Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Σχετικά με την εγγύηση ενός έτους που προσφέρει η Apple στα προϊόντα της


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   Mamoulinos

Mamoulinos

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2013 - 23:03

iPhone 5 (A1429) ----> Ξεκλείδωτο ΜΟΝΟ Verizon από οποιοδήποτε κατάστημα.

 

iPhone 5S (A1533) --> Ξεκλείδωτα ΜΟΝΟ Verizon & T-Mobile και ΜΟΝΟ από Apple Store.

 

iPhone 5C (Α1532) --> Ισχύει ό,τι και για το 5S.

 

Καλησπέρα και πάλι. Επειδή το ανέφερα προηγουμένως θα ήθελα να το ξεκαθαρίσουμε πάλι γιατί νομίζω ότι άλλαξαν τα δεδομένα.

 

@nikosgnr

Νίκο, μίλησα με τρεις πωλητές για αγορά ενός 5S και με διαβεβαίωσαν όλοι τους ότι ΟΛΑ τα Verizon 5S είναι ξεκλείδωτα. Δεν χρειάζεται να είναι αγορασμένα από Apple Store απευθείας.

Και στο google που έψαξα αυτή η φήμη κυκλοφορεί και μάλιστα από την πρώτη στιγμή κυκλοφορίας. Είναι όπως το 5άρι της Verizon δηλαδή.

Επομένως το παραπάνω ποστ μου πρέπει να αλλάξει πάλι. :)


Τελευταία επεξεργασία από: Mamoulinos, 18/12/2013 - 23:05


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/12/2013 - 23:06

Tης Verizon ναι. Γι αυτό της T-Mobile η αγορά πρέπει να γίνει απο Apple Store.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#303   Mamoulinos

Mamoulinos

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2013 - 23:21

Ναι βρε Νίκο, αλλά πριν μια σελίδα με μπέρδεψες. :)

Μάλλον κατάλαβα λάθος. Τέλος πάντων, ένα  Verizon 5άρι είναι καθ'οδόν και ένα Verizon 5S στα σκαριά.

Επικοινώνησα με Infoquest και όντως αναλαμβάνουν συσκευές από Αμερική και όχι ελληνικές.

Μακάρι να έκαναν το ίδιο και στην HTC. Είναι κρίμα ένα τόσο υπέροχο κινητό όπως το One να μας το πασάρουν εδώ πανάκριβο ενώ εξ Αμερικής να κάνει $350.

Παραδέχομαι την Apple στο θέμα του Global Warranty.

Υποτίθεται ότι υπάρχει και το Global Warranty System (GWS) για όλες τις εταιρείες αλλά καμία δεν το τηρεί.

Ή να είμαστε ακριβείς, οι εταιρείες service στην Ελλάδα κάνουν την πάπια.  >:(


Τελευταία επεξεργασία από: Mamoulinos, 18/12/2013 - 23:22


#304   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/12/2013 - 23:39

Δικό μου το λάθος. Αναφερόμουν μόνο σε αυτό της T-Mobile.

 

Όπως και να 'χει, μεγειά και για τα 2. Απλά έχε υπόψη σου πως η 2ετής εγγύηση δε θα σε καλύψει εδώ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#305   Mamoulinos

Mamoulinos

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2013 - 23:57

Ναι, ε?

Τότε αλλάζει. Θα αποφασίσω με το νέο έτος αν πάρω το 5S.



#306   TiPsY

TiPsY

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2013 - 00:22

Ποστάρω εδώ μιας και έχετε πιάσει το θέμα συζήτησης που ψάχνω.
Θέλω να αγοράσω το iPhone 5c και το πιο φθηνό μέχρι στιγμής είναι γύρω στα 510 με αντικαταβολή και μεταφορικά.
Από την άλλη, είδα στο apple store πως έχει 400 ευρώ sim-free.
Αν πάει ένας γνωστός μου που μένει μόνιμα Γερμανία και μου το πάρει από apple store θα πρέπει να το χρησιμοποιήσω 1 μήνα με την κάρτα τους για να γίνει το unlock η θα είναι unlocked από την πρώτη χρήση του; επίσης δεν θέλω να τραβολογαω με r-sim σε κάθε update το κινητό για να μπορώ να το λειτουργήσω

#307   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/12/2013 - 00:26

Απο Apple Store Γερμανίας και είναι ξεκλείδωτο.

 

Βάζεις τη SIM σου και τέλος.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#308   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 15/01/2014 - 15:56

παιδια να ρωτησω και εγω κατι...επειδη βλεπω ολους που γκρινιαζουν..πηγατε τα τηλεφωνα σας για επισκευη εντως 2 ετων απ τη μερα αγορας και σας την αρνηθηκαν? ρωτω γιατι εγω πηγα στους 10μηνες και μετα απο 11 μηνες ξανα ενα 4ς που ειχα και καναν αντικατασταση ΕΝΤΩΣ  εγγυησης ΚΑΝΟΝΙΚΑ. επιπλεον, πηρα τωρα iphone 5s απο ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, στο καταστημα μου παν οτι καλυπτεται με εγγυηση και στην ελλαδα..οπως γραφουν και στο site της apple. οταν εφτασα ελλαδα πηρα τηλεφωνο ΚΑΙ γραμμη applecare την ελληνικη ΚΑΙ στην infoquest, εδωσα SN και μου παν οτι καλυπτεται η εγγυηση εδω..την ωρα που περιμενα στην αναμονη στο applecare line ακουγα ηχογραφημενο μηνυμα στα ελληνικα που ελεγε οτι δινουν υποχρεωτικα 2 χρονια στα προιοντα εντως ευρωπαικης ενωσης λογω νομοθεσιας..πραγμα που το γραφει ξεκαθαρα και η ιδια η apple στο site το ελληνικο...ποιος ο λογος να πας να ψαξεις νομοθεσια επιπλεον?

απλα θελω να ρωτησω αν καποιος πηγε και εφαγε πορτα τελευταια στιγμη γιατι δε συμβαδιζει κατι τετοιο τουλαχιστον με τις δικες μου εμπειριες ως τωρα :)



#309   fragment

fragment

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:dennmtr

Δημοσίευση 15/01/2014 - 19:03

Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1389805269.011962.jpg   238,97KB   34 λήψεις Ποιος σας είπε για 2 χρονια εγγύηση; 15/1/14 σήμερα, η αγορά εγινε τον Νοέμβριο του 2012 απο κατάστημα Γερμανός στην Ικαρία χωρις συμβόλαιο. Λοιπόν;

Τελευταία επεξεργασία από: fragment, 15/01/2014 - 19:03


#310   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/01/2014 - 19:05

Λοιπόν!! Άρχισε να ψάχνεις τα δικαιώματά σου και τους νόμους..

 

Πάρε κι ένα τηλ τη γραμμή της Apple επιλογή 5 να δεις τι λέει.(ευχαριστούμε τον pavlo που το επισήμανε)

 

Και μετά μιλάμε..

 

ΥΓ.Θα έπρεπε να το λέει και στο σαιτ, πολύ κακώς δεν το λέει ΑΛΛΑ ότι πιάσει και η Apple.


Αναρτημένη εικόνα


#311   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 15/01/2014 - 19:08

αν τηλεφωνησεις στην apple εδω ελλαδα, στο ηχογραφημενο μηνυμα λεει εγγυηση 2χρονια


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#312   fragment

fragment

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:dennmtr

Δημοσίευση 15/01/2014 - 20:31

Χμ οκ ευχαριστώ . Δε την χρειάζομαι για την ωρα (πτου πτου)

#313 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 15/01/2014 - 21:01

αν τηλεφωνησεις στην apple εδω ελλαδα, στο ηχογραφημενο μηνυμα λεει εγγυηση 2χρονια

Βεβαίως. Αλλά το λένε για συγκεκριμένα θέματα και όχι για γενική εγγύηση. Αυτά που λέει η apple , χωρίς να θέλω να μπω σε συζήτηση αν ειναι σωστά ή νόμιμα, είναι τα παρακάτω μικρά γράμματα.

"Στα περισσότερα κράτη-μέλη της ΕΕ, οι καταναλωτές μπορούν να υποβάλουν αξιώσεις μόνο για ελαττώματα που υπήρχαν κατά την παράδοση. Υπάρχουν ορισμένες εξαιρέσεις, όπως είναι η Δημοκρατία της Τσεχίας και η Ρουμανία. Η ευθύνη για την απόδειξη ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά την παράδοση (συμπεριλαμβανομένων των λανθανόντων ελαττωμάτων), μεταφέρεται συνήθως στον καταναλωτή, μετά από μια περίοδο 6 μηνών από την ημερομηνία παράδοσης. Παραδείγματα χωρών όπου η ευθύνη για την απόδειξη δεν μεταφέρεται στον καταναλωτή αποτελούν η Δημοκρατία της Τσεχίας, η Πορτογαλία και η Ρουμανία. Επικοινώνησε με το τοπικό Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτών για λεπτομέρειες σχετικά με την ισχύουσα θέση στη χώρα σου. Κατά τη διάρκεια της περιόδου υποβολής αξιώσεων (βλ. παραπάνω), οι καταναλωτές μπορούν να αξιώσουν, μεταξύ άλλων, τη δωρεάν επισκευή ή αντικατάσταση στην περίπτωση που ένα προϊόν δεν αντιστοιχεί στη σύμβαση. Σε ορισμένα κράτη-μέλη της ΕΕ, όπως η Φινλανδία, η Ιρλανδία, το Ηνωμένο Βασίλειο, η Ολλανδία και η Σουηδία, η περίοδος υποβολής αξιώσεων ξεπερνά τα 2 έτη από την ημερομηνία παράδοσης. Επικοινώνησε με το τοπικό Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτών για λεπτομέρειες σχετικά με την ισχύουσα θέση στη χώρα σου."
https://www.apple.co...utory-warranty/

Τελευταία επεξεργασία από: emeliss, 15/01/2014 - 21:02


#314   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 15/01/2014 - 21:04

Πάλι τα ίδια.. Αφού δεν θέλετε να το καταλάβετε ρε παιδιά αν σας χαλάσει μετά τους 12 μήνες πληρώστε να το φτιάξετε. 

 

Πάρα πολλοί έχουν ζητήσει 2ο έτος εγγύηση και το έχουν πάρει, αν δεν ίσχυε στην νομοθεσία θα το κάλυπταν ; 

 

Η οδηγία είναι κοινοτική και κανείς δεν είναι υπεράνω.


Αναρτημένη εικόνα


#315   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 15/01/2014 - 22:06

Πάλι τα ίδια.. Αφού δεν θέλετε να το καταλάβετε ρε παιδιά αν σας χαλάσει μετά τους 12 μήνες πληρώστε να το φτιάξετε.

Πάρα πολλοί έχουν ζητήσει 2ο έτος εγγύηση και το έχουν πάρει, αν δεν ίσχυε στην νομοθεσία θα το κάλυπταν ;

Η οδηγία είναι κοινοτική και κανείς δεν είναι υπεράνω.

Σωστό αυτο που λες αλλα στην Ελλάδα πρέπει να φέρεις τα πανω κάτω για να γίνει το αυτονόητο....δυστυχώς....

Knowledge Is Power


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες