Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Offline Maps with FW 2.2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   asikis

asikis

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/01/2009 - 21:48

Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια σε ολους!
Εχω βαλει και εγω το offline maps με τον χαρτη της Αθηνας και ολα δουλευουν κανονικα.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι θ γινει αν ενεργοποιησω καποιο προγραμμα data της wind.και πιο συγκεκριμενα:
1. Οταν θα εχω ανοιχτο το 3g και θα μπαινω στους χαρτες θα συνεχισει να χρησιμοποιειται κανονικα ο τοπικος χαρτης ή θα κατεβαινει μεσω 3g?
2. Αν χρησιμοποιειται ο τοπικος χαρτης, ποσα περιπου kb/mb υπολογιζω οτι χρειαζονται ΓΙΑ να υπολογιστουν οι οδηγιες ΓΙΑ μια διαδρομη απο ενα σημειο σε ενα αλλο?
3. Αν τελικα δεν χρησιμοποιειται ο τοπικα αποθηκευμενος χαρτης και κατεβαινει online,αντιστοιχα τι μεγεθος data υπολογιζω ΓΙΑ το κατεβασμα των χαρτων?

Ολα αυτα τα ρωταω ΓΙΑ να δω αν με συμφερει να ενεργοποιησω ενα data πακετο της Wind που δινει 120 ΜΒ με 8 ευρω το μηνα.φυσικα το μεγεθος data ειναι σχετικο και εξαρταται απο την χρηση που κανει ο καθενας απλα θα ηθελα μια εκτιμηση πανω-κάτω απο καποιον που γνωριζει.
Ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 06/01/2009 - 12:06

παιδιά έχω έκδοση 2.2 και στην διαδρομή private/var/mobile/media δεν μου βγάζει φάκελο maps.μήπως πρέπει να τον φιάξω εγώ;γιατί βάζω τον χάρτη και δεν το βλέπει το offline maps.

Edit:τελικά το έφιαξα

αλλά ενώ μου βρίσκει τον χάρτη όταν το πατάω μου βγάζει μόνο την επιλογή link και όχι το copy.

έβαλα τον χάρτη που είναι στην 1 σελίδα που μας έδωσε ο giorgos92

#18   bade18

bade18

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2009 - 19:10

Μια μικρή βοήθεια κάποιος να μου δώσει για το πως θα βάλω το φάκελο maps? στη διαδρομή private/var/mobile/media καθότι δεν μου εμφανίζει το maps Επίσης που μπορώ να βρω χάρτη του Λονδίνου για να το βάλω.
Ευχαριστώ πολύ

#19   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 06/01/2009 - 20:11

Quote

Μια μικρή βοήθεια κάποιος να μου δώσει για το πως θα βάλω το φάκελο maps? στη διαδρομή private/var/mobile/media καθότι δεν μου εμφανίζει το maps Επίσης που μπορώ να βρω χάρτη του Λονδίνου για να το βάλω.

Ευχαριστώ πολύ
το φάκελο τον έφιαξα μόνος μου και έβαλα μέσα τον φάκελο του χάρτη.τώρα τα υπόλοιπα αστα.δεν μου δουλεύει

#20   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2009 - 06:32

αμα ακολουθησεις τον οδηγο
http://www.iphonehel...topic,95.0.html
σε συνδιασμο
http://www.iphonehel...pic,1647.0.html

προσεκτικα πανε θα δουλεψει μια χαρα!!!!!!!!!!!! ;)

#21   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 07/01/2009 - 10:22

τα ακολούθησα όλα προσεκτικά ακριβώς όπως τα λέει ο οδηγός,δεν γίνεται τίποτα.ενώ μου βγάζει κανονικά τον χάρτη στο offline maps στην συνέχεια όταν πατάω πάνω του μου βγάζει επιλογή μόνο link και όχι copy και έτσι δεν τον αντιγράφει στο maps app.αντίθετα το route το κάνει copy
να σημειώσω ότι έχω mac και όχι pc


#22   korf

korf

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2009 - 12:11

Quote

τα ακολούθησα όλα προσεκτικά ακριβώς όπως τα λέει ο οδηγός,δεν γίνεται τίποτα.ενώ μου βγάζει κανονικά τον χάρτη στο offline maps στην συνέχεια όταν πατάω πάνω του μου βγάζει επιλογή μόνο link και όχι copy και έτσι δεν τον αντιγράφει στο maps app.αντίθετα το route το κάνει copy

να σημειώσω ότι έχω mac και όχι pc
Καλημέρα,

Το ίδιο πρόβλημα ακριβώς έχω και εγώ. Βέβαια με την επιλογή λινκ δειχνει να δουλεύει. Δηλαδή βγάζει μήνυμα ότι είναι linked with maps και αν πας στο maps χωρις να έχεις ανοιχτό το wifi τότε διαβάζει τον χάρτι. Το πρόβλημα έιναι ότι δεν μπορεί να κάνει search σε μια διεύθυνση και βγάζει μήνυμα no internet connection available.

#23   darkie

darkie

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2009 - 12:54

έχει παρατηρήσει κανένας πρόβλημα με το offline maps μετά το τελευταίο update του προγράμματος?
δεν μπορεί να με εντοπίσει με το gps παρα μόνο αν ανοίξω το wifi και βρεί περίπου που είμαι κατεβάζοντας τον υπόλοιπο χάρτη..

#24   mpomposn5

mpomposn5

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2009 - 15:03

Γειά σας παιδιά!

Για firmware v2.1 που έχω ισχύει ο οδηγός;

Ευχαριστώ...

Edit: Greeklish to Greek

#25   asikis

asikis

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2009 - 19:32

Quote

Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια σε ολους!

Εχω βαλει και εγω το offline maps με τον χαρτη της Αθηνας και ολα δουλευουν κανονικα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι θ γινει αν ενεργοποιησω καποιο προγραμμα data της wind.και πιο συγκεκριμενα:

1. Οταν θα εχω ανοιχτο το 3g και θα μπαινω στους χαρτες θα συνεχισει να χρησιμοποιειται κανονικα ο τοπικος χαρτης ή θα κατεβαινει μεσω 3g?

2. Αν χρησιμοποιειται ο τοπικος χαρτης, ποσα περιπου kb/mb υπολογιζω οτι χρειαζονται ΓΙΑ να υπολογιστουν οι οδηγιες ΓΙΑ μια διαδρομη απο ενα σημειο σε ενα αλλο?

3. Αν τελικα δεν χρησιμοποιειται ο τοπικα αποθηκευμενος χαρτης και κατεβαινει online,αντιστοιχα τι μεγεθος data υπολογιζω ΓΙΑ το κατεβασμα των χαρτων?



Ολα αυτα τα ρωταω ΓΙΑ να δω αν με συμφερει να ενεργοποιησω ενα data πακετο της Wind που δινει 120 ΜΒ με 8 ευρω το μηνα.φυσικα το μεγεθος data ειναι σχετικο και εξαρταται απο την χρηση που κανει ο καθενας απλα θα ηθελα μια εκτιμηση πανω-κάτω απο καποιον που γνωριζει.

Ευχαριστω


Κανενας??? :(

#26   darkie

darkie

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2009 - 19:47

Quote

Quote

Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια σε ολους!

Εχω βαλει και εγω το offline maps με τον χαρτη της Αθηνας και ολα δουλευουν κανονικα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι θ γινει αν ενεργοποιησω καποιο προγραμμα data της wind.και πιο συγκεκριμενα:

1. Οταν θα εχω ανοιχτο το 3g και θα μπαινω στους χαρτες θα συνεχισει να χρησιμοποιειται κανονικα ο τοπικος χαρτης ή θα κατεβαινει μεσω 3g?

2. Αν χρησιμοποιειται ο τοπικος χαρτης, ποσα περιπου kb/mb υπολογιζω οτι χρειαζονται ΓΙΑ να υπολογιστουν οι οδηγιες ΓΙΑ μια διαδρομη απο ενα σημειο σε ενα αλλο?

3. Αν τελικα δεν χρησιμοποιειται ο τοπικα αποθηκευμενος χαρτης και κατεβαινει online,αντιστοιχα τι μεγεθος data υπολογιζω ΓΙΑ το κατεβασμα των χαρτων?



Ολα αυτα τα ρωταω ΓΙΑ να δω αν με συμφερει να ενεργοποιησω ενα data πακετο της Wind που δινει 120 ΜΒ με 8 ευρω το μηνα.φυσικα το μεγεθος data ειναι σχετικο και εξαρταται απο την χρηση που κανει ο καθενας απλα θα ηθελα μια εκτιμηση πανω-κάτω απο καποιον που γνωριζει.

Ευχαριστω




Κανενας??? :(


Θα βλέπει τους offline χάρτες και αν χρειαστεί θα συνδέεται μέσω 3g για να κατεβάσει κάποιο σημείο του χάρτη που πιθανόν λείπει.
Το μέγεθος δεν είναι μεγάλο εκτός και αν κάνεις route από μια διαδρομή σε κάποια άλλη που δεν υπάρχουν στο χάρτη σου.
Εναλλακτικά μπορείς να το δοκιμάσεις μέσω wifi για να δεις πόσα kb θα αναγκαστεί να κατεβάσει.

#27   asikis

asikis

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2009 - 21:47

Quote

Quote

Quote

Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια σε ολους!

Εχω βαλει και εγω το offline maps με τον χαρτη της Αθηνας και ολα δουλευουν κανονικα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι θ γινει αν ενεργοποιησω καποιο προγραμμα data της wind.και πιο συγκεκριμενα:

1. Οταν θα εχω ανοιχτο το 3g και θα μπαινω στους χαρτες θα συνεχισει να χρησιμοποιειται κανονικα ο τοπικος χαρτης ή θα κατεβαινει μεσω 3g?

2. Αν χρησιμοποιειται ο τοπικος χαρτης, ποσα περιπου kb/mb υπολογιζω οτι χρειαζονται ΓΙΑ να υπολογιστουν οι οδηγιες ΓΙΑ μια διαδρομη απο ενα σημειο σε ενα αλλο?

3. Αν τελικα δεν χρησιμοποιειται ο τοπικα αποθηκευμενος χαρτης και κατεβαινει online,αντιστοιχα τι μεγεθος data υπολογιζω ΓΙΑ το κατεβασμα των χαρτων?



Ολα αυτα τα ρωταω ΓΙΑ να δω αν με συμφερει να ενεργοποιησω ενα data πακετο της Wind που δινει 120 ΜΒ με 8 ευρω το μηνα.φυσικα το μεγεθος data ειναι σχετικο και εξαρταται απο την χρηση που κανει ο καθενας απλα θα ηθελα μια εκτιμηση πανω-κάτω απο καποιον που γνωριζει.

Ευχαριστω




Κανενας??? :(




Θα βλέπει τους offline χάρτες και αν χρειαστεί θα συνδέεται μέσω 3g για να κατεβάσει κάποιο σημείο του χάρτη που πιθανόν λείπει.

Το μέγεθος δεν είναι μεγάλο εκτός και αν κάνεις route από μια διαδρομή σε κάποια άλλη που δεν υπάρχουν στο χάρτη σου.

Εναλλακτικά μπορείς να το δοκιμάσεις μέσω wifi για να δεις πόσα kb θα αναγκαστεί να κατεβάσει.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Πως θα δω ομως το μεγεθος των data που κατεβαινουν μεσω WiFi? Ο ενσωματωμενος μετρητης νομιζω οτι δεν μετραει καθολου WiFi data

#28   johntt

johntt

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/01/2009 - 00:47

το λινκ τησ θεσσαλονικης δε δουλευει...

#29   mpomposn5

mpomposn5

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/01/2009 - 02:23

Ηθελα  να ρωτησω αν κανοντας unlock Δημιουργειται καποιο προβλημα στο gps γιατι οταν ανοιγω το googlemaps μου λεει you are not subscribed to a cellular data service ..το χρησιμοποιω με οffline maps...και οντως οταν παω στις ρυθμισεις->γενικα->network->cellular data network ειναι κενα ολα...Γνωριζει κανεις τπτ?με cosmote το χρησιμοποιω...Ευχαριστω

#30   savvasat

savvasat

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/01/2009 - 16:45

Θαηθελα να ρωτησω πόση ώρα περιπου κανει import το συγκεκριμενο αρχειο τησ πρώτης σελιδας 80 mb γιατι το χω βαλει να κάνει κανά 10λεπτο και τίποτα εκει ακόμα προσπαθεί

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες