Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με επεξεργασία του lockbackground.html!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   tiraklakis

tiraklakis

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Twitter:@iTheodoridis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/07/2012 - 08:23

Καλημέρα παιδιά! Κατέβασα το θέμα LS balloonshearts και άρχισα να το τροποποιώ αλλά θέλω να αλλάξω τη θέση της ώρας και του καιρού και δεν τα καταφέρνω! Το background και την πόλη τα άλλαξα εύκολα και έκανα και κάποιες τροποποιήσεις στα χρώματα των εικονιδίων! Δοκίμασα μέσω textedit και bbedit αλλά και μέσω του firebug στο firefox και μόνο στο τελευταίο μπορούσα να δω όλες τις γραμμές κώδικα. Στα άλλα δυο μου εμφάνιζε μόνο τα βασικά και όχι πχ ότι το weathericon θα έχει τάδε στοιχεία top;left;width κτλ. Τα άλλαζα από το firebug έβλεπα ταυτόχρονα και τις αλλαγές και όταν περνούσα τις αλλαγές στο lockbackground.html και το έστελνα στο τηλέφωνο μετά από respring δεν φαινόταν καθόλου το θέμα! Μια μαύρη οθόνη με το slider μόνο! Πως μπορώ να επεξεργαστώ σωστά αυτά τα στοιχεία σε mac; Γιατί δεν τα εμφανίζει όλα το textedit; Και κάτι ακόμη για να μαθαίνουμε και να μην ρωτάω συνέχεια! Βλέπω στο θέμα κάπου λέει ότι το τάδε εικονίδιο όταν ο καιρός είναι "έτσι" και δίπλα γράφει πχ "fair". Φαντάστηκα ότι αλλάζοντας το "fair" με "Καλός" θα το μετέτρεπε αλλά δεν δούλεψε! Μπορώ να κάνω κάτι για να τα βάλει στα Ελληνικά; Α! Και τρίτη ερώτηση! Επειδή δεν βρίσκω ακριβώς τη πόλη μου και έβαλα τη Θεσσαλονίκη μπορώ να το βάλω απλά να γράφει Βέροια κι ας δείχνει το καιρό της Θεσσαλονίκης;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/07/2012 - 09:52

Γιατι δεν επεξεργαζεσαι το αρχειο απευθειας απο το iphone μεσω ifile; Για κανε μια δοκιμη αν το εχεις.
Για την τριτη ερωτηση απ'οσο ξερω οχι, τραβαει δεδομενα απο εκει (ειτε απο το weather.com η απο το yahoo weather) και το ονομα ερχεται και αυτο απο εκει.

#3   tiraklakis

tiraklakis

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Twitter:@iTheodoridis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/07/2012 - 21:07

Και στο ifile δεν μου εμφανίζει όλες τις γραμμές κώδικα!

#4   tiraklakis

tiraklakis

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Twitter:@iTheodoridis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/07/2012 - 07:31

Καλημέρα! Χθες έστειλα μέσω wifi στο ifile το αρχείο lockbackground.html κ απο εκείνη την ώρα τη τηλέφωνο κάνει συνέχεια respring!! Δεν έκανα εγκατάσταση τίποτα άλλο! Απρνεργοποιησα απο το winter board το θέμα αλλα πάλι το ίδιο! Υπάρχει τρόπος να γλυτώσω την επαναφορά; Έκανα και hard reset με το home & power button 2 φορές αλλα δεν βοήθησε!

#5   neoaggelos

neoaggelos

    iPH Addict

  • 831 μηνύματα
  • Twitter:@neoaggelos
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:neoaggelos2

Δημοσίευση 23/07/2012 - 09:06

κανε hard reset και απο την ωρα που θα δεις το μηλο μεχρι να ανοιξει κρατα πατημενο το volume+ κουμπι για να μπεις σε safe mode
ανοιξε το cydia, διεγραψε το θεμα και παλι hard reset
περασες τιποτα απο το cydia προσφατα;

#6   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/07/2012 - 11:25

Περιεργο μου φαινεται απλα με την μεταφορα του αρχειου να δημιουργηθηκε προβλημα.. Μηπως πειραξες τιποτα αλλο;
Μπες σε safe mode με τον τροπο που σου λεει ο neoaggelos και δες αν μπορεις να διορθωσεις το προβλημα, αλλιως κρατα αντιγραφο των δεδομενων σου απο την συσκευη και κανε restore..

#7   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.730 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 24/07/2012 - 02:20

καλησπερα

Καλημέρα παιδιά! Κατέβασα το θέμα LS balloonshearts και άρχισα να το τροποποιώ αλλά θέλω να αλλάξω τη θέση της ώρας και του καιρού και δεν τα καταφέρνω! Το background και την πόλη τα άλλαξα εύκολα και έκανα και κάποιες τροποποιήσεις στα χρώματα των εικονιδίων! Δοκίμασα μέσω textedit και bbedit αλλά και μέσω του firebug στο firefox και μόνο στο τελευταίο μπορούσα να δω όλες τις γραμμές κώδικα. Στα άλλα δυο μου εμφάνιζε μόνο τα βασικά και όχι πχ ότι το weathericon θα έχει τάδε στοιχεία top;left;width κτλ. Τα άλλαζα από το firebug έβλεπα ταυτόχρονα και τις αλλαγές και όταν περνούσα τις αλλαγές στο lockbackground.html και το έστελνα στο τηλέφωνο μετά από respring δεν φαινόταν καθόλου το θέμα! Μια μαύρη οθόνη με το slider μόνο! Πως μπορώ να επεξεργαστώ σωστά αυτά τα στοιχεία σε mac; Γιατί δεν τα εμφανίζει όλα το textedit; Και κάτι ακόμη για να μαθαίνουμε και να μην ρωτάω συνέχεια! Βλέπω στο θέμα κάπου λέει ότι το τάδε εικονίδιο όταν ο καιρός είναι "έτσι" και δίπλα γράφει πχ "fair". Φαντάστηκα ότι αλλάζοντας το "fair" με "Καλός" θα το μετέτρεπε αλλά δεν δούλεψε! Μπορώ να κάνω κάτι για να τα βάλει στα Ελληνικά; Α! Και τρίτη ερώτηση! Επειδή δεν βρίσκω ακριβώς τη πόλη μου και έβαλα τη Θεσσαλονίκη μπορώ να το βάλω απλά να γράφει Βέροια κι ας δείχνει το καιρό της Θεσσαλονίκης;


1. δεν εβλεπες τους ορισμους του weatherIcon ? μπορεσες να τα δεις τελικα ? τι εγινε ???

οι αλλαγες μπορει να φαινονται κ στους browser στους υπολογιστες μας, αλλα δεν συμπιπτουν ακριβως οταν περναμε το html στο τηλεφωνο μας, συνηθως χρειαζονται διορθωσεις κ απο εκει

2. Μαλλον εχει καταστραφει το html σου, θα προτεινα να το ξαναπερασεις απο την αρχη

3. Ελληνικα : δοκιμασε οπως ειπε κ ο Σπυρος κατευθειαν απο το τηλεφωνο με iFile (με IFile πηγαινουμε παλι στην διαδρομη var/stash/themes/Ls Balloon Hearts/Lockbackground.html κ επεξεργαζομαστε επι τοπου) επισης μπορεις να δεις τις αλλαγες ακριβως εφοσον ζητησεις να δεις το αρχειο με "Προβολεα Web"
δηλ: μια φορα ανοιγουμε το αρχειο με "Προβολεα Εγγραφων" για να κανουμε τις αλλαγες, σωζουμε κ μετα το ξανανοιγουμε (2η φορα) με "Προβολεα Web" για να τσεκαρουμε
ενα ακομη βασικο θεμα για να δουλεψουν τα ελληνικα ειναι να υποστηριζονται απο την συγκεκριμενη γραμματοσειρα

4. Αλλος καιρος αλλα αναφορα αλλης πολης: το πιθανοτερο ειναι να μπορεις (θα πρεπει να το κοιταξω λιγο)

Και στο ifile δεν μου εμφανίζει όλες τις γραμμές κώδικα!


πως εγινε αυτο ??
μια screenshot θα βοηθουσε

Καλημέρα! Χθες έστειλα μέσω wifi στο ifile το αρχείο lockbackground.html κ απο εκείνη την ώρα τη τηλέφωνο κάνει συνέχεια respring!! Δεν έκανα εγκατάσταση τίποτα άλλο! Απρνεργοποιησα απο το winter board το θέμα αλλα πάλι το ίδιο! Υπάρχει τρόπος να γλυτώσω την επαναφορά; Έκανα και hard reset με το home & power button 2 φορές αλλα δεν βοήθησε!


γτ το εστειλες στο iFile κ οχι στο θεμα σου ??
φυσικα κ απενεργοποιωντας το θεμα απο winterboard δεν δουλεψε, αφου δεν ειναι εκει η ζημια
σβηστο απο εκει που το περασες

#8   Sitinavra

Sitinavra

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2012 - 09:49

Καλημερα!Εχω ενα προβληματακι!Δεν μπορω να βρω στο wallpaper.html η στο LockBackground.html το " var locale. " για να προσθεσω των κωδικο για περιοχη που ειμαι μεσω του ifile!Το θεμα που εχω ειναι το prestige.hdc!μηπως εχει καποιο αλλο κολπακι?? ή δεν κανω κατι καλα εγω?

Τελευταία επεξεργασία από: Sitinavra, 27/07/2012 - 09:51


#9   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/07/2012 - 10:52

Δες αν έχεις το config.js.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#10   Sitinavra

Sitinavra

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2012 - 11:19

Υπαρχει αυτο το αρχειο!Ηταν εκει μεσα τελικα η μ@λ@κι@ και το ψαχνω τοση ωρα!!Ευχαριστω!

#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/07/2012 - 11:32

Τίποτα.. Να 'σαι καλά.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   Sitinavra

Sitinavra

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2012 - 11:44

Να ρωτησω και κατι αλλο!μπορω να αλλαξω το site ή το προγραμμα που παρνει τα στοιχεια?γιατι αυτο δεν βγαζει την Βεροια που μενω εγω!

#13   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/07/2012 - 11:47

Mπορείς να βάλεις το Accuweather.

Δε ξέρω όμως αν έχει τη Βέροια.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#14   Sitinavra

Sitinavra

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/07/2012 - 12:10

Πρέπει να αλλάξω κάτι μέσα από το config.js ή θα πάρει από μόνο του τα στοιχεία?

#15   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/07/2012 - 12:14

Τώρα έχεις yahoo weather.

Θα κάνεις την αλλαγή απο το config.

Δες και εδώ
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες