Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τροποποιήσεις στο θέμα equix!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   tiraklakis

tiraklakis

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Twitter:@iTheodoridis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/06/2012 - 11:16

Γεια σας παιδιά! Καινούριος στο forum και γενικότερα στο jb. Έβαλα το θέμα equix έκανα κάποιες τροποποιήσεις αλλά θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πως να κάνω τις παρακάτω αλλαγές:

1) Στην οθόνη κλειδώματος έβαλα δική μου φωτογραφία να ταιριάζει με το υπόλοιπο θέμα. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι σαν να υπάρχει ένα μαύρο διάφανο κουτί πάνω από τη φωτογραφία το οποίο όσο τραβάω τη μπάρα ξεκλειδώματος φεύγει και φωτίζεται η φωτογραφία (δηλ. φαίνεται τότε όπως θέλω). Πως μπορώ να το κάνω να μην υπάρχει αυτό το απο πάνω;

2) Έχω κάνει κάποιες αλλαγές σε greeklish όπως Wednesday σε Tetarti, σε μήνες και ημέρες! Θέλω να το κάνω και στο καιρό. Εκεί που λέει πχ storm να λέει kataigida. Είδα ότι αν επιλέξεις άλλη γλώσσα να χρησιμοποιεί το θέμα πχ γερμανικά λέει εαν είναι storm τότε "στα γερμανικά το storm". Γίνεται να το κάνω κάπως και αρχείο με τα αγγλικά;

3) Όταν κάνω respring το εικονίδιο της αρχικής εικόνας δεν φαίνεται. Επανέρχεται όπως αν πατήσω συνεχόμενα ενα εικονίδιο και αρχίσουν να "τρέμουν"! Είναι κάποιο bug;

4) Πως μπορώ να κάνω το ψηφιακό ρολόι να μην φαίνεται καθόλου; Τώρα πέφτει πάνω στο αναλογικό που υπάρχει στο θέμα και μου αρέσει αλλά θα ήθελα να το βγάλω. Κάνοντας το αόρατο το εξαφανίζει και από την οθόνη κλειδώματος όπου δεν υπάρχει το αναλογικό ρολόι και άρα δεν φαίνεται καθόλου η ώρα! Μπορώ να βάλω το αναλογικο στην οθόνη κλειδώματος;!

5) Το αναλογικό ρολόι φαίνεται στην οθόνη του spotlight αλλά επειδή έχει μεγαλύτερο πάχος φαίνεται πίσω από τη μπάρα αναζήτησης! Μπορώ να το κάνω να μην εμφανίζεται σε αυτή την οθόνη;

6) Ο καιρός είναι από το yahoo αλλά δεν έχει την περιοχή μου (Βέροια) και έβαλα Θεσσαλονίκη. Αν και στον κώδικα έχει επιλογές για accuweather (που έχει και το χωριό μου ) δεν μπόρεσα να το κάνω να δουλέψει.. Καμιά βοήθεια κι εδώ;

Ελπίζω να μην κούρασα αν και μάλλον ζητάω πολλά!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/06/2012 - 15:52

Δεν εχω περασμενο το θεμα... καποιες γενικες απαντησεις οπως πχ με τις αλλαγες στην περιγραφη του καιρου θα σου πω οτι εδω το εχουμε φτιαξει ακομα και στα ελληνικα οταν το ζητησαν καποια παιδια,αληθεια γιατι greeklish?....επισης αυτο που ρωτας με το yahoo weather γινεται απλα θελει αρκετο χρονο και αρκετες δοκιμες.Το ειχα κανει για ενα φιλο εδω,το εχει ποσταρει νομιζω αλλα τωρα δυστυχως δεν εχω χρονο για να ασχοληθω.
Aυτο με το αναλογικο ρολοι που ρωτας για τη spotlight οθονη νομιζω γινεται μονο με τη χρηση PerPageHTML
Για τα υπολοιπα...το δικο σου wallpaper πως το περασες ακριβως?
Το ψηφιακο ρολοι για να μην φαινεται απλα μετονομασε το Widget.html σε κατι αλλο.Για την ερωτηση 3 αν μπορεις εξηγησε τη καλυτερα.

#3   tiraklakis

tiraklakis

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Twitter:@iTheodoridis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/06/2012 - 18:49

Δοκίμασα στα ελληνικά αλλά επειδή έχει δική του γραμματοσειρά δεν τα αναγνώριζε γιαυτό έβαλα greeklish! Σε ότι αφορά το καιρό μπηκα σε όλα τα αρχεία και όπου έβλεπα yahoo το άλλαζα σε accuweather και αντίστοιχα άλλαζα και την πόλη αλλά εν τέλει τίποτα δεν εμφανιζόταν και το γύρισα στην αρχή! Το αναλογικό ρολόι δεν το έχει μέσα στο θέμα. Είναι σαν δεύτερο θέμα που το κάνω εγκατάσταση από το winterboard, δηλαδή στο winterboard έχω ενεργά το equix theme και το equix analog clock! Δεν ορίζω το ρολόι καθόλου στο perpage! Το δικό μου wallpaper μπακαλίστικα! Πήρα το backgroung από τη lockscreen και έφτιαξα τη φωτογραφία μου να μοιάζει σαν κάδρο πάνω στο wallpaper και το αντικατέστησα!

Αν μετονομάσω το widget.html δεν θα εξαφανιστεί από όλες τις οθόνες; Θα το δοκιμάσω!

Σε ότι αφορά το 3 δεν τίποτα σπουδαίο. Για να το πω απλά όταν ανοίγω το κινητό ή μετά από respring το σπιτάκι που έχει σαν εικονίδιο αρχικής οθόνης δεν φαίνεται αν και έχει το μπλε φωτάκι απο πάνω που μοιάζει ενεργοποιήμενη η αρχική οθόνη. Πατώντας παρατεταμένα το στρόγγυλο κουμπί στο iphone εμφανίζεται το εικονίδιο και μετά είναι εντάξει!

#4   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/06/2012 - 19:25

ασε μου λιγο χρονο και θα στα φτιαξω στα ελληνικα ολα...το accuweather χρησιμοποιει δικο του κωδικα οποτε δεν ειναι απλη μετονομασια.Αυτο γινεται αλλα θελει,με τα δικα μου ερασιτεχνικα δεδομενα αρκετο χρονο :wacko:

#5   tiraklakis

tiraklakis

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Twitter:@iTheodoridis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/06/2012 - 20:39

Σε ευχαριστώ πολύ!! Είμαι υπόχρεος!! :D Εννοείτε με το πάσο σου!!

#6   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2012 - 18:15

http://d.pr/f/roow

βαλε αυτο το φακελο στη θεση του φακελου widgets του θεματος

#7   Garcia

Garcia

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2012 - 23:55

rromeodim ωραιοος!

#8   tiraklakis

tiraklakis

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Twitter:@iTheodoridis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/06/2012 - 00:24

Πρώτα ένα μεγάλο ευχαριστώ!! Δεν ξέρω πως τα κατάφερες τα ελληνικά αλλά συγχαρητήρια!! Βλέπω ότι διαλέγεις το accuweather αλλά στον κωδικό βάζεις από yahoo GRΧΧ0013; Η περιοχή μου δεν υπάρχει όμως στο yahoo ενώ στο accuweather υπάρχει! Αλλά δεν ξέρω τι κωδικό να βάλω (http://www.accuweath...orecast/2288857) Επίσης στο widget καιρού στην αρχική σελίδα ποιον κώδικα να αντιγράψω για να μην δείχνει άλλη πόλη; Τώρα πχ δείχνει Πάτρα στην οθόνη κλειδώματος και Θεσσαλονίκη στο widget!

Σχετικά με την ερώτηση 1 έχεις καμία ιδέα; Είναι λόγω θέματος ή έτσι είναι γενικά;

Άσχετο 1: Έσβησα από τον κώδικα τη θέση του digital clock (αφαίρεσα τις πρώτες σειρές κώδικα) και εμφανίστηκε ένα μικρό ψηφιακό ρολόι στη γωνία επάνω!χεχε!! Δεν πειράζει αυτό το ρύθμισα έβαλα το ψηφιακό να κάθεται σε θέση πιο σωστή πάνω στο αναλογικό! Το αναλογικό ρολόι υπάρχει τρόπος να το κάνω να φαίνεται και στην οθόνη κλειδώματος; Το αναλογικό δεν είναι μέσα στο equix theme αλλά έχει δικό του ξεχωριστό θέμα που το ενεργοποίησα στο winterboard. Η λογική μου λέει πρέπει εκεί μέσα να γίνει κάποια προσθήκη αλλά δεν ξέρω τι!

Άσχετο 2: Οι εφαρμογές δεν κάνουν αναβάθμιση απο το appstore αλλά πρέπει να τις διαγράφω και να ξαναεγκαθιστώ. Λόγω jb είναι αυτό;

Και πάλι ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

#9   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/06/2012 - 00:44

Aν εχεις φτιαξει ενα wallpaper με ονομα LSWidget@2x.png και διαστασεων 640x960 και το εχεις βαλει μεσα στο φακελο του θεματος αντικαθιστωντας το ηδη υπαρχον δεν βρισκω το λογο να μην δειχνει καλα...αν επιμενει μετονομασε αυτο equiX.theme\Folders\TelephonyUI.framework σε κατι αλλο ωστε να δεις αν το κανει παλι.
Για το καιρο στο widget που λες οτι δειχνει Θεσσαλονικη ειλικρινα δεν ξερω γιατι δεν ασχοληθηκα καθολου με τετοιο widget....εχει τετοιο το θεμα που να δειχνει το καιρο μεσα στη homescreen?

#10   tiraklakis

tiraklakis

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Twitter:@iTheodoridis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/06/2012 - 00:45

Σχετικά με την ερώτηση 1 έχεις καμία ιδέα; Είναι λόγω θέματος ή έτσι είναι γενικά;


Το ανακάλυψα μόνος! Είχα στο Lockinfo να κάνει fade on unlock! Είμαι πόντιος πως να το κάνουμε;! χεχε

#11   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/06/2012 - 01:02

Aφου το βρηκες παλι καλα.Διαβασα οτι εχει ενα animation widget που δουλευει με το perpage....δεν το εχω αλλα αυτο σιγουρα δεν γινεται με accu...το αλλο της lockscreen που ο καιρος της ειναι στατικος εκει ναι γινεται να μετατραπει.Παντως επειδη υπαρχουν καποια θεματα που ειναι με accu μπορεις να δοκιμασεις αυτα

#12   tiraklakis

tiraklakis

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Twitter:@iTheodoridis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/06/2012 - 01:17

OK!! Ευχαριστώ και πάλι! Και το θέμα με το αναλογικό και το ψηφιακό λύθηκε! Έβαλα το αναλογικό θέμα πάνω από το equix theme και εξαφανίστηκε! Εαν εξαφανιζόταν από το spotlight και εμφανιζόταν στην οθόνη κλειδώματος θα ήταν ακόμη καλύτερο! χεχε!! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

#13   tiraklakis

tiraklakis

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Twitter:@iTheodoridis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/06/2012 - 00:46

Χμμμ.. Προέκυψε ένα ζήτημα με τον καιρό στην οθόνη κλειδώματος! Έχεις δηλώσει grxx0016. Το αλλάζω σε grxx0019 να δείχνει έστω Θεσσαλονίκη αλλά ο καιρός....εξαφανίζεται!! Εμφανίζονται 3 τελίτσες μόνο στην αριστερή γωνία του πλαισίου που είχε τον καιρό. Ξαναβάζοντας το grxx0016 δεν διορθώνει και πρέπει να ξαναπεράσω τα αρχεία του καιρού ξανά (τα αρχικά που έφτιαξες) Καμία ιδέα;

#14   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2012 - 01:25

Χμμμ.. Προέκυψε ένα ζήτημα με τον καιρό στην οθόνη κλειδώματος! Έχεις δηλώσει grxx0016. Το αλλάζω σε grxx0019 να δείχνει έστω Θεσσαλονίκη αλλά ο καιρός....εξαφανίζεται!! Εμφανίζονται 3 τελίτσες μόνο στην αριστερή γωνία του πλαισίου που είχε τον καιρό. Ξαναβάζοντας το grxx0016 δεν διορθώνει και πρέπει να ξαναπεράσω τα αρχεία του καιρού ξανά (τα αρχικά που έφτιαξες) Καμία ιδέα;

Σε αυτο που ποσταρα εδω ειναι ακριβως ετσι στο αρχειο equiX.theme\Widgets\Weather\Weather.html
// The location field should be a relatively machine-legible string
// if using the default, Apple/AccuWeather parser (originally from Leopard's Weather.wdgt)
var locale = "GRXX0013" //e.g. 'Defiance, Ohio'|'Moscow, Russia'|'Ledyard, AT'|'London, UK'

// Set to 'false' if you'd prefer Farenheit
var isCelsius = true //true|false

και ενα κομα η μια τελεια να διαγραψεις κατα λαθος το widget δεν λειτουργει.Απλα αντικατεστησε τον κωδικο σε
var locale = "GRXX0019" //e.g. 'Defiance, Ohio'|'Moscow, Russia'|'Ledyard, AT'|'London, UK'


#15   tiraklakis

tiraklakis

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Twitter:@iTheodoridis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/06/2012 - 01:37

Σε αυτο που ποσταρα εδω ειναι ακριβως ετσι στο αρχειο equiX.theme\Widgets\Weather\Weather.html

// The location field should be a relatively machine-legible string
// if using the default, Apple/AccuWeather parser (originally from Leopard's Weather.wdgt)
var locale = "GRXX0013" //e.g. 'Defiance, Ohio'|'Moscow, Russia'|'Ledyard, AT'|'London, UK'

// Set to 'false' if you'd prefer Farenheit
var isCelsius = true //true|false

και ενα κομα η μια τελεια να διαγραψεις κατα λαθος το widget δεν λειτουργει.Απλα αντικατεστησε τον κωδικο σε
var locale = "GRXX0019" //e.g. 'Defiance, Ohio'|'Moscow, Russia'|'Ledyard, AT'|'London, UK'


Μόνο το 13 -> 19 έκανα και βγάζει αυτές τις τελίτσες..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες