Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 3 ψήφοι

Τελικά μάλλον ψάχνουν για πολυ καραγκιόζηδες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   PaulReal

PaulReal

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2012 - 13:37

Εγώ ξέρω ότι ο Έλληνας σκέφτεται πάντα την πάρτη του...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   apaes

apaes

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2012 - 21:12

Επισημα λενε οτι πανε σε αναπτυσσομενες χωρες και παλι το κερδος ειναι αρκετα μεγαλο, αλλα πολυ αμφιβαλλω.

#63   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 13/06/2012 - 21:36

Καταρχάς για να σας δώσω τροφή να μιλήσετε περαιτέρω να σας πω τα εξής.

Οι τιμές του μεταχειρισμένου στο εξωτερικό είναι ιδιαίτερα χαμηλές. Πλέον καμία συσκευή στο κόσμο η οποία δεν είναι το τελευταίο μοντέλο της σειράς δεν έχει μεταπωλητική αξία. Αυτό ισχύει σε κάθε είδος αγαθών. Βλέπε μεταχειρισμένα αυτοκίνητα στην γερμανια.

Αντίθετα στην Ελλάδα κάτι τέτοιο δεν ισχύει, και αυτό οφείλεται στα χαμηλά Standards που οι Ακατονόμαστοι μας έχουν ρίξει. Όταν μια χώρα βρίσκεται εκτός τεχνολογικής εξέλιξης, η παγκόσμια αγορά την αφήνει απέξω. Έαν ο Έλληνας είχε αυξημένο βιοτικό επίπεδο δεν θα έψαχνε στα μεταχειρισμένα όπως κάθε άλλος Ευρωπαίος.Θα είχε το κεφάλαιο να αγοράζει καινούργιο.

Εξάλλου, πόσο δίνει η Ελλάδα στην Apple από την πίτα? Να σας απαντήσω με ποσοστό ? 0.001% Μην μπερδεύεστε. Το γεγονός ότι σε σχέση με το παρελθόν τα εισαγόμενα πλέον εισρέουν στην Ελλάδα με ταχύτητα φωτός δεν έχει να κάνει με όλα όσα έχω γράψει παραπάνω.

Επομένως, καταλήγουμε στο εξής: το ότι το iPhone είναι πανάκριβο ακόμα και μεταχειρισμένο δεν σημαίνει πως αξίζει. Πραγματικά δεν αξίζει τόσα. Δεν έχει καμία μεταπωλητική αξία. Εμείς του δώσαμε αξία. Συγκρίνετε τιμές ανά χώρα και θα καταλάβετε.

#64   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/06/2012 - 21:39

Και στο ebay τα μεταχειρισμένα iPhone σε ανάλογες τιμές πωλούνται και δεν απευθύνονται μόνο σε Έλληνες.

Και στην Αμερική τα μεταχειρισμένα iPhone περίπου στις ίδιες τιμές αναλογικά με την ισοτιμία πωλούνται.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 13/06/2012 - 21:39

Αναρτημένη εικόνα


#65   manosmaria

manosmaria

    iPH Member

  • 218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/06/2012 - 22:14

Χθες πήγα στον Γερμανό να πληρωσω το κινητο μου και όσο περίμενα έκανα μια ερώτηση απο περιέργεια περισσοτερο επειδη είχα ακούσει την διαφήμιση στην τηλεόραση ποσο παίρνουν πίσω το iPad 2 3G wifi 64gb με το σκεπτικό να πάρω το καινούργιο. Η απάντηση ηταν απλα γελοία ,,, 225€ !!! 225€ για μια συσκευη που καινούργια είχε 839€ μόλις πριν ένα χρόνο περίπου.


Εσύ φίλε μου είσαι καλός..... Εμένα για ipad2 μου είπαν 50με70 euro δεν πανε καλά ψάχνουν για θύματα οι απατεώνες!!!

#66   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 14/06/2012 - 14:21

iPad2 wifi +3G 64GB = μέση τιμή από 280 έως 390 ευρώ. Μεταχειρισμένα στην Ελλάδα αυτές τις τιμές έχουμε για αυτό ?

#67   veros3

veros3

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/06/2012 - 21:05

δεν νομιζω οτι καποιος στην ελλαδα θα πουλουσε τοσο χαμηλα το ipad2

Εσύ φίλε μου είσαι καλός..... Εμένα για ipad2 μου είπαν 50με70 euro δεν πανε καλά ψάχνουν για θύματα οι απατεώνες!!!


γιατι δεν τους το εκανες δωρο να σου εχουν και υποχρεωση

#68   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2012 - 09:50

Πιστευώ ότι κράτουν τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Ακόμα και στο ebay έχετε δει ας πουμε υπολογιστε τύπου acer τι αξία έχουν? σχεδον τίποτα!

#69   koustakis

koustakis

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2012 - 11:01

Και στο ebay τα μεταχειρισμένα iPhone σε ανάλογες τιμές πωλούνται και δεν απευθύνονται μόνο σε Έλληνες.

Και στην Αμερική τα μεταχειρισμένα iPhone περίπου στις ίδιες τιμές αναλογικά με την ισοτιμία πωλούνται.


Δεν ισχύει αυτό που λες φίλε μου. Με τη διαφορά στην ισοτιμία που λες το 4s, ξεκλείδωτο πια, στην Αμερική κοστίζει καινούργιο όσο πουλάνε εδώ στο φόρουμ τα μεταχειρισμένα, περίπου 490 ευρώ δηλαδή. Άρα τα μεταχειρισμένα στο ebay και τα λοιπά μαγαζιά είχαν και έχουν αρκετά μικρότερες τιμές, απλά τα περισσότερα ήταν και είναι κλειδωμένα σε πάροχο και για αυτό στην Ελλάδα τα μεταχειρισμένα έχουν αρκετά μεγάλη τιμή, συγκριτικά, όλα τα χρόνια.
Όσο για αυτά που φαγώνονται οι υπόλοιποι για 60 ποστ πιο πάνω τα πράγματα είναι απλά, όποιος επαγγελματίας δεν σας κάνει τον μαυρίζετε και αν είναι εκμεταλευτής τον δυσφημίζετε για να μάθουν όλοι τα κουμάσια, επειδή διαφορετικά οι σωστοί 1-2 που ίσως υπάρχουν χάνονται μέσα στους εκμεταλευτές. Λέμε συνέχεια για το εξωτερικό και για τα μαγαζιά, εκεί οι καταναλωτές κατάλαβαν τη δύναμη τους νωρίς και έτσι υπάρχει και ανταγωνισμός που ρίχνει τις τιμές και σεβασμός στον καταναλωτή. Οπότε στο χέρι μας είναι, και ένας λόγος παραπάνω τώρα που τα λεφτά λιγοστεύουν για όλους.

#70   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/06/2012 - 00:25

Παιδια ειναι απλα τα πραματα... Ο Γερμανος και ο καθε Γερμανος που αγοραζει μεταχειρισμενα συνεργαζεται με εταιρια μεταπωλησης μεταχειρισμενων(δεν εχει η ιδια η εταιρια μεταχειρισμενα).
Απο εκει και περα οπως οταν πας να πουλησεις σε καταστημα μεταχειρισμενων σου κανουν μια προσφορα αναλογα με την παλαιοτητα, την κατασταση και το ποσο δημοφιλης ειναι η εκαστοτε συσκευη σαν μεταχειρισμενη...
Προφανως η τιμη πωλησης θα ειναι κατωτερη της αγοραιας αξιας της συσκευης σου και αυτο οχι γιατι θελουν απαραιτητα να σε κοροιδεψουν αλλα γιατι η εταιρια πρεπει να πουλαει σε ανταγωνιστικη τιμη βγαζοντας απο την διαφορα τα εξοδα της και ενα κερδος(κατι σαν την προμυθεια των τραπεζων). Επισης πρεπει να υπολογισει και την καλυψη ενδεχομενης ζημιας απο συσκευες που δεν εχουν ζητηση πλεον και της εχουν μεινει stock!(βλεπε nokia 3210 κλπ)
Ετσι πχ ενα iPad 2 16GB WiFi που θα εδινες να το παρεις μεταχειρισμενο 400€, η εταιρια θα το αγορασει 250-300€ για να κρατησει μια διαφορα...

Βεβαια απο την αλλη μπορεις να πεις και γιατι μην το δωσω κατευθειαν σε καποιον 400€ και να το σκοτωσω για 250€;
Η απαντηση ειναι οτι η εταιρια θα το παρει αμεσως και θα σου δωσει 250€ ζεστα στο χερι... Απο την αλλη για να βρεις εναν ιδιωτη μπορει να παρει καιρο περιμενοντας να ανταποκριθει καποιος στην αγγελια ενω μπορει να μην το παρει και 400€ στο τελος γιατι δεν μπορει να ξερει αν δουλευει απροβληματιστα, ενω μεσω της εταιριας εχει περασει τεχνικο ελενχο και πολλες φορες καλυπτεται απο εγγυηση του καταστηματος αν εχει παρελθει η περιοδος εγγυησης της αντιπροσωπιας!


#71   smoby

smoby

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:S.M.O.B.Y.

Δημοσίευση 17/06/2012 - 21:00

Χαχαχα, συντάκτη είναι ΖΩΑ!!!
Είχε πάει ένας φίλος να ρωτήσει πόσο πέρνουν πίσω το psp του και του είπαν 20€ .....20€!!!!!!!!!!
Είναι για μπάτσες!!! Εγώ είχα ρωτήσει για το κινητό μου (iph4) και μου είπε 110€ ... Του είπα να με περιμένει... Ακόμα πάω χεχεχε...άσ' τα...

#72   dead07

dead07

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/06/2012 - 21:57

καλά τα τυπάκια είναι απο άλλον πλανήτη !!! αχχχαχχα

#73   koproskilara

koproskilara

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/06/2012 - 16:54

εκμεταλευτες μονο αυτο!

#74   aquarius

aquarius

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/07/2012 - 11:35

η τεχνολογια εξελισετε ραγδαια , οτι αγοραζεις σημερα στην αιχμη της τεχνολογιας σε εξι μηνες ειναι παλιο... οποτε αναλογη ειναι κ η πτωση στις τιμες

#75   TiMoRiS

TiMoRiS

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/07/2012 - 17:27

Macbook air του 2008 μου είπαν 240! Καλυτερα να το κανω ψηφιακη κορνιζα!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες