Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

Δίκτυο 4G από την Cosmote


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
607 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:42

ρε φιλε σε εχω τεσταρει κ σε αλλα ποστς, λες ανακριβειες, ειδικα οταν μιλησες για το ΦΠΑ στη ροδο που δεν ηξερες να κανεις σωστα τον υπολογισμο, απο κει κ περα εχασα αρκετα στη βαρυτητα τον ποστς σου...

λοιπον, οπως σου ειπα ειναι υπηρεσιες κεραιας κ οχι καρτας το πως θα πιασει το σημα 3g/lte/edge etc...δες αυτους στην αμερικη που εκοψαν τη mikrosim-to-nanosimκ ειχαν μια χαρα σημα...τι να λεμε τωρα...αν εχεις κατι πιο μεμπτο παραθεσε το...αυτα κ σορρυ


επισης στη σελιδα που λες λογικο να μην εχει ελλαδα ακομα γιατι δεν υπαρχει δικτυο στημενο, σου λεω επισης οτι ο γνωστος μου επιασε 4g στο εμπορικο στον αγ. δημητριο κ το αμφησβητεις κ αυτο, ε σορρυ κιλας τι να σου πω, διαβασε τις προδιαγραφες των δικτυων στην ΕΕ κ θα δεις οτι ειναι LTE 1/3/5 οπως τα πιλοτικα της κοσμο/βοντα...αν δεν το καταλαβαινεις κ αυτο σορρυ παλι

Αν το ότι έκανα μια φορά ένα λογιστικό λάθος σημαίνει ότι είμαι αφερέγγυος, τι να πω...

Τα δείγματα γραφής μου τα έχω δώσει εδώ μέσα πολύ πριν από σένα...

Είναι υπηρεσίες κεραίας συμφωνώ, αλλά θέλουν και τις αντίστοιχες κάρτες.

Γιατί όταν ξεκίνησε το 3G στην Ελλάδα αλλάξαμε όλοι κάρτες?

Αυτοί που έκοψαν τις κάρτες στην Αμερική δούλεψε το LTE? Ή μήπως απλά είχαν σήμα 3G?

Όσο για το λινκ δεν είναι για αυτό.

Υπάρχουν και πάροχοι στον κόσμο όπου κυκλοφορεί το iPhone που ΔΕΝ υποστηρίζονται.

Αν παρακολουθούσες την παρουσίαση θα έβλεπες ότι ΔΕΝ αρκεί να είναι συμβατό με τις μπάντες του LTE.

Το είπε πολύ χαρακτηριστικά ο Schiller! Δεν είναι τόσο απλό.

Πρέπει να έχει γίνει και η ζευγοποίηση μεταξύ Apple-εταιρείας από πριν.

Για αυτό το iPad 3 δούλευε ΜΟΝΟ σε 3-4 εταιρείες.

Έτσι και το iPhone 5 δουλεύει σε αυτούς του λινκ.

Η μόνη περίπτωση να αλλάξει αυτό, είναι αν υπάρχει η πρόβλεψη για συνεργασία με άλλους παρόχους μέσω software update στα τηλέφωνα...

Όσο για τον φίλο σου τι να σου πω...

Έχουμε καμιά φωτογραφία?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:42

LTE 1/3/5 υποστηριζουν τα δικτυα στην ΕΕ κ τα ελληνικα, απλα οι συσκευες ειναι κλειδωμενες οχι οι καρτες sim, μια κ ειναι υπηρεσια κεραιας το LTE/#G/E/GPRS...ετσι γινεται κ η εναλλαγη...η νανοσιμ ειναι η ιδια,

το θεμα ειναι οτι αν ειχα συσκευη ελληνικη απο αυτες που ηρθαν δεν θα επιανε ουτε αυτος στο 4g vodafone , αφου επαθαν πλακα οι υπαλληλοι εκει στο εμπορικο, την ειχε παρει unlocked apo applestore uk ;)



επειδή λες αερολογίες τόσην ώρα. δείξε μας κάποια αξιόπιστη πηγή που το επιβεβαιώνει ότι θα είναι κλειδωμένο το 4g στην ελλάδα εκτος απ το in.gr αλλιώς πετα τη καραμέλα που μασάς..

ο φίλος σου δεν έπιασε 4g γιατί το τηλ δεν έχει επιλογές 4g απ την κάρτα sim του ή από αναβάθμιση παρόχου.
μόλις μπει το 4g τότε θα γίνει και η απαραίτητη αναβάθμιση η μπορεί να βγάλουν απλά μια 4g sim που να έχει τις επιλογές για lte στις ρυθμίσεις

#108   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:43

Για λόγους εντυπωσιασμού μάλλον cosmote και vodafone θα ξεκινήσουν το LTE στα 1800 οπότε θα πιάσουν. Είναι μία "κακή" συχνότητα αλλά προσφέρεται σήμερα. Η "καλή" των 800 όπου λογικά θα αναπτυχθούν σε full scale τα δίκτυα δεν έχει δοθεί ακόμη για εκμετάλλευση και δεν υποστηρίζεται από το iphone 5.

Όπως γράφω και παραπάνω, δεν είναι μόνο θέμα μπάντας...

#109 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:47

Η nanosim ΔΕΝ θα είναι η ίδια όπως δεν ήταν η ίδια ούτε με το 3G.

Με την sim τα πάντα είναι σχετικά και έχει να κάνει με τον πάροχο. Αν θυμάσαι το 2004 που ξεκίνησε το 3G η cosmote ήθελε αλλαγή ενώ με vodafone είχες υπηρεσία με κάρτα 2G. Έτσι και σήμερα στο 4G θα πρέπει να περιμένουμε για το τι θα ισχύσει. Σε κάθε περίπτωση όμως η αλλαγή της sim δεν έχει καμία σημασία αφού γίνεται πανεύκολα.

Όπως γράφω και παραπάνω, δεν είναι μόνο θέμα μπάντας...

Όχι αλλά η μπάντα είναι ο βασικός περιορισμός.

Τελευταία επεξεργασία από: emeliss, 31/10/2012 - 19:48


#110   greg3301

greg3301

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:50

επειδή λες αερολογίες τόσην ώρα. δείξε μας κάποια αξιόπιστη πηγή που το επιβεβαιώνει ότι θα είναι κλειδωμένο το 4g στην ελλάδα εκτος απ το in.gr αλλιώς πετα τη καραμέλα που μασάς..

ο φίλος σου δεν έπιασε 4g γιατί το τηλ δεν έχει επιλογές 4g απ την κάρτα sim του ή από αναβάθμιση παρόχου.
μόλις μπει το 4g τότε θα γίνει και η απαραίτητη αναβάθμιση η μπορεί να βγάλουν απλά μια 4g sim που να έχει τις επιλογές για lte στις ρυθμίσεις


ρε φιλε η ιδια η cosmote sto facebook to leei,δεν μυρισα τα νυχια μου..
επισης στις συσκευες στη σελιδα της δεν εχει το 5αρι σαν συμβατο

Με την sim τα πάντα είναι σχετικά και έχει να κάνει με τον πάροχο. Αν θυμάσαι το 2004 που ξεκίνησε το 3G η cosmote ήθελε αλλαγή ενώ με vodafone είχες υπηρεσία με κάρτα 2G. Έτσι και σήμερα στο 4G θα πρέπει να περιμένουμε για το τι θα ισχύσει. Σε κάθε περίπτωση όμως η αλλαγή της sim δεν έχει καμία σημασία αφού γίνεται πανεύκολα.


Όχι αλλά η μπάντα είναι ο βασικός περιορισμός.


πεστα ρε φιλε γιατι πεσαν να με φανε...

#111 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 31/10/2012 - 19:52

Βιαζόμαστε αρκετά. Δεν είναι ακόμα το LTE εμπορική υπηρεσία. Όταν ξεκινήσει εμπορικά θα μας λυθούν οι απορίες. Μέχρι τότε απλά υποθέσεις (καλές ή κακές) μπορούν να γίνουν.

Δεν κερδίζουμε κάτι με λογομαχίες.

Τελευταία επεξεργασία από: emeliss, 31/10/2012 - 20:00


#112   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/10/2012 - 20:03

ρε φιλε η ιδια η cosmote sto facebook to leei,δεν μυρισα τα νυχια μου..
επισης στις συσκευες στη σελιδα της δεν εχει το 5αρι σαν συμβατο


η συσκευές που βλέπεις είναι εμπορικά διαθέσιμες. το iPhone 5 δεν είναι....

#113   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 31/10/2012 - 20:16

Με την sim τα πάντα είναι σχετικά και έχει να κάνει με τον πάροχο. Αν θυμάσαι το 2004 που ξεκίνησε το 3G η cosmote ήθελε αλλαγή ενώ με vodafone είχες υπηρεσία με κάρτα 2G. Έτσι και σήμερα στο 4G θα πρέπει να περιμένουμε για το τι θα ισχύσει. Σε κάθε περίπτωση όμως η αλλαγή της sim δεν έχει καμία σημασία αφού γίνεται πανεύκολα.

Η Vodafone απλά είχε προνοήσει και άλλαζε τις κάρτες από νωρίτερα όταν γίνονταν νέες συνδέσεις ή ανανεώσεις, για αυτό και αρκετοί δεν χρειάστηκε να αλλάξουν αρχικά.

Εγώ για παράδειγμα, είχα κάνει ανανέωσει το 2003 και μου είχαν αλλάξει τη SIM και όταν το 2004 ξεκίνησε το 3G δεν χρειάστηκα αλλαγή.

Στου αδερφού μου το τηλέφωνο από την άλλη, που είχε τη SIM της VODAFONE από το 2002 αν δεν κάνω λάθος, η αλλαγή ήταν επιβεβλημένη.

Όχι αλλά η μπάντα είναι ο βασικός περιορισμός.

Σωστά. Εϊναι το βασικό θέμα συμβατότητας.

Από κει και πέρα όμως ακόμα και αν είναι συμβατά πρέπει να περαστεί και άλλος ένας σκόπελος που λέγεται Apple.

#114   greg3301

greg3301

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/10/2012 - 20:17

Αν το ότι έκανα μια φορά ένα λογιστικό λάθος σημαίνει ότι είμαι αφερέγγυος, τι να πω...

Τα δείγματα γραφής μου τα έχω δώσει εδώ μέσα πολύ πριν από σένα...

Είναι υπηρεσίες κεραίας συμφωνώ, αλλά θέλουν και τις αντίστοιχες κάρτες.



επειδη με αυτα που λες φαινεται εισαι ολιγον ασχετος, το 5αρι η μοναδικη μεχρι στιγμης συσκευη που δεχεται τη νανοσιμ, η οποια σχεδιαστηκε για να υποστηριζει το 4G, λες να εβγαλαν ειδικη παρτιδα για τους ελληνικους παροχους...ο φιλος μου που σου λεω εχει κανονικη νανοσιμ απο βονταφον...

#115   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 31/10/2012 - 20:26

επειδη με αυτα που λες φαινεται εισαι ολιγον ασχετος, το 5αρι η μοναδικη μεχρι στιγμης συσκευη που δεχεται τη νανοσιμ, η οποια σχεδιαστηκε για να υποστηριζει το 4G, λες να εβγαλαν ειδικη παρτιδα για τους ελληνικους παροχους...ο φιλος μου που σου λεω εχει κανονικη νανοσιμ απο βονταφον...

Το κρατάω στα bookmarks το συγκεκριμένο ποστ.

ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει η nanosim με το LTE.

Δεν έχει κάτι το διαφορετικό.

Μόνος σου έλεγες ότι και οι απλές δούλευαν κομμένες και τώρα τα γυρνάς?

Και αν είναι έτσι γιατί οι πάροχοι τύπωσαν ένα ΦΑΡΔΥ ΠΛΑΤΥ 3G και όχι 4G πάνω στις nano?

#116   greg3301

greg3301

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/10/2012 - 20:31

Το κρατάω στα bookmarks το συγκεκριμένο ποστ.

ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει η nanosim με το LTE.

Δεν έχει κάτι το διαφορετικό.

Μόνος σου έλεγες ότι και οι απλές δούλευαν κομμένες και τώρα τα γυρνάς?

Και αν είναι έτσι γιατί οι πάροχοι τύπωσαν ένα ΦΑΡΔΥ ΠΛΑΤΥ 3G και όχι 4G πάνω στις nano?


καλα μετα απορεις γιατι σας λενε "μεναρες"...τι δεν καταλαβαινεις αγορινα, σου λεω οτι οι ελληνικοι παροχοι δεν εχουν ακομα δικτυο στημενο, γι αυτο η παρτιδα δεν γραφει κατι αλλο, το δικτυο που στηνουν ειναι 1/3/5, τσεκαρισμενο απο μηχανικους τηλεπικοινωνιων...τι αλλο θες κανε οτι νομιζεις, σου λεω τα ελληνικα 5αρια θα ειναι κλειδωμενα...cosmote says not me...

P.S. εχω κρατησει κ γω εκεινο που δεν ξερεις να κανεις ενα απλο υπολογισμο ΦΠΑ...:P

Τελευταία επεξεργασία από: greg3301, 31/10/2012 - 20:33


#117   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/10/2012 - 20:40

Nano sim Cosmote. Nano sim Verizon

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  image.jpg   187,13KB   10 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  image.jpg   164,22KB   10 λήψεις


#118   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 31/10/2012 - 20:40

καλα μετα απορεις γιατι σας λενε "μεναρες"...τι δεν καταλαβαινεις αγορινα, σου λεω οτι οι ελληνικοι παροχοι δεν εχουν ακομα δικτυο στημενο, γι αυτο η παρτιδα δεν γραφει κατι αλλο, το δικτυο που στηνουν ειναι 1/3/5, τσεκαρισμενο απο μηχανικους τηλεπικοινωνιων...τι αλλο θες κανε οτι νομιζεις, σου λεω τα ελληνικα 5αρια θα ειναι κλειδωμενα...cosmote says not me...

P.S. εχω κρατησει κ γω εκεινο που δεν ξερεις να κανεις ενα απλο υπολογισμο ΦΠΑ... :P

Λοιπόν αρχικά κόψε τους χαρακτηρισμούς να μην αρχίσουμε τα report δεν θα είναι ωραίο πάνω που κλείνεις ένα μήνα εδώ...

Δεύτερον δεν είμαι από την Πάτρα.

Και τώρα στα ουσιώδη.

Τα ελληνικά 5άρια δεν θα είναι κλειδωμένα.

Αυτό το λέει μόνο το in.gr 9 (βλακωδώς) και εσύ.

Δηλαδή πιστεύεις ότι τα 5άρια από Ελλάδα ενώ θα πωλούνται ξεκλείδωτα θα έχουν κλειδωμένο LTE?

Και όταν βγαίνεις στο εξωτερικό δεν θα πιάνεις? Αυτά είναι αστεία πράγματα που δεν γίνονται ποτέ...

Cosmote says not you λες... Η ίδια Cosmote που χτυπιόταν ότι θα υποστηρίζει το LTE? Και που τους έλεγες ψεύτες?

Μήπως επιβεβαιώνομαι ότι μίλαγαν χωρίς να ξέρουν (χωρίς να ψεύδονται επίτηδες) με σκοπό τώρα που το διαπιστώνουν να λένε πάλι ότι τους έρθει?

Να δεις που όταν ανοίξουν τα LTE, και επειδή η απάντηση της Apple θα είναι ότι δεν έχει τίποτα κλειδωμένο, απλά δεν υπάρχει συνεργασία, η απάντηση της Cosmote θα είναι "Δεν φταίμε εμείς, η Apple φταίει...". Σωστό εν μέρη αλλά still όφειλαν να το έχουν ψάξει νωρίτερα.

ΥΓ: Εγώ τουλάχιστον για το λογιστικό λάθος που έκανα είχα τα @@ να παραδεχθώ ότι έκανα λάθος...

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 31/10/2012 - 20:41


#119   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 31/10/2012 - 20:45

Ούτε το χαρακτηρισμό δεν ξέρεις. "μινάρες" είναι όχι "μενάρες"..

Αυτά που λέει ο nsxbass στα έλεγα κι εγώ το απόγευμα ακριβώς τα ίδια όταν μου παρουσίασες την απόδειξη του blog του in.gr που στο παρελθόν έχει γράψει ένα σωρό βλακίες.

Προωθεί ξεκάθαρα την Cosmote και για να αποτινάξουν από πάνω τους την απουσία LTE,σου λέει κάτσε να πούμε ότι η Apple το κλειδώνει να μη μας πρήζουν.

Μηχανικός Τηλεπικοινωνιών είμαι κι εγώ και σου λέω ότι τα bands ταιριάζουν, τα υπόλοιπα δεν ξέρω αν θα ταιριάξουν. Δεν είναι usb που το βάζεις και παίζει. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι κλειδωμένο το

κινητό αλλά ότι υπάρχουν κάποια specs που πρέπει αυστηρά να τηρούνται.

Αναρτημένη εικόνα


#120   greg3301

greg3301

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/10/2012 - 20:48

Λοιπόν αρχικά κόψε τους χαρακτηρισμούς να μην αρχίσουμε τα report δεν θα είναι ωραίο πάνω που κλείνεις ένα μήνα εδώ...

Δεύτερον δεν είμαι από την Πάτρα.

Και τώρα στα ουσιώδη.

Τα ελληνικά 5άρια δεν θα είναι κλειδωμένα.

Αυτό το λέει μόνο το in.gr 9 (βλακωδώς) και εσύ.

Δηλαδή πιστεύεις ότι τα 5άρια από Ελλάδα ενώ θα πωλούνται ξεκλείδωτα θα έχουν κλειδωμένο LTE?

Και όταν βγαίνεις στο εξωτερικό δεν θα πιάνεις? Αυτά είναι αστεία πράγματα που δεν γίνονται ποτέ...

Cosmote says not you λες... Η ίδια Cosmote που χτυπιόταν ότι θα υποστηρίζει το LTE? Και που τους έλεγες ψεύτες?

Μήπως επιβεβαιώνομαι ότι μίλαγαν χωρίς να ξέρουν (χωρίς να ψεύδονται επίτηδες) με σκοπό τώρα που το διαπιστώνουν να λένε πάλι ότι τους έρθει?

Να δεις που όταν ανοίξουν τα LTE, και επειδή η απάντηση της Apple θα είναι ότι δεν έχει τίποτα κλειδωμένο, απλά δεν υπάρχει συνεργασία, η απάντηση της Cosmote θα είναι "Δεν φταίμε εμείς, η Apple φταίει...". Σωστό εν μέρη αλλά still όφειλαν να το έχουν ψάξει νωρίτερα.

ΥΓ: Εγώ τουλάχιστον για το λογιστικό λ
άθος που έκανα είχα τα @@ να παραδεχθώ ότι έκανα λάθος...


φιλε μη λες λογια που δεν ειπα, ανεφερα το ποστ ιν.γρ κ την κοσμοτε στο φασεβοοκ...
επισης κλειδωνουν τα τηλεφωνα στον παροχο οπως κ σε ολο τον κοσμο, τι δεν καταλαβαινεις...??? στην ελλαδα δεν υπαρχει applestore κ οι παροχοι κ μονο οι παροχοι διακινουν τα τηλεφωνα, παγια πολιτικη της αππλε, θα το γνωριζεις...σαν τοσα χρονια εδω μεσα, μια κ το μετρας ετσι εσυ..

επισης δεν ειπα οτι δεν θα υπαρχουν ξεκλειδωτα τηλ απο παραεισαγωγες 'η κ τους παροχους, παντα εαν ισχυουν αυτα που λεει η κοσμοτε κ το ιν.γρ ε, μην ξεχνιομαστε...

επισης εσυ πιστευεις οτι η κοσμοτε θα στησει δικτυο που δεν θα υποστηριζει το iphone5???????????? Α1429 για να μιλαμε με ακριβεια...

εκει ειναι οτι σου βαζω οτι κ οσα θες στοιχημα....χααχαχαχαχαχα

η περιπτωση του ipad ειναι τελειως διαφορετικη κ αφορα ολη την ευρωπη κ οχι την ελλαδα, μην το μπερδευεις, εκει εκανε πραγματι λαθοςη αππλε...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες