Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

Να φτιαξω pc ή να παρω ενα mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
105 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2012 - 01:15

Γεια σας ,λογο του οτι ο υπολογιστης μου ,ειναι πλεον αυτο που λεμε "τελος εποχης "ψαχνομε για κατι αλλο.
Κ επειδη προσφατα ηρθα μεσω του 4s στο κοσμο της apple(ασχετος τελειως πριν αλλα κ τωρα),oφειλω να ομολογησω οτι πολυ θα το θελα, και πολλες φορες το χω πει , μακαρι να ηταν και το pc μου σαν το iphone 4s.
Αυτη η αισθηση που σου δινει σα να "γλιστραει"να μη κολλαει-σκαλωνει πουθενα,αυτο το scrolling που ειναι πως να το πω σαν πολλα frame per sec!!!Αυτη smooth κινηση χωρις ιχνος σκαλωματος η ταχυτητα.(προσοχη μιλαω για το 4s)Για να μη πουμε για την απεκονηση αυτης της retina oθονης που ειναι ολα τα λεφτα.(

Ολα αυτα λοιπον μπορω να τα εχω και σε σταθερο υπολογιστη αληθεια?

Μοnitor:

Kαταρχαν υπαρχει καποια εμπορικη υλοποιηση της apple σε monitor με τεχνολογια retina?
H Apple Thunderbolt Display 27 ,εχει ναι μεν αναλυση 2560 x 1440 αλλα ειναι κ σε 27 ιντσες πανελ...επισης αν δει κανεις τα χαρακτηριστικα της
http://public.gr/pro.../prod2310023pp/
θα διαπιστωση οτι Αναλογία αντίθεσης εικόνας: 1000:1 και Χρόνος απόκρισης: 12 ms ειναι πολυ απογοητευτικα σε σχεση με αλλα monitor της αγορας οπου μιλαμε για 500000:1 κ 2ms,τι γινετε αληθεια αξιζει?εχει κανεις εμπειρια απο ενα τετοιο πανελ συγκριτικα με τα "κοινα " που κυκλοφορουν?

Eαν τωρα επιλεξει κανεις το "ολοκληρομενο συγκροτημα"
Apple iMac MC813GR/Z0M6 - All-In-One PC - Intel Core i5 2.7 GHz - 27" LED
http://public.gr/pro.../prod1410006pp/
Αξιζει απο το να φτιαξει ενα pc που με τα ιδια λεφτα (πλην της οθονης 1000 ευρω,δηλαδη με 800)φτιαχνει ενα pc με i7 ,ram ,καρτες γραφικων -ηχου hi-end (σχεδον)?

Απο την αλλη ερωτημα.Με αναβαθμιση τι γινετε με τα mac?
Δηλαδη αν θελω να βαλω ενα δισκο ssd ,ειναι συμβατα τα ιδια με τα pc?
Eπισης με τον ηχο ,εχω ενα θεμα...Αυτη τη στιγμη εχω στο pc μου ,κορυφαια καρτα ηχου,και η ποιοτητα που εχω ειναι αντιστοιχα κορυφαια.
Με εναν mac τι γινετε σ'αυτη τη περιπτωση ?αρκουμε στη οnboard που μπορει να εχει και να μη με καλυπτει,υπαρχουν αλλες εκδοχες επεκτασης?

Αυτα για αρχη ,θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Τελευταία επεξεργασία από: monotis, 03/07/2012 - 01:19


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Shon

Shon

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/07/2012 - 01:24

Αν δεν εισαι αναγκασμένος να αγοράσεις μακ για επαγγελματικους λόγους θα πρότεινα να ζητήσεις σε φίλο να σου στήσει ένα πολύ φτηνότερο και ισχυρότερο πισι.

#3   fotsid

fotsid

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/07/2012 - 01:52

Καλά και χρυσά τα mac, δεν είναι και ό,τι καλύτερο ως value for money εδώ που τα λέμε...

#4   Dev

Dev

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:deves000

Δημοσίευση 03/07/2012 - 05:52

Καλά και χρυσά τα mac, δεν είναι και ό,τι καλύτερο ως value for money εδώ που τα λέμε...

Αυτό που λές είναι σχετικό φίλε. Η αξία που σου προσθέτει ένα προϊόν σαν καταναλωτής, είναι συνάρτηση της χρηστικότητας και των μοναδικών χαρακτιριστικών του κάθε προϊόντος που για σένα το καθιστούν μοναδικό και ανεπανάληπτο! Εγώ ήμουν χρόνια χρήστης pc με αρκετά "δυνατά" μηχανήματα, αλλά με το που δοκίμασα Mac για πολλούς και διάφορους λόγους δεν ξανασκέφτηκα ποτέ pc. Οπότε έχω την αίσθηση ότι το value for money είναι κάπως υποκειμενικό σε αυτή την περίπτωση!

#5   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 03/07/2012 - 07:56

Εγώ πάλι θα σου προτείνω να πάρεις ένα mac. Όσον αφορά την οθόνη, θα σου πω οτι τα 2ms με τα 9 ή τα 12 μπορεί να είναι ΙΔΙΑ, αναλόγως με τον τρόπο μέτρησης. Επίσης το 50000:1 είναι πλασματικό. Αυτά που σου λέω, θα τα καταλάβεις όταν κάτσεις σε ένα mac. Κάνε μια βόλτα στο public και κάτσε να δεις πως πάει το μηχάνημα. Και πίστεψέ με, ούτε η εικόνα θα σε εντυπωσιάσει τόσο, που μόνο έτσι θα καταλάβεις πόσο marketing είναι τα παραπάνω νούμερα.

Ο ήχος του Mac είναι μακράν καλύτερος από οποιαδήποτε κάρτα για pc. Δε θα έχεις θέμα. Δεν έχεις ακούσει τόσο καθαρό ήχο. Μην ξεχνάς οτι είναι τα No1 μηχανήματα σε όσους ασχολούνται και φτιάχνουν μουσική.

Οι δίσκοι και οι μνήμες, είναι ίδια με τα pc, οπότε ούτε εκεί έχεις θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από: KostasSTi, 03/07/2012 - 07:57


#6   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 03/07/2012 - 08:44

Χιλιες φορές mac !!!! Aν δέν σου φτάνουν για καινούργιο , πάρε μεταχειρισμένο !! Τα περισσότερα είναι σε άριστη κατάσταση και η τιμή είναι λογική .

#7   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2012 - 08:51

Πριν από 2 μήνες έκανα ένα PC σε έναν φίλο με 1000€ (με οθόνη).

To PC πετάει, έχει:
i5 (2310) επεξεργαστή στα 2.9GHz
16GB RAM στα 1333MHz
80GB SSD για να φορτώσεις εκεί το λειτουργικό και να δουλεύουν σφαίρα τα Windows
1TB SATA 3 HDD για όλα τα υπόλοιπα
Μια ASUS κάρτα γραφικών 1GB (δεν θυμάμαι ποια, θυμάμαι ότι είχε 100€)
Ένα τούμπανο CROSSAIR τροφοδοτικό 600 watt
Ένα αντιγραφικό DVD
Πληκτρολόγιο-Ποντίκι
Οθόνη Samsung 22" LED δυναμικής αντίθεσης 5,000,000:1 και απόκριση 2ms

Το PC Bootάρει σε 10 δευτερόλεπτα (μπορεί να είπα και πολλά). Κάνεις copy paste φάκελο με ταινία 4.5GB και δεν προλαβαίνει να σου πετάξει παράθυρο αντιγραφής.
Φθηνές λύσεις υπάρχουν πολλές

Τελευταία επεξεργασία από: gas4metal, 03/07/2012 - 08:51


#8   nik924

nik924

    iPH Member

  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2012 - 08:56

Mac με κλειστά μάτια :)

#9   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2012 - 09:00

Οι απόψεις διίστανται.
Καλό είναι να κοιτάξεις για εσένα σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου τα υπέρ και τα κατά και να αποφασίσεις .

Να δεις και τα δύο που θες τελικά να αγοράσεις και ανάλογα να πράξεις.

Εγώ τα τελευταία δύο χρόνια έχω μόνο Mac και αρνούμαι να αγγίξω Windows λες και έχουν λέπρα... :lol: :lol:
Δεν σημαίνει αυτό όμως ότι δεν είναι ισχυρά μηχανήματα και ότι πρέπει σώνει και καλά να πάρεις Mac.

Σύγκρινε και δες ανάλογα με εσένα και αυτά που θες να δώσεις ποιο σε συμφέρει καλύτερα.

Τελευταία επεξεργασία από: kostasrodos29, 03/07/2012 - 09:00

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#10   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 03/07/2012 - 09:00

Λογοι για Mac ..

1. Δεν υπάρχουν ανεμηστίρες άρα και φασαρία !!!

2. Δέν υπάρχουν θερμικά φορτία !!!

3. Υπέροχο design στο σαλόνι του σπιτιού

4. Με SSD ξεκινάει σε 2 δευτερόλεπτα

5. Μεταπολίτική αξία

6. Ανώτερο λειτουργικό

7. Μόνο ένα καλώδιο (του ρεύματος)

Ισως να είναι και άλλα που δέν θυμάμαι . Ολα αυτά σε μετ/νο 24άρι στα 750 ευρώ !!!

#11   fotsid

fotsid

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/07/2012 - 09:18

Αυτό που λές είναι σχετικό φίλε. Η αξία που σου προσθέτει ένα προϊόν σαν καταναλωτής, είναι συνάρτηση της χρηστικότητας και των μοναδικών χαρακτιριστικών του κάθε προϊόντος που για σένα το καθιστούν μοναδικό και ανεπανάληπτο! Εγώ ήμουν χρόνια χρήστης pc με αρκετά "δυνατά" μηχανήματα, αλλά με το που δοκίμασα Mac για πολλούς και διάφορους λόγους δεν ξανασκέφτηκα ποτέ pc. Οπότε έχω την αίσθηση ότι το value for money είναι κάπως υποκειμενικό σε αυτή την περίπτωση!


Η αξία του είναι η τιμή του σε σχέση με τα χαρακτηριστικά του.

Για παράδειγμα ένας i7 επεξεργαστής, ορίζεται μονοσήμαντα.

Ο όρος value for money, ορίζεται μονοσήμαντα. Δεν εμπερικλείεται τίποτα το υποκειμενικό και τίποτα το συναισθηματικό στον όρο αυτό.

Ούτε καν παράμετροι σχεδιασμού, ποιότητας κατασκευής κλπ.

Ωστόσο το λαϊκό γνωμικό "ό,τι δίνεις παίρνεις", ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις.

Τελευταία επεξεργασία από: fotsid, 03/07/2012 - 09:19


#12   Dev

Dev

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:deves000

Δημοσίευση 03/07/2012 - 10:15

Η αξία του είναι η τιμή του σε σχέση με τα χαρακτηριστικά του.

Για παράδειγμα ένας i7 επεξεργαστής, ορίζεται μονοσήμαντα.

Ο όρος value for money, ορίζεται μονοσήμαντα. Δεν εμπερικλείεται τίποτα το υποκειμενικό και τίποτα το συναισθηματικό στον όρο αυτό.

Ούτε καν παράμετροι σχεδιασμού, ποιότητας κατασκευής κλπ.

Ωστόσο το λαϊκό γνωμικό "ό,τι δίνεις παίρνεις", ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις.

Για αυτό που έγραψα φίλε μου δεν βασίστηκα στον ακριβή όρισμό του value for money αλλά σε έναν ευρύτερο ορισμό που εμπεριέχει και τα υλικά και την ποιότητα και την αίσθηση που αποπνέει η ολότητα ενός mac! Και γενικά το δικό μου συμπέρασμα είναι οτι τα χρήματα για έναν mac είναι λίγα σε σχέση με αυτα που προσφέρει!

#13   enpglo

enpglo

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2012 - 10:28

1. για να ειναι το πι σι σου σε ...τελος εποχης σημαινει οτι εχεις συνηθίσει σε υπομονη
2. τωρα ολα εξαρτώνται με τις αναγκες σου (που αμα κρινω απο το παραπανω ειναι συγκρατημένες)
3. εγω με αυτα τα κριτηρια θα προτεινα να παρεις ενα πι σι σε λογικη τιμη 400-500 ευρω (και παντα υπαρχει το ενδεχομενο να το αναβαθμίσεις , (εαν πιστευεις οτι θελεις/πρεπει να βαλεις και αλλα λεφτα απο πανω).
τελος πιστευω οτι ολοι μας τις περισσοτερες φορες αγοραζουμε με βαση τι μας ¨"κανει να αισθανομαστε το προιον" παρά να καλυψει τις πραγματικες αναγκες που εχουμε σε επεξεργαστικη ισχύ, για να αυξήσουμε την παραγωγικότητα μας.
αλλωστε αυτος ειναι ο ορισμος του branding (πως με κάνει να αισθανομαι το προιον , τι ειναι για μενα, που στην περιπτωση του μηλου ΕΧΟΥΝ κανει θαυμασια δουλεια !!!!.

ελπιζω να βοηθησα στην αποφαση σου εστω και λίγο

Τελευταία επεξεργασία από: enpglo, 03/07/2012 - 10:31


#14   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 03/07/2012 - 10:29

Εγώ πάλι θα σου προτείνω να πάρεις ένα mac. Όσον αφορά την οθόνη, θα σου πω οτι τα 2ms με τα 9 ή τα 12 μπορεί να είναι ΙΔΙΑ, αναλόγως με τον τρόπο μέτρησης. Επίσης το 50000:1 είναι πλασματικό. Αυτά που σου λέω, θα τα καταλάβεις όταν κάτσεις σε ένα mac. Κάνε μια βόλτα στο public και κάτσε να δεις πως πάει το μηχάνημα. Και πίστεψέ με, ούτε η εικόνα θα σε εντυπωσιάσει τόσο, που μόνο έτσι θα καταλάβεις πόσο marketing είναι τα παραπάνω νούμερα.

Ο ήχος του Mac είναι μακράν καλύτερος από οποιαδήποτε κάρτα για pc. Δε θα έχεις θέμα. Δεν έχεις ακούσει τόσο καθαρό ήχο. Μην ξεχνάς οτι είναι τα No1 μηχανήματα σε όσους ασχολούνται και φτιάχνουν μουσική.

Οι δίσκοι και οι μνήμες, είναι ίδια με τα pc, οπότε ούτε εκεί έχεις θέμα.

Αυτό που λες με την μουσική ότι οι κορυφαίοι μουσικοί παραγωγοί έχουν mac ισχύει, αλλά δεν ισχύει σε καμία περίπτωση ότι γράφουν στην μανίσια κάρτα ήχου για πολλούς λόγους που μπορώ να στους αναλύσω. Σκέψου ότι πάντα οι μανίσιες κάρτες ήχου και σε mac και σε pc είναι για τα μπάζα και κοστίζουν όχι πάνω από 10 ευρώ. Των mac είναι καλύτερες άρα βάλε ένα 10 πάνω. Οι κάρτες που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες μουσικοί παραγωγοί ξεκινάνε από 200-χιλιάδες ευρώ... εγώ έχω μία με 210... Ο λόγος που χρησιμοποιούν mac είναι γιατί υπάρχουν πολλά προγράμματα για mac που δεν υπάρχουν για windows αλλά και αυτά που υπάρχουν τρέχουν πολύ καλύτερα από ότι σε windows...

#15   leroy

leroy

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/07/2012 - 10:31

Λογοι για Mac ..

1. Δεν υπάρχουν ανεμηστίρες άρα και φασαρία !!!

2. Δέν υπάρχουν θερμικά φορτία !!!

3. Υπέροχο design στο σαλόνι του σπιτιού

4. Με SSD ξεκινάει σε 2 δευτερόλεπτα

5. Μεταπολίτική αξία

6. Ανώτερο λειτουργικό

7. Μόνο ένα καλώδιο (του ρεύματος)

Ισως να είναι και άλλα που δέν θυμάμαι . Ολα αυτά σε μετ/νο 24άρι στα 750 ευρώ !!!


1) Ποιός σου είπε ότι δεν έχουν ανεμιστήρες?
2) Αν ποτέ βρεθείς σε μπροστά σε imac βάλε το χέρι σου στην πίσω πάνω πλευρά της οθόνης.
3) Συμφωνώ απόλυτα στο design
4) SSD δεν έχω βάλει ακόμα για να σου πω για τους χρόνους που αναφέρεις
5,6,7) Συμφωνώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες