Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ποιά είναι η σημαντικότερη διαφορά android και ios


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
83 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   PAIANAS

PAIANAS

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/08/2012 - 14:14

Tα δύο επικρατέστερα (πλέον) λειτουργικά ,έχουν ένθερμους υποστηρικτές και πολέμιους .
Πολλοί ισχυρίζονται ότι το σύστημα της apple είναι ποιο απλουστευμένο και φτιαγμένο για ανθρώπους που δεν χρειάζεται να έχουν και πολλή σχέση με την τεχνολογία (consumers) .
To android από την άλλη ,το βρίσκεις και σε συσκευές χαμηλού κόστους (αντίθετα με το ios ) ,έχει από πίσω του κυρίως την google και -λέγεται - ότι απευθύνεται κυρίως στους geeks (σ'αυτούς που είναι πιο εξοικιωμένοι με τις τεχνολογικές καινοτομίες και εξελίξεις) .
Κατά τη γνώμη σας.. τι είναι αυτό που κάνει να ξεχωρίζει το ένα σύστημα από το άλλο (προσωπικά πάντα ) ,ποιας εφαρμογής η απουσία η η ευκολία είναι αισθητή (και απαραίτητη) που υπάρχει στο ένα και δεν υπάρχει στο άλλο , τι είναι αυτό που σας χαλάει στο μεν η στο δε και τι θα θέλατε να δείτε να αλλάζει στη μία η στην άλλη πλευρά ,ώστε να αλλάξετε γνώμη και πιθανώς προτίμηση .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 09/08/2012 - 14:49

η βασικοτερη διαφορα ειναι οτι ios γραφετε αποκλειστικα για το iphone ενω το android για τοσες χιλιαδες συσκευες(εξαιρεση ειναι μονο τα nexus)

απο εκει και περα και τα δυο εχουν τα θετικα τους και τα αρνητικα τους

#3   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/08/2012 - 14:56

@PAIANAS Εσύ τώρα φίλε μου είδες και απο άλλα παρόμοια θέματα ότι υπάρχουν άτομα που έχουν το επίπεδο και την νοημοσύνη να κάνουν εποικοδομητικό διάλογο σε iOS vs Android, γι αυτό άνοιξες το συγκεκριμένο θέμα;

Θα μπούν 2-3 κάφροι και θα καταλήξουν να βρίζει ο ένας την γκόμενα του άλλου και πάει λέγοντας....

Τελευταία επεξεργασία από: taigetos, 09/08/2012 - 14:56


#4   PAIANAS

PAIANAS

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/08/2012 - 15:18

Νικόλα ,σε όλες τις κοινωνικές ομάδες υπάρχουν άτομα που μπορούν να κάνουν πολιτισμένο διάλογο και άτομα που συμπεριφέρονται σαν κάφροι ..
Υποτίθεται ότι μπαίνουμε σε ένα φόρουμ για να ανταλλάξουμε απόψεις ,να ακούσουμε γνώμες ,να λύσουμε απορίες ,να γνωριστούμε ..να ..να.. αλλά πάντως όχι θα ''χαλαστούμε'' και να χαλάσουμε και τους υπόλοιπους .Αν υπάρχουν τέτοιοι ,η απομονώνονται από τους υπολοίπους και αποβάλλονται η αργά η γρήγορα μόνοι τους αποχωρούν για άλλες πολιτείες ..
Εγώ πάντως ,έχω πολλά να μάθω (παρά το μη νεαρό της ηλικίας μου ) και μ'αρέσει ο διάλογος..

#5   anggbl

anggbl

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 09/08/2012 - 15:23

εγω πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει ενα αντιπαλο "δεος" γιατι η apple θα αλωνιζει και θα κανει οτι θελει.
τελος πιστευω οτι το android ειναι σε συνεχη βελτιωση πραγμα που θα το κανει πιο ανταγωνιστικο στο μελλον.

#6   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 09/08/2012 - 16:19

Πιστεύω πως η σημαντικότερη διαφορά που τα χωρίζει -και δεν μπορεί να αμφιβάλλει κανείς γι' αυτό- είναι η εξής:
iOS: C
Android: Java
Το iOS τρέχει ένα λειτουργικό σύστημα φτιαγμένο για υπολογιστές ενώ το Android τρέχει ένα λειτουργικό σύστημα φτιαγμένο για τα προ-smartphone κινητά.

#7   iManiac

iManiac

    iPH Contributor

  • 1.121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 09/08/2012 - 16:34

Οπως ορθα ειπε ο φιλος parafron4 το iOS φτιαχνεται για συγκεκριμενες συσκευες (αρα υπαρχουν λιγοτερα bugs ανα συσκευη και σε καμια περιπτωση ασυμβατοτητα κλπ) ενω το android μπαινει σε αμετρητες συσκευες...

Επισης το android ειναι ξεκλειδωτο ας πουμε και δινει δυνατοτητες customization ενω το iOS ειναι κλειδωμενο... αυτο κατα τη γνωμη μου δεν ειναι καθολου μειωνεκτημα αφου με το κλειδωμα αυτο οι ελαχιστες συσκευες(iPhone-iPod Touch-iPad) που το φορανε περνουν ενα μοναδικο χαρακτηρα που τις κανει να φενονται ξεχωριστες

#8   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 09/08/2012 - 16:36

Οπως ορθα ειπε ο φιλος parafron4 το iOS φτιαχνεται για συγκεκριμενες συσκευες (αρα υπαρχουν λιγοτερα bugs ανα συσκευη και σε καμια περιπτωση ασυμβατοτητα κλπ) ενω το android μπαινει σε αμετρητες συσκευες...

Επισης το android ειναι ξεκλειδωτο ας πουμε και δινει δυνατοτητες customization ενω το iOS ειναι κλειδωμενο... αυτο κατα τη γνωμη μου δεν ειναι καθολου μειωνεκτημα αφου με το κλειδωμα αυτο οι ελαχιστες συσκευες(iPhone-iPod Touch-iPad) που το φορανε περνουν ενα μοναδικο χαρακτηρα που τις κανει να φενονται ξεχωριστες

Κι όμως, έχει ψηφιστεί πως το πιο παραμετροποιήσιμο λειτουργικό σύστημα είναι το jailbroken iOS!

#9   TheNickanast

TheNickanast

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:joker21114

Δημοσίευση 09/08/2012 - 20:22

Η κυριότερη διαφορα τους είναι κατα τη γνώμη μου η ευχρηστια του iOS. Είχε πάρει η μητέρα μου ένα android και μέχρι να κάνω τις βασικές ρυθμίσεις επηξα, και δεν είμαι και άσχετος απο τεχνολογία. Ενω το iOS το έχει μάθει απέξω κι ανακατωτα κι η 12χρονη αδερφή μου

#10   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/08/2012 - 21:22

ios=για 12χρονα παιδιά που αναζητούν κυρίως games
android=για ανθρωπους που γνωρίζουν απο τεχνολογία
Εγώ εχω και τα δύο και μπορώ να πω ότι το iphone είναι πιο προσιτό στο μέσο χρήστη ενω το android είναι πιο complicated

Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 09/08/2012 - 21:27


#11   antR20

antR20

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/08/2012 - 21:35

ios=για 12χρονα παιδιά που αναζητούν κυρίως games
android=για ανθρωπους που γνωρίζουν απο τεχνολογία
Εγώ εχω και τα δύο και μπορώ να πω ότι το iphone είναι πιο προσιτό στο μέσο χρήστη ενω το android είναι πιο complicated


Ειπαμε να συζητησουμε σοβαρα αλλα απο οτι φενετε...δεν συνενοουμαστε
Πηρες το πλεονεκτημα τησ απλοτητασ και το ερμηνευσες σαν το πιο χαζο δωδεκαχρονο
Και....Αφου ειμαστε ολοι 12χρονα παιδακια να φυγουμε τοτε και να μεινετε εσεις οι σοβαροι και οι more complicated
Κατι τετοια πετατε και καταρρεουν ολοκληρα τοπικς
Αχρειαστες και αβασιμες κουβεντες

#12   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/08/2012 - 21:44

Ειπαμε να συζητησουμε σοβαρα αλλα απο οτι φενετε...δεν συνενοουμαστε
Πηρες το πλεονεκτημα τησ απλοτητασ και το ερμηνευσες σαν το πιο χαζο δωδεκαχρονο
Και....Αφου ειμαστε ολοι 12χρονα παιδακια να φυγουμε τοτε και να μεινετε εσεις οι σοβαροι και οι more complicated
Κατι τετοια πετατε και καταρρεουν ολοκληρα τοπικς
Αχρειαστες και αβασιμες κουβεντες

Φίλος έχω iphone και είναι φτιαγμένο καθαρά για θέμα χρήσης κινητου.Το note ,s3 κανουν(σχεδόν) ότι και ο η/υ.
Εγω μπορώ να λέω αβάσιμες κουβέντες αλλα την επιχειρηματολογία σου δεν την είδα ..

#13   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 09/08/2012 - 21:56

ios=για 12χρονα παιδιά που αναζητούν κυρίως games
android=για ανθρωπους που γνωρίζουν απο τεχνολογία
Εγώ εχω και τα δύο και μπορώ να πω ότι το iphone είναι πιο προσιτό στο μέσο χρήστη ενω το android είναι πιο complicated



βασικα το μαμησες λιγο... σιγουρα ενα ποσοστο εχει το iphone για τηλεφωνα παιχνιδια και καποιοι απο αυτους δεν εχουν καν data plan...
αλλα πιστευω οτι το μεγαλυτερο ποσοστο το αγορασε με βαση τις δυνατότητες του και ξερει πως να τις αξιοποιησει...

#14   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 09/08/2012 - 21:57

Κατάλαβα.. χάλασε το τοπικ

βασικα το μαμησες λιγο... σιγουρα ενα ποσοστο εχει το iphone για τηλεφωνα παιχνιδια και καποιοι απο αυτους δεν εχουν καν data plan...
αλλα πιστευω οτι το μεγαλυτερο ποσοστο το αγορασε με βαση τις δυνατότητες του και ξερει πως να τις αξιοποιησει...


Οι χρήστες android είμαι σίγουρος ότι είναι περισσότεροι αυτοί που δεν έχουν dataplan..

#15   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 09/08/2012 - 22:07

Κατάλαβα.. χάλασε το τοπικ

Οι χρήστες android είμαι σίγουρος ότι είναι περισσότεροι αυτοί που δεν έχουν dataplan..


αν σκεφτεις οτι τα android ειναι διπλασια η τριπλασια απο τα iphone τοτε ναι... απλα τα android ξεκινανε απο 100 και εχουν κατακλυσει την αγορα... τωρα ο αλλος που θελει απλα μια συσκευη και αγοραζει ενα android των 100 ουτε που τον νοιαζει για το data... σαυτο φυσικα ευθύνονται και οι εταιριες που ζητανε ενα καρο λεφτα(στην ελλαδα τουλαχιστον)

για μενα ειτε αγοραζεις iphone ειτε s3 ειτε οποιαδηποτε αλλη συσκευη πρεπει οποσδηποτε να εχεις και data... αλλιως τζαμπα εσκασες 500 600 700 ευρω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες