κτλ. σύμφωνα με τις οδηγίες του iTunes.
Έχει ενεργοποιηθεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο?

Και μια μικρή παράθεση για του λόγου το αληθές:

https://support.apple.com/kb/HT2519


Προφανως θα φτιαξει... Αν καιτο περιμεναμε καιρο το itunes in the cloud για οσους αγοραζουν και τραγουδια απο το itunes.

Παντως παρατηρησα στο ipad ότι οταν παω στο itunes και βρω ενα τραγουδι που εχω αγορασει, τοτε σε αυτο μου γραφει downloaded όπως και με τα apps.. Αυτο δεν το εδειχνε φυσικα πριν. Πιστευω να φτιαξει και το purchased στις ios devices που λες..

Αναρτημένη εικόνα

#18   amorealex

amorealex

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:amorealex

Δημοσίευση 01/05/2012 - 23:36

Σας βγάζει στίχους στα τραγούδια που είναι στο iCloud? Σε μένα πάντως, όχι.
Μιλάω για iPhone. Στο iPad ξέρω ότι δεν φαίνονται.

#19   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 01/05/2012 - 23:41

Σας βγάζει στίχους στα τραγούδια που είναι στο iCloud? Σε μένα πάντως, όχι.
Μιλάω για iPhone. Στο iPad ξέρω ότι δεν φαίνονται.


Όχι και δεν νομιζω οτι αναφερεται καπου αυτο.. Μονο ονομα καλλιτεχνει, ειδος και αλμπουμ ισως.. Και νομιζω και την εικονα. Ακομα κι αν αγορασεις ενα τραγουδι απο το iTunes Store δεν θα σου εχει στιχους. Αυτο αν θες το προσθετεις εσυ.

#20   Lnds500

Lnds500

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2012 - 01:03

απο 3170 κομματια θελει να ανεβασει τα 1600+
δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα. μετα ξερει κανεις αν μπορουμε να τα "φτιαξουμε" ωστε να τα κανει match?

#21   afotiadis

afotiadis

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@afotiadis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:afotiadis

Δημοσίευση 02/05/2012 - 01:19

εγω παντως που εχω 50000+ τραγουδια δεν μπορω να το ενεργοποιησω.
Για να γινει πρεπει να κανω μια καινουρια library με λιγοτερα τραγουδια!!
Ελπιζω στο μελλον να αλλαξει αυτο..

#22   amorealex

amorealex

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:amorealex

Δημοσίευση 02/05/2012 - 01:59

Όχι και δεν νομιζω οτι αναφερεται καπου αυτο.. Μονο ονομα καλλιτεχνει, ειδος και αλμπουμ ισως.. Και νομιζω και την εικονα. Ακομα κι αν αγορασεις ενα τραγουδι απο το iTunes Store δεν θα σου εχει στιχους. Αυτο αν θες το προσθετεις εσυ.

Στίχους έχω ήδη προσθέσει στο τραγούδι, πριν να ανέβει στο iCloud, αλλά και πάλι δεν εμφανίζονται.

#23   yiannisag

yiannisag

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2012 - 05:18

Καλημέρα! Εγώ του είπα "ΟΧΙ" για εγκατάσταση και τώρα δεν το ξαναβρίσκω... Υπάρχει τρόπος?

#24   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/05/2012 - 05:58

εγω παντως που εχω 50000+ τραγουδια δεν μπορω να το ενεργοποιησω.
Για να γινει πρεπει να κανω μια καινουρια library με λιγοτερα τραγουδια!!
Ελπιζω στο μελλον να αλλαξει αυτο..

Για τσεκαρε εδω αν θες φίλε μου
http://tidbits.com/article/12702

#25   panart

panart

    iPH Member

  • 257 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 02/05/2012 - 07:13

Καλημέρα! Εγώ του είπα "ΟΧΙ" για εγκατάσταση και τώρα δεν το ξαναβρίσκω... Υπάρχει τρόπος?


http://itunes.apple....boutiTunesMatch

#26   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 02/05/2012 - 16:56

Στίχους έχω ήδη προσθέσει στο τραγούδι, πριν να ανέβει στο iCloud, αλλά και πάλι δεν εμφανίζονται.


Στίχους δυστυχώς δεν ανεβάζει. Αν και τα υπόλοιπα metadata τα εμφανίζει, δυστυχώς αυτό είναι ένα θέμα.

#27   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 02/05/2012 - 17:04

Πάντως παιδιά εμένα από χθες το πρωί που το κατέβασα μέχρι κ τώρα δεν έχει τελειώσει το upload των τραγουδιών. Κ δεν είναι κ πολλά. 3200 τραγούδια έχω κ καμιά 800άρα ανεβάζει. Βέβαια, το άφησα ανοιχτό το macbook μου όλο το βράδυ χθες αλλά το πρωί είχε κρασάρει το upload :( Anyway, ελληνικά δεν έχει βρει πολλά (αν κ έχω κυρίως έντεχνα κ όχι τα πιο ποπ που βρίσκεις ευκολότερα στο itunes) κ από ξένα βρήκε τα περισσότερα.

#28   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 02/05/2012 - 23:25

Μετα απο μια μερα που ασχοληθηκα και αφου τελειωσε το upload ... Με εντυπωσιασε αρκετα.. Καταρχην μου χει φτιαξει πολλα τραγουδια που δεν ειχε τιτλο κτλ.. Μου προσθεσε την εικονα του album απο μονο του και μου αρεσε πολυ ο τροπος που συνεργαζεται και με το iphone/ipad. Πιστευω οτι ειναι παρα πολυ χρησιμη υπηρεσια λοιπον και σε καλη τιμη

#29   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/05/2012 - 00:02

Ξερει κανεις αν τα τραγουδια τα scanαρει οπως shazam ή τα βρισκει βαση αυτα που εχουμε γραψει εμεις;

#30   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2012 - 01:06

Τα σκανάρει κανονικά (λογικά όπως και το Shazam, ο συνήθης τρόπος είναι να παίρνει ένα δείγμα, να κάνει έναν μετασχηματισμό Fourrier και να συγκρίνει το αποτέλεσμα με μιά βάση δεδομένων. Είναι de facto διαδικασία, γιατί είμαι εύκολη, γήγορη και αξιόπιστη!).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες