Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

εφορευτικη επιτροπη ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
79 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   airthanos69

airthanos69

    iPH Contributor

  • 1.106 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 10/06/2012 - 11:01

καλημερα σε ολο το φορουμ!
Γυρισα χτες απο δουλεια και βρηκα στην εισοδο της πολυκατοικιας πεταμενο ενα χαρτι για εφορευτικη επιτροπη στις εκλογες.
τι κανουμε ?παμε η το παιζουμε αλεκος με την δικαιολογια οτι δεν βρηκα τιποτα?
(αν ειμαι σε λαθος section καποιος mod να το μεταφερει)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/06/2012 - 11:03

Αν δεν πας θα έρθει η Αστυνομία να σε πάει..:)
Τόσο καλά....

Αναρτημένη εικόνα


#3   airthanos69

airthanos69

    iPH Contributor

  • 1.106 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 10/06/2012 - 11:06

πλακα κανεις!!!!!!!

#4   thomaz

thomaz

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Smar-Tom

Δημοσίευση 10/06/2012 - 11:10

Απο την στιγμή που δεν έχεις υπογράψει δεν μπορεί να σε κάνει κανένας τίποτα.. Το ότι τα πετάνε και φεύγουν δεν λέει τίποτα. Σου μιλάω απο προσωπική εμπειρία και όχι μόνο δική μου. Βέβαια αν πας να ψηφίσεις, σε κρατάνε επι τόπου.

Τελευταία επεξεργασία από: thomaz, 10/06/2012 - 11:13


#5   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/06/2012 - 11:10

Υπάρχει τρόπος να πας στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου και να δηλώσεις ότι δεν μπορείς να παρευρεθείς ή να πάρεις ένα χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο ότι έχεις κάποιο πρόβλημα...

Αναρτημένη εικόνα


#6   winnie74

winnie74

    iPH Contributor

  • 1.581 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 10/06/2012 - 11:16

Οι λύσεις είναι τρεις:

α) πηγαίνεις στον έφορο των εκλογών στα δικαστήρια και ζητάς να σε απαλλάξει και να διορίσει άλλον. Βρες μια καλή δικαιολογία.
β) Λουφάρεις και πας να ψηφίσεις λίγο πριν το κλείσιμο της κάλπης, λες ότι έχεις πρόβλημα και δεν μπορείς να μείνεις, ουτως ώστε και να σε κρατήσουν θα καθήσεις για λίγο.
γ) Παρουσιάζεσαι κανονικά με χαρτί ασθενείας από δημόσιο νοσοκομείο -αλλά δεν στο συνιστώ να πας πρωί πρωί.
Ο κίνδυνος στην περίπτωση β είναι να έχει απελπιστεί τελείως ο δικαστικός αντιπρόσωπος με τις απουσίες και να βάλει τους αστυνομικούς να ψάχνουν την εφορευτική του.

My brain has two sides. Left and Right. Right has nothing left and Left has nothing right.


#7   airthanos69

airthanos69

    iPH Contributor

  • 1.106 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 10/06/2012 - 11:17

Απο την στιγμή που δεν έχεις υπογράψει δεν μπορεί να σε κάνει κανένας τίποτα.. Το ότι τα πετάνε και φεύγουν δεν λέει τίποτα. Σου μιλάω απο προσωπική εμπειρία και όχι μόνο δική μου. Βέβαια αν πας να ψηφίσεις, σε κρατάνε επι τόπου.

οποτε παω για ψηφο 18΄55 με κρατανε το υπολοιπο κια τελειωσαμε?

#8   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2012 - 11:23

Εμένα δεν μου ήρθε χαρτί το οποίο δεν παρέλαβα εγώ ο ίδιος στις τελευταίες εκλογές.Το ρίξανε σε παλιά διεύθυνση που έμενα.Αν δεν υπογράψεις παραλαβή του ειδοποιητηρίου τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.

Τι εννοώ.Πήγα να ψηφίσω στις τελευταίες εκλογές και μου είπαν μόλις έδωσα όνομα ότι είμαι εφορευτική.Του λέω και τι είναι αυτό που μου το αποδεικνύει,και μου δείχνει ένα μπακαλόχαρτο που όντος έλεγε το όνομα μου.

Εν πάση περίπτωση του λέω εγώ εδώ πέρα ΔΕΝ κάθομαι για ΚΑΝΕΝΑ λόγο αν δεν μου γνωστοποιηθεί επίσημο έγγραφο.Μου απαντάει ότι θα έχει λέει ποινικές διώξεις και πράσινα άλογα (Νομικά ισχύει). Το αποτέλεσμα ήταν να ψηφίσω και να φύγω σαν κύριος.

Καλού κακού λέω κάτσε να πάρω στο αστυνομικό τμήμα ένα τηλ και μου λέει ο μπατσούλης το εξής :

Εφόσον ΔΕΝ έχετε παραλάβει λέει το έγγραφο ΕΣΕΙΣ Ο ΙΔΙΟΣ (Το τόνισε) έχετε κάθε δικαίωμα να αμφισβητήσετε ότι σαν είπαν στο εκλογικό κέντρο.Και του λέω δεν θα έχει κυρώσεις αυτό?Και μου λέει το εξής

Εφόσον δεν έχει παραληφθεί το έγγραφο από εσάς τον ίδιο από τους συναδέλφους αστυνομικούς δεν υποχρεούστε να παραβρεθεί τε δηλώντας άγνοια του ειδοποιητηρίου.

Στο νομικό θέμα όσον αφορά εισαγγελείς και παρατρεχάμενους μου λέει ότι για να ασκηθεί δίωξη από τον αρμόδιο έφορο (Να σε αναφέρει κτλ) του εκλογικού κέντρου θα πρέπει να υπάρξει κάποιο πρόβλημα εκεί που θερωτικά ανήκετε στην όλη διαδικασία.

Αν δεν υπάρξει πρόβλημα στην διαδικασία τότε δεν γίνετε απολύτως τίποτα.

Και εν συνεχεία μου λέει ότι και να γίνει δίωξη εις βάρους σας θα πάρετε λέει ένα αντίγραφο του ειδοποιητηρίου από το Α.Τ. που ανήκετε και θα πάτε στην δικάσιμο.

Εκεί θα επικαλεστείτε άγνοια τις ειδοποίησης και δεν προβλέπεται κάποια ποινή.

Αυτό λέει αποδεικνύεται και από τα αστυνομικά όργανα στην δικάσιμο δεδομένου ότι έχει προηγηθεί ενέργεια από μέρους της αστυνομίας να σε πάνε υποχρεωτικά στο σημείο και δεν σε βρήκαν στο σημείο και βρήκαν το ειδοποιητήριο εκεί που το είχαν αφήσει.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 10/06/2012 - 11:26

ezgif_com_crop_2.gif


#9   fotsid

fotsid

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 10/06/2012 - 11:25

οποτε παω για ψηφο 18΄55 με κρατανε το υπολοιπο κια τελειωσαμε?

Το υπόλοιπο είναι η καταμέτρηση...

#10   assasertzis

assasertzis

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2012 - 12:24

Και 6:55 να πας αν σε κρατήσουν θα φύγεις καλές 1-2 ανάλογα τον αριθμό ψηφοφόρων.

#11   Sandbird

Sandbird

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 10/06/2012 - 12:32

Ενα μπραβο στο λαμόγιο και σε ολα τα αλλα λαμογια που προτεινανε τροπους διαφυγης. Μπραβο παιδια. Και μετα εχετε απορια πως εφτασε η χωρα μας σε αυτο το σημειο και γιατι οι πολιτικοι μας ειναι οπως ειναι. Μπραβο παιδια. Αντε και στο επομενο thread δωστε και οδηγιες φοροροδιαφυγης.
Ε ναι τωρα. Τι εκλογες και π...ς. Παμε για μπανακι και φραπεδουμπα.

Τελευταία επεξεργασία από: Sandbird, 10/06/2012 - 12:33


#12   airthanos69

airthanos69

    iPH Contributor

  • 1.106 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 10/06/2012 - 12:42

Ενα μπραβο στο λαμόγιο και σε ολα τα αλλα λαμογια που προτεινανε τροπους διαφυγης. Μπραβο παιδια. Και μετα εχετε απορια πως εφτασε η χωρα μας σε αυτο το σημειο και γιατι οι πολιτικοι μας ειναι οπως ειναι. Μπραβο παιδια. Αντε και στο επομενο thread δωστε και οδηγιες φοροροδιαφυγης.
Ε ναι τωρα. Τι εκλογες και π...ς. Παμε για μπανακι και φραπεδουμπα.

κατσε ρε φιλε να τα παρουμε απο την αρχη.ποιος ο λογος να καλουνε απλους πολιτες για εφορευτικη επιτροπη και οχι δημοσιους που πληρωνονται κιολλας ,σε αλλα κρατη πανε δημοσιοι ο η κρατικοι υπαλληλοι,το αστυνομικο οργανο γιατι το πεταξε το χαρτι και εφυγε?και τελευταιο αν εγω φυγω 3 η ωρα πως θα παω δουλεια την επομενη? θα μου πεις δινουν χαρτι για τον εργοδοτη αλλα αυτες τις εποχες χεστηκε ο εργοδοτης,ευκαιρια ψαχνουν!!!!

#13   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 10/06/2012 - 12:42

Εγώ σου προτείνω να πας γιατί αν δεν πας όλη η δουλειά θα πέσει σε 1-2 άτομα (η οποία έπρεπε να γίνει πχ. από 4-5 άτομα). Και δεν κάνεις και κάτι σημαντικό, πακετάκια με ψηφοδέλτια ετοιμάζεις! Απλά την προηγούμενη μέρα θα σου πρότεινα να μην ξενυχτήσεις!

#14   thomaz

thomaz

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Smar-Tom

Δημοσίευση 10/06/2012 - 13:04

οποτε παω για ψηφο 18΄55 με κρατανε το υπολοιπο κια τελειωσαμε?


Δεν πας καθόλου.. Και τελείωσε η υπόθεση. Να απειλούν με κυρώσεις και απο την άλλη να λένε πως ο δημόσιος υπάλληλος δεν υποχρεούται να παει ακόμη και αν του έχει παραδοθεί ειδοποίηση! Δηλαδή οποίος δεν είναι στο δημόσιο είναι β κατηγορίας πολίτης? και τις απειλές τις ρίχνουν αυτοί που βγάζουν έναν μισθό απο όλη την υπόθεση και μαζί παίρνουν όλους τους ´´κολλητους´´ τους! Ούτε σε αυτό υπάρχει αξιοκρατία! Οπότε ΝΑΙ! Καλά θα κανείς να πας για μπανακι και καφεδάκι. Άλλωστε κάποιος άλλος δεν φρόντισε να στο παραδώσει ο ίδιος! Απο εκεί και πέρα ακολουθείς τις οδηγίες του post #8 που είναι πέρα για πέρα η αλήθεια!

#15   sofser

sofser

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 10/06/2012 - 13:29

αν δεν έχεις παραλάβει το έγγραφο εσυ ο ιδιος με υπογραφη
μπορεις να μην πας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες