Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Παραγγελία Αξεσουάρ από Αμερική


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Yiannis

Yiannis

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/08/2012 - 12:42

Παιδιά γεια σας,
Έχω βρει κάτι πραματάκια που θέλω να πάρω για το iPad και το iPhone μου από ένα site στην Αμερική που κάνει όμως παραδόσεις μόνο προς Αμερική και όχι Ευρώπη.Είχα διαβάσει σε ένα θέμα εδώ ότι υπάρχει ένα site που κάνεις λογαριασμό εκεί, τα στέλνουν στη διεύθυνση της εταιρίας εκείνης στην Αμερική και μετά στα στέλνουν αυτοί εδώ.Θυμάται κανείς κάτι να μου εξηγήσει τη διαδικασία;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 08/08/2012 - 12:46

Μέσω της aramex γίνεται. Βέβαια αν ψαχτείς θα βρεις κι άλλα sites/εταιρείες.

Όμως δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει οικονομικά.

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 08/08/2012 - 12:47


#3   Yiannis

Yiannis

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/08/2012 - 12:48

Α ναι.Έσπαγα το το κεφάλι μου να θυμηθώ.Aramex.Και ξέρεις ποια είναι η διαδικασία;Γιατί οικονομικά να μη συμφέρει;

#4   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2012 - 13:40

Είσαι σίγουρος ότι δεν τα στέλνουν στην Ελλάδα?Τι θέλεις πια να παρεις? Πιο παλια ίσχυε αυτό αλλά τώρα πολύ δύσκολα δε βρίσκεις προμηθευτή για Ευρώπη

#5   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 08/08/2012 - 13:51

Α ναι.Έσπαγα το το κεφάλι μου να θυμηθώ.Aramex.Και ξέρεις ποια είναι η διαδικασία;Γιατί οικονομικά να μη συμφέρει;


Δεν έχω κάνει την διαδικασία και σίγουρα θα βρεις λεπτομέρεις στην σελίδα τους. Απλά πλήρωνεις κάποια συνδρομή στην aramex για να μπορείς να χρησιμοποιείς την υπηρεσία της.

#6   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/08/2012 - 14:13

Είχα συμμετάσχει και εγώ σε εκείνη τη συζήτηση τότε που είχε ξαναγίνει γιατί με ενδιαφέρει το θέμα. Είχα προτείνει ένα site το myus.com. Δε τι έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά αλλά το χρησιμοποίησε ο κουμπάρος της αδερφής μου και μου Πέμπτη ότι έχει τα εξής χαρακτηριστικά καλά και κακά:

1) Πληρώνεις εφάπαξ 60 ευρώ το χρόνο για να εγγραφείς στην υπηρεσία (μικρό το κακό αν βρεις 5-6 άτομα που θέλουν πράγματα από Αμερική οπότε παει ένα δεκάευρο ο ένας)
2) Η εταιρία έχει το καλό ότι στο δέμα που στέλνει βάζει πάνω απόδειξη μικρότερη από την πραγματική για να πληρώσεις λιγότερο/καθόλου τελωνείο. Ο γνωστός μου είχε παραγγείλει πράγματα 300 δολάρια και του έγραψαν στο κουτί 150. Πλήρωσε τελωνείο αλλά πλήρωσε τελωνείο για προϊόντα 150 και όχι 300 οπότε μάλλον κάτι γλίτωσε.. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται κατόπιν συνεννόησης ή αν το κάνει η εταιρία από μόνη της. Μπορείς να το βεβαιώσεις με ένα mail.
3) Ένα άλλο καλό αλλά και κακό είναι ότι τα έστειλαν με dhl η οποία είναι αρκετά ακριβή δηλαδή του πήραν κανά 50ευρο στο περίπου αλλά τα πράγματα πήγαν πάρα πολύ γρήγορα σπίτι του. Νομίζω κανά δεκαήμερο και το παιδί μένει και σε νησί φαντάσου. Για το αν στέλνει με USPS νομίζω ένα ψάξιμο στο site θα βοηθήσει.
4) Δεν γνωρίζω αν μπορεί να στο στείλει και ως δώρο για να αποφύγεις τελείως τελωνείο. Αν ναι είναι ιδανικό.

Δεν το έχω ψάξει ακόμα αλλά με ενδιαφέρει πολύ και εμένα αλλά δυστυχώς τόσο καιρο το έχω αμελήσει. Αν κάνετε οτιδήποτε και το εφαρμόσετε στην πράξη ενημερώστε και εμάς να δούμε τι γίνεται.

Το άλλο το site που προτείνατε τι λέει; Μπορείτε να πείτε κάποιες λεπτομέρειες όπως εγώ παραπάνω;

#7   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 08/08/2012 - 14:26

@Fade2Black

Αυτό το topic είχε δημιουργηθεί για την αγορά του 4S από Αγγλία πριν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα.

Σίγουρα θα βρεις πολλά posts για τις εντυπώσεις όσων χρησιμοποίησαν την εν λόγω εταιρεία. Επίσης και για το πόσο είναι αξιόπιστη αλλά και την τιμή για να γίνεις μέλος.

Αν και το topic μιλάει για αγορά από Αγγλία(Ε.Ε.)[εδώ θέλουμε Αμερική] σίγουρα είναι ικανό να σου δώσει κάποιες πληροφορίες και να δεις τι παίζει.

#8   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/08/2012 - 14:31

Οκ

#9   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2012 - 17:54

Πάντως έιναι επιβεβαιωμένο ότι αν στείλεις απο αμερικη ακόμη και βιβλία με courier θα πρέπει να εκτελωνιστουν όχι όμως αν σταλούν ταχυδρομικά , και με USPS first class μου ήρθε δέμα αγορασμένο απο eBay σε λιγότερο απο βδομάδα . Το σημαντικό βέβαια είναι και το κόστος κάτω από ένα όριο δεν πληρώνεις αλλα μόνο με USPS . Επιμένω πάντως ότι δύσκολα δε βρίσκεις εναλλακτικες για προϊόντα απο αμερικη , εκτός απο κάτι iPhone στο eBay , αλλά αξίζει κλειδωμένο iPhone πλέον?

#10   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/08/2012 - 18:18

Δέμα από με USPS έχει περάσει από τελωνείο για μένα.. Νομίζω πως οτιδήποτε έρχεται από χώρες πλην ΕΕ περνάει από τελωνείο ανεξαρτήτως υπηρεσίας. Οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό που λες. Ακόμα και τα first class νομίζω ότι περνάνε απλά προφανώς τα βάζουν σε προτεραιότητα.

Όσο για τις εναλλακτικές που λές άστο. Στη κατηγορία ρούχα - παπούτσια οι τιμές που βρίσκεις σε κάποιες αμερικάνικες μάρκες απλά δεν παίζουν στην Ευρώπη, πόσο μάλλον στην Ελλάδα..

Αυτό για το κόστος πάντως είναι σίγουρα σωστό... Αυτό που έχω καταλάβει γιατί έχω κάνει "άπειρες" παραγγελίες από αμερική είναι ότι το κόστος είναι κάπου στα 100-150 ευρώ και εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό με το πως θα ξυπνήσει ο υπάλληλος του τελωνείου. Γιατί πλέον είναι δεδομένο ότι εκτελωνίζουν οτι τους κ@@@@@@σει...

#11   corsair65

corsair65

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/08/2012 - 18:26

ο,τιδήποτε έρχεται από χώρες εκτός ΕΕ και είναι κάποιας αξίας περνάει αναγκαστικά μέσω τελωνείου.
Καλό θα ήταν ο αποστολέας να χαρακτηρίζει το προιόν ως gift!

#12   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/08/2012 - 18:28

ο,τιδήποτε έρχεται από χώρες εκτός ΕΕ και είναι κάποιας αξίας περνάει αναγκαστικά μέσω τελωνείου.
Καλό θα ήταν ο αποστολέας να χαρακτηρίζει το προιόν ως gift!


Να σου πω φίλε αν είναι gift είναι 100% σίγουρο ότι δεν περνάει τελωνείο; Γιατί οι άνθρωποι εκεί είναι ανώμαλοι τους έχω ικανούς να ανοίγουν και αυτά

#13   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/08/2012 - 20:57

Πάντως γνωστός που παρήγγηλε βιβλία και έκανε το λα΄θος να ζητήσει ταχυμεταφορά με courier τον πη΄ρε η DHL και του ζήτησε γύρω στα 90 ευρώ για εκτελωνισμό . Την επόμενη φορά ζήτησε κοινό ταχθδρομείο και ήρθαν στην πόρτα του τσάμπα . Πάντως ότι έχω πάρει από Αμερική και όντως δεν ξεπερνούσε το κόστος των 100 ευρώ , ποτέ δεν εκτελωνίστηκαν. As a gift οι περισσότερες σοβαρές εταιρίες το αρνούνται να το κάνουν και το λένε ρητά στο site

#14   Fade2Black

Fade2Black

    iPH Contributor

  • 1.842 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/08/2012 - 21:17

Υποθέτω ότι απλά έτυχε...

#15   xrhstosiak

xrhstosiak

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2012 - 00:51

υπαρχουν παντως και μερικοι που κανουν αυτη την δουλεια σαν υπηρεσια ... και δεν μπλεκεις με τιποτα απο ολα αυτα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες