Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

5 χρόνια iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/06/2012 - 23:02

Αναρτημένη εικόνα



Πριν από πέντε χρόνια σαν σήμερα κυκλοφόρησε για πρώτη στις ΗΠΑ το original iPhone αλλάζοντας μια για πάντα το τοπίο στις φορητές συσκευές, δημιουργώντας αναμφίβολα μια επανάσταση, στην οποία η Apple πρωτοστατεί μέχρι και σήμερα. Το πρώτο αυτό iPhone δυστυχώς δεν κυκλοφόρησε ποτέ στη χώρα μας αλλά γνωρίσαμε κατευθείαν και επίσημα το iPhone 3G το καλοκαίρι του 2008.

Αναρτημένη εικόνα




To iPhone 3G σηματοδότησε μια μεγάλη αλλαγή για την Apple αφού ήταν η πρώτη έκδοση στην οποία λανσαρίστηκε το App Store που έκανε δημοφιλείς τις εφαρμογές και δημιούργησε ένα τεράστιο οικοσύστημα που αποτελεί ένα από τα δυνατότερα χαρτιά του iOS γενικότερα. Σχεδιαστικά το iPhone 3G ήταν μια εντελώς διαφορετική συσκευή από το αλουμινένιο original iPhone και για πολλούς ένα βήμα πίσω στην ποιότητα και αξιοπιστία.

Αναρτημένη εικόνα


Το iPhone 3GS που κυκλοφόρησε αρχικά το 2009 και πωλείται μέχρι και σήμερα ως το low-end μοντέλο της σειράς διατήρησε το σχεδιασμό του iPhone 3G αλλά με μεγάλες εσωτερικές αλλαγές που έφεραν βελτίωση στην ταχύτητα και απόκριση του λειτουργικού. Αποτελεί ακόμα μια αρκετά δημοφιλής επιλογή για τους χρήστες και ένας φθηνός τρόπος για να γνωρίσει κανείς τον κόσμο της Apple.

Αναρτημένη εικόνα


Η επανάσταση συνεχίστηκε με το iPhone 4 το 2010 όταν η Apple εγκαινίασε για πρώτη φορά την εντυπωσιακή Retina οθόνη ανάλυσης 960x640 (που μόλις φέτος έκανε το ντεμπούτο της στο iPad και στο MacBook Pro) και το εκπληκτικό σχεδιασμό από γυαλί. Με νέο επεξεργαστή Α4, κάμερα 5MP με LED flash και λειτουργικό iOS 4 η Apple κατασκεύασε ένα από τα καλύτερα κινητά της αγοράς που παραμένει αξεπέραστο μέχρι και σήμερα.

Αναρτημένη εικόνα


Το καλό έγινε ακόμα καλύτερο πριν λίγους μήνες όταν η Apple τελειοποίησε τον σχεδιασμό του iPhone 4 με το iPhone 4S που εκτός από τα αναβαθμισμένα εσωτερικά χαρακτηριστικά (κάμερα, επεξεργαστής, κεραία) και το πολύ σημαντικό iOS 5 διαθέτει και το Siri, τον προσωπικό βοηθό με τεχνητή νοημοσύνη που αποτελεί το επόμενο βήμα στο χώρο των φορητών συσκευών με πολλές εταιρείες ήδη να προσπαθούν να ακολουθήσουν το παράδειγμα της Apple.

Αναρτημένη εικόνα


Εν ολίγοις, το iPhone ήρθε και άλλαξε τον τρόπο που αλληλεπιδρούμε με τις φορητές μας συσκευές δημιουργώντας ένα τεράστιο οικοσύστημα και μια εντελώς νέα βιομηχανία που δεν τα φανταζόμασταν καν πριν πέντε χρόνια. Αποτελεί για την Apple το πιο κερδοφόρο κομμάτι της εταιρείας με πάνω από $30 δις σε καθαρά κέρδη το χρόνο, ποσό που είναι αρκετά μεγαλύτερο από πρακτικά οτιδήποτε βγάζει κάθε άλλη επιχείρηση στον πλανήτη.

Ποια ήταν η δική σας πρώτη επαφή με το iPhone και πως επηρέασε τον τρόπο που χρησιμοποιούσατε μέχρι τότε τα κινητά τηλέφωνα;

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   torter10

torter10

    iPH Contributor

  • 1.404 μηνύματα
  • Twitter:@torter11
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 28/06/2012 - 23:13

Η πρώτη μου επαφή με προιόν της Apple ήταν το 2009 όταν πήρα το iPod Touch 2G. Δεν ήξερα και πολλά αλλά άκουγα μουσική, έμπαινα λίγο στο ίντερνετ, έπαιζα παιχνίδια κλπ, και γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος μέχρι τα τέλη του 2010. Τότε έφαγε ένα φοβερό κώλλημα και το παράτησα. Τον Οκτώβριο που κατάφερα να το αναστήσω ήταν πλέον πολύ παλιό και πολλές εφαρμογές δεν έπαιζαν, έτσι αποφάσισα να αγοράσω ένα iPhone 4, και το αγόρασα, τον Δεκέμβριο. Δεν το κράτησα πολύ, και το πούλησα, αγοράζοντας το νέο iPad. Δεν το μετάνιωσα ποτέ! Είναι τρομερό! Και πρόσφατα, το Σάββατο συγκεκριμένα, αγόρασα ένα iPod Touch 4G ως αντικαταστάτη του iPod Touch 2G το οποίο το χρησιμοποιεί η ξαδέρφη μου :)

#3   dj_akis

dj_akis

    iPH Addict

  • 629 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:dj_akis

Δημοσίευση 28/06/2012 - 23:18

παιδια εγω θυμαμαι οτι οταν ειχα πιασει για πρωτη φορα στα χερια μου το iPhone 2G μου εκανε τρομερη εντυπωση το ποσο γρηγορα εκανε την εναλλαγη στις φωτογραφιες και στις εφαρμογες... Ηταν το καλοκαιρι του 2008.

Μια συσκευη που αλλαξε ολα τα δεδομενα στα smartphones....

#4   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 28/06/2012 - 23:39

Η πρώτη φορά ήταν με το 3gs, πήρα το 1το τηλέφωνο που έφτασε στην Πάτρα...και έφυγα διακοπές. Η επαφή με το τηλέφωνο μου έδειξε έναν κόσμο τεχνολογίας, που όμοιο του δεν είχα βιώσει στο παρελθόν. Σήμερα σχεδόν τα πάντα γίνονται μέσω του 4ριου, ενημέρωση , ψυχαγωγία , έξυπνες λύσεις μέσω εφαρμογών, και φυσικά μουσική, φωτογραφίες αλλά μέχρι και ταινίες. Είναι αυτο που λένε και στην Audi, πρόοδος μέσω της τεχνολογίας... Αυτό που περιμένω στο νέο iPhone, είναι να μας δείξει ότι μπορει να είναι σήμερα εκεί που θα ήθελαν να είναι οι άλλοι μεθαύριο... Ο ανταγωνισμός είναι παρα πολύ δυνατός... Και περιμένω να δώ εάν θα τρέχουν όλοι μαζί ή θα είναι η μηλιά ο δρόμος...
Καλό βράδυ

#5   GeorgeSohos

GeorgeSohos

    iPH Enthousiast

  • 497 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:lifeowner771

Δημοσίευση 28/06/2012 - 23:50

Πρωτη επαφη με προιον της apple ηταν ενα ipod touch 2ης γενιας που το χρησιμοποιουσα για παιχνιδια μουσικη ιντερνετ μετα ενας φιλος μου μου εδωσε ενα ipod nano πρωτης γενιας και πολυ αργοτερα αγορασα ενα ipad 2 και ανταλλαξα ενα android για το πρωτο μου iPhone to 3G και πριν λιγες μερες πηρα το ipod nano 5th generation για να ακουω μουσικη χωρις να φοβαμαι μην μου πεσει και σπασει οπως φοβομουν με το iPhone

#6   mogadoru

mogadoru

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2012 - 00:19

καλημέρα κι από μένα
η πρώτη μου επαφή ηταν τον Δεκέμβριο του 2010 που πείρα το iphone 4 που έχω μέχρι και σήμερα .(την δεύτερη μέρα έκανα jaillbreak)
απλά να σας αναφέρω οτι κάθε χρόνο μέχρι τοτε τον Δεκέμβριο που ήταν η επιδότηση μου έπαιρνα και κατι διαφορετικό (htc- samsung omnia -nokia e 52 -n85 κ.α)
από τοτε που απέκτησα ομως το iphone δεν νομίζω οτι θα παω σε αλλη συσκευή. μόνο για το πιο εξελιγμένο iphone πάντα .
το χρησιμοποιώ για μουσική ιντερνετ ταινίες παιχνίδια .με λίγα λόγια το έχω λιώσει

#7   Gerzzz

Gerzzz

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2012 - 00:28

Το πρώτο μου ήταν ένα 3G!Το είχε ένας θείος μου που τότε έκανε λόγω δουλειάς πάνω απο 1200 ευρώ λογαριασμό κάθε μήνα!Αφού το δούλεψε καμμιά βδομάδα δέν τον πολυβόλεψε και ώς ανιψιός hi-tech που είμαι το πήρα :laugh: !Από τότε πήρα και το 3GS και το 4 και το 4S!Nομίζω πώς δέν υπάρχει άλλο κινητό τόσο ποιοτικό εκεί έξω.Κάπου στο ενδιάμεσο πήρα και ένα MacBook Pro και ένα iPod 4G.Κοινώς έχω φάει αρκετά στήν Apple!
Έχω δοκιμάσει πολλά κινητά και λογισμικά αλλά πάντα επιστρέφω στην Apple :laugh: :laugh: !Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο κινητό όλων των εποχών...αυτό που ξέρω είναι ότι χωρίς αυτό ακόμα θα μιλάγαμε για κινητά με....πορτάκια!!!

#8   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/06/2012 - 00:34

Εγω ανηκω στους χρηστες που προσελκυσε το iPad.
Θυμαμαι ειχα δει το keynote του iPad1 και μετα απο λιγο καιρο το ειδα και live απο ενα γνωστο.Αυτο ηταν. Απο τοτε ακολουθησαν iPhone, iPod Touch, iPad2 -----> αλλο ενα fanboy προστεθηκε στη λιστα :-)))

#9   Iakovos80

Iakovos80

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/06/2012 - 08:36

Θυμάμαι όταν είχα παραλάβει 2 iPhone 2G, και δεν υπήρχαν καν στην Ευρώπη ακόμα...απίστευτες στιγμές... Ήμουν mac fun/user πολύ πριν το iPhone έρθει στην επιφάνεια. Apple σε ευχαριστούμε!

#10   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 29/06/2012 - 09:11

Στο στυλ του Iakovos80, σαν κλασικος φανατικος χρηστης mac, απο την δεκαετια του '90, μολις βγηκε στην Αμερικη το iPhone, τελη Σεπτεμβρη το ειχα στα χερια μου, 2007! Για καποιους μηνες δε, σαν iPod, γιατι εδω δεν δουλευε, αλλα παλι καλα μου το ειχε ενεργοποιησει ο ξαδερφος πριν το στειλει. Τρελλο παιχνιδι μεχρι που βγηκε το Ζphone, και εκανα το πρωτο jb! Μετα, η ιστορια ειναι γνωστη... ολα τα μοντελα (εκτος του 3G), περασανε απο τα χερια μου, κι ακομα και σημερα, ΟΤΙ και να λεμε, το iPhone ειναι ενα και μοναδικο! :D

#11   sakis007

sakis007

    iPH Contributor

  • 1.899 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:sakis007

Δημοσίευση 29/06/2012 - 10:14

μέχρι και σήμερα δουλεύει άψογα, οτι και να πω είναι λίγο.

[attachment=36720:389019_3721977600461_1769828083_n.jpg]

#12   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 29/06/2012 - 10:22

Το πρώτο μου iPhone 2G το πήρα στις αρχές Νοεμβρίου 2007 και βέβαια έχω και τα υπόλοιπα της σειράς 3G, 3GS 4, 4S και iPad 1! Α και στην συλλογή μπήκαν πριν 2 χρόνια ο MacBook Air και ένα MacBook Pro.

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#13   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 29/06/2012 - 10:33

και τα 5 είναι εξαιρετα! δυστυχως λείπει το 3gs και θα ολοκληρώνονταν η συλλογή... είναι ένα κανονικά επαναστατικό τηλέφωνο που αλλαξε τα πάντα όπως έλεγε και ο στιβ...

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#14   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 29/06/2012 - 10:50

Υπέροχο ταξίδι όλα αυτά τα πέντε χρόνια με πάνω από εικοσι iphone όλων των γενιών να έχουν περάσει από τα χέρια μου , δίπλα πάντα στο iphonehellas !!

Δεν θέλω κανένα άλλο τηλέφωνο και είμαι ευτυχής κάτοχος ενος mirror silver 4s 64 Gb !!!

Keep on walking , side by side !!!

#15   juliamed

juliamed

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 29/06/2012 - 11:01

Πρώτη επαφή....πριν δεν ξέρω και εγώ πόσα χρόνια με το ipodnano!!!!!!! Νομίζω ήταν γύρω στο 2007.... δεν θυμάμαι... πάντως ήταν μια εμπειρία μοναδική.. Όταν κυκλοφόρησε το πρώτο iphone3g, δεν μου γέμισε το μάτι... είχε και τα κολλήματα του που δεν μπορούσες να μεταφέρεις μουσική, ήχους, φωτογραφίες, όπως ειχα συνηθίσει με τα sonyericsson μέσω Bluetooth, και με είχε ξενερώσει!!!!!!! Το ειχε συνάδελφος και τον κορόιδευα που πέταξε τα λεφτά του.....!!!!!!!!!! Και μετά ήρθε το I phone 3gs... δεν ξέρω για πιο λόγο...ΚΟΛΛΗΣΑ ομως..ΑΣΧΗΜΑ!!!!! Ειδα την ζωή αλλιώς. Μπορούσες να κάνεις τόσα πράγματα με ένα τηλέφωνο, που δεν πίστευα πως τόσο καιρό μπορούσα χωρίς αυτό. Καλοκαίρι 2009 αν θυμάμαι καλά...Μετά απο εκει... ήρθε φέτος πριν 20 μέρες να προστεθεί το λατρεμένο μου newipad 4g 32GB... που δεν μπορώ να ξεκολλήσω...
Τα Χριστούγεννα πιθανών θα προστεθεί ένα Mac book, και λίγο πιο μετά όταν βγει στην αγορά το καινούριο iphone!!!

Σημαντικό ειναι να αναφέρω, πως πριν το iphone3gs, άλλαζα κινητό πάνω στο χρόνο, τα βαριόμουν... από το 2009 ειμαι με το 3gs...μεχρι να εμφανιστεί το καινούριο

:) :) :) :)

Τελευταία επεξεργασία από: juliamed, 29/06/2012 - 11:03


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες