Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Αθάνατη Ελλάδα με τα καταστήματά σου...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
140 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/07/2012 - 12:44

Ας πάρω τα πράγματα από την αρχή.

Είχα ένα ατύχημα προ ημερών και έσπασε η οθόνη του 3GS(το digitizer). Όπως πήγα να το βγάλω(κλασικά με τη βεντούζα) όμως είδα ότι το καλώδιο της LCD είχε κοπεί λίγο από την πτώση οπότε ήταν θέμα ημερών να χαλάσει.

Επειδή ήθελα μια γρήγορη λύση από Ελλάδα, και όχι από ebay που θα αργούσε αλλά θα ερχόταν πιο φθηνά, αποφάσισα να προτιμήσω αυτό το assembly το οποίο όπως μου είπαν μετά από ερώτησή μου είναι high copy.
Ωραία λέω τουλάχιστον να δουλεύει.

Το παραλαμβάνω το συγκεκριμένο και πάω να το βάλω στο κινητό. Όπως θα γνωρίζετε οι περισσότεροι είναι 3 καλώδια τα οποία τοποθετείς δλδ γελοία τοποθέτηση.

Με το που τα κουμπώνω τα καλώδια το κλείνω κιόλας και δεν κοιτάω αν δουλεύει ή όχι(λάθος μου).Πάω να το ανοίξω λοιπόν το κινητό και είχε άσπρη οθόνη και κάποια σημεία από μέσα(2-3) αρκετά μεγάλα ήταν μαύρα σαν καμμένα.
Φυσικά η lcd επ ουδενί δε δούλευε.Σκέφτομαι λοιπόν να το βγάλω να το στείλω πίσω. Αλλά έλα που όπως πάω να το βγάλω μου μένει το πάνω μέρος στο χέρι(το digitizer),προφανώς δεν ήταν καλά κολλημένο στο σημείο που βάζουν κόλλα στο home button. Με βεντούζα λοιπόν όπως καταλαβαίνετε δεν έβγαινε μου έμενε στο χέρι το πάνω μέρος.

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο(όχι ένα άλλα πολλά) στο κατάστημα που το πήρα (easytechnology) και μου λεει εκεί κάποιος υπεύθυνος ότι για να το αλλάξουμε πρέπει να είναι στην κατάσταση που το παραλάβατε.Του λέω ποια κατάσταση;Πάω να το βγάλω και μου μένει στα χέρια με τη βεντούζα.Μου λέει εμείς το θέλουμε στην ίδια κατάσταση που το παραλάβατε αλλιώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και ότι δε βγαίνει μόνο με τη βεντούζα αυτό.
Του λέω λοιπόν το λογικό πιστεύω να σας στείλω το κινητό να δείτε πως είναι αυτό που μου στείλατε κι αν δείτε ότι δεν έχει πρόβλημα θα σας πληρώσω τα μεταφορικά.
Μου λέει λοιπόν ότι για να το βγάλουν αυτοί θέλουν 30 ευρώ επιπλέον. Εκεί τα πράγματα έγιναν λίγο πιο δύσκολα γιατί είδα ότι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση συνεννόησης.
Μου δίνουν τηλέφωνο κάποιου τεχνικού που συνεργάζονται και μου λέει ρητά ότι είναι προβληματικό και αν ξεκολλάει με βεντούζα το πάνω μέρος είναι αστοχία υλικού.
Παίρνω λοιπόν πάλι τον υπεύθυνο από το κατάστημα και του λέω τι ειπώθηκε και μου απαντάει εσείς αφού είδατε ότι δε δούλευε γιατί το βάλατε στο κινητό; Δλδ αν ήθελα να το βγάλω κάποια στιγμή(έστω και να δούλευε)
θα μου έμενε πάλι στα χέρια. Ωραία λογική αυτή. Με τα πολλά κι αφού δεν έβγαλα άκρη είπα να κάνω κάτι μόνος μου.
Τελικά κατέληξα στο να το βγάλω με ένα κοπίδι κάνοντάς του ένα σημάδι στο κάτω μέρος γιατί δεν έβγαινε καθώς το πλαίσιο του assembly ήταν πιο μεγάλο από το αυθεντικό.(high copy σου λέει)

Παίρνω τηλέφωνο λοιπόν να το στείλω.Χτες το παρέλαβαν και μου είπαν ότι δεν μπορούν να το αλλάξουν γιατί έχει σημάδι στο κάτω μέρος και έχει ξεκολλήσει!Του λέω για βάλτε πάνω την lcd σε ένα τηλέφωνο να δείτε παίζει;
Δεν με πήραν ξανά τηλ. Τους είπα φυσικά ότι δεν περιμένω τίποτα από αυτούς καθώς βρήκα άλλο assembly και βολεύτηκα προσωρινά και ότι αν ήταν από ebay η αγορά με πολύ λιγότερα χρήματα θα μου το άλλαζαν μέσα σε μια ώρα και
χωρίς πολύ ταλαιπωρία. Αυτοί το χρεώνουν 3 πλάσια σχεδόν τιμή και αν είναι χαλασμένο δεν σε καλύπτουν ενώ λένε 12 μήνες εγγύηση.

Ρώτησα κι άλλον τεχνικό από το forum για την κατάσταση του ανταλλακτικού και μου είπε ότι σίγουρα είναι χαλασμένο και να ξανασημειώσω ότι με άλλο assembly δουλεύει κανονικά το κινητό δλδ δεν είναι πρόβλημα πλακέτας.

Δεν ξέρω τι θα κάνουν από εδώ και πέρα αλλά δεν με ενδιαφέρει πραγματικά αν θα μου το αλλάξουν και τι θα κάνουν.

Αυτό που είπα και σε αυτούς είναι ότι μου κλέψανε εμένα τα λεφτά αλλά από εδώ και στο εξής όποιον γνωρίζω και μέσω του φόρουμ θα τους θάβω γιατί είναι απατεώνες.

Οπότε μακριά από το συγκεκριμένο κατάστημα (easytechnology) γιατί δεν έχουν κανένα σεβασμό στον πελάτη τους.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 29/07/2012 - 12:46

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikoss123

nikoss123

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/07/2012 - 13:14

Κοιτα τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα και δεν θα επρεπε τοσο ευκολα να κατηγορεις ενα καταστημα που καποιος για να το κρατησει ανοιχτο φτυνει αιμα καθε μερα.Απο την αλλη δεν μπορει ο καθενας να νομιζει οτι ειναι τεχνικος να κανει διαγνωση και να νομιζει οτι η αλλαγη οθονης ειναι απλα τρεις καλωδιοταινιες.Και ποιος μας λεει φιλε μου οτι εσυ δεν εκανες την λαλακια σου οταν περασες την οθονη το οποιο ειναι και το πιο πιθανο?

#3   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/07/2012 - 13:26

Αν ξαναδιαβάσεις τι λέω πάνω πιστεύω δεν θα έχεις τις απορίες που έχεις.

Το ότι φτύνει αίμα το καταλαβαίνω αλλά όταν δεν με σέβεται δεν θα τον σεβαστώ,απλά τα πράγματα.

Δεν είπα ότι είμαι τεχνικός, αλλά πες μου τι παραπάνω θα κάνει ένας τεχνικός σ αυτήν την κατάσταση από το να κουμπώσει 3 καλώδια(1 lcd,2digitizer,3 speaker,proximity); Έχω ξαναβγάλει πολλές φορές την οθόνη φίλε και δεν είχα πρόβλημα να την ξαναβάλω.
Έχω αλλάξει κι ενός φίλου πάλι χωρίς πρόβλημα.

Αν εσύ νομίζεις ότι μπορεί να χάλασα εγώ μια οθόνη έτσι τι να σου πω,αλλά πως να τη χάλασα;Όπως την πήρα την έβαλα και ήταν άσπρο με 3 μαύρες σκιές από μέσα και όταν πήγα να το βγάλω μου έμεινε στο χέρι το digitizer.Και σ αυτό εγώ φταίω;

Αναρτημένη εικόνα


#4   nikoss123

nikoss123

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/07/2012 - 13:56

Κοιταξε πολλοι νομιζουν οτι βλεποντας ενα βιντεο στο youtube γινονται απευθειας τεχνικοι.Ναι η γνωμη μου ειναι οτι μαλλον εσυ την χαλασες και εμπειροι τεχνικοι θα σου πουν οτι η ατυχια μπορει να τυχει παντα ακομα και στο πιο εμπειρο.Αυτο στην συγκεκριμενη περιπτωση εσυ δεν μπορεις να το αποδειξεις .Γραφεις σε ενα δημοσιο φορουμ και κρυμενος πισω απο το username σου καταγγελεις ονομαστικα ενα καταστημα .

#5   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/07/2012 - 14:04

Την lcd ΔΕΝ την χάλασα εγώ.Η lcd άναψε με το που την πήρα και είχε μόνο άσπρο φόντο με σκιές από μέσα. Τώρα το τι λες εσύ,πες ότι θες..

Δεν μπορώ να το αποδείξω,με χάλασε ο τρόπος αντιμετώπισης από το κατάστημα.

Δεν γράφω ανώνυμα,ξέρουν το όνομά μου από το κατάστημα.Αν θέλεις κι εσύ(σε περίπτωση που έχεις σχέση με το κατάστημα) να στο δώσω.

ΥΓ.Πολλοί τεχνικοί που πληρώνονται για επισκευές έγιναν μέσω youtube.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 29/07/2012 - 14:05

Αναρτημένη εικόνα


#6   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/07/2012 - 14:11

Kριτικη στο πως αντιμετωπιζουν καποια καταστηματα τους πελατες τους διαβαζω καθε μερα στα μεγαλυτερα φορουμ του κοσμου.Μεγαλα παιδια ειμαστε και καταλαβαινουμε και αν εχει προβλημα το καθε καταστημα ας απαντησει εδω η οπως αυτο νομιζει τελοσπαντων.

#7   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/07/2012 - 14:13

Στο κατάστημα όταν τους είπα ότι θα τους δυσφημίσω στο iPhonehellas μου είπαν ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Αναρτημένη εικόνα


#8   nikoss123

nikoss123

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/07/2012 - 14:16

Αν καθοταν το καθε καταστημα να ψαχνει και να απανταει στα φορουμ τον καθε πικραμενο δεν θα εκαναν και αλλη δουλεια.Απο εμενα σταματαει εδω.Αλλα θα ηθελα οπως το δικο σου ονομα δεν το γραφεις εδω ςτσι να εισαι και πιο προσεκτικος με το μαγαζι

#9   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/07/2012 - 14:18

Όχι δεν θα είμαι πιο προσεκτικός. Το όνομά μου είναι διαθέσιμο για όποιον ενδιαφέρεται.

Τώρα το κινητό δουλεύει άψογα με άλλη LCD που έβαλα εγώ.Και δεν την έσπασα.

Αναρτημένη εικόνα


#10   nikoss123

nikoss123

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/07/2012 - 14:21

Μπραβο αν δεν χαλασεις δεν θα μαθεις

#11   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/07/2012 - 14:32

Εσύ είσαι τεχνικός;

Αναρτημένη εικόνα


#12   billthes

billthes

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:billthes

Δημοσίευση 29/07/2012 - 16:31

παιδιά προσοχή απ το συγκεκριμενο κατάστημα εμεινα κι εγω δυσαρεστημένος..παρήγγειλα μπρος-πισω καλύμματα για το 4S σε μπλε χρώμα και το πισω κάλυμμα μου έκοβε το σήμα αλλα και την ισχύ του wifi..δεν ήξερα στην αρχή τι συνέβαινε αλλά το έστειλα στον @pantsos και διαπίστωσε ο ίδιος οτι το πίσω καπάκι ηταν κακής ποιότητας και προκαλούσε την βλάβη που προανέφερα..πράγματι μόλις έβαλα το γνήσιο πίσω καπάκι το σήμα και το wifi επανήλθαν κανονικά..οπότε προσοχή!

#13   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/07/2012 - 16:35

Τους το είπες ώστε να το στείλεις πίσω; Ή δεν μπήκες καν στον κόπο;

Όταν τους είπα για καλύτερη τιμή από τα 68 μου είπαν ότι οριακή είναι η τιμή δε γίνεται τίποτα καλύτερο..Μιλάμε για πολύ γέλιο...

ΌΤαν στο ebay κάνουν 25 ευρώ και είναι και καλύτερης ποιότητας και το πουλάνε 3 πλάσια τιμή σχεδόν δεν βγάζουν τίποτα..

Αναρτημένη εικόνα


#14   billthes

billthes

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:billthes

Δημοσίευση 29/07/2012 - 18:36

οχι δεν το είπα γιατι δεν κράτησα την απόδειξη ο μαλ.. ευτυχώς το πρόβλημα ήταν στο πίσω καπάκι που αλλάζει εύκολα και με λίγα χρήματα και παρήγγειλα άλλο απ τον Πανο..

#15   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/07/2012 - 01:27

Μπραβο αν δεν χαλασεις δεν θα μαθεις


Εσύ είσαι τεχνικός;


Μ@λ@κ@ς είναι! Εδώ του λες ότι έχεις φτιάξει τόσα, και σου λέει όλο μ@λ@κ!3ς! Και υπερασπίζει και το Μπ0υρδ3λ()μ@γ@ζο! Black list από τώρα το συγκεκριμένο!
Και καλό είναι να φτιαχτεί και ένα θέμα, με μαγαζιά που δεν είναι αξιόπιστα να γράφει από δίπλα black list, ώστε να μην τους δίνουμε ούτε ένα €!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες