Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Solved] Jailbroken 2.2 μεν, αλλά πρόβλημα internet δε


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Red XIII

Red XIII

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2008 - 04:31

Καλησπέρα (ή μήπως καλημέρα; :P)

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη ρύθμιση του internet μετά απο την εγκατάσταση του fw 2.2.

Έχω iphone 3G, με σύνδεση vodafone (στο πακέτο των 500MB free μηνιαίως).

Η εγκατάσταση του fw 2.2 πήγε μια χαρά, όπως κ το jailbreak με το quickpwn 2.2 μετά.

Όμως αμέσως μετά, με το που ξαναπήρα τον έλεγχο του iphone, δοκίμασα να μπώ στο cydia για να κατεβάσω τα apps μου, αλλά internet γιοκ.

Bossprefs δεν έχει μπει ακόμα, άρα manually μπαίνω στα settings και ενεργοποιώ το 3G. Πάλι τίποτα.

Κάτι παίζει με το EDGE, έτσι δεν είναι; Το θέμα είναι οτι ποτέ δεν είχε χρειαστεί να αλλάξω κάποια ρύθμιση σχετικά με το EDGE μετά την εγκατάσταση του 2.1 (και το j/b του).

Έκανα κάποια αναζήτηση κ κατέληξα εδώ, το θέμα όμως εγώ πάντα έμπαινα στο internet με το default

APN webonly.vodafone.gr
Username user
Password pass

στο Cellular Data Network οπότε δεν νομίζω να φταίει αυτο.

Ρίξτε φως παιδιά! :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 23/11/2008 - 04:34

Δοκίμασε να βάλεις και το internet.vodafone.gr και πες μας πάλι

#3   Red XIII

Red XIII

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2008 - 04:47

Thx για την γρήγορη απάντηση, δοκίμασα με APN internet.vodafone.gr ,Username και Password κενά και πάλι τίποτα, εδώ να συμπληρώσω πως φυσικά η έλλειψη internet εμφανίζεται και σε Safari και σε κάθε εφαρμογή χρήσης internet, δεν είναι δηλαδή πρόβλημα του Cydia.

Αύριο όταν γυρίσω σπίτι θα βάλω bossprefs μέσω wifi, και θα δοκιμάσω απο εκεί να ανοίξω EDGE, αλά πολύ αμφιβάλω αν θα δω κάτι διαφορετικό :S

Καμιά άλλη ιδέα;





#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 23/11/2008 - 04:49

Δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα. Περίμενε μέχρι αύριο, να δούμε και άλλοι χρήστες τι έχουν να πουν

#5   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 23/11/2008 - 19:41

εγω παντος δεν θα κανω ακομι αναβαθμισει.θα περιμενω καποια πραγματα γιτι στιν αρχι θα βγουν πολλα ελιματα

#6   Red XIII

Red XIII

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2008 - 21:01

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Γύρισα σήμερα σπίτι, και μέσω wifi έβαλα το bossprefs, το οποίο έδειχνε το EDGE κλειστό (τι παράξενο!) Απλά το ενεργοποίησα κ το internet δούλευε.

Γενικά παράξενο όμως, απορώ τι θα έκανα χωρίς το wifi, δεν θα μπορούσα να ενεργοποιήσω το internet αλλιώς.

Κανονικά με την εγκατάσταση του 2.2 έπρεπε να ενεργοποιούσε το EDGE by default, anyway τέλος καλό όλα καλά.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες