Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 1 ψήφοι

Βοήθεια για LS HDWeather_2.0.theme


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
34 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vale126

vale126

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 11/05/2012 - 10:48

Καλημέρα σε όλους.Έχω εγκαταστήσει το παραπάνω θέμα για την lockscreen αλλά έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα την βοήθεια σας

1) Υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξουμε την περιγραφή του καιρού(το partly cloudy) και από αγγλικά να την κάνουμε στα ελληνικά;
2) Στο yahooweather δεν υπάρχει η πόλη μου για να την επιλέξω και έτσι έβαλα μια κοντινή.Μπορούμε εκτός από το yahooweather να
χρησιμοποιήσουμε και το accuweather για την ενημέρωση του καιρού;
3) Ο καιρός που εμφανίζεται στην lockscreen αφορά την συγκεκριμένη στιγμή ή είναι για αργότερα πχ για μετά 2 ώρες;
4) Υπάρχει η δυνατότητα να εμφανίζεται πρόβλεψη του καιρού(forecast) για τις επόμενες ημέρες στο ίδιο θέμα;
5) Μπορούμε να αλλάξουμε το μέγεθος ενεργοποίησης του slider;Θέλω να ενεργοποιείτε πατώντας μόνο στο κέντρο του slider και όχι δεξιά και
αριστερά.

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: vale126, 11/05/2012 - 10:51


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vale126

vale126

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 17/05/2012 - 10:26

Κάποια βοήθεια;

#3   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2012 - 13:01

1)υπαρχει η δυνατοτητα και μπορω να δοκιμασω να το κανω
2)υπαρχει η δυνατοτητα αλλα θελει χρονο
3)αυτο που δειχνει αντιστοιχει υποτιθεται στη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη αλλα εξαρταται σαφως απο παραγοντες οπως πχ καθε ποτε κανει update η εφαρμογη
4)υπαρχει δυνατοτητα,απλα προσθετεις κωδικα στον ηδη υπαρχοντα...και αυτο απαιτει χρονο αν και αισθητικα στη συγκεκριμενη lockscreen δεν θα μου αρεσε γιατι νομιζω θα παραφορτωνοταν
5)δωσε το συγκεκριμενο slider να δω με τι png λειτουργει και ισως διορθωνεται.

Αν θες να ψαξω να σου βρω θεμα για ls που να εχει προγνωση και να δουλευει με accuweather

#4   giorgosperi

giorgosperi

    iPH Contributor

  • 1.161 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 17/05/2012 - 13:38

αν το φτιαξεις postare το και εδω αν θες, να το βαλει οποιος αλλος θελει... :)

#5   vale126

vale126

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 20/05/2012 - 07:36

1)υπαρχει η δυνατοτητα και μπορω να δοκιμασω να το κανω
2)υπαρχει η δυνατοτητα αλλα θελει χρονο
3)αυτο που δειχνει αντιστοιχει υποτιθεται στη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη αλλα εξαρταται σαφως απο παραγοντες οπως πχ καθε ποτε κανει update η εφαρμογη
4)υπαρχει δυνατοτητα,απλα προσθετεις κωδικα στον ηδη υπαρχοντα...και αυτο απαιτει χρονο αν και αισθητικα στη συγκεκριμενη lockscreen δεν θα μου αρεσε γιατι νομιζω θα παραφορτωνοταν
5)δωσε το συγκεκριμενο slider να δω με τι png λειτουργει και ισως διορθωνεται.

Αν θες να ψαξω να σου βρω θεμα για ls που να εχει προγνωση και να δουλευει με accuweather


Εδώ είναι το θέμα με τις τροποποιήσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα και που φαίνονται στην φωτογραφία.Αν μπορείς,όποτε έχεις χρόνο δες το σε παρακαλώ.
Αυτό που θέλω είναι κάπως έτσι

Συνημμένο αρχείο  IMG_0590.PNG   721,88KB   5 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  IMG_0589.PNG   379,96KB   4 λήψεις

Κατέβασα το Weather Widget - sygex.theme (που φαίνεται στις φωτογραφίες) και προσπάθησα να το τροποιήσω αλλά δεν τα κατάφερα

#6   vale126

vale126

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 24/05/2012 - 16:51

Για όσους ενδιαφέρονται,ο rromeodim τροποίησε το LS HDWeather_2.0.theme και έτσι έχουμε το θέμα με τις αλλαγές που ζήτησα στην αρχή του ποστ (εκτός της αλλαγής του μεγέθους του slider).
Τα θέματα είναι εδώ :

1)LS HDWeather_2.0.theme.rar
2)LS HDWeather-Accu_animated.rar

Το πρώτο είναι χωρίς animation ενώ το δεύτερο με animation.
Στο δεύτερο αν δεν θέλετε τα χρωματιστά εικονίδια του δικτύου και του wifi στην status bar,διαγράψτε τα από τον φάκελο UIImages.
Επίσης (κάτι που αφορά και τα δύο)αν δεν θέλετε το εικονίδιο με το start button για slider αλλάξτε το από τον φάκελο UIImages/com.apple.TelephonyUI και μην ξεχάσετε να βάλετε τον κωδικό της πόλης σας.
Μία διόρθωση που πρέπει να κάνετε αφορά το αρχείο wad.html όπου την γραμμή 183 θα την αλλάξετε με αυτήν

document.getElementById("calendar").firstChild.nodeValue = this_weekday_name_array[this_weekday] + " " + this_date + " " + this_month_name_array[this_month] //concat long date string

για να σας εμφανίζεται η ημερομηνία κατά Πέμπτη 24 Μαΐου και όχι Πέμπτη,Μαΐου 24

και την γραμμή 383 θα την αλλάξετε με αυτήν

document.getElementById("weatherIcon").src="../Loading.png"

για να έχετε σαν wallpaper εκτός σύνδεσης την εικόνα Loading.png που θα επιλέξετε.

Ευχαριστώ πολύ τον rromeodim που ασχολήθηκε με την επιθυμία μου.Είναι μεγάλος μάστορας

Τελευταία επεξεργασία από: vale126, 24/05/2012 - 16:53


#7   giorgosperi

giorgosperi

    iPH Contributor

  • 1.161 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 01/06/2012 - 18:27

το δευτερο ειναι animated ε? γινεται να το φτιαξω και καπως για τη homescreen? αυτο το animated ζηλευω απο το android μονο...

α και στο lockscreen φαινεται η μουσικη που ακους?

Τελευταία επεξεργασία από: giorgosperi, 01/06/2012 - 18:29


#8   giorgosperi

giorgosperi

    iPH Contributor

  • 1.161 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 01/06/2012 - 19:12

την ημερομηνια και την ωρα την εχει πολυ ψηλα και κρυβεται απο το status λιγο...καμια ιδεα να τη φτιαξουμε πιο καλα?

#9   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/06/2012 - 19:53

LS HDWeather-Accu_animated\wad.html

στο παραπανω αρχειο μπορεις να αλλαξεις τη θεση και να τα κατεβασεις πιο κατω απλα θελει προσοχη γιατι θα πεσει πανω στη περιγραφη καιρου..
πχ εδω αλλαζεις το μεγεθος και οχι μονο του ρολογιου

SPAN#clock
{
    font-family: Helvetica;
    font-weight: 300;
    color: white;
     text-shadow: 0px 0px 1px black;
    font-size: 36px;
    text-transform: Capitalize;  
    -webkit-mask-image: -webkit-gradient(linear, left top, left bottom, from(#666), to(transparent), color-stop(0.5, #666));
}

και εδω τη θεση του πειραζοντας τη τιμη του top

<table style="position: absolute;top: -3px; left: 0px; width: 321px; height: 481px; z-index:8;">
<tr align="center" valign="top"  border="0" cellpadding="0">
    <td height="12" valign="top" margin-left="20" >
<span id="clock">

αναλογα πειραζεις και τα υπολοιπα στοιχεια

#10   giorgosperi

giorgosperi

    iPH Contributor

  • 1.161 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 01/06/2012 - 20:06

ναι εκει κοιταζα και εγω προσπαθουσα να θυμηθω απο ενα μαθημα της σχολης μου :P κατι ακομα...αλλαξα τη τοποθεσια αλλα η θερμοκρασια δε συμβαδιζει τοσο...δλδ λεει 14c ενω εδω εχει 22 οπως ειδα...ξερεις τι παιζει?

#11   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/06/2012 - 20:19

το καιρο τον βαζεις σε 2 θεσεις δηλ στο wad.html βαζεις το κωδικο για το accuweather και στο locationHere.js βαζεις το κωδικο απο το yahoo και αυτο γιατι ο animated θελει κωδικο απο yahoo αποκλειστικα.
Ειχα φτιαξει και μια εκδοχη χωρις animated οπου δουλευει αποκλειστικα μονο με accuweather για οσους ενδιαφερονται να εχουν δεδομενα απο κει σαν πιο εγκυρα η οσους δεν τους καλυπτει το yahoo σαν τοποθεσια

#12   giorgosperi

giorgosperi

    iPH Contributor

  • 1.161 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 01/06/2012 - 20:21

βασικα στο wad εβαλα το ονομα της περιοχης μου Pirgos για εμενα και στο locationhere το GRX0113 που ειδα ειναι του Πυργου...
νομιζω πως το βρηκα με i εβλεπε αλλο πυργο μαλλον :P το accuweather παντως ειναι πιο ακριβες νομιζω...

Τελευταία επεξεργασία από: giorgosperi, 01/06/2012 - 20:25


#13   giorgosperi

giorgosperi

    iPH Contributor

  • 1.161 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 01/06/2012 - 21:01

τελειο μετα και απο καποιες τροποποιησεις που εκανα με τη βοηθεια του rromeodim. Να σαι καλα! :)

#14   vale126

vale126

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 05/06/2012 - 20:14

Μπορεί κάποιος φίλος που βρίσκεται στην 5.01 να δοκιμάσει κάποιο από τα 2 θέματα που υπάρχουν στο πόστ #6 χωρίς να κάνει κάποια αλλαγή;Θέλω να δει αν στην lockscreen,η ενεργοποίηση του slide to unlock γίνεται απλά πατώντας στο εικονίδιο με το start button ή αν θέλει σύρσιμο.Ρωτάω γιατί όταν ήμουν στην 5.01 μου δούλευε με πάτημα ενώ τώρα που πήγα στην 5.1.1 θέλει τράβηγμα για να ξεκλειδώσει και θέλω να δω αν ήταν τυχαίο.Αν όντως δουλεύει με πάτημα τότε θα ξανά πάω πίσω αλλά θέλω να σιγουρευτώ.Ευχαριστώ

#15   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/06/2012 - 20:33

ετσι ειναι ...εχει αλλαξει στην 5.1.1 το tap to unlock,λεπτομερειες προσεχως

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες