Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Solved] iPhone 3G not responding


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   LILITH240484

LILITH240484

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 26/11/2008 - 13:55

γεια σας ,

πριν 4 μήνες αγόρασα από εξωτερικό το iphone 3G των 16 GB και επεσα στην παγίδα να το πάρω και ακριβά (μόλις είχε κυκλοφορήσει και ήταν εξαντλημένο στα μαγαζιά των Η.Π.Α.) και κλειδωμένο,
αναλογη εμπειρία με iphone δοξα το θεο εχω πλουσια λόγω μακροχρονης σχεσης με το 2G (συνεχως αναβαθμίσεις και ξεκλειδωματα και φτου κ απ'την αρχη)

here is what happened yesterday...

Παρείγγειλα μια turbo sim που στο 3 Γ λειτούργησε αψογα και μου το "ξεκλειδωσε", ελα μου όμως που στην κάψα μου να εγκαταστήσω τις εφαρμογες και τα λοιπα ξανα αγορασα το greek project της rip dev το εγκαθιστω , μου λειτουργι κανονικα και χαζευω τις ρυθμίσεις που εχει μαζί με το πακλετο Kate.


Έλα μου ομως που μες το που τελειώνω τις ρυθμίσεις ενω το τηλεφωνο λειτουργουσε κανονικα το phone δεν λειτουργουσε και μου γυρναγε στη οθονη home .

πανικοβλήθηκα και επειδηξ δεν θυμομουν ποια ρυθμιση ειχα πειράξει εκανα reset στις ρυθμίσεις αλλα δεν αλλαξε κάτι,

ξαναδοκιμάζω αυτη την φορα reset ολικο και μου σβήνει τα πάντα με αποτελεσμα αυτη την στιγμη να εχω ενα iphone που εχει μοινο το εικονιδιο του quickpwn και να μην το αναγνωριζει ουτε το itunes ουτε ο h/y.

dfu δοκιμασα δεν μπαινει....

pls βοηθεια....


συγγνώμη αν δεν εχω postarei στο σωστό σημείο από την απελπισία μου κοντεύω να πάθω εγκεφαλικο...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/11/2008 - 13:58

Σε 2.1 είσαι σωστά?

Το μόνο που έχεις να κάνεις έιναι να μπεις σε DFU. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Κάτι κάνεις λάθος. Προσπάθησε ξανά και ξανά

#3   LILITH240484

LILITH240484

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 26/11/2008 - 14:15

σε 2.1 ειμαι χτες αναβαθμισα απο 2.0.2.

βασταω 5 '' το home ,παταω και το ον οff και τα βασταω ταυτοχρονα για 10 '' μετα αφηνω το onoff και βασταω για 30'' το home.

δεν κανει τιποτα δυστυχως, υπάρχει περιπτωση να σβήστηκαν όλα απο την συσκευη?

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/11/2008 - 15:16

DFU Mode: DFU σημαινει Device Firmware Update.

Εαν κανετε restore σε recovery mode και κατι δεν παει καλα τοτε πρεπει να μπειτε DFU ως τελευταια λυση.
Οταν το τηλεφωνο ειναι σε DFU, δεν γινεται load του OS πριν γινει το restore.  Για να το κανετε αυτο, κρατηστε πατημενα τα sleep/wake και home buttons για περιπου 10 δετερολεπτα. Το τηλεφωνο θα επανεκιννησει. ΠΡΙΝ δειτε το μηλαρακι πρεπει να εχετε ηδη αφησει το sleep/wake ενω συνεχιζετε να πατατε το home μεχρι το iTunes να εντοπισει το iPhone σε recovery mode

http://www.iphonehel...opic,237.0.html

Πειραματίσου λίγο και θα το καταφέρεις. Υπομονή πάνω απ'όλα

#5   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 26/11/2008 - 15:21

Ρίξε μια ματιά εδώ και κυρίως στο 3ο τρόπο
http://www.iphonehel...opic,647.0.html

#6   LILITH240484

LILITH240484

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 26/11/2008 - 16:20

παιδια ευχαριστω για την εγκαιρη βοήθεια το προσπάθησα με περισσότερη εμμονή και υπομονή και το έβαλα σε dfu mode restore σε 2.1 jailbrake και την turbo sim μου και μου ξαναχαμογέλασε!!!
Ευχαριστώ και πάλι!

#7   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/11/2008 - 16:26

Eπίσης, δεν ξέρω αν παρακολουθείς αλλά στο λέω από τώρα για να μην κάνεις καμιά πατάτα: Μην αναβαθμίσεις σε 2.2 γιατί δεν θα σου δουλεύει η Turbo sim

#8   kyrchr

kyrchr

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2008 - 15:13

Γεια σας παιδιά

Έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς αλλά κατάφερα να μπω σε DFU. Τώρα το itunes μου ζητά να κάνει τη συσκευή Restore and Update. Το πρόβλημα είναι ότι δεν πρέπει να κάνω το update σε 2.2 γιατι το 3G iphone μου είναι κλειδωμένο (λειτουργεί με yessim στην 2.1).

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να αποφύγω το update και να το κάνω μόνο Restore? H βοήθεια σας είναι ανεκτίμητη!
Ευχαριστώ!

#9   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/11/2008 - 15:22

θα κατεβάσεις την firmware σου από δω http://www.iphonehel...are-ipsw-files/
Αν και λογικά θα την έχεις στο

Για χρήστες vista θα το βρούμε στο:C:\Users\<your user name>\Appdata\Roaming\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates
Για χρήστες Xp στο: C:\Documents and Settings\<your user name>\Application Data\Apple Computer\iTunes\iPhone Software Updates


Αnyway, θα πατήσεις shift και μετά το restore ώστε να μπορέσεις να επιλέξεις την τοποθεσία της firmware που θα κάνεις restore

#10   kyrchr

kyrchr

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2008 - 15:45

Thanks sepsis

Κατεβάζω την firmware v2.1 iPhone1,2_2.1_5F136_Restore.ipsw (iPhone 3G) τώρα. H ερώτηση μου είναι:  αυτή είναι custom και δεν θα κάνει update το baseband, σωστά;

#11   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/11/2008 - 15:49

dude, αυτή είναι η επίσημη 2.1 που έχεις και τώρα. Γιατί να κάνει update την baseband?
Και όπως είπα, το πιθανότερο είναι να την έχεις ήδη στον υπολογιστή σου από το λινκ που σου έδωσα παραπάνω. Αν δεν βλέπεις τους φακέλους είναι επειδή είναι κρυφοί. Ενεργοποίησε τους

#12   kyrchr

kyrchr

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2008 - 15:55

Επειδή όταν αναβάθμισα από 2.0 σε 2.1 αυτό που έχω τώρα, χρησιμοποίησα MacBook μέσω Pwnage για να αποφύγω το update του baseband που είχε η επίσημη firmware (κράτησα το αρχικό 1.45.00 version του baseband), γι' αυτό ρώτησα.

Δηλαδή όταν γίνει restored θα είναι jailbroken όπως ήταν ή θα χρειαστεί να ξανακάνω jailbreaking;

#13   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/11/2008 - 15:57

Δεν γνωρίζω αν είχε αναβάθμιση από 2.0 σε 2.1, θα σε γελάσω. Αλλά αφού έχεις την custom μπορείς να κάνεις κάλλιστα restore στην custom κατευθείαν ;)

#14   kyrchr

kyrchr

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2008 - 16:01

Ναι νομίζω θα χρησιμοποιήσω αυτήν  :)  Σ' ευχαριστώ!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες