Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Reboot on Recovery mode after blacksn0w? Blame Apple not GeoHot


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 05/12/2009 - 10:19

χαίρετε
εγώ θα το [ξανα]ρωτήσω κι όποιος θέλει [και δε βαριέται] απαντάει
Μόλις πήρα το iphone 3gs θεώρησα ότι το σωστό ήταν να περιμένω να τελειώσει η μπαταρία καναδυό φορές εντελώς πριν το φορτίσω. Την πρώτη φορά που έγινε αυτό λοιπόν συνειδητοποίησα ότι βάζοντάς το στην πρίζα απλά δε φόρτιζε. Ψάχνω στο εγχειρίδιο, τίποτε! Μετά από 1 βασανιστικό 24ωρο όπου δεν έκανα τπτ όντας σίγουρος ότι το τηλέφωνο είναι χαλασμένο, βρίσκω κάποιον που έχει επίσης iphone και μου λέει να πατήσω ταυτόχρονα το κουμπί από το οποίο ανοίγει και το βασικό στρογγυλό κουμπάκι, και τότε θ'αρχισει να φορτίζει. Όπως και έγινε.
Έπειτα ακολούθησαν 2-3 βδομάδες κανονικής χρήσης, ανακάλυψα το iphonehellas, έκανα jb τη συσκευή, εγκατέστησα 10δες apps και άρχισα να χρησιμοποιώ [και να βασίζομαι σε]αρκετές από αυτές.. ώσπου διάβασα ότι καλό είναι λέει μια φορά το μήνα να αφήνεις τη μπαταρία να σβήνει τελείως, γιατί είναι καλό για τη διάρκειά της. Έτσι κι έκανα λοιπόν χτες το βράδυ, σίγουρος ότι θα ξαναπάρει μπρος με το γνωστό "κόλπο". Αμ δε! Τώρα μου βγάζει το σηματάκι του itunes όταν πατάω μαζί τα 2 κουμπάκια, μαζί κι ένα καλώδιο που προτρέπει να συνδέσω το τηλέφωνο στο PC.
Και ωραία το κάνω, τότε το itunes μου λέει να κάνω restore και ότι θα χαθούν όλα τα δεδομένα του iphone!!!. Εντάξει, όπως διαβάζω παραπάνω και απ'ότι κατάλαβα, αυτό που πρέπει να κάνω είναι όντως το restore που προτείνει και μετά να ξανατρέξω το blackrain από τη συσκευή [ή το pc?]. Το τρέχω απλά και τελείωσε ή πρέπει να περάσω και όλα τα άλλα στο cydia? Και, το κυριότερο, εντάξει με τις εφαρμογές κ τα τραγούδια κ τις επαφές, υποθέτω κ ελπίζω ότι θα ξανασυγχρονιστούν με το itunes κ θα ξαναμπούνε, τι θα γίνει όμως με τα δεδομένα που έχω περάσει στις εφαρμογές? Τα κρατάει κι αυτά ή χάθηκαν για πάντα?
Με λίγα λόγια αυτή η συσκευή καλό είναι να μην κλείνει ποτέ???
θα εκτιμήσω ιδιαίτερα κάθε αναλυτική κι εμπεριστατωμένη απάντηση.
ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   gardaland

gardaland

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/12/2009 - 03:05

Φιλε μου αν εχεις το νεο iphone 3Gs με το νεο boot. τοτε κανε το jailbreak κανονικα και αν σου κλεισει ποτε και σου δειχνει το itunes και το καλωδιο μην ανυσηχεις πατας παλυ το blackrain και ειναι οκ. ενοειται οτι απ'ολα αυτα που εχεις ςγκαταστησει δεν χανεται τιποτα. Απλως ημαμακια ειναι οτι εαν σου κλεισει ξανακανεις τα ιδια απο την αρχη. (oxi restore). Μεχρι να βγει καποιο ολοκληρωμενο jailbreak ωστε να μην χρειαζεται να κανουμε αυτην την διαδικασια καθε φορα. Γιατι καλα να εισαι σπιτι σου στο pc σου και να κλεισει η να κολησει και να χρειαστει επανακινηση. εαν εισαι ομως εξω??.............. Ευχομαι να βοηθησα.

#33   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 06/12/2009 - 12:14

λοιπόν, τελικά έκανα τα εξής [και είμαι σίγουρος ότι μεγάλο μέρος ήταν περιττό]:
έκανα το restore που πρότεινε το itunes [τώρα που το θυμάμαι δε νομίζω να άφηνε περιθώριο να κάνεις κάτι άλλο, νομίζω πως έλεγε "για να ασχοληθώ μ'αυτή τη συσκευή πρέπει να της κάνεις restore" or something] το οποίο πήρε καμιά δεκαριά ώρες βέβαια ώσπου το διέκοψα γιατί είχα να επισκεφθώ κι έναν Νίκο. Έβγαλε όμως στη διάρκεια μηνύματα λάθους για 17 εφαρμογές, ότι δλδ δε μπόρεσε να τις επαναφέρει [όλες σπασμένες εννοείται, αλλά όχι όλες οι σπασμένες.. περίεργο]. Όταν γύρισα στο σπίτι, κατέβασα πάλι το blackrain, έκανα τη διαδικασία από την αρχή, έκανα νέο συγχρονισμό, και ότι δεδομένα είχα, απ'ότι είδα μέχρι στιγμής, μέχρι τον τελευταίο συγχρονισμό, εμφανίστηκαν και πάλι. Ότι είχα περάσει τις τελευταίες δύο μέρες πάπαλα [λογικό].

Αυτά που θέλω να ρωτήσω, προς γνώση και συμμόρφωση είναι τα εξής:
1. τελικά προφανώς αποφεύγουμε να μείνει το κινητό από μπαταρία? Ποιος λοιπόν είναι ο ιδανικός τρόπος συντήρησης της μπαταρίας? Να το φορτίζουμε πχ στο 10% Τι γίνεται με τις φορτίσεις με το βάλε βγάλε στο PC? δεν κάνουν κακό στη μπαταρία?
2. Εκτός από το συγχρονισμό υπάρχει άλλος τρόπος backup? να σώσεις δλδ κάπου ένα image της συσκευής ενώ είναι ήδη σπασμένη, χωρίς να χρειαστεί να ξανακάνεις τη διαδικασία του blackrain κάθε φορά.
3. Τελικά ολόκληρο το restore όπως το έκανα εγώ ήταν απαραίτητο ή υπήρχε τρόπος να κάνω πχ μόνο τη διαδικασία του blackrain για να εμφανιστούν πάλι όλα όπως πριν?

φίλε gardaland σ'ευχαριστώ για την απάντηση [αυτό το 'όχι restore' που λες σε παρένθεση είναι που με προβλημάτισε..]

#34   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 06/12/2009 - 12:50

Καλημέρα,

Αυτά που θέλω να ρωτήσω, προς γνώση και συμμόρφωση είναι τα εξής:
1. τελικά προφανώς αποφεύγουμε να μείνει το κινητό από μπαταρία? Ποιος λοιπόν είναι ο ιδανικός τρόπος συντήρησης της μπαταρίας? Να το φορτίζουμε πχ στο 10% Τι γίνεται με τις φορτίσεις με το βάλε βγάλε στο PC? δεν κάνουν κακό στη μπαταρία?
2. Εκτός από το συγχρονισμό υπάρχει άλλος τρόπος backup? να σώσεις δλδ κάπου ένα image της συσκευής ενώ είναι ήδη σπασμένη, χωρίς να χρειαστεί να ξανακάνεις τη διαδικασία του blackrain κάθε φορά.
3. Τελικά ολόκληρο το restore όπως το έκανα εγώ ήταν απαραίτητο ή υπήρχε τρόπος να κάνω πχ μόνο τη διαδικασία του blackrain για να εμφανιστούν πάλι όλα όπως πριν?


1.Σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν χρειάζεται να ανησυχείς, γιατί αν τύχει και κλείσει εσυ απλά το ξανανοίγεις,σου βγαίνει στο recovery mode,και τότε το συνδέεις στο PC/Mac και αφού κλείσεις το iTunes (αδιαφορείς για τις ειδοποιήσεις του) τότε τρέχεις το Blackra1n και ανοίγει ξανά! Την ίδια διαδικασία ακολουθείς και στις περιπτώσεις που κάνεις reboot,επειδή εγκατέστησες μία εφαρμογή από Cydia η οποία στο επιβάλει! Όταν το ανοίξεις θα δεις ότι η εφαρμογή που έβαλες υπάρχει ! ***Καλό είναι να μην αφήνεις το κινητό σου ΠΟΤΕ να κλείνει από μπαταρία.*** Οπότε φόρτιζέ το στο 10%!


ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΡΕΣΤΟΡΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ :excl: (τωρα κατάλαβα τι έκανες) :D

Τελευταία επεξεργασία από: AlexK, 06/12/2009 - 12:50


#35   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 06/12/2009 - 15:08

εγώ να δεις πόσο ΤΩΡΑ κατάλαβα τι έκανα, lol
lesson learned [the hard way]
ευχαριστώ για τη διευκρίνιση!

#36   JimIceman

JimIceman

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 14:13

Γειά χαρά! Κι εγώ νόμιζα πως έκανα κάτι λάθος στην εγκατάστση του jb... Πάντως προχθές το πήρα και έπεσα από τα σύννεφα.... Υπάρχει περίπτωση το purplerain ή το Pwnage Tool να μπορούν αυτά να κάνουν επιτυχές jb για τα καινούργια iPhone 3GS? Ευχαριστώ προκαταρτικά!

#37   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 14:16

δυστυχως οχι.. μονο το blackra1n.. σε 3.1.2.. και σε καθε επανεκινηση η κλεισιμο της συσκευης το τρεχεις ξανα.. χωρις restore..




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες