Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τι παίζει με τα update/restore


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/11/2008 - 17:08

Όταν συνδέετε το iPhone με το iTunes, θα προσέξετε δυο κουμπάκια 'update' ή 'check for updates' και 'restore'. ΄Οταν το τηλέφωνο μας έχει κάποιο πρόβλημα και δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε τότε χρησιμοποιώντας το restore επιστρέφουμε στην εργοστασιακή κατάσταση. Καλό είναι πριν κάνουμε restore να κάνουμε backup αν έχουμε σημαντικά δεδομένα, και συγχρονισμό των επαφών (από την καρτέλα info) για να μην τις ξαναπερνάμε μια μια.

'Oταν κάνουμε restore, τοτε διαγράφονται όλα τα δεδομένα στο δίσκο του iPhone. Πρέπει να τα περάσουμε όλα πάλι από την αρχή (contacts,bookmarks,music,videos,apps etc) ή χρησιμοποιούμε το backup και τα έχουμε όλα πάλι.
Σε περίπτωση που βγει κάποια καινούργια έκδοση λογισμικού, το iTunes θα σας προτρέψει να αναβαθμίσετε. Τι γίνεται εδώ τώρα...'Οταν κάνεις update δεν διαγράφεται κανένα απολύτως στοιχείο/δεδομένο (contacts,bookmarks,music,videos,applications etc) ΑΛΛΑ χάνεται το jailbreak και οτιδήποτε είχε περαστεί μέσω Cydia. Θα πρέπει ξανά πάλι να κάνουμε jailbreak και να τα περάσουμε άλα πάλι.

Τι πρέπει να προσέξουμε...Ποτέ δεν κάνουμε update χωρίς να αφήσουμε τους φίλους μας τους ξένους να το δοκιμάσουν πρώτοι για να μας πουν εντυπώσεις ώστε να δούμε αν πρέπει να αναβαθμίσουμε ή όχι. Επίσης, εάν θέλουμε jailbreak ποτέ δεν αναβαθμίζουμε χωρίς να βγει πρώτα η εκάστοτε νέα έκδοση του winpwn/quickpwn που θα υποστηρίζει jailbreak της νέας έκδοσης λογισμικού.

Σημείωση: Καλό είναι το Jailbreak να γίνεται μετά από restore και όχι update της έκδοσης που κάνουμε jailbreak

Σημείωση 2: Εάν θέλετε να κάνετε restore σε κάποια συγκεκριμένη έκδοση (είτε για να περάσετε μια custom .ipsw είτε για οποιοδήποτε λόγο) τότε θα πατήσετε shift+restore (windows) ή alt+restore (mac) ώστε να κάνετε browse την έκδοση που θέλετε


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   voleyman13

voleyman13

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/04/2009 - 19:55

Hello from me.I have a question.I have jailbroken my phone and the update is 2.1 and i want to make an update.What i have to do in order to make the update via itunes but also not to lose the guarantee??Looking forward to your answer.

#3   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/04/2009 - 21:12

1. Βackup: http://www.iphonehel...pic,1669.0.html
2. restore
3. activate
4. jailbreak
5. restore from backup

#4   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 26/04/2009 - 22:44

στη 3.0 λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα με το απτ βακ απ  για εφαρμογες Cydia σωστα ??

#5   voleyman13

voleyman13

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/04/2009 - 13:08

Γεια σας και πάλι και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές(αν και χαμένος στα forum έγραψα την ερώτηση στα αγγλικά!!!).Θέλω να θέσω και κάποια νέα ερωτήματα.Αυτή τη στιγμή έχω jailbroken το κινητό μου και θέλω να το αναβαθμίσω στην 2,2,1 έκδοση για να μπορώ να βάλω το Manager από το Αpp Store.Όμως έκανα format στο pc και βλακωδώς έσβησα και το itunes.Τώρα πως θα κάνω το update και θα μείνω μέσασ στην εγγυήση;Aν κάνω download πάλι το itunes θα πρέπει να το δηλώσω το iphone μου έτσι δεν είναι;Ευχαριστώ εκ των προτέρων...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες