Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Shazam vs. SoundHound Σύγκριση και Άποψη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Shazam vs SoundHound

Shazam vs SoundHound

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1   jackc

jackc

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/06/2012 - 08:57

Καλημέρα σε όλους,

Επειδή είμαι fan της μουσικής (η βιβλιοθήκη μου είναι αρκετά μεγάλη...), έχω εγκατεστημένα και τα δύο tagging προγραμματα, δηλαδή το Shazam Encore και το SoundHound Infinity. Έχοντας τα δουλέψει πλέον για πάρα πολύ καιρό, θέλω να μοιραστώ μαζί σας την άποψη μου για το καθένα συγκριτικά με το άλλο, και φυσικά να ακούσω τυχόν άλλες απόψεις που μπορεί να υπάρχουν. Έχουμε και λέμε, λοιπόν:

SHAZAM:

- Πολύ accurate στο tagging, ιδίως στα Ελληνικά τραγούδια που σαφώς υπερτερεί του SoundHound.
- Λιτό αλλά λειτουργικό και bug-free interface
- iPhone-only εφαρμογή
- Κόστος $ 5.99

SOUNDHOUND:

- Accurate tagging στα ξένα τραγούδια, αλλά στα Ελλληνικά το ποσοστό επίτυχίας σαφώς χαμήλότερο - αν μάλιστα μιλάμε για Ελληνικά παλιότερα της 10ετίας, εκεί η αναγνώρηιη είναι ανεπαρκέστατη.
- Πλούσιο και όμορφο interface, με iCloud, lyrics, κλπ. Υποστηρίζει θεωρητικά και την αναγνώριση τραγουδιών με το να σφυρίζει ή τραγουδάει το σκοπό ο χρήστης, αλλά αυτό δεν το έχω δει να πετυχαίνει ποτέ...
- Πολλά bugs: Σε μια συσκευή που έχω δεν φορτώνει καν η εφαρμογή (φυσικά αρνούμαι να κάνω restore και set up as new για πάρτη του...), ενώ σε όλες το iCloud feature μου βγάζει προβληματα: Έχω μιλήσει με το support για το θέμα αυτο, και το ψάχνουν μήνες να το λύσουν αλλά δεν...
- Universal εφαρμογή
- Κόστος $ 6.99

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Παρόλο που το - ομολογουμένως εντυπωσιακότερο - interface του SoundHound σε κερδίζει στην αρχή, όταν δουλέψεις και τις δύο εφαρμογές συνειδητοποιείς ότι το Shazam είναι αυτό που τελικά χρειάζεσαι... Δεν είναι τόσο το ότι το SoundHound πίσω από την ωραία βιτρίνα του interface κρύβει προβλήματα: Το σημαντικότερο είναι ότι με το Shazam βρίσκεις περισσότερα τραγούδια (ιδίως παλιά Ελληνικά), που αυτό είναι που τελικά σε ενδιαφέρει να κάνεις.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 04/06/2012 - 09:13

Συμφωνω οτι το Shazam ειναι καλυτερο στο να βρισκει ελληνικα τραγουδια...αλλα και ξενα βεβαια...! Τωρα θα ελεγα οτι πρεπει να ειναι και ελαχιστα πιο γρηγορο το Shazam ... Απο οτι φαινεται πιο απλο και πιο καλο..!

#3   samsavas

samsavas

    iPH Contributor

  • 1.262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nooberpr

Δημοσίευση 04/06/2012 - 09:45

Κοιτα φιλε μου εγω χρησιμοποιω και τα 2.
Να σου πω την αληθεια εχω αγορασει το Shazam και εχω το soundhound free.!
Οποιο με βολεβει το ανοιγω :P
αλλα και τα 2 μου εχουν βρει τραγουδια που τα εψαχνα χροοοονια. ;)

#4   jackc

jackc

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/06/2012 - 10:07

H αλήθεια είναι ότι να έχει κανείς και τα δύο ανεβαζει τις πιθανότητες επιτυχίας στο tagging, καθως αν δεν καταφερει να βρει το τραγουδι το ένα app δοκιμάζει με το άλλο.

Αν όμως κάποιος πρέπει να ειπλέξει μεταξύ των δύο, θεωρώ ότι η επιλογή τελικά πρέπει να είναι το Shazam. Εγώ πάντα αυτό τρέχω πρώτο, και πολύ σπάνια τυχαίνει να χρειαστεί μετά να τρέξω το SoundHound - και μάλιστα τελικά να είναι αυτό το οποιο θα βρει το τραγούδι...

#5   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 04/06/2012 - 11:39

Απο τη δικη μου εμπειρία, το soundhound μου βρίσκει περισσότερα. Τα έχω και τα δυο αγορας ένα και όταν δε βρω κάτι σε αυτο ενεργοποιω το shazam. Να προσθέσω ότι δεν αναζητώ ποτε ελληνικά τραγούδια.

#6   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 04/06/2012 - 11:48

swhazam πιστευω μετα την τελευταια αναβαθμιση εγινε πολυ γρηγορο καλο και το αλλο αλλα οχι τοσο γρηγορο

#7   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/06/2012 - 12:00

Και εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο, αλλά περισσότερο το soundhound. Πιστεύω η αναλογία χρήσης τους είναι σχετίζεται με το είδος της μουσικής που ακούει ο καθένας.

#8   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 04/06/2012 - 12:08

Εγω εχω και τα 2. Το shazam το αγορασα και το soundhound το κατεβασα τα Χριστουγεννα που το ειχαν δωρεαν..
Εμενα απο την αρχη μου φανηκε πολυ πιο ωραιο το shazam.. Ειδικα με την τελευταια αναβαθμιση .. Βρισκει τραγουδια σε 3 δευτερολεπτα και ειναι φυσικα πολυ γρηγοροτερο του αλλου..
Τα χρησιμοποιω συχνα, αλλα δεν μου τυχε ποτε κατι που να μην το βρισκω στο shazam και να το βρισκω στο soundhound. Το shazam επισης μου φαινεται πολυ πιο ομορφο και ευχρηστο .

Τελος, μην ξεχναμε οτι το soundhound ειναι universal που σημαιενει οτι ειναι και για ipad.. Σε αντιθεση με το shazam που εχει ειδικη εκδοση free για ipad αλλα ειναι πολυ μάπα..

#9   jackc

jackc

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/06/2012 - 12:32

Δεν ήξερα ότι το Shazam έχει έκδοση για iPad, και μάλιστα free. Θα την κατεβασω λοιπον...

Και κάτι ακομα σε σχέση με ελληνικά και ξένα τραγούδια: Η βιβλιοθήκη μου (η οποία αντικατοπτρίζει τα γούστα μου...) έχει μια αναλογία 80% ξένα και 20% ελληνικά: Θέλω με αυτο να πω ότι κι εμένα το βασικό μου ενδιαφερον είναι το tagging ξένων τραγουδιών, όπου ομολογουμένως τα δύο προγράμματα δεν έχουν μεγάλες διαφορες επιτυχίας - αν και νομιζω οτι και εκει το Shazam υπερτερεί ελαφρως. Παρόλα αυτά, με δεδομένο οτι στα ελληνικά η η δοαφορα είναι συντρηπτικά υπερ του Shazam, θεωρω οτι σαν συνολο το Shazam εχει καλύτερη ευρεση γενικώς.

#10   xkas

xkas

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/06/2012 - 19:48

Shazam προτιμω

#11   SotisDiv

SotisDiv

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/06/2012 - 20:18

Εξαιρετικό θέμα.
Έχω και τις δύο εφαρμογές πληρωμένες σε Android και iOS. Στις δικές μου αναζητήσεις το Soundhound βρίσκει περισσότερα.
Ασφαλώς μιλάω για ξένη μουσική, σε Ελληνικά δεν έχει δοκιμαστεί κανένα.

Γενικότερα πρόκειται για σπουδαίες εφαρμογές που μου έχουν λύσει τα χέρια. Θυμάμαι πρίν 15 χρόνια έτρεχα στο δισκάδικο και τραγουδούσα στον πωλητή το τραγούδι για να καταλάβει τί ψάχνω.

Τα μείον και των δύο τα οποία είναι πολύ σημαντικά είναι η δημιουργία ενός account το οποίο να κρατάει πλήρες ιστορικό αναζητήσεων και παράλληλα να το εμφανίζει σε όποιο λειτουργικό χρησιμοποιείς.
Είμαι σίγουρος οτι κάποια στιγμή εντός του έτους θα το δούμε κι αυτό.

#12   platiwths

platiwths

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/06/2012 - 20:28

shazam με κλειστα ματια.. Καλυτερο και πιο φιλικο προς τον χρηστη περιβαλλον..

#13   sasoulini007

sasoulini007

    iPH Contributor

  • 1.127 μηνύματα
  • Twitter:@sasoulini007
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:sasoulini007

Δημοσίευση 05/06/2012 - 10:35

εγω soundhound, ασχετα που το shazam εχει καλυτερο περιβαλλον και δεν σε μπερδευει τοσο........το soundhound μου εχει βρει τραγουδια που στο σημειο που το επιλεγω δεν εχει πολλα λογια συνεχομενα αλλα μουσικη και τα βρηκε ευκολα ενω το shazam θελει συνεχεια να εχει λογια για να πιασει τον στιχο

#14   vanesitaki

vanesitaki

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 05/06/2012 - 10:39

εγώ έχω το soundhound, το προτιμώ κ μου βρίσκει τα τραγούδια πολύ γρήγορα, δεδομένου ότι ακούω περισσότερο ξένα κομμάτια, τα ελληνικά δε με νοιάζουν τόσο αλλα κ σπανιότερα πιστευω αναζητάς ένα ελληνικό κομμάτι.. το shazam, το είχα κατεβάσει αλλά σαν interface δε μ άρεσε καθόλου κ το έσβησα..

#15   fenomeno69

fenomeno69

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 05/06/2012 - 10:49

Εγώ που δεν ακούω Ελληνική μουσική σχεδόν καθόλου το SoundHound με έχει βοηθήσει απίστευτα, έχω και τις 2 αγορασμένες αλλά νομίζω πως το SoundHound τα βρίσκει όλα τα ξένα κομμάτια.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες