Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Backup iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
72 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/08/2009 - 22:35

Φίλε GGiannis58 για να καταλάβεις πως λειτουργεί η όλη ιστορία διαβασε προσεκτικά αυτό:

Κατεβάζεις από cydia το pkgBackup το τρέχεις και πατάς backup... Αυτό δημιουργεί στις επαφές σου μία ακόμα με όνομα pkgBackup... Δες στις επαφές αν την έχεις...

Μετά απο αυτό συγχρονίζεις το iPhone σου με το iTunes... Το iTunes κρατάει την καινούρια επαφή... Τώρα αν σε περίπτωση κάνεις restore θα επιλεξεις απο το iTunes restore from backup και μέσα θα περάσει και την επαφή αυτή...

Θά ανοίξεις πάλι το προγραμμά pkgBackup που θα το ξανακατεβάσεις απο cydia (αφού έκανες restore δεν θα υπάρχει πια και έτσι θα το ξανακατεβάσεις) και θα πατήσεις το 2ο κουμπάκι που λεει restore...

Αυτό απο μόνο του διαβάζοντας την επαφή θα αρχίσει να εγκαθηστά στο τηλέφωνο σου όλα όσα είχες περασμένα πρίν το restore...

Ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι οτι κρατάει ενα log και τα links που έχουν κατέβει τα προγράμματα απο το cydia και τα αποθηκεύει σε μια επαφή... Αρα μετά το restore και αφού εχεις την επαφή αυτή και το προγραμμα εννοείτε, ξαναδιαβάζει τα links και κατεβάζει αυτόματα όλες τις εφαρμογές που είχες!!! Εξυπνο!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/08/2009 - 22:50

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις υπερπολυτιμες πληροφοριες σου.Ετσι ακριβως ειναι !!!Εκανα backup μου υπενθυμισε για συγχρονισμο και ελπιζω να ειμαι ετοιμος γαι την ...κακια την ωρα.

#48   iAgis

iAgis

    iPH User

  • 141 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/09/2009 - 11:04

Κάτι έχει πάθει το μικρόφωνο και δε δουλεύει σωστα (3GS) οπότε πρέπει να το δώσω στη Vodafone για φτιάξιμο.. Σε περίπτωση που μου το αντικαταταστήσουν θα μπορέσω κάνοντας την παραπάνω διαδικάσία να κάνω restore τις εφαρμογές από Appstore και Cydia?

off-topic: πρέπει να το κανω restore as new πριν το δώσω στη Vodafone?

Τελευταία επεξεργασία από: iAgis, 02/09/2009 - 11:06


#49   iAgis

iAgis

    iPH User

  • 141 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2009 - 09:20

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

#50   giorgiog13

giorgiog13

    iPH Member

  • 341 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2009 - 11:46

Κάτι έχει πάθει το μικρόφωνο και δε δουλεύει σωστα (3GS) οπότε πρέπει να το δώσω στη Vodafone για φτιάξιμο.. Σε περίπτωση που μου το αντικαταταστήσουν θα μπορέσω κάνοντας την παραπάνω διαδικάσία να κάνω restore τις εφαρμογές από Appstore και Cydia?

off-topic: πρέπει να το κανω restore as new πριν το δώσω στη Vodafone?


Απανταω αργα και λογικα τωρα θα την εχεις κανει τη δουλεια σου.Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να κανεις restore για να το δοσεις στην Βονταφον.Ο λογος ειναι για να φυγει το jailbreak ετσι ωστε να μην χαθει η εγγυηση.Οσο για το πρωτο ερωτημα ναι...λογικα θα μπορεις κανονικα να κανεις επανακτηση...

#51   xdsl

xdsl

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/02/2010 - 01:38

εχω μια απορία..τα apps λέτε δεν παίρνονται backup γιατί μένουν στον υπολογιστή..ωραία..και αν θέλω να κάνω format?

#52   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/02/2010 - 01:42

Κανείς backup την library 1 ή purchases transfer από την συσκευή αφού πρώτα κανείς authorize computer... Επίσης εάν σβηστουν και από τα δυο τις κατεβαζεις μια μια και πάλι .. Δωρεάν από το iTunes .. Βλέποντας στο view account και sto purchases history ποιες είχες αγοράσει .. Ελπίζω να σου ελυσα την απορία ..

#53   sotpap

sotpap

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2010 - 16:33

To Apt-Backup κρατάει και τις εφαρμογές από Installous?

#54   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/05/2010 - 18:03

το aptbackup κραταει τις εφαρμογες.. απο cydia.. σε περιπτωση restore.. να μην χρειαζεται να τις ξαναπερνας μια μια ..ολες οι υπολοιπες εφαρμογες.. συγχρονιζονται με το itunes.. στο θεμα installous ανοιγεις στις ρυθμισεις στο on το itunes sync.. και θα περαστουν στο pc.. αφου πρωτα εχεις κανει authorize computer.. με το account σου..

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 02/05/2010 - 18:03


#55   cyberwalker

cyberwalker

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2010 - 21:54

Τελικά δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα όπως το 'ghost' να κάνει τα πάντα backup ως state όπως στα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα?! Μου κάνει εντύπωση να μην υπάρχει κάποιο τέτοιο εργαλείο αφού τελικά το iOS του iPhone σε αυτό το θέμα δε διαφέρει από ένα posix based άλλο λειτουργικό. Εδώ υπάρχουν εφαρμογές για το εγκληματολογικό π.χ. 'OxyForensic' για το iPhone, δε φαντάζομαι να τίθεται θέμα πρόσβασης σε απροσπέλαστες περιοχές ή chipset μνήμης... :mellow:

Αν κανείς μπορούσε να κρατήσει μόνο τη δομή των αρχείων και των φακέλων (αντιγράφοντας δηλαδή το root φάκελο μαζί με τα περιεχόμενά του) και δεν διατηρούσε φυσικά την bit προς bit δομή του, τι θα συνέβαινε μετά από ένα firmware restore και ένα overwrite των φακέλων; Έστω θεωρητικά... :blink:

#56   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2010 - 21:58

εαν αναφερεσαι σε clean συσκευη το itunes κανει μια χαρα την δουλεια του σε επιπεδο backup. αλλα σε εφαρμογες απο cydia το itunes δεν ειναι φτιαγμενο για κατι τετοιο.. χρειαζεσαι αλλες εφαρμογες.. :)

#57   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2010 - 22:01

Τελικά δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα όπως το 'ghost' να κάνει τα πάντα backup ως state όπως στα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα?! Μου κάνει εντύπωση να μην υπάρχει κάποιο τέτοιο εργαλείο αφού τελικά το iOS του iPhone σε αυτό το θέμα δε διαφέρει από ένα posix based άλλο λειτουργικό. Εδώ υπάρχουν εφαρμογές για το εγκληματολογικό π.χ. 'OxyForensic' για το iPhone, δε φαντάζομαι να τίθεται θέμα πρόσβασης σε απροσπέλαστες περιοχές ή chipset μνήμης... :mellow:

Αν κανείς μπορούσε να κρατήσει μόνο τη δομή των αρχείων και των φακέλων (αντιγράφοντας δηλαδή το root φάκελο μαζί με τα περιεχόμενά του) και δεν διατηρούσε φυσικά την bit προς bit δομή του, τι θα συνέβαινε μετά από ένα firmware restore και ένα overwrite των φακέλων; Έστω θεωρητικά... :blink:


Θεωρητικά θα γινόταν αυτό που αναφέρεις. Έτσι πιστεύω...

#58   cyberwalker

cyberwalker

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2010 - 22:39

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις και τους δύο σας!

@ DINFUN : Αναφέρομαι σε JB συσκευή γεμάτη με μπόλικα δεδομένα και ρυθμίσεις που προσπαθούμε να γλιτώσουμε από μελλοντικό failure (έστω και hardware) για να πιάσουμε το worst-case scenario. Πχ μου κλέβουν ή μου καταστρέφεται το κινητό επειδή έπεσε από ένα γκρεμό. Υπάρχει τρόπος να αποκτήσω νέα συσκευή και να ξαναβάλω μέσα τα δεδομένα μου όπως ακριβώς ήταν;

Και αν δεν γίνεται σε νέα συσκευή (επειδή παίζουν στη μέση και τα blobs), μήπως έστω μπορούμε να γλιτώσουμε τα software failures της δικής μας συσκευής όπου αναγκαζόμαστε να έχουμε πρόσβαση μόνο μέσω DFU ή recovery mode και μετά να κάνουμε 'restore' και στο καπάκι 'restore from backup' και μετά να ψάχνουμε από εδώ και από εκεί ρυθμίσεις και games progress που κάπου στην πορεία κάτι σκάλωσε και δεν επανήλθαν; :o

Στην απάντησή σου γράφεις ότι χρειάζομαι 'άλλες' (3rd-party) εφαρμογές. ΟΚ, λογικό, αλλά ποιές είναι αυτές; Υπάρχουν;! Έχετε ακούσει κάτι πιο 'universal' πέρα από συνδυασμούς, iTunes Backup from Restore, Chronus, AptBackup, PkgBackup ?! :huh:

Τελευταία επεξεργασία από: cyberwalker, 14/11/2010 - 22:40


#59   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/11/2010 - 22:44

Δεν υπάρχει αυτό που ζητάς. Πολύ θα το θέλαμε, αλλά...

#60   varitimos84

varitimos84

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2011 - 20:13

μια ερωτηση...
με τις ρυθμισεις των εφαρμογων (απο itunes και installous) και τα highscore των παιχνιδιων κλπ κλπ τι γινεται?
με το back up στο itunes αποθηκευονται και αυτα η θα πρεπει να τα ψαξω και να τα βρω απο καπου μεσα στη συσκευη μεσω iphonebrowser?
εχω ipod touch 4th
ευχαριστω...

α, και κατι αλλο...το aptbackup κανει backup και τα sources? η ξανα ενα ενα με το χερι?

Τελευταία επεξεργασία από: varitimos84, 16/04/2011 - 20:21


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες