Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Σχετικά με την εγγύηση ενός έτους που προσφέρει η Apple στα προϊόντα της


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   gxk

gxk

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/10/2012 - 15:17

Αλλά παρόλα αυτά οι εταιρείες επιλέγουν να υποκύπτουν στα "βίτσια" των πελατών που παρερμηνεύουν το νόμο και απειλούν με μηνύσεις...

Μάλιστα...

Και μην ακούσω τα περί μάρκετινγκ γιατί αν είχαν δίκιο δε θα είχαν λόγο να μην αφήσουν τον πελάτη να πάει στα δικαστήρια εφόσον θα έβγαινε αθωοτική απόφαση υπέρ της εταιρείας....


Οπως η Apple!
Γιατί αν καταστρατηγούσε τους Νόμους θα την άφηναν όλοι οι πελάτες της στην Ευρωπαϊκή Ένωση επειδή την αγαπούν να κάνει ότι θέλει!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   hristoz

hristoz

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/10/2012 - 15:30

νομίζω ότι ο φίλος ο gxk τα έχει μπερδέψει λίγο ή προσπαθεί να μας μπερδέψει. δουλεύω 14 χρόνια σε εταιρείες εισαγωγής ηλεκτρονικών και πολλές από τις εταιρείες που αντιπροσωπεύαμε ήταν από τις ηνωμένες πολιτείες. είναι καθιερωμένο οι αμερικανοί να μην αλλάζουν τους όρους εγγύησης από την χώρα τους προς τις χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης. παρόλα αυτά όμως τον νόμο τον εφαρμόζουν γιατί αν δεν το κάνουν χάνουν και το δικαίωμα εξαγωγής των προϊόντων τους στην ευρώπη. επίσης η εγγύηση είναι μία και ισχύει από την ημερομηνία αγοράς του καταναλωτή από το κατάστημα. μάλιστα δεν είναι απαραίτητο να κάνει κανείς register ή να στείλει έντυπο εγγύησης στην αντιπροσωπεία. τα τελευταία 5 χρόνια τουλάχιστον η απόδειξη αγοράς σε μηχανογραφημένο δελτίο όπου αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία του προϊόντος αποτελεί έναρξη διαδικασίας εγγύησης. όσον αφορά το doa εδώ η αντικατάσταση είναι επιβεβλημένη. οποιαδήποτε τώρα βλάβη προκληθεί εντός 2 ετών και δεν είναι υπαιτιότητα χρήστη ή δικτύου ηλεκτροδότησης, οφείλει ο αντιπρόσωπος να την αντιμετωπίσει δωρεάν. η εγγύηση μάλιστα ανάλογα με την συμφωνία που έχει κάνει η κατασκευάστρια εταιρεία με τον μεταπωλητή (ο όρος αντιπρόσωπος πρακτικά έχει καταργηθεί) μας δίνει ως καταναλωτές την δυνατότητα ανάλογα την χώρα να έχουμε δωρεάν επισκευή και εκτός της χώρας αγοράς του προϊόντος. με άλλα λόγια αν εγώ αντιπροσωπεύω στην ελλάδα την εταιρεία χ με πλήρη δικαιώματα διανομής και επισκευής οφείλω να αναγνωρίσω την εγγύηση ενός προϊόντος που έχει αγοραστεί από οποιαδήποτε άλλη χώρα ανήκει στο δίκτυο διανομέων της κατασκευάστριας.

#183   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/10/2012 - 17:20

Οπως η Apple!
Γιατί αν καταστρατηγούσε τους Νόμους θα την άφηναν όλοι οι πελάτες της στην Ευρωπαϊκή Ένωση επειδή την αγαπούν να κάνει ότι θέλει!

Τους καταστρατηγεί, οι πελάτες την έκραξαν, τα δικαστήρια στην Ιταλία έκριναν ότι είναι ένοχη και τώρα εκκρεμούν και δικαστήρια και αλλού.

#184   gxk

gxk

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/10/2012 - 20:12

Τους καταστρατηγεί, οι πελάτες την έκραξαν, τα δικαστήρια στην Ιταλία έκριναν ότι είναι ένοχη και τώρα εκκρεμούν και δικαστήρια και αλλού.


Δεν καταστρατήγησε κανένα Νόμο στην Ιταλία που αφορά τις εγγυήσεις. Αυτό για το οποίο καταδικάστηκε ήταν ότι δεν ανέφερε ότι παρέχει την εγγύηση 2 ετών κατά την παράδοση του προϊόντος. Το δικαστήριο της επέβαλε ποινή για αθέμιτο τρόπο προώθησης της πρόσθετης εγγύησης.

Στο site που έχει στην ιταλική γλώσσα αναφέρει όχι μόνο τις δύο εγγυήσεις που παρέχει - όπως και σε όλα τα κράτη της Ευρωπαϊκής ένωσης- αλλά παραθέτει αυτούσιο και τον Ιταλικό Νόμο που αναφέρεται στην εγγύηση κατά την αποδοχή από τον πελάτη που είναι κοινός σε όλες τις χώρες.

Η παραπληροφόρηση ανθεί...

#185   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/10/2012 - 21:07

Εντάξει ρε gxk, χωρίς να μας έχεις πει αν είσαι δικηγόρος, ερμηνεύεις το νόμο όπως θέλεις, διαστρεβλώνεις και μετά εμείς παραπληροφορούμε...

Οι δύο δικηγόροι που έγραψαν στις προηγούμενες σελίδες να σκίζουν τα πτυχία τους...

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 12/10/2012 - 21:07


#186   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 12/10/2012 - 21:13

Λοιπόν επειδή το συνεχίζεις αν θέλεις απάντηση δικηγόρου με phd στο αστικό δίκαιο (ο οποίος είχε αναλάβει την ιστορία με την HP όπου δικαιώθηκα επειδή κανένα δικαστήριο δεν θα απήλλασε την εν λόγω εταιρία) μπορώ να σου δώσω το τηλ του. Μίλησα πριν λίγο και μου είπε αυτό που μου έλεγε και τότε,δεν έχει αλλάξει ΤΙΠΟΤΑ από τότε.
Αν θέλεις να έχεις την άποψή σου,συνέχισε να την έχεις κι αν πάθει κάτι ένα Apple product σου στους 15 μήνες πλήρωσε επισκευή.
Αν θέλεις άποψη ειδικού στο δίκαιο των εγγυήσεων και του αστικού κώδικα μπορεί να σε διαφωτίσει δικηγόρος.

Εγώ πλέον δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Λυπάμαι.
Ο συγκεκριμένος δικηγόρος με πληροφόρησε ότι πριν 6-7 μήνες ανέλαβε μια υπόθεση εγγύησης της Apple για Macbook pro και άρνηση επισκευής του στους 17 μήνες. Έκανε μήνυση εκ μέρους του πελάτη του και μετά από 15 μέρες η Apple απεφάνθη ότι θα αναλάβει εξ ολοκλήρου το κόστος επισκευής. Marketing κι αυτό λες;

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 12/10/2012 - 21:16

Αναρτημένη εικόνα


#187   gxk

gxk

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/10/2012 - 21:54

Ακόμη περιμένω το νόμο πάνω στον οποίο βασίζεστε να γράφετε για την 2ετή εγγύηση μετά την αποδοχή από τον πελάτη.
και για να μην επαναληφθεί πάλι ότι είναι ο Νόμος 3043/2002 ο οποίος αναφέρει:

Αρθ. 559. - Παροχή εγγύησης.
"Αν ο πωλητής ή τρίτος έχει παράσχει εγγύηση για το πράγμα που πουλήθηκε, ο αγοραστής έχει, έναντι εκείνου που εγγυήθηκε, τα δικαιώματα που απορρέουν από τη δήλωση της εγγύησης σύμφωνα με τους όρους που περιέχονται σε αυτήν ή τη σχετική διαφήμιση, χωρίς να παραβλάπτονται τα δικαιώματά του που πηγάζουν από το νόμο."

Εάν ήταν υποχρεωτική η εγγύηση όπως ισχυρίζεστε γιατί ο νομοθέτης αναφέρει το Αν;

Δείτε και στο άρθρο 3 του ίδιου Νόμου: "ΌΤΑΝ παρέχεται εγγύηση στον καταναλωτή..."

Και για την εγγύηση: "Η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος. Ειδικά για τα προϊόντα τεχνολογίας αιχμής, η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με τον χρόνο κατά τον οποίο αναμένεται ότι θα παραμένουν σύγχρονα από τεχνολογική άποψη, αν ο χρόνος αυτός είναι συντομότερος από την πιθανή διάρκεια ζωής τους. "

Βλέπετε να αναφέρει πουθενά ο Νόμος για υποχρεωτική εγγύηση 2 ετών;

#188   gxk

gxk

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/10/2012 - 22:12

"Αρθ. 534. - Πραγματικά ελαττώματα και έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων.

Ο πωλητής υποχρεούται να παραδώσει το πράγμα με τις συνομολογημένες ιδιότητες και χωρίς πραγματικά ελαττώματα."


Η ουσία του Νόμου που αναφέρει την υποχρέωση του πωλητή.

#189   djtakis

djtakis

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 13/10/2012 - 01:09

Ακόμη περιμένω...


Κι εμείς περιμένουμε ν' απαντήσεις αν είσαι νομικός ή όχι όπως σε έχουν ρωτήσει κι άλλα παιδιά, αλλά δεν το κάνεις. Όχι ότι είσαι υποχρεωμένος κιόλας, αλλά για να μας λυθεί η απορία.

#190   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/10/2012 - 01:58

Ακόμη περιμένω το νόμο πάνω στον οποίο βασίζεστε να γράφετε για την 2ετή εγγύηση μετά την αποδοχή από τον πελάτη.
και για να μην επαναληφθεί πάλι ότι είναι ο Νόμος 3043/2002 ο οποίος αναφέρει:;

Στις προηγούμενες σελίδες του τόπικ δύο δικηγόροι τα αναφέρουν όλα....

Γύρνα προς τα πίσω και θα τα δεις...

#191 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 13/10/2012 - 04:44

Το θέμα δεν είναι να τα βάλουμε με τον gxk ή τι λέει ο καθένας (δικηγόρος ή όχι) αλλά ότι μετά τον ένα χρόνο θα πάρουμε όλοι τα παπάκια μας.

#192   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/10/2012 - 10:09

Φίλε μου πες μας που θες να καταλήξεις! Θες να μας πεις ότι οι εταιρίες μας κάνουν χάρη που μας δίνουν "εγγύηση" δυο χρόνων;
Επιπλέον αφού γνωρίζεις τόσο καλα τους νομούς για εγγυήσεις, πες μας τι ισχύει για την εγγύηση των αυτοκινήτων ας είμαστε οφ τοπικ.

#193   dimstr

dimstr

    iPH Member

  • 201 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/10/2012 - 10:12

...

#194   gxk

gxk

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/10/2012 - 10:52

Η πρόθεσή μου είναι να σας βοηθήσω να κατανοήσετε τη νομοθεσία στον παρεξηγημένο χώρο των εγγυήσεων.
Σας έχω παραθέσει ότι γράφει ο Νόμος.
Άλλος λέει ότι ερμηνεύω το Νόμο λάθος, παραθέτοντας αυτούσιο το κείμενο του Νόμου!
Άλλος μου ζητά να του πω τι επάγγελμα κάνω λες και αν του έλεγα ότι εγώ είμαι Νομικός ή Νομικός Σύμβουλος για σύνταξη όρων πώλησης θα άλλαζε τίποτε από αυτά που αναφέρω.
Ας πιστεύει ο καθένας ότι θέλει. Δημοκρατία έχουμε...
Και στο τέλος γκρινιάζουμε γιατί όλοι είναι λάθος και μόνο εαυτός μας είναι σωστός.

#195   ross2280

ross2280

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 23/10/2012 - 11:30

Γεια σας. Να αναφερω και εγω, μιας και ετυχε, πως παιρνοντας τηλεφωνο την Wind μετα απο αγορα iphone 4 απο καταστημα τους τον 8ο μηνα του 2011, ρωτησα εαν το καλυπτει η εγγυηση, και μου ειπαν απλα ναι. (Το κινητο εχει ενα προβλημα με μπαταρια.) Ξαναρωτησα εαν ισχυει κατι διαφορετικο για τα προιοντα της Apple, και μου ειπαν οχι, ισχυει η εγγυηση. Τωρα θα δειξει στην πορεια και οταν παω επιτοπου στο καταστημα να ρωτησω. Θα σας κρατησω ενημερους.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες