Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σχετικά με την 2.2 και το jailbreak της (iPhone 3G locked ONLY)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
76 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/11/2008 - 18:09

Επειδή υπάρχει μεγάλο χάος τις τελευταίες μέρες, ο καθένας ρωτάει ό,τι ναναι όπου να ναι (κάποιοι δεν ξέρουν ακόμα ότι έχει βγει jailbreak για 2.2 ::)) μαζεύω εδώ πέρα ό,τι ξέρουμε προς το παρόν. Ελπίζω να το διαβάσουν όλοι πριν ρωτήσουν ό,τι να ναι πάλι. Συνιστώ μεγάλη προσοχή στην κατανόηση. Η απελπισία είναι ΚΑΚΟΣ σύμβουλος. Χρειάζεται ψυχραιμία. Εδώ είναι φόρουμ και υπάρχουν κάποιοι κανόνες που πρέπει να ακολουθήσουν όλοι. History lesson:

Πριν λίγες μέρες βγήκε η 2.2 όπως ξέρετε. Όπως ξέρετε -φαντάζομαι- για το iPhone 3G δεν έχει επιτευχθεί ακόμα software unlock. Τί είναι αυτό? Κάποια iPhone (ΟΧΙ τα ελληνικά) δεν παίζουν με όλους τους παρόχους κινητής τηλεφωνίας αλλά είναι κλειδωμένα σε συγκεκριμένα δίκτυα (πχ AT&T στην USA). Μέχρι τώρα υπήρχε ΜΟΝΟ hardware unlock, δλδ χρησιμοποιούσες μια κάρτα xxxsim, (πχ turbosim, yessim κα) και ξεγελούσες το κινητό ώστε να νομίζει ότι χρησιμοποιείς νόμιμο δίκτυο εγκεκριμένο από την Apple. Ε, το software unlock ξεγελάει το κινητό εκμεταλευόμενο κάποιο 'λάθος' στην baseband του κινητού ΧΩΡΙΣ να χρησιμοποιήσεις κάποια έξτρα κάρτα ή οτιδήποτε τέτοιο. Και επειδή τέτοιες κάρτες δεν είναι και πολύ έμπιστες/λειτουργικές κτλπ, εμείς προτιμούμε το software unlock που ετοιμάζεται από την devTeam (η οποία παρέχει το jailbreak)

Τώρα, ΠΡΙΝ το release του 2.2 είχαμε προειδοποιήσει να ΜΗΝ αναβαθμίσετε σε 2.2 αμέσως αλλά να περιμένετε να λάβουμε οδηγίες από την devTeam. Όπως ήταν αναμενόμενο, υπήρχαν casualties.
Όταν βγήκε το 2.2 λοιπόν, η devTeam έγραψε τα εξής: http://www.iphonehel...pic,1553.0.html
Μας είπαν τα εξής λοιπόν:
Για τα 3G το νέο software έχει αναβάθμιση της baseband, του 'μηχανισμού' δλδ που θα εκμεταλευτούμε(exploit) για το unlock. Η devTeam τόσο καιρό δουλεύει πάνω στο exploit της baseband που υπάρχει στην 2.1 και όχι στην 2.2 (λογικό!). Άρα προειδοποίησε ότι όσοι θέλουν unlock ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΟΥΝ γιατί ακόμα δεν ξέρουν τί παίζει με το baseband της 2.2 και προφανώς δεν θα παρατήσουν τόση δουλειά που κάνανε στην 2.1 για να ασχοληθούν με την 2.2
Εμείς ΟΜΩΣ στην ΕΛΛΑΔΑ δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα γιατί το iPhone 3G μας είναι ήδη ξεκλείδωτο. Άρα αναβαθμίζουμε άφοβα γιατί θέλουμε ΜΟΝΟ jailbreak το οποίο βγήκε.
Αnyway, πέρασαν 2 μέρες και βγήκαν και τα pwnage και τα quickpwn. Τα εργαλεία με τα οποία θα κάνουμε jailbreak στο iPhone 3G και jailbreak/unlock/activate στο iPhone 2G.

Είπαν τα εξής λοιπόν:
Οι Έλληνες χρήστες (καλά δεν είπε εμάς προσωπικά :P) να αναβαθμίσουν ΑΦΟΒΑ το τηλέφωνο τους γιατί είναι ήδη ξεκλείδωτο και δεν τους νοιάζει για το software unlock μας. Tο μόνο που τους νοιάζει είναι το jailbreak, οπότε Voila, εγένετω Quickpwn http://www.iphonehel...pic,1593.0.html
Με το παραπάνω λοιπόν θα κάνετε τα ίδια που κάνατε και στην 2.1 για να κάνετε jailbreak της συσκευής. Τώρα, μπορείτε είτε να κάνετε update στην 2.2 και μετά jailbreak είτε restore στην 2.2 και μετά jailbreak. Προτείνω restore γιατί είναι ασφαλέστερο
Επειδή ρωτάτε για backup κτλπ, παραθέτω για πολλοστή φορά:

    * Πώς κρατάω backup του iPhone?

Backup του iPhone γίνεται μέσω iTunes. Ανοίγετε το iTunes, κάνετε δεξί κλικ στο εικονίδιο της συσκευής και επιλέγετε backup. Αυτό θα κρατήσει ένα αντίγραφο των επαφών σας, των SMS σας, των bookmarks, του camera roll και τέτοια. Oι εφαρμογές, τα παιχνίδια, τα τραγούδια, τα βίντεο κτλπ δεν κρατιούνται backup εφόσον υπάρχουν ήδη στον υπολογιστή σας. Για να κρατήσετε backup των εφαρμογών που εγκαταστήσατε μέσω Cydia, χρησιμοποιήστε το AptBackup από Cydia. Tρέξτε το και πατήστε backup. Αυτό θα κρατήσει αυτόματα μια λίστα με όλες τις εφαρμογές που έχετε περάσει. Στο επόμενο restore που θα κάνετε, λοιπόν, θα πατήσετε οπωσδήποτε restore from backup και όχι set as new device. Έτσι θα περαστεί το backup που κάνατε προηγουμένως στο iTunes. Είπαμε ότι την μουσική, τις εφαρμογές κτλπ θα τις περάσετε πάλι με συγχρονισμό. Ύστερα, κατεβάστε πάλι το AptBackup, ανοίξτε το και πατήστε restore. Θα εγκαταστήσει αυτόματα όλες τις εφαρμογές που είχατε από Cydia.


Τώρα, όσοι χρήστες εχουν κινητά από το εξωτερικό κλειδωμένα:
αν έχετε κλειδωμένο iPhone 3G και επιθυμείτε να αναβαθμίσετε σε 2.2 αλλά να διατηρήσετε την τρέχουσα baseband έχοντας, έτσι, περισσότερες πιθανότητες για κάποιο επερχόμενο software unlock πρέπει να δημιουργήσετε μια custom ipsw με το PwnageTool.  Αυτή η custom ipsw δεν θα περιέχει την αναβαθμισμένη baseband αλλά θα έχετε όλα τα χαρακτηριστικά της 2.2 και jailbreak=Cydia/Installer

Οσοι βιάστηκαν και αναβάθμισαν σε 2.2, σταμάτησε η λειτουργία των xxxsim (λογικό) και συνειδητοποίησαν ότι δεν μπορούν να κάνουν restore σε 2.1 γιατί το iTunes δεν υποβαθμίζει την baseband. Δυστυχώς, δεν είμαι σίγουρος αν με restore σε κάποια custom ipsw(βλ. παραπάνω) θα μπορέσετε να είστε σε 2.2 με το baseband της 2.1!
Aν κάνει κάποιος κάποια custom ipsw ας την μοιραστεί μαζί μας για να δοκιμάσουν όσοι έχουν πρόβλημα.
Custom ipsw γίνεται με το pwnageTool για Mac και έκδοση για windows μάλλον δεν θα βγει.
Αν δεν δουλέψει το κολπάκι με την custom ipsw, τότε μόνη επιλογή είναι είτε κάποια xxxsim συμβατή με 2.2 είτε κάποιο software unlock συμβατό με το baseband της 2.2
Mπορείτε, βέβαια, να χρησιμοποιήσετε την iPod λειτουργία της συσκεής, δλδ οτιδήποτε εκτός από το να στέλνετε μηνύματα και να κάνετε κλήσεις, και να λαμβάνετε φυσικά. Θα κάνετε restore σε 2.1. Kατεβάστε την 2.1 από εδώ, ανοίξτε το iTunes και πατήστε shift+restore. Αγνοήστε τα οποιαδήποτε λάθη που θα εμφανιστούν και μετά χρησιμοποιήστε Quickpwn για 2.1 για να κάνετε activate/jailbreak

Aυτά
Ελληνικό πληκτρολόγιο και σπασμένες εφαρμογές δουλεύουν κανονικά και στην 2.2. Αναζητήστε τα αντίστοιχα θέματα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MitsosOSougias

MitsosOSougias

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2008 - 18:32

Αν προτίθεται κάποιος φίλος να μας φτιάξει ένα custom .ύψο εγώ προτίθεμαι να το δοκιμάσω με το RebelSim.

Δυστυχώς δεν έχω Mac αλλιώς θα το είχα κάνει ήδη!

#3   capellino

capellino

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2008 - 18:32

ωραια...ολα σεβαστα και κατανοητα
απλα να ρωτησω κατι..αφηστε το 2.2 στο 2.0.2 η στο 2.0.1 μπορω να παω
το τηλεφωνο τωρα δειχνει απλα το σημα να το συνδεσω στο ιΤυνες
δε μπορω να κανω τπτ..και δε μπορςω να μπω να δω κιολας σε ποιο firmwire ειναι.αν ειναι στο 2.0.1 η 0.2
εχω την turbosim μεσα οκ?
να βαλω τη δικια μου καρτα η να βαλω μια καρτα at&t που ειχε μεσα μαζι το κουτι ?
και μετα να ακουλουθησω τις οδηγιες του pwange tool του αναλογου firmwire που εχω ωστε να μπορεσω να μπω στπ κινητο μου?
διευκρινιζω οτι δε με νοιαζει το 2.2
οποιο firmwire ας ειναι..
αρκει να δουλεψει το κινητο και να ανγνωρισει τη sim mou...

#4   MitsosOSougias

MitsosOSougias

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2008 - 18:38

capellino: εγώ δοκίμασα να κάνω downgrade (δηλαδή να βάλω την 2.1) αλλα δεν με άφησε, μου έβγαλε error στο τέλος. Για πιο παλιές εκδόσεις δεν ξέρω να σου πω.

#5   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/11/2008 - 18:43

ούτε παλαιότερες εκδόσεις αφού οι 2.0,2.0.1,2.0.2,2.1 έχουν το ίδιο baseband

#6   capellino

capellino

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2008 - 18:50

ΔΛΔ δε καταλαβα?
τωρα τι κανω?
πως θα το ενεργοποιησω?
παιδια μη μου πειτε οτι πεταξα τα λεφτα μου γιατι θα τρελαθω!!!

#7   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/11/2008 - 18:52

Nαι, περίπου. Προς το παρόν το χρησιμοποιείς σαν iPod μέχρι να βγουν xxxsim για 2.2 ή software unlock για 2.2

#8   coolharris93

coolharris93

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2008 - 18:52

ρε παιδια τι λετε?εγς εκανα downgrade σε 2.1 κανονικοτατα..ακολουθησα τα παρακατω βηματα..
κατεβασα την 2.1 εκδοση για το iphone 3g..
εβαλα το κινητο σε restore mode
μολις τελειωσαν την αναβαθμιση τα itunes εβγαλαν to γνωστο σφαλμα(1013)
μετα απτο σφαλμα ανοιξα το quickpwn
κρατησα πατημενα το home και power button μαζι για 15 δευετερα..
το κινητο ανοιξε κανονικα..μετα εκανα jailbreak με quickpwn και ολα μια χαρα
το μονο κακο ειναι το baseband της 2.2 εκδοσης..
τωρα παλευω να βαλώ mac σε pc με dualboot..
αν μπορεσει καποιος ας φτιαξει μια custom..
επισης θελώ οδηγιες απο σενα sepsis για τισ ρυθμισεις που πρεπει να βαλω στο winpwn..

#9   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/11/2008 - 18:55

Εσύ μήπως έχεις iPhone από Ελλάδα?

Για το pwnageTool εννοείς οδηγίες? Δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω mac. Αλλά δεν ξέρω αν και αυτό θα πετύχει γιατί  έχεις ήδη την baseband της 2.2 και δεν νομίζω να σου περάσει την baseband της 2.1 ούτε με την custom. Αλλά καλύτερα να δοκιμάσεις

#10   capellino

capellino

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2008 - 19:00

ρε παιδια...ειναι συγνωμη..αλλα δε διαβαζετε τι λεω..γιαυτο σας λεω δε βγαζω ακρη εδω μεσα..
ποιο iPod?
σας λεω τπ ανοιγω και δειχνει να το συνδεσω στο iTunes δε μπορω να μπω καν στο μενου του! ποθ εχει το iPod κτλ
το συνδεω στο iTunes και μου λεει να κανω restore
το εκανα restore και μου λεει αυτα περι προβληματος SIM!!
σας λεω δε μπορω να κανω τπτ!!

#11   coolharris93

coolharris93

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2008 - 19:02

Quote

Εσύ μήπως έχεις iPhone από Ελλάδα?



Για το pwnageTool εννοείς οδηγίες? Δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω mac. Αλλά δεν ξέρω αν και αυτό θα πετύχει γιατί  έχεις ήδη την baseband της 2.2 και δεν νομίζω να σου περάσει την baseband της 2.1 ούτε με την custom. Αλλά καλύτερα να δοκιμάσεις
το iphone που εχω ειναι απο αμερικη..και λειτουργει με turbosim..ναι το Πwnagetool εννοω...λεω να δοκιμασω για να δω τι θα γινει

capellino αν διαβασεις με προσοχη αυτα που εγραψα στο προηγουμενο post μου και δεις καποιο tutorial στο youtube με το quickpwn θα τα καταλαβεις ολα..

#12   capellino

capellino

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2008 - 19:03

δλδ για να καταλαβω..για να δουλεψει το τηλεφωνο πρεπει να παρω καινουργια TURBOSIM και να περιμενw TO PWNAGE TOO  για το 2.2?

#13   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/11/2008 - 19:04

Και τώρα που είσαι σε 2.1 με baseband 2.2 μπορείς να κάνεις κλήσεις?
Στο quickpwn φαντάζομαι έκανες jailbreak/activate?

#14   MitsosOSougias

MitsosOSougias

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2008 - 19:04

Φιλε μου μην εξάπτεσαι. Διαβάζουμε πολύ καλά τι λες.

Το γεγονός ότι σου λέει "no SIM" δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει! Απλά δεν μπορείς να "χτισιμοποιησεις" τις λειτουργίες του σαν τηλέφωνο. Μπορεί όμως να κάνει ΌΤΙ κάνει και ένα iPod touch.

Δηλαδή να ακούς μουσική, να μπαίνεις στο internet μέσω WiFi και τα λοιπά.

Και εγώ είμαι ΑΚΡΙΒΏΣ στην ίδια μοίρα.

#15   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/11/2008 - 19:06

Μισό λεπτό παιδιά να συννενοηθώ λίγο με τον coolharris γιατί μπορεί να κάνουμε και λάθος

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες