Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Γιατί γίνεται αυτό το πράγμα με τους Έλληνες Developer ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
214 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/05/2012 - 16:58

Προφανώς εννοεί ότι η δουλειά του αγοραστή είναι εύκολη... δηλαδή να έχει συνεχώς απαιτήσεις... ενώ η δουλειά του προγραμματιστή πολύ δύσκολη να τις υλοποιεί...


Αυτο θα το ελεγε ενα παιδι 5 χρονων. Πηγαινε να πεις σε εναν εμπορο ή εναν επαγγελματια (πχ τον Κωτσοβολο) οτι η δουλεια σου ειναι δυσκολη και ολο εχουν απαιτησεις οι πελατες οποτε κι αν κλεισεις, δεν πειραζει.. Τι μ*****ες ειναι αυτες; Φυσικα σαν χρηστης (πελατης) θα εχεις παντα απαιτησεις που ολο και θα αυξανονται συ συνδιασμο κι ολας με τον ανταγωνισμο.
Απο την στιγμη που καποιος σκεφτηκε και ειπε να κανει καποιες εφαρμογες εννοειται οτι περιλαμβανει και το ρισκο φυσικα .. Αυτο δεν πρεπει να το ριξεις στον πελατη. Θα ξεχασουμε κι αυτα που ξεραμε εδω μεσα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   pitmanos

pitmanos

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/05/2012 - 17:12

Προσθέσετε και την πατέντα του HD. Όταν πάρεις το χαρακτηρισμό HD μπορείς να την ξαναπουλήσεις την εφαρμογή, όπως στο Inomoi και Inomoi HD!!!

#33   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/05/2012 - 17:15

Προσθέσετε και την πατέντα του HD. Όταν πάρεις το χαρακτηρισμό HD μπορείς να την ξαναπουλήσεις την εφαρμογή, όπως στο Inomoi και Inomoi HD!!!


Αυτο που λες εχει να κανει με το ipad.. Μην τα μπερδευουμε.. Απλα εβγαλε την εφαρμογη για το iPhone (inomoi) και προτιμησε να μην την κανει universal αλλα να βγαλει μια διαφορετικοι για το ipad (inomoi hd) που ισως εχει περισσοτερες επιλογες κτλ

Μην μπερδευουμε τετοια με το αρχικο νοημα του post

#34   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 17:16

Ένα μέρος τού προβλήματος είναι και η έλλειψη κεφαλαίων. Οι επιχειρήσεις στήν Ελλάδα νομίζουν ότι μέ 200-500€ μπορούν να βρούν 1-2 developers να ξεπετάξουν μία εφαρμογή γιά να μπορεί να καυχιέται και η εταιρεία ότι έχει εφαρμογή γιά iPhone.

Η εποχή τού indie development ήταν ωραία όσο κράτησε τόν πρώτο καιρό, αλλά έχει πεθάνει.
Ο πήχης είναι τόσο ψηλά, που κάθε τί μέτριο (πόσο μάλλον κακό) δέν έχει ελπίδα.

Νομίζω εκτός από μιά καλή ιδέα, αυτό που χρειάζεται για να φτιαχτεί μία καλή εφαρμογή, είναι ένα αξιοπρεπές team:
2-3 coders, 2-3 designers, κάποιος για τα ηχητικά εφέ (άν η εφαρμογή τά
Χρειάζεται), ένας UX designer, 1-2 άτομα για προώθηση (blogs, παρουσιάσεις, κτλ.), και κάποιος/κάποιοι νά κάνουν τό SEO.
Και φυσικά κάποιο κεφάλαιο στίς 20.000-30.000€.
Αυτά άν θέλουμε η εφαρμογή να έχει μία σοβαρή πιθανότητα να μήν περάσει απαρατήρητη στά μεγάλα stores.

Και όποιος (είτε χρήστης είτε developer) νομίζει ότι κάτι τέτοιο είναι υπερβολικό για τα Ελληνικά δεδομένα, άς μήν περιμένει ποιοτικές Ελληνικές εφαρμογές. Είμαι σίγουρος ότι έχουμε πολύ αξιόλογους ανθρώπους, αλλά φοβάμαι ότι έχουν στραφεί στό εξωτερικό όπου οι επενδυτές δέν είναι στενόμυαλοι και τούς εξασφαλίζουν τίς συνθήκες για να παράγουν ποιοτικές εγαρμογές!

#35   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 05/05/2012 - 17:20

Ένα μέρος τού προβλήματος είναι και η έλλειψη κεφαλαίων. Οι επιχειρήσεις στήν Ελλάδα νομίζουν ότι μέ 200-500€ μπορούν να βρούν 1-2 developers να ξεπετάξουν μία εφαρμογή γιά να μπορεί να καυχιέται και η εταιρεία ότι έχει εφαρμογή γιά iPhone.

Η εποχή τού indie development ήταν ωραία όσο κράτησε τόν πρώτο καιρό, αλλά έχει πεθάνει.
Ο πήχης είναι τόσο ψηλά, που κάθε τί μέτριο (πόσο μάλλον κακό) δέν έχει ελπίδα.

Νομίζω εκτός από μιά καλή ιδέα, αυτό που χρειάζεται για να φτιαχτεί μία καλή εφαρμογή, είναι ένα αξιοπρεπές team:
2-3 coders, 2-3 designers, κάποιος για τα ηχητικά εφέ (άν η εφαρμογή τά
Χρειάζεται), ένας UX designer, 1-2 άτομα για προώθηση (blogs, παρουσιάσεις, κτλ.), και κάποιος/κάποιοι νά κάνουν τό SEO.
Και φυσικά κάποιο κεφάλαιο στίς 20.000-30.000€.
Αυτά άν θέλουμε η εφαρμογή να έχει μία σοβαρή πιθανότητα να μήν περάσει απαρατήρητη στά μεγάλα stores.

Και όποιος (είτε χρήστης είτε developer) νομίζει ότι κάτι τέτοιο είναι υπερβολικό για τα Ελληνικά δεδομένα, άς μήν περιμένει ποιοτικές Ελληνικές εφαρμογές. Είμαι σίγουρος ότι έχουμε πολύ αξιόλογους ανθρώπους, αλλά φοβάμαι ότι έχουν στραφεί στό εξωτερικό όπου οι επενδυτές δέν είναι στενόμυαλοι και τούς εξασφαλίζουν τίς συνθήκες για να παράγουν ποιοτικές εγαρμογές!


Σωστος αν και το πας λιγο μακρια.. Εγω δεν μιλησα για apps μεγαλων επιχειρησεων που τις περισσοτερες φορες ειναι και δωρεαν.. (αν εννοεις πχ vodafone, cosmote, plaisio, εκδ. Λαμπρακη , Σακκουλας κτλ) εγω μιλησα για τις απλες εφαρμογες που καποιος ερασιτεχνης την βγαζει στο app store και μετα την αποσυρει ή την ξεχναει και γινεται μη συμβατη με τα νεα iOS κτλ..
Και γενικα για το ολο κλιμα που κοιτανε να στα αρπαξουνε με καθε τροπο και με κοροιδια..

Αν και συμφωνω και με αυτα που λες

#36   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 17:37

Συμφωνώ μέ αυτά που λές απολύτως.
Μάλιστα, προσπάθησα να εξηγήσω πόσο δύσκολο είναι να φτιαχτεί μία αξιόλογη εφαρμογή, γι'αυτό βλέπουμε αυτές τίς αεπαχτές και τίς μισοτελειωμένες δουλειές.
Και δυστυχώς, όχι μόνο μεγάλες επιχειρήσεις, αλλά ο οποιοσδήποτε θέλει να βγάλει μία αξιόλογη εφαρμογή πρέπει να είναι προετοιμασμένος για αυτού τού είδους τήν δουλειά και τα κεφάλαια που απαιτεί.
Ακόμη και οι εφαρμογές που βασίζονται σέ databases (και συνήθως είναι οι ευκολότερες να φτιαχτούν) θέλουν αρκετή δουλειά άν θές να γίνει όμορφη και σωστή δουλειά. Εκτός από τόν coder (που καλό είναι να υπάρχουν 2, ώστε να γίνει πιό αποτελεσματικά τό bug testing καί τό optimization), χρειάζεται ένας τουλάχιστον designer για τά γραφικά. Έπίσης χρειάζεται ένας UX (user experience) architect που θα δημιουργήσει τό concept, τό πώς θα είναι η πλοήγηση, οι αλληλεπιδράσεις, και γενικά τό feeling καί ο χαρακτήρας τής εφαρμογής. Και βέβαια θα δώσει τίς κατευθύνσεις στούς designers για το πώς θέλει να είναι τα γραφικά. Επίσης έχουμε και το κόστος τών γραμματοσειρών, στίς οποίες κανείς δέν δίνει σημασία αλλά παίζουν τεράστιο ρόλο και κοστίζουν αρκετά. Θές τουλάχιστον Helvetica, κάποια geometric και μετά ανάλογα μέ τούς τύπους τών δεδομένων που θα απεικονίζει η εφαρμογή, κάποιο font με κατάλληλο kerning ώστε να είναι ευανάγνωστο. Και πολλά fonts κοστίζουν 700-1000$!
Και μετά και κάποια έξοδα για προώθηση.

Δέν δικαιολογώ τούς developers, ίσα-ίσα παραθέτω τό τί θεωρώ απαραίτητο (δέν με νοιάζει πόσο δύσκολο ή πολυδάπανο είναι να γίνει) να έχει μία εφαρμογή για να τής δώσω σημασία. Επίσης, τό free δέν αποτελεί κάρτα ελευθέρας, δηλαδή αφού είναι δωρεάν πάρ'το και μήν μιλάς. Πρέπει να είναι στά ίδια επίπεδα με τίς paid.
Είμαι υπερβολικά ψείρας; Ναί είμαι. Οι ξένοι developers μέ 'κάνανε που μου τα παρέχουν όλα αυτά!
Άν οι Έλληνες δέν μπορούν να τούς ανταγωνιστούν, άς διαλέξουν να κάνουν κάτι άλλο. Το ξέρω, είναι δύσκολο, αλλά στήν ελεύθερη αγορά δέν υπάρχει χώρος για συναισθηματισμούς και πατριωτική αλληλεγγύη!

#37   IakwvouChris

IakwvouChris

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/05/2012 - 17:38

Αν και προγραμματιστής (σε άλλες πλατφόρμες προς το παρόν) θα γράψω την εμπειρία μου ως αγοραστής και χρήστης ελληνικών εφαρμογών για ios. Πρώτα απ’ ξεκαθαρίζω πως έχω αγοράσει τις περισσότερες ελληνικές εφαρμογές που κυκλοφορούν. Ίσως με μια αίσθηση αλληλεγγύης για τους συναδέλφους προγραμματιστές… Γι’ αυτό (και μάλλον κάνω λάθος) δεν γράφω τα παράπονά μου στο appstore για να μην τους δυσφημίσω. Πάντως σίγουρα δεν έχω κατεβάσει καμία από αυτές πειρατικά, ούτε καν για δοκιμή. Για να γράψω αναλυτικά τη γνώμη μου για κάθε μια εφαρμογή θα μου πάρει ώρες και θα σας κουράσω σίγουρα. Γι’ αυτό θα αναφερθώ σε χαρακτηριστικές περιπτώσεις που επαναλαμβάνονται κατά καιρούς.


Αρχικά για να αγοράσω κάποια ελληνική εφαρμογή έχω θέσει κάποιες προυποθέσεις.
Θα πρέπει σίγουρα να είναι στα ελληνικά . Για παράδειγμα εφαρμογές όπως το Ηistory trivia που είναι αποκλειστικά στα αγγλικά δεν θεωρώ πως ανήκει σε αυτή την κατηγορία
Θα πρέπει να είναι universal. Έχω iphone & ipad. Θεωρώ κοροιδία να κατεβάζω 2 φορές την ίδια εφαρμογή με τη δικαιολογία ενός HD μπροστά… Για μένα αυτές οι εφαρμογές παίρνουν αυτόματα άκυρο (όπως και οι αντίστοιχες ξένες…)
Θα πρέπει να μην έχουν τις βασικές λειτουργίες τους ως app purchases. Δηλαδή να ναι free και να απαιτούν χρήματα για να ξεκλειδώσεις τις δυνατότητές τους (Η εφαρμογή του Αρκά…χαρακτηριστικό παράδειγμα η οποία ανήκει στις free…)
Nα μην παίζουν συνέχεια με την τιμή τους. Δηλαδή να ξεκινάνε με ένα x ποσό…, μετά από 1 βδομάδα να ναι free, μετά πάλι ένα άλλο ποσό. Δεν θεωρώ σοβαρή συμπεριφορά developer αυτή.


Ξεκαθαρίζω πως εφαρμογές σαν το isouvla, ksematiasma… δεν αγοράσα ποτέ για τον απλούστατο λόγο ότι δεν με ενδιαφέρουν. Δεν καταλαβαίνω αυτούς που τις θάβουν. Τί περιμένουν δηλαδή από εφαρμογές με τέτοια ονόματα. Και στο κάτω –κάτω ζητάνε 0.79ευρώ. Τι απαιτήσεις να έχεις από εφαρμογές που στηρίζονται στο χαβαλέ; Nα ζηλέψω επειδή κάποιοι προγραμματιστές βγάζουν λεφτά από προγράμματα-αρπαχτές; Όχι γιατί ουσιαστικά δεν ξεγέλασαν κανένα…
Το φαινόμενο του iradio,ραδιόφωνο,radiophone δεν θα το αναλύσω. Έχει υπεραναλυθεί. Σκοπός προφανώς να αγοράσουν οι ίδιοι χρήστες 2 και 3 φορές την ίδια εφαρμογή.
Εδώ τίθεται το ερώτημα… πόσο καιρό οφείλει ένας προγραμματιστής να υποστηρίζει την εφαρμογή του…1μήνα, 1 χρόνο, 2 χρόνια…; Δεν νομίζω να υπάρχει απάντηση. Αλλά η υποστήριξη είναι ο καλύτερος τρόπος να δημιουργήσει θετικό όνομα στον κόσμο για να εμπιστευτεί και τις υπόλοιπες εφαρμογές του.

Εφαρμογές που δεν υποστηρίζονται μετά από ένα διάστημα (ας πούμε 6μηνο) για μένα θα πρέπει να αποσύρονται. Διαφορετικά δεν το θεωρώ ηθικό. Σκεφτείτε ακόμα κυκλοφορούν εφαρμογές όπως το Bouzoukia & Clubs (τελευταίο update 25/9/2010) και Videoclub (19/1/2011). Xωρίς σχόλια…
Πάμε σε πιο σοβαρές εφαρμογές. Π.χ το imedicines. Το είχα αγοράσει πριν από 1+ χρόνο. 1 εβδομάδα πριν βγει η νέα έκδοση του (νομίζω ήταν η 3 τότε). Έδωσα 10+ ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα). Ξαφνικά κόβεται η υποστήριξη για 3g και δεν με άφηνε να κάνω αναβάθμιση απ’ το server. Θα μου πεις…Είναι υποχρεωμένος ο προγραμματιστής να υποστηρίζει για πάντα όλες τις συσκευές; Όχι αλλά…να προειδοποιεί. Δηλαδή να αναφέρει στο appstore ότι σε 10 μέρες κόβω την υποστήριξη για αυτό το ios και γι’ αυτές τις συσκευές. Το ‘κανε; Όχι.. Γι’αυτό θεωρώ τον εαυτό μου εξαπατημένο. Για να μην αναφέρω αργότερα την ενσωμάτωση του in app purchase (barcode) στη βασική έκδοση….


Συνεχίζουμε με τα ‘Πρωτοσέλιδα’ και άλλες τέτοιες εφαρμογές που έχουν ξεχαστεί. Τί έπρεπε να γίνει; Nα ξεκαθαρίσουν οι προγραμματιστές εξ αρχής για το πόσο καιρό θα τις υποστηρίζουν και να μην δημιουργούν εντυπώσεις Εφαρμογές γνωστών sites/περιοδικών… Π.χ meteo.gr Επί πληρωμή εφαρμογή με διαφημίσεις (cosmote).. Epic fail.. 4 troxoi… Πανάκριβα τεύχη χωρίς ίχνος interactivity και με κακή απόκριση.. Εpic fail no2
Farmakeia… 2 φορές τα χρειάστηκα… 2 φορές με πρόδωσαν. Μα κοστίζουν μόνο 0.79ευρ. Ως αγοραστεί δεν με νοιάζει. Στηρίχτηκα πως βρίσκουν τα εφημερεύοντα ενώ στην κρίσι μη στιγμή με άφησαν να ψάχνομαι (Σε αντίθεση με δωρεάν εφαρμογή μου με κάλυψε).
‘Doublecheck’… Κλασικό παράδειγμα in app purchases.. Για να κάνεις έλεγχο σε ένα μέσο κατάλογο θέλεις να δώσεις πάρα πολλά…
‘Φάρμακα’… Δεν θα πω αρνητικά αφού η εφαρμογή ξεχωρίζει κατά τη γνώμη μου από τον ανταγωνισμό. Αλλά ρε παιδιά… 7 ευρώ; Kαλώς ή κακώς η αγορά στο appstore έχει διαμορφωθεί πιο χαμηλά. Γιατί δεν ρίχνετε την τιμή να πολλαπλασιάσετε τα κέρδη. Θα μου πείτε πάλι …γιατί την αγόρασες και δεν περίμενες να φτηνίνει; Μα γιατί μπορεί να βάλουν κάποιο update και να την ακριβείνουν (συχνό φαινόμενο στο εξωτερικό).. Έτσι θα χάσουν και αυτοί και εγώ.


Εφαρμογές στυλ.. ‘Τηλεόραση’. Ποτέ δεν μου δούλεψαν όπως υπόσχονται. Τις περισσότερες φορές δεν μεταδίδουν τίποτα.
Αυτά θυμήθηκα στα γρήγορα. Πάντως υπάρχουν και καλές εφαρμογές…τουλάχιστον που αναβαθμίζονται και συχνά… Πρώτα απ’ όλα Pop corny (παιχνίδι με διεθνείς προδιαγραφές). Προσεγμένες δουλειά σε όλα τα επίπεδα. Citisnav, ΕΟΠΥΥ-Ιατροί, Εορτές, Αστειάκια… Δυστυχώς δεν είναι ο κανόνας…

Τελευταία επεξεργασία από: IakwvouChris, 05/05/2012 - 17:43


#38   winer

winer

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/05/2012 - 18:08

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο.

Η απάντηση όμως είναι απλή.

Αυτοί είμαστε και για αυτό φτασαμε εδω που φτάσαμε γενικά σαν λαός

+1

#39   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 05/05/2012 - 18:34

Να αναφέρω και εγώ οτι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από το Taxibeat.
Δεν γνωρίζω αν είναι ελληνική εφαρμογή και φυσικά είναι free, αλλά κάνει αυτό που λέει χωρίς πολλά-πολλά (σε ότι αφορά την περιοχή της Αττικής φυσικά).
Είναι μια από τις λίγες εφαρμογές που έχει αποδειχθεί πραγματικά χρήσιμη, λειτουργική και με συχνά updates.

θεσσαλονικη μουφα 1 ταξι σε ολη την πολη μου βγαζει

#40   xrhstosR1

xrhstosR1

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 19:03

Επίσης τώρα που άρχισα να ασχολούμαι με την δημιουργία εφαρμογών δεν θα ανεβάσω καμία στο ελληνικό app store αλλά στο αγγλικό, καθώς η κίνηση στο ελληνικό δεν είναι τόσο μεγάλη όσο στο αγγλικό!! Δεν υποτιμάω κανέναν αλλά νομίζω πως ίσως θα βρει άλλη ανταπόκριση σε ξένο app store!!


Φίλε μου άκου μερικά πράγματα έτσι για να ξέρεις άν δεν τα ξέρεις! (Φιλικά το λέω)
Η apple σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις εσύ σε ποιές χώρες θες να υπάρχουν οι εφαρμογές σου! Ο τρόπος είναι πολύ απλός! κάνεις ένα κλίκ σε ένα τετραγωνάκι πρίν την χώρα που θές! ΑΡΑ δεν είναι κάτι τρομερό να κάνεις ένα κλίκ και δίπλα από την Ελλάδα και να έχεις και από εκεί μερικά ή και χιλιάδες downloads!

Ετσι για να μην λέμε και ότι θέλουμε όλοι εδώ!

#41   xristos99

xristos99

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 19:24

θεσσαλονικη μουφα 1 ταξι σε ολη την πολη μου βγαζει


Έχεις δίκιο, πάντα υπήρχε αυτό το θέμα με τις εφαρμογές στην Ελλάδα.
Ότι ήταν επικεντρωμένες στην Αθήνα :mellow:

#42   xrhstosR1

xrhstosR1

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 19:49

Ένα μέρος τού προβλήματος είναι και η έλλειψη κεφαλαίων. Οι επιχειρήσεις στήν Ελλάδα νομίζουν ότι μέ 200-500€ μπορούν να βρούν 1-2 developers να ξεπετάξουν μία εφαρμογή γιά να μπορεί να καυχιέται και η εταιρεία ότι έχει εφαρμογή γιά iPhone.

Η εποχή τού indie development ήταν ωραία όσο κράτησε τόν πρώτο καιρό, αλλά έχει πεθάνει.
Ο πήχης είναι τόσο ψηλά, που κάθε τί μέτριο (πόσο μάλλον κακό) δέν έχει ελπίδα.

Νομίζω εκτός από μιά καλή ιδέα, αυτό που χρειάζεται για να φτιαχτεί μία καλή εφαρμογή, είναι ένα αξιοπρεπές team:
2-3 coders, 2-3 designers, κάποιος για τα ηχητικά εφέ (άν η εφαρμογή τά
Χρειάζεται), ένας UX designer, 1-2 άτομα για προώθηση (blogs, παρουσιάσεις, κτλ.), και κάποιος/κάποιοι νά κάνουν τό SEO.
Και φυσικά κάποιο κεφάλαιο στίς 20.000-30.000€.
Αυτά άν θέλουμε η εφαρμογή να έχει μία σοβαρή πιθανότητα να μήν περάσει απαρατήρητη στά μεγάλα stores.

Και όποιος (είτε χρήστης είτε developer) νομίζει ότι κάτι τέτοιο είναι υπερβολικό για τα Ελληνικά δεδομένα, άς μήν περιμένει ποιοτικές Ελληνικές εφαρμογές. Είμαι σίγουρος ότι έχουμε πολύ αξιόλογους ανθρώπους, αλλά φοβάμαι ότι έχουν στραφεί στό εξωτερικό όπου οι επενδυτές δέν είναι στενόμυαλοι και τούς εξασφαλίζουν τίς συνθήκες για να παράγουν ποιοτικές εγαρμογές!


Ακριβώς έτσι! κατά 90%!

Θα σας πώ ένα παράδειγμα.

Βρήσκει ένα προγραμματιστή για iOS μια εταιρία που θέλει να φτιάξει μια εφαρμογή και του λέει "θέλω να κάνω αυτό"
του λεει ο προγ/στής αυτή η εφαρμογή θα κοστίσει περίπου 2.000 ευρώ (π.χ.) και θέλω 1,5 μήνα για να την τελειώσω

και τώρα ξεκινάει το πανηγύρι

Η εταιρία έχει μείνει κάγκελο! Γιατί δεν ξέρει και περίμενε κάτι σε 400 - 500 ευρώ το πολύ και να την έχει σε 5 - 6 μέρες!
Ο προγ/στής ξέκινάει να εξηγεί γιατί το ποσό είναι τέτοιο και γιατί θα πάρει τόσο χρόνο!
Μετά η εταιρία αρχίζει τα "παζάρια" και ξεκινάει ο προγ/στης για να μην χάσει την δουλειά (επιδή έχει ανάγκη τα χρήματα μέρες που είναι)
να λέει ότι μπορεί να γίνει και με πιό λίγα χρήματα αλλά δεν θα γίνει τόσο καλή!

Αυτό είναι ένα παράδειγμα και τώρα έχουμε και λέμε!!
1) Θα πουν στον προγ/στή θα σε πάρουμε τηλ και δεν θα τον πάρουν ποτέ!
2) Θα τους πείσει και θα πάρει τη δουλειά όπως αξίζει!
3) Θα πάρει τη δουλειά με την χαμηλή τιμή!

Το 1 και 2 το παρα βλέπω και πάω στο 3 που είναι πάρα πολλές εγαρμογές!
Το αποτέλεσμα είναι να μη βγάζουν ούτε σωστά χρήματα οι προγ/στές και να χαλάνει και την εικόνα τους!

Το τραγικό είναι οτι τώρα ξεκινήσανε να κράζουν και τους προγ/στές για εφαρμογές με αυτό το αποτέλεσμα!!!!!

(ΑΠΕΥΘΗΝΟΜΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΟΥ)

#43   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 19:58

Έχεις απόλυτο δίκιο. Έν μέρει το κράξιμο στούς προγραμματιστές δικαιολογείται.
Ανεξάρτητα το τί λέει ή τί θέλει κάθε εταιρεία, η εφαρμογή είναι αποκλειστική ευθύνη και έργο του προγραμματιστή.
Βάζει το όνομά του πάνω, αυτός είναι ο δημιουργός, πώς να το κάνουμε!

Επομένως, άν κάποια εταιρεία ζητάει παράλογα πράγματα, εξηγείται ότι δέν γίνεται και αρνείσαι. Αλλά άμα το αποδεχτείς (λογικό άν χρειάζεσαι τα χρήματα), αποδέχεσαι και τήν κριτική τής εφαρμογής. Ο χρήστης δέν ξέρει τί έφταιξε, βλέπει ότι εσύ, ώς προγραμμτιστής, έβαλες μία κακή εφαρμογή, καί δέν τόν ενδιαφέρει ο λόγος, ούτε και θα έπρεπε.

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι έχουμε μπλεχτεί σέ έναν φαύλο κύκλο που όσο πάει και ρίχνει τήν ποιότητα τών Ελληνικών εφαρμογών.

#44   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/05/2012 - 21:32

Πάμε σε πιο σοβαρές εφαρμογές. Π.χ το imedicines. Το είχα αγοράσει πριν από 1+ χρόνο. 1 εβδομάδα πριν βγει η νέα έκδοση του (νομίζω ήταν η 3 τότε). Έδωσα 10+ ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα). Ξαφνικά κόβεται η υποστήριξη για 3g και δεν με άφηνε να κάνω αναβάθμιση απ’ το server. Θα μου πεις…Είναι υποχρεωμένος ο προγραμματιστής να υποστηρίζει για πάντα όλες τις συσκευές; Όχι αλλά…να προειδοποιεί. Δηλαδή να αναφέρει στο appstore ότι σε 10 μέρες κόβω την υποστήριξη για αυτό το ios και γι’ αυτές τις συσκευές. Το ‘κανε; Όχι.. Γι’αυτό θεωρώ τον εαυτό μου εξαπατημένο. Για να μην αναφέρω αργότερα την ενσωμάτωση του in app purchase (barcode) στη βασική έκδοση….


Θα μου επιτρέψεις να απαντήσω στο πιο πάνω:

1. Η εφαρμογή αναβαθμίστηκε στην έκδοση 3 και λόγω χρήσης ορισμένων νέων frameworks απαιτεί πλέον ios 4. Το 3g έχει τελευταία έκδοση την 4.2.1. Αν δεν θέλεις εσύ να αναβαθμίσεις το λειτουργικό του κινητού σου, δεν νομίζω οτι ευθύνομαι εγώ. Επισης η πλειονότητα των εφαρμογών του appstore λειτουργεί σε ios4 ή νεότερο...

2. Το barcode scanning κόστιζε 0.79 την εποχή που η εφαρμογή κόστιζε 7.99. Αποφάσισα να το αφαιρέσω σαν in app purchase και να μπει σαν στάνταρ λειτουργεία στην εφαρμογή

3. To γεγονός οτι η εφαρμογή ανανεώνεται συνέχεια και αναβαθμίζεται, προφανώς δεν ενδιαφέρει κανέναν. Το οτι κανείς δεν ξαναπληρώνει γι αυτό επίσης δεν ενδιαφέρει κανέναν....

Αυτά από μένα.


#45   illusionist

illusionist

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2012 - 21:50

λοιπον ,θα σου δωσω εγω μια ιδεα για app. θα φτιαξεις μια εφρμογη που να λεει ποιοι developers εχουν φτιαξει ποες εφαρμογες και αν αποσυρθηκαν,αυτες αν τις μετονομασαν,ποια εφαρμογη ειναι ιδια με ποια απλα αλλαζει το ονομα,και θα αφηνεις τον κοσμο να σχολιαζει για το ποιες συντηρουνται αξιζουν κτλ,και ποιες και ποιους developers να αποφευγουν

Θα μου επιτρέψεις να απαντήσω στο πιο πάνω:

1. Η εφαρμογή αναβαθμίστηκε στην έκδοση 3 και λόγω χρήσης ορισμένων νέων frameworks απαιτεί πλέον ios 4. Το 3g έχει τελευταία έκδοση την 4.2.1. Αν δεν θέλεις εσύ να αναβαθμίσεις το λειτουργικό του κινητού σου, δεν νομίζω οτι ευθύνομαι εγώ. Επισης η πλειονότητα των εφαρμογών του appstore λειτουργεί σε ios4 ή νεότερο...

2. Το barcode scanning κόστιζε 0.79 την εποχή που η εφαρμογή κόστιζε 7.99. Αποφάσισα να το αφαιρέσω σαν in app purchase και να μπει σαν στάνταρ λειτουργεία στην εφαρμογή

3. To γεγονός οτι η εφαρμογή ανανεώνεται συνέχεια και αναβαθμίζεται, προφανώς δεν ενδιαφέρει κανέναν. Το οτι κανείς δεν ξαναπληρώνει γι αυτό επίσης δεν ενδιαφέρει κανέναν....

Αυτά από μένα.



το 3, αναφερεται σε εφαρμογη που πληρωθηκε 10+ ευρω :huh: δηλ αν την πηραν το λιγοτερο 1000 ατομα 1000 x 10 = 10.000 απο μια εφαρμογη??? και παρουσιαζεις ως δωρεα το οτι αναβαθμιζεται συνεχεια και κανεις δεν ξαναπληρωνει τπτ??? καλη φαση,τυχεροι οι αγοραστες

Τελευταία επεξεργασία από: illusionist, 05/05/2012 - 21:55


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες