Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ελληνικές τιμές για τα νέα MacBook. Μέχρι πότε η κοροϊδία;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
108 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 12/06/2012 - 23:05

Ανακοινώθηκαν οι "νέες" τιμές των νέων μακ..

Αδικαιολόγητο το ότι οι μειώσεις τιμών των νεών Air (για τους οποίους και περίμενα) για κάποιον λόγο δεν ήρθαν στην Ελλάδα.. Βέβαια στην υπόλοιπη Ευρώπη μια χαρά έκαναν την εμφάνιση τους.. Βλέπετε, στην Αγγλία το 13αι έχει 1000 λίρες.. και στην Γερμανία / Ισπανία - ολως ενδεικτικώς 1250..

Α! Και 1000 ευρώ στην Αμερική... για να μην ξεχνιώμαστε.... με την τρέχουσα ισοτιμία πάντοτε...


Γιατί κύριοι τα 100 δολλάρια της μείωσης δεν σήμαναν και την κατά 100 ευρώ μείωση της αξίας τους? Γιατί τιμολογείτε μέχρι και 10% ακριβότερους τους μακ εδώ;; Μέχρι πότε θα θεωρείτε την αγορά αυτή, αγορά προβάτων;; ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΑΤΕ 120 ΕΥΡΩ περισσότερα;;; ΤΙ μας προσφέρετε περισσότερο δηλαδή??


Επιτέλους, κάποιος ας πει μια κουβένα. Οδεύουμε στην πτώχευση και ακόμη και τώρα δεν υπάρχει στοιχειωδώς καταναλωτική συνείδηση και αντίστοιχα σεβασμός από τους εμπόρους..

Τελευταία επεξεργασία από: zvrikos, 12/06/2012 - 23:06


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 23:09

Ανακοινώθηκαν οι "νέες" τιμές των νέων μακ..

Αδικαιολόγητο το ότι οι μειώσεις τιμών των νεών Air (για τους οποίους και περίμενα) για κάποιον λόγο δεν ήρθαν στην Ελλάδα.. Βέβαια στην υπόλοιπη Ευρώπη μια χαρά έκαναν την εμφάνιση τους.. Βλέπετε, στην Αγγλία το 13αι έχει 1000 λίρες.. και στην Γερμανία / Ισπανία - ολως ενδεικτικώς 1250..

Α! Και 1000 ευρώ στην Αμερική... για να μην ξεχνιώμαστε.... με την τρέχουσα ισοτιμία πάντοτε...


Γιατί κύριοι τα 100 δολλάρια της μείωσης δεν σήμαναν και την κατά 100 ευρώ μείωση της αξίας τους? Γιατί τιμολογείτε μέχρι και 10% ακριβότερους τους μακ εδώ;; Μέχρι πότε θα θεωρείτε την αγορά αυτή, αγορά προβάτων;; ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΑΤΕ 120 ΕΥΡΩ περισσότερα;;; ΤΙ μας προσφέρετε περισσότερο δηλαδή??


Επιτέλους, κάποιος ας πει μια κουβένα. Οδεύουμε στην πτώχευση και ακόμη και τώρα δεν υπάρχει στοιχειωδώς καταναλωτική συνείδηση και αντίστοιχα σεβασμός από τους εμπόρους..


Καταρχήν μην βάζεις στον ίδιο κουβά την Αμερική διότι είναι άλλη χώρα με δικό της νόμισμα.

Αν οι τιμές που είδες σε Αγγλία/Ισπανία/Γερμανία είναι από το Apple Store δεν συμπεριλαμβάνουν τον Φ.Π.Α, οι τιμές που έχει πχ το Golden-i είναι τελικές με Φ.Π.Α
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 12/06/2012 - 23:16

Βιάζεσαι..
Δηλαδή, θέλεις να μου πεις ότι στην Ελλάδα έχουμε και φθηνότερους μακ από το εξωτερικό (με 23 ΦΠΑ στην αγγλία οι άγγλοι θα έρχονται για διακοπές εδω και θα τσιμπάνε και έναν μακ αφού είναι τσάμπα..)
ΟΛΑ τα applestore είναι ΜΕ ΦΠΑ...
ΑΓΓΛΙΑ
http://store.apple.c...igure/MD231B/A?
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
http://store.apple.c...igure/MD231D/A?

ΦΥΣΙΚΆ και δεν συγκρίνω με Αμερική... αναφέρω όμως την τιμή της, γιατί έχει και αυτό την σημασία του..
Περιμένω τώρα να μου πεις ποιά είναι η άποψη σου..
Φαντάζομαι τώρα καταλαβαίνεις..

#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 23:20

Ναι, ξεχάστηκα από της Αμερικής που είναι χωρίς και διαχωρίζεται ανάλογα την πολιτεία.

Ότι και να πεις δίκιο έχεις. Προσωπικά δεν αγοράζω από Ελλάδα για αυτό τον λόγο.

Αν τα έχεις μετρητά και θέλεις Lap top σίγουρα σε λίγο καιρό θα τα έχει διαθέσιμα στο eBay ο Electronic King σε πολύ χαμηλότερες τιμές από Ελλάδα.

Τις τιμές επίσης από όσο γνωρίζω τις επιβάλει η Apple σε κάθε χώρα και δεν είναι τιμολογιακή πολιτική του εδώ αντιπροσώπου.

Και όπως είπες επίσης έχουμε και 23% ΦΠΑ...

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 12/06/2012 - 23:22

Once You Go Mac You Never Go Back

#5   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 12/06/2012 - 23:22

Το ξέρω φίλε μου.. το ξερω..
Και εκνευρίζομαι.. Γιατί αυτε΄ς οι διαφορές τιμών οδηγούν στην ουσία σε εκροή χρήματος στο εξωτερικό και απώλειες από ΦΠΑ, φόρους κτλ.. κρίμα..
Μπορώ να το πάρω από Αμερική με 1000 ευρώπουλα, αλλά σκέφτομαι ότι λόγω κρίσης, θα έπρεπε να μην διώξω λεφτά έξω..
Και βγαίνουν αυτοί οι ερασιτέχνες που προτιμούν να πουλάνε 30% λιγότερο με μεγαλύτερο περιθώριο υπερκέρδους και με βάζουν και παλι σε σκέψεις...

#6   Shon

Shon

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 23:24

Στην Ελλάδα τα νεα μακ έχουν τιμή ίδια με τα παλιά;

#7   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/06/2012 - 23:25

Το ξέρω φίλε μου.. το ξερω..
Και εκνευρίζομαι.. Γιατί αυτε΄ς οι διαφορές τιμών οδηγούν στην ουσία σε εκροή χρήματος στο εξωτερικό και απώλειες από ΦΠΑ, φόρους κτλ.. κρίμα..
Μπορώ να το πάρω από Αμερική με 1000 ευρώπουλα, αλλά σκέφτομαι ότι λόγω κρίσης, θα έπρεπε να μην διώξω λεφτά έξω..
Και βγαίνουν αυτοί οι ερασιτέχνες που προτιμούν να πουλάνε 30% λιγότερο με μεγαλύτερο περιθώριο υπερκέρδους και με βάζουν και παλι σε σκέψεις...


Έχω σταματήσει καιρό να ψωνίζω από Ελλάδα. Ήμουν κι εγώ της άποψης σου να βοηθάω την ελληνική οικονομία. Αλλά όταν οι τιμές είναι πάνω 40-50% ορισμένες φορές, πχ μνήμες ram δεν γίνεται αλλιώς...

Όταν είχα πάρει το δικό μου Macbook pro early 2011, εδώ στην Ελλάδα είχε 2.400 και το πήρα από τον πωλητή που σου είπα 1.700.
Once You Go Mac You Never Go Back

#8   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 12/06/2012 - 23:31

Εμένα μου λες?
@SHon... ναι εδώ οι μειώσεις "ΔΕΝ ήρθαν" . Οι τιμές έμειναν οι ίδιες..
Εις υγείαν μας (τους)

Μειώσεις έγιναν στα air...
Συγκρίνετε με ένα site που δεν έχει ακόμη κάνει ανανέωση.. πχ mad macs....

http://www.madstore....313150b06368662

KAI

http://www.isquare.g...acbook-air.html

διαπιστώνει κανείς πως έκαναν και κάποιες αυξησούλες... χαλάλι τους τα παιδιά...

Τελευταία επεξεργασία από: zvrikos, 12/06/2012 - 23:33


#9   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/06/2012 - 23:32

@zvrikos, είσαι σίγουρος ότι έγιναν μειώσεις στα Mac; Μου φαίνεται ότι στα ίδια με πέρσι έμειναν στην Αμερική και στην Ελλάδα απλώς αυξήθηκαν

Follow me on twitter


#10   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 12/06/2012 - 23:44

TO name a few sources:

http://www.trustedre...-make-up-for-it

http://decodingc.wor...c-2012-summary/

και σε κάθε περίπτωση... Αφού πληρώνουμε και τιμολογούμαστε σε ευρώ, ΓΙΑΤΙ έχουμε στο συγκεκριμένο μοντέλο (13'') 120 ευρώ διαφορά???

USA δες το newegg λινκ που σου δίνω

http://www.newegg.co...Order=BESTMATCH

Εδώ το παλιό 13αρι έχει 1299 δολλάρια...
Τώρα 1200

#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/06/2012 - 23:47

Έχεις δίκιο. Στο Air στα περισσότερα μοντέλα υπάρχει $100 μείωση. Ακόμα χειρότερη δηλαδή η αύξηση στις δικές μας τιμές.

Follow me on twitter


#12   iManiac

iManiac

    iPH Contributor

  • 1.121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 12/06/2012 - 23:52

Σε καταλαμβαινω
Μια απο τα ιδια και στην κυπρο με τους mac
Επισης ειδικα τις εποχες 3Gs μεχρι και 800-850 ευρω τα πουλουσαν :P

#13   adinamos

adinamos

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/06/2012 - 23:57

Γεια σου ρε ελλαδάρα ανίκητη. Παιδιά παίζει να τα πάρουμε από αλλού μη μας γδάρουν? Η φοιτητική έκπτωση ισχύει άραγε?

#14   spirosd2010

spirosd2010

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 13/06/2012 - 00:02

οι τιμές προϊόντων στα apple store της Αμερικής είναι χωρίς τον φόρο πολυτελείας 8% τον οποίο είσαι αναγκασμένος να τον πληρώσεις εκτός και αν παραγγείλεις μέσω ίντερνετ από πολιτεία που δεν έχει apple store.

#15   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 13/06/2012 - 00:09

Στο αγγλικό appstore που κοιτάζω, το bottom retina 15" έχει £1,799.00 , και με την έκπτωση μου το δίνει £1.528,, αρκετά καλή διαφορά θα έλεγα... βασικά ειναι -15 % όπως σε όλα τα προϊόντα με student discount (το ipad πέρνει μόνο 3% :( )

Τελευταία επεξεργασία από: djmanosv, 13/06/2012 - 00:10


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες