Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

Να φτιαξω pc ή να παρω ενα mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
105 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 03/07/2012 - 10:38

Τώρα σχετικά με το παιδί που ζητάει την άποψή μας για το αν πάρει mac ή pc... Θα σου πω το εξής. Αν έχεις λεφτά για να πάρεις mac πάρτο χωρίς δεύτερη σκέψη. Μπορεί όπως ειπώθηκε παραπάνω να μην είναι αυτό που λέμε value for money και στα ίδια λεφτά να πάρεις ένα pc με πιο καλό hardware αλλά η ευκολία και η αίσθηση που προσφέρει ένα mac δεν την φτάνει και το καλύτερο pc. Θα στα βγάλει 1000% τα λεφτά του με το παραπάνω... Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα iMac σαν αυτόν που έβαλες στο πρώτο post ή αν μπορείς να πας σε κάποιον με i7 και θα ξεχάσεις κυριολεκτικά τα lag... Για το θέμα της οθόνης επειδή έχει ο ξαδερφός μου ένα iMac 27αρι και το προηγούμενο καλοκαίρι μου το δάνεισε για ένα μήνα για να το χρησιμοποιήσω στη ηχογράφηση κάποιων κομματιών μπορώ να σου πω ότι η ποιότητα της εικόνας είναι απίστευτη και σίγουρα παρόμοια αν όχι ίδια με αυτή που προσφέρει το iPhone 4,4S... Μπορεί συγκριτικά με το μέγεθος και την ανάλυση της οθόνης, η οθόνη του iMac να είναι χειρότερη από το iPhone αλλά στο iMac κάθεσαι πολύ πιο μακριά από ότι στο iPhone και η ανάλυση σου φαίνεται ίδια... Δεν ξεχωρίζεις ούτε pixels ούτε τίποτα... Αν δεις και φωτογραφίες με καλή ανάλυση και τα λοιπά θα πάθεις πλάκα... Για κάρτα ήχου θα μπορείς να συνδέσεις άλλες αρκεί να υπάρχουν drivers. Ευτυχώς υπάρχουν για τις περισσότερες γιατί τα mac είναι αρκετά διαδεδομένα στο χώρο της μουσικής. Η δικιά μου ας πούμε υποστηρίζεται από τα mac. Αυτά, αν έχεις άλλες απορίες ρώτα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/07/2012 - 10:48

Φίλε μου η κίνησή σου σε pc ή mac θα εξαρτηθεί αναλόγος τις ανάγκες σου.
Άν δεν κάνεις κάποια επαγκελματική δουλεία δεν υπάρχει λόγος να πάρεις mac πίστεψέ με σε περιορίζει σε όλα.
Mac αξίζει το mac book pro ιδικά για αυτούς που "πέρνουν και την δουλεία μαζί τους"(djs πχ που τρέχουν traktor final scratch).
Εγώ πρίν 10 μέρες είχα το ίδιο ακριβώς δείλημμα με εσένα,είχα τα λεφτά για το mac,έλεγα θα το πάρω σίγουρα γιατί έχω αρκετές i-devace και ένα mac θα ήταν κερασάκι στην τούρτα αλλά μετά απο κατάστημα σε κατάστημα και απο αυτά που μου εξήγησαν οι πωλητές αλλά και απο δικό μου ψάξιμο κατάλαβα οτι δεν είναι αυτό που θέλω.Πολλά τα λεφτά για το τίποτα πραγματικά και αυτό που είπα οτι σε περιορίζει σε όλα έτσι είναι,τουλάχιστον για μένα αυτό θα μου έκανε.Kατέληξα τελικά στο hp 520 all in one,για μένα έχει όλα αυτά που θέλω η τιμή του ήταν 999 και το πήρα 849!μου έμειναν αρκετά χρήματα μπορώ να πώ απο αυτά που θα έδινα για το mac.
Αυτό που λένε mac με κλειστά τα μάτια δεν ισχύει,ψάξε τι ζητάς και μετά αγόρασέ το........
Φιλικά πάντα. :)

#18   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 03/07/2012 - 10:51

Φίλε μου η κίνησή σου σε pc ή mac θα εξαρτηθεί αναλόγος τις ανάγκες σου.
Άν δεν κάνεις κάποια επαγκελματική δουλεία δεν υπάρχει λόγος να πάρεις mac πίστεψέ με σε περιορίζει σε όλα.
Mac αξίζει το mac book pro ιδικά για αυτούς που "πέρνουν και την δουλεία μαζί τους"(djs πχ που τρέχουν traktor final scratch).
Εγώ πρίν 10 μέρες είχα το ίδιο ακριβώς δείλημμα με εσένα,είχα τα λεφτά για το mac,έλεγα θα το πάρω σίγουρα γιατί έχω αρκετές i-devace και ένα mac θα ήταν κερασάκι στην τούρτα αλλά μετά απο κατάστημα σε κατάστημα και απο αυτά που μου εξήγησαν οι πωλητές αλλά και απο δικό μου ψάξιμο κατάλαβα οτι δεν είναι αυτό που θέλω.Πολλά τα λεφτά για το τίποτα πραγματικά και αυτό που είπα οτι σε περιορίζει σε όλα έτσι είναι,τουλάχιστον για μένα αυτό θα μου έκανε.Kατέληξα τελικά στο hp 520 all in one,για μένα έχει όλα αυτά που θέλω η τιμή του ήταν 999 και το πήρα 849!μου έμειναν αρκετά χρήματα μπορώ να πώ απο αυτά που θα έδινα για το mac.
Αυτό που λένε mac με κλειστά τα μάτια δεν ισχύει,ψάξε τι ζητάς και μετά αγόρασέ το........
Φιλικά πάντα. :)

Συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι σε περιορίζει σε όλα; Αν δεν υπάρχει κάτι για mac τότε του περνάς και τα windows πάνω και τα τρέχεις όλα για όλα....

#19   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 03/07/2012 - 10:55

οντως και αυτο που ειπες για την οθονη οντως στους αριθμους δεν φαινεται και τιποτα σπουδαια αλλα ειλικρινα βαλε διπλα αλλες οθονες απο pc και βρες μου καποια που να εχει τα χρωματα και την ποιοτητα αυτης τις οθονης αν παρεις ποτε mac απλα δεν ξαναγυρνας σε pc μονο που θα ξεχασεις τα antivιrius και το ctrl alt del και το ωχ κρασαρε κατσε να κανω μια επανεκκίνηση να στρώση και τα ακυρα που χωρις λογο κατι τι μια δεν δουλευει και την αλλη κανονικα πραγματικα αν παρεις mac θα πεις οτι μεχρι τωρα ταλαιπωρουσα τον εαυτο μου για να μην πω για το magic mouse που απλα οταν το δουλεψεις θα παθεις πλακα

#20   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 03/07/2012 - 11:13

1) Ποιός σου είπε ότι δεν έχουν ανεμιστήρες?
2) Αν ποτέ βρεθείς σε μπροστά σε imac βάλε το χέρι σου στην πίσω πάνω πλευρά της οθόνης.
3) Συμφωνώ απόλυτα στο design
4) SSD δεν έχω βάλει ακόμα για να σου πω για τους χρόνους που αναφέρεις
5,6,7) Συμφωνώ


Πράγματι υπάρχει ανεμηστήρας που όμως είναι εντελώς αθόρυβος , επίσης το σασί είναι ζεστό αλλά όχι σε επίπεδα pc που στο τροφοδοτικό δέν μπορείς
να πλησιάσεις .

Ο SSD πετάει !! Μπορούν να το επιβεναιώσουν όσοι έχουν βάλει ή κάτοχοι air με ssd :)

#21   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/07/2012 - 11:35

Και στονiMac βάζεις ssd και πάει πετώντας. Αν δεν παίζεις παιχνίδια φίλε μου πάρε iMac να βρεις την ηρεμία σου σε πολλά θέματα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#22   ekaradimos

ekaradimos

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Vagelis Karadimos

Δημοσίευση 03/07/2012 - 12:47

Να πω και τι δική μου γνώμη ως κάτοχο iMac από πέρσυ τέτοια εποχή.
Σαν hardware σαφώς με τα ίδια χρήματα παίρνεις ένα πολύ ανώτερο PC.
Σαν software ο Mac είναι πολύ ανώτερος, εκτός από τα παιχνίδια που ψιλοσέρνονται.
To iPhote, τι iWeb, το Garageband ΔΕΝ συγκρίνονται με κανένα πρόγραμμα στο PC και είναι bundled στο λειτουργικό.

Δικό μου συμπέρασμα :
1) Αν το θέλεις για παιχνίδια πάρε οπωσδήποτε PC ή ακόμα καλύτερα κονσολομηχανή.
2) Αν το θες για Internet browsing, μουσική, φωτογραφία και δεν θέλεις να ασχοληθείς με γνωστά προβλήματα των Windows (BSOD, drivers κλπ) πάρε Mac.

#23   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 03/07/2012 - 13:08

Και για να απαντησω στο ερώτημα που κανεις δεν απάντησε, υπάρχει Mac με υλοποιηση Retina οθόνης. Ανακοινώθηκε πρόσφατα και είναι το νέο
MacBook Pro with Retina Display. Κοίτα το.

#24   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2012 - 13:10

Δουλεύω και στη δουλειά μου και τα δύο.
Σε software δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Εξαρτάται από το τι δουλεύεις πάντα. Τσέκαρε τι υπάρχει τι στη δική σου περίπτωση.
Προβλήματα με BSOD κτλ πλέον δεν υπάρχουν σε W7. Με drivers δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Θα έχεις πολύ πιο μεγάλη γκάμα Hardware να επιλέξεις σε PC.
Τα Mac δεν είναι σημαντικά πιο ακριβά από PC.
Όταν συγκρίνουμε δύο πλατφόρμες θα συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Όχι το έτοιμο Mac με το PC που έστησε ο ανηψιός του φίλου μας "που ξέρει και είναι καλό παιδί".
Θα συγκρίνουμε επώνυμο PC με το Mac. Και εκεί ούτε διαφορές στην αξιοπιστία, ούτε στην τιμή θα βρούμε.

#25   Maidenx

Maidenx

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2012 - 13:17

Mac κολλητά.

#26   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 03/07/2012 - 13:19

Άντε κάνε την αγγελία επιτέλους γεμίσαμε βλακίες ποστ..Έφτασες τα 10 μπράβο.

Αναρτημένη εικόνα


#27   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 03/07/2012 - 13:53

Να πω και τι δική μου γνώμη ως κάτοχο iMac από πέρσυ τέτοια εποχή.
Σαν hardware σαφώς με τα ίδια χρήματα παίρνεις ένα πολύ ανώτερο PC.
Σαν software ο Mac είναι πολύ ανώτερος, εκτός από τα παιχνίδια που ψιλοσέρνονται.
To iPhote, τι iWeb, το Garageband ΔΕΝ συγκρίνονται με κανένα πρόγραμμα στο PC και είναι bundled στο λειτουργικό.

Δικό μου συμπέρασμα :
1) Αν το θέλεις για παιχνίδια πάρε οπωσδήποτε PC ή ακόμα καλύτερα κονσολομηχανή.
2) Αν το θες για Internet browsing, μουσική, φωτογραφία και δεν θέλεις να ασχοληθείς με γνωστά προβλήματα των Windows (BSOD, drivers κλπ) πάρε Mac.

τα παιχνιδια σερνονται; δεν ειναι αρκετος δηλαδη ο i5 και τα 512 gddr5 μνημης καρτας γραφικων;

εκτος αν εννοεις σε συγκριση ας πουμε με ενα αντιστοιχο pc στα ιδια λεφτα, γιατι εγω παιζω παιχνιδια με core 2 duo και ddr3 καρτας γραφικων και εχω να πω οτι τρεχουν αψογα.

#28   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2012 - 14:58

Σας ευχαριστω πολυ ολους.
Οι κυριοτερες εφαρμογες που δουλευω στο pc,και που το θελω ειναι: 3dstudio Max 9 ,autocad2009,Solidworks2007,corel Draw11,Adobe Photoshop cs4,Adobe dreamweaver cs 4,Adobe Flash cs5,Adobe Audition,ελαχιστα office (word-excel).Αυτες ειναι οι εφαρμογες οι οποιες ειναι απαραιτητες και θελω να φυσαει (κ να κανω επιτελους αναβαθμιση...)επισης κανω και video capture .παιχνιδια καθολου.
Απο κει κ περα μουσικη με winamp,και γενικα οτι εφαρμογες υπαρχουν για pc υπαρχουν και για mac?Κατι Αlcohol 120%,Νero κτλ.

Σημερα θα παω να δω απο κοντα στο puplic τιποτα.

#29   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 03/07/2012 - 15:03

Σας ευχαριστω πολυ ολους.
Οι κυριοτερες εφαρμογες που δουλευω στο pc,και που το θελω ειναι: 3dstudio Max 9 ,autocad2009,Solidworks2007,corel Draw11,Adobe Photoshop cs4,Adobe dreamweaver cs 4,Adobe Flash cs5,Adobe Audition,ελαχιστα office (word-excel).Αυτες ειναι οι εφαρμογες οι οποιες ειναι απαραιτητες και θελω να φυσαει (κ να κανω επιτελους αναβαθμιση...)επισης κανω και video capture .παιχνιδια καθολου.
Απο κει κ περα μουσικη με winamp,και γενικα οτι εφαρμογες υπαρχουν για pc υπαρχουν και για mac?Κατι Αlcohol 120%,Νero κτλ.

Σημερα θα παω να δω απο κοντα στο puplic τιποτα.

Τα nero και alcohol δεν υπάρχουν για mac αλλά υπάρχουν φυσικά παρόμοια... Με την χρήση που λες και τα προγράμματα που χρησιμοποιείς πιστεύω η καλύτερη δυνατή επιλογή είναι να πάρεις mac... Άκουσέ με και δεν θα το μετανιώσεις... Ειδικά αν κάνεις και αναβάθμιση σε μερικά από αυτά τα προγράμματα που χρησιμοποιείς...

#30   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/07/2012 - 15:05

Σας ευχαριστω πολυ ολους.
Οι κυριοτερες εφαρμογες που δουλευω στο pc,και που το θελω ειναι: 3dstudio Max 9 ,autocad2009,Solidworks2007,corel Draw11,Adobe Photoshop cs4,Adobe dreamweaver cs 4,Adobe Flash cs5,Adobe Audition,ελαχιστα office (word-excel).Αυτες ειναι οι εφαρμογες οι οποιες ειναι απαραιτητες και θελω να φυσαει (κ να κανω επιτελους αναβαθμιση...)επισης κανω και video capture .παιχνιδια καθολου.
Απο κει κ περα μουσικη με winamp,και γενικα οτι εφαρμογες υπαρχουν για pc υπαρχουν και για mac?Κατι Αlcohol 120%,Νero κτλ.

Σημερα θα παω να δω απο κοντα στο puplic τιποτα.

Από το MAX και μόνο βγάζεις το μυαλό σου το Mac. Αν κάνεις σοβαρή δουλειά, ούτε το bootcamp θα σε καλύψει. Αν μη τι άλλο θα χρειαστείς μια σοβαρή κάρτα video. Με τη σουίτα της Adobe δεν θα έχεις σε καμία πλατφόρμα από τις δύο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Video Capture πώς κάνεις; Τι είδους video; Υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε σοβαρές κάρτες στα Mac, εκτός αν βολευτείς με καμία Aja ή Blackmagic οι οποίες θέλουν Macpro για να μπουν.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες