Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορα για macbook pro.(Γνωμες)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iver

iver

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/05/2012 - 08:49

Θα ηθελα γνωμες και πιο μου προτεινετε απο τα παρακατω μοντελα macbook pro αξιζει, με δοσεις(+καποια λεφτα ντουκου) για μουσικη χρηση(dj).
Και αν αξιζει η αγορα καινουργιου Η' να παω σε μεταχειρησμενο (white unibody 2009 H macbook pro 2009).Καθως το θελω μονο για χρηση με προγραμμα traktor pro 2.και στο μελλον κανενα Mixvibes.

1)http://www.sarafidis...2-66ghz-4gb.php
2)http://www.skroutz.g...=recommendation
3http://www.cosmodata.gr/product/38095/

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   djnoizeteck

djnoizeteck

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Twitter:@PanosGkatsas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 13/05/2012 - 08:56

Ως συναδελφος κι εγω και με μια εμπειρια 6 χρονια, να σου αναφερω οτι επαιζα σε γνωστο παραλιακο μαγαζι στην Θεσσαλονικη με ενα laptop Fujitsu siemens amilo του 2004-2005 μοντελο το οποιο πηρα 180ε μεταχειρισμενο με cpu 1,8 ghz intel core 2 duo,ΧΑΛΙΑ, και 2 gb ram ddr2.

Ειχα μεσα μονο το traktor 2 και τα βασικα (nero,mix meister και firefox) και πραγματικα δεν μου κολλησε ΠΟΤΕ. Και επαιζα με controller και maya 44 usb.

Αμα θες σον και καλα macbook,ΜΗΝ παρεις καινουριο μονο και μονο γι αυτη τη χρηση,ενα white 2009 οπως ειπες που το βρισκεις στα 350-400ευρά κανει την δουλεια του και με το παραπανο.

Αυτα απο μενα...απο εκει και περα η επιλογη ειναι δικια σου και τα λευτα δικα σου,τα τρως οπου και οπως θελεις :)


Α,επισης δες και αυτο: Ειναι εκπληκτικα τα χαρακτηριστικα του και εχει τα μισα λευτα απο το macbook pro
http://www.kotsovolo...?catid=10102376
Εγω τωρα που θα φυγω χαλκιδικη για σεζον θα το τσιμπισω με δοσεις για την δουλεια (και αυτο γιατι μου κλεψανε το fujιtsu που ειχα που σου ειπα,αλλιως δεν θα επαιρνα αλλο)

Τελευταία επεξεργασία από: djnoizeteck, 13/05/2012 - 09:00


#3   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 13/05/2012 - 09:00

Καλημέρα. Κανένα απο αυτά. Έχω την εντύπωση ότι το πρώτο είναι παλιό μοντέλο. Τουλάχιστον 2πύρηνο i5 κ πάνω. Κάρτα γραφικών αδιαφορη κ σου συνιστω κ 15άρα οθόνη η 13άρα ειναι πολυ μικρή. Τέλος αν δεν το βιάζεσαι τσέκαρε προς τον Ιουλιο που θα βγουν τα νεα μοντελα.

#4   djnoizeteck

djnoizeteck

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Twitter:@PanosGkatsas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 13/05/2012 - 09:03

Τουλάχιστον 2πύρηνο i5 κ πάνω


Μηπως υπερβαλεις λιγο? μιλαμε για Traktor !

#5   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 13/05/2012 - 14:31

Και με ένα 13αρι MacBook Pro (2009) πιστεύω ότι κάνεις μια χαρά την δουλειά σου, και με το παραπάνω!

Οχι, δεν είμαι DJ, αλλά γνωρίζω λίγο από τεχνικά χαρακτηριστικά των Mac, και έχω φίλους dj που έχουν μείνει απόλυτα ικανοποιημένοι από τον προαναφερόμενο υπολογιστή. ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 13/05/2012 - 14:33

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#6   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 13/05/2012 - 17:12

Μηπως υπερβαλεις λιγο? μιλαμε για Traktor !


Δεν γνωρίζω τι προγραμμα ειναι το traktor, σχολιασα απλα τα μοντελα που ειδα οτι εβαλε με λινκ ο φιλος. Αν ειναι οντως κατι πολυ ελαφρυ ισως να μην αξιζει καν να παρει mac κ με ενα 300-350αρι να παρει μια αλλη μαρκα που θα κάνει αψογα τη δουλεια που θέλει.

#7   djnoizeteck

djnoizeteck

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Twitter:@PanosGkatsas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 14/05/2012 - 02:14

Δεν γνωρίζω τι προγραμμα ειναι το traktor, σχολιασα απλα τα μοντελα που ειδα οτι εβαλε με λινκ ο φιλος. Αν ειναι οντως κατι πολυ ελαφρυ ισως να μην αξιζει καν να παρει mac κ με ενα 300-350αρι να παρει μια αλλη μαρκα που θα κάνει αψογα τη δουλεια που θέλει.



Α,είπα κι εγώ!
Ναι αυτο λεω,μονο για το traktor δεν αξιζει καν mac!

Βασικα να δωσεις 1200e για mac αξιζει μονο αν θελεις να σχοληθεις με την μουσικη παραγωγη και συγικριμενα με το προγραμμα Logic το οποιο ειναι TOP και ειναι μονο σε macOS πριβαλλον.
Αλλα μετα πας αλλου...θες και λευτα για αλλα πραγματα!

#8   iver

iver

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/05/2012 - 06:36

Λοιπον μιλαω για Macbook γιατι ολοι λενε οτι ειναι πιο σταθερα μηχανηματα σε θεμα Live και οτι δεν προκειται να σε προδωσει ποτε ουτε να κλεισει ουτε να κρασαρει.και επισεις οτι αν θελεις να το πουλησεις μετα οτι δεν πεφτει τοσο πολυ η τιμη του οσο τα κοινα λαπτοπ Επισεις μετα απο το μεγαλο ποσοστο που με λενε για macbook με λενε και για τα μηχανημα της dell (inspirion.xps κτλπ)Γιαυτο εκανα την ερωτηση εδω γιατι υπαρχουν πολλες αντιπαραθεσεις σε θεματα mac vs windows και δεν μπορω να βγαλω ακρη και θελω να καταληξω σε ενα μηχανημα για να τελειωνω κιολας.Και εγω ειμαι αυτης της αποψεις οτι για την δουλεια που το θελω ειναι πολλα τα 1260 ευρω.και γιαυτο κοιταω σε μεταχειρησμενα.Αλλα δεν ξερω αν αξιζει να παρω macbook unibody white 2009 η macbook pro 2009 που οι τιμες τους ειναι πανω κατω στα 500 με 600 ευρω μεταχειρησμενα η να παω σε καινουργια στα 600 ευρω..Δεν ξερω αυτη η αντιπαραθεση mac-win με εχει μπερδεψει.

#9   djnoizeteck

djnoizeteck

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Twitter:@PanosGkatsas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 14/05/2012 - 07:00

Kοιταξε. Εννοειται οτι πιο σταθερο θα ειναι το mac. Το οτι δεν θα σου κολλησει ποτε μην το λες,αμα το φορτοσεις με 100000000 προγραμματα πανω και του πινεις το αιμα,λογικο ειναι και αυτο καπια στιγμη να σε "προδωσει"

Σιγουρα οχι τοσο ευκολα οσο ενα pc με windows αλλα οτι μηχανημα και να ειναι,οπως του φερθεις θα σου φερθει.

Οτι και να παρεις παντος,εφοσον ειναι αντικειμενο δουλειας, ΜΗΝ του βαζεις μεσα ασκομα προγραμματα και παιχνιδια η οτιδηποτε. Απο αρχεια (ταινιες,μουσικη,εικονες) μπορεις να γεμιζεις μεχρι και το τελευταιο σου KB,προγραμματα ομως θα εχεις μονο τα βασικα και τιποτε παραπανω,για μενα OYTE καν antivirus (αντε κανενα bs player η VLC για τις ταινιες,αντε και ενα mTorrent και τον browser σου)

Αν τα κανεις αυτα,δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα. Να κοιταξεις παντος αν παρεις windows pc να μην εχει τουμπανο καρτα γραφικων γιατι την πατησανε αρκετοι μαζι και εγω στο θεμα θερμοκρασιες. Ειχα ενα HP G62 περισυ (i5 2.5ghz,4gb ram ddr3 και μια καρτα ATI Radeon hd

5470 1gb)

και δουλευα με αυτο με traktor και καμια φορα εκανε διακοπες στον ηχο για μισο δευτερολεπτο απο θεμα θερμοκρασιας...αυτος ηταν και ο λογος που το πουλησα.

Σιγουρα μερικα μοντελα δεν εχουν αυτο το θεμα αλλα η εμπειρια μου με το HP το οποιο ηταν 1100 ευρω λαπτοπ τοτε,ηταν μπορω να πω χαλια.

Οποτε να θυμασαι οσο καλυτερη καρτα γραφικων τοσο το χειροτερο για την δουλεια που το θελεις!

Τελευταία επεξεργασία από: djnoizeteck, 14/05/2012 - 07:02


#10   iver

iver

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/05/2012 - 07:15

οκ καταλαβα μαλλον παω για macbook pro 2009 μεταχειρησμενο η Macbook white..unibody 2009.και αν δεν κατσει μαλλον για κανενα dell καινουργιο.Kαι δεν το θελω για φορτομα ισα ισα το τρακτορ κανενα μτορρεντ και κανενα ιντερνετ να μπαινω τπτ αλλο.και τα τραγουδια κτλπ σε ξωτερικο σκληρο.

#11   djnoizeteck

djnoizeteck

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Twitter:@PanosGkatsas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 14/05/2012 - 07:21

Οχι σε εξωτερικο. Αρκετα μεγαλο λαθος. Αυτα τα 40-50gb που θα παιζεις θα τα εχεις οπως και δηποτε στον εσωτερικο,τωρα αμα η συνολικη σου μουσικη (δισκογραφιες p.x.) ειναι 1ΤB τα υπολοιπα εχε τα στον εξωτερικο και συνδεσετον μονο οταν και αμα χρειαστει...

αλλα αυτα που παιζεις συνεχεια και τα ποιο βασικα στον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ και πριν παιξεις καπου θα τα εχεις κανει ΟΛΑ analyze με το traktor. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ζοριζεται το προγραμμα οταν κανει live analyze ενα κομματι... οποτε ολα θα τα εχεις ετοιμα analyze απο πριν.

Τελευταία επεξεργασία από: djnoizeteck, 14/05/2012 - 07:21


#12   iver

iver

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/05/2012 - 07:56

ναι αυτο ενοειτε που λες.και σε playlist ακομα καλυτερα.

#13   djnoizeteck

djnoizeteck

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Twitter:@PanosGkatsas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 14/05/2012 - 08:47

ναι αυτο ενοειτε που λες.και σε playlist ακομα καλυτερα.


Eννοειται σε playlist ρε συ. Θα εχεις στο χιμα σε 1 λιστα 5,000 κομματια? Ουτε ο Chuck Norris να ησουν δεν θα τα εβγαζε περα :P

Δεν μου απαντησες ομως με τι θα παιζεις με το traktor? Timecodes η καποιο controller?

Τελευταία επεξεργασία από: djnoizeteck, 14/05/2012 - 08:48


#14   XRO78

XRO78

    iPH newbie

  • 71 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:xro78

Δημοσίευση 14/05/2012 - 10:01

Επειδή και εγω ψηνομαι άσχημα να πάρω δηλαδη θα πάρω σκέφτηκα τις τιμές εδώ σε σχέση με αμερική μιλαμε για διαφορα χάους.οποτε θα την κανω για Αμερική στην ουσία αυτά που θα γλύτωσω ειναι με την διάφορα δολαρίου πάνω απο 800€ οποτε αφού θα τα έδινα τσονταρω και κάτι ακόμη και πάω και Αμερική.

Τελευταία επεξεργασία από: XRO78, 14/05/2012 - 10:01


#15   djnoizeteck

djnoizeteck

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Twitter:@PanosGkatsas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 14/05/2012 - 10:06

Επειδή και εγω ψηνομαι άσχημα να πάρω δηλαδη θα πάρω σκέφτηκα τις τιμές εδώ σε σχέση με αμερική μιλαμε για διαφορα χάους.οποτε θα την κανω για Αμερική στην ουσία αυτά που θα γλύτωσω ειναι με την διάφορα δολαρίου πάνω απο 800€ οποτε αφού θα τα έδινα τσονταρω και κάτι ακόμη και πάω και Αμερική.


Και γιατι πολυ απλα να μην παραγγυλεις απο Αμερικη? Αν και 800ε διαφορα δεν νομιζω,ειναι μεγαλη μεχρι αηδιας!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες