Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Σχετικά με την εγγύηση ενός έτους που προσφέρει η Apple στα προϊόντα της


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#706   Jason13

Jason13

    iPH Contributor

  • 986 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/01/2019 - 19:22

Λοιπον, στο iphone 8 plus εχει ψιλοχαλασει το ηχειο κλησεων και κανει παρασιτα.. Εληγε 31/12 η επιισημη "εγγυηση" ενος χρονου. Η αποδειξη εχει αλλου ονομα. Τι διαδικασια θελει που θα παω γερμανο να το ελεγξει για να μην πληρωσω τιποτα για την ζημια , ειτε στον τεχνικο εκει , ειτε στο infoquest ή οπου αλλου το στειλουνε (να μπω εντος εγγυησης)

Παλια ειχα κανει καταγγελια στον συνηγορο. αλλα θελει 1 μηνα. 

 

https://www.apple.co...l-warranty.html


Τελευταία επεξεργασία από: Jason13, 20/01/2019 - 19:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#707   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 20/01/2019 - 21:45

Λοιπον, στο iphone 8 plus εχει ψιλοχαλασει το ηχειο κλησεων και κανει παρασιτα.. Εληγε 31/12 η επιισημη "εγγυηση" ενος χρονου. Η αποδειξη εχει αλλου ονομα. Τι διαδικασια θελει που θα παω γερμανο να το ελεγξει για να μην πληρωσω τιποτα για την ζημια , ειτε στον τεχνικο εκει , ειτε στο infoquest ή οπου αλλου το στειλουνε (να μπω εντος εγγυησης)
Παλια ειχα κανει καταγγελια στον συνηγορο. αλλα θελει 1 μηνα.

https://www.apple.co...l-warranty.html

ούτε καταγγελία χρειάζεται ούτε να τρέχεις γύρω γύρω.πας με την απόδειξη σε ένα Γερμανό ,το αφήνεις και λες ότι το κινητό έχει 24μηνες εγγύησης βάσει εμπορικής νομοθεσίας περί καταναλωτων´.
ΕΦ όσον η βλάβη δεν οφείλεται σε κακή χρήση (ζητά από τον τεχνικό να γράψει σε τι κατάσταση αφηνεις την συσκευή)θα καλυφθεί εντός εγγύησης


Sent from my iPhone using Tapatalk

#708   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/01/2019 - 22:59

Λοιπον, στο iphone 8 plus εχει ψιλοχαλασει το ηχειο κλησεων και κανει παρασιτα.. Εληγε 31/12 η επιισημη "εγγυηση" ενος χρονου. Η αποδειξη εχει αλλου ονομα. Τι διαδικασια θελει που θα παω γερμανο να το ελεγξει για να μην πληρωσω τιποτα για την ζημια , ειτε στον τεχνικο εκει , ειτε στο infoquest ή οπου αλλου το στειλουνε (να μπω εντος εγγυησης)

Παλια ειχα κανει καταγγελια στον συνηγορο. αλλα θελει 1 μηνα.

Ο Γερμανός έχει δικό του επισκευαστικό.

 

Δε στέλνονται κάπου οι συσκευές.

 

Έχεις το 2ο χρόνο της εγγύησης εφόσον μιλάμε για αγορά με απόδειξη και όχι τιμολόγιο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#709   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/01/2019 - 15:45

Ο Γερμανός έχει δικό του επισκευαστικό.

Δε στέλνονται κάπου οι συσκευές.

Έχεις το 2ο χρόνο της εγγύησης εφόσον μιλάμε για αγορά με απόδειξη και όχι τιμολόγιο.


Στην θέση σου θα πήγαινα info quest , και όχι Γερμανό

#710   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/01/2019 - 22:10

Υπεύθυνος για το 2ο χρόνο της εγγύησης είναι ο πωλητής και όχι η InfoQuest και κάθε InfoQuest.

 

Τα εξουσιοδοτημένα μπορούν πολύ απλά να σου αρνηθούν.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#711   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2019 - 06:58

Υπεύθυνος για το 2ο χρόνο της εγγύησης είναι ο πωλητής και όχι η InfoQuest και κάθε InfoQuest.

Τα εξουσιοδοτημένα μπορούν πολύ απλά να σου αρνηθούν.


Αν είναι από Ελλάδα επίσημος διανομέας είναι η infoquest ( όχι skroutz μαγαζο) έτσι μου είχαν πει όταν είχα πρόβλημα με την μπαταρία και πήγα και την αλλάξανε τζάμπα από info μόνο με την απόδειξη από Vodafone.και τους εμπιστεύομαι περισσότερο η αλήθεια είναι σε service

#712   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2019 - 09:36

εάν έχει την δυνατότητα ας το πάει πρώτα στην infoquest και εάν δεν το δεχτούνε ας το πάει εκεί που το αγόρασε, εγώ όσες φορές χρειάσθηκα την εγγύηση με την απόδειξη και ας ήταν σε άλλο όνομα το πήγα στην infoquest και δεν μου είπαν να το πάω στο public στην voda κλπ 



#713   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2019 - 10:47

εάν έχει την δυνατότητα ας το πάει πρώτα στην infoquest και εάν δεν το δεχτούνε ας το πάει εκεί που το αγόρασε, εγώ όσες φορές χρειάσθηκα την εγγύηση με την απόδειξη και ας ήταν σε άλλο όνομα το πήγα στην infoquest και δεν μου είπαν να το πάω στο public στην voda κλπ


Πιστεύω και εγώ δεν θα του πούνε κάτι για το 2ο χρόνο

#714   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2019 - 10:47

εάν έχει την δυνατότητα ας το πάει πρώτα στην infoquest και εάν δεν το δεχτούνε ας το πάει εκεί που το αγόρασε, εγώ όσες φορές χρειάσθηκα την εγγύηση με την απόδειξη και ας ήταν σε άλλο όνομα το πήγα στην infoquest και δεν μου είπαν να το πάω στο public στην voda κλπ


Πιστεύω και εγώ δεν θα του πούνε κάτι για το 2ο χρόνο

#715   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/01/2019 - 11:23

Αν είναι από Ελλάδα επίσημος διανομέας είναι η infoquest ( όχι skroutz μαγαζο) έτσι μου είχαν πει όταν είχα πρόβλημα με την μπαταρία και πήγα και την αλλάξανε τζάμπα από info μόνο με την απόδειξη από Vodafone.και τους εμπιστεύομαι περισσότερο η αλήθεια είναι σε service

Τα 'χεις μπερδέψει λίγο.

 

Δε μας ενδιαφέρει ποιός είναι ο επίσημος διανομέας αλλά ο πωλητής για τον 2ο χρόνο της εγγύησης. Η Info δεν έχει καμιά δουλειά.

 

Και ο Γερμανός στη προκειμένη περίπτωση APR είναι.

 

Επίσης το εκάστοτε Skroutz-ομαγάζο κάνει παραεισαγωγή και δεν ασχολείται με την InfoQuest.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#716   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:48

Τα 'χεις μπερδέψει λίγο.

Δε μας ενδιαφέρει ποιός είναι ο επίσημος διανομέας αλλά ο πωλητής για τον 2ο χρόνο της εγγύησης. Η Info δεν έχει καμιά δουλειά.

Και ο Γερμανός στη προκειμένη περίπτωση APR είναι.

Επίσης το εκάστοτε Skroutz-ομαγάζο κάνει παραεισαγωγή και δεν ασχολείται με την InfoQuest.


Συμφωνώ αυτό γράφει μέσα στην παρένθεση εκτός από skroutzμαγαζο .προσωπικα όταν είχα θέμα με μπαταρία που πιθανόν έχω ξανά πριν 2 χρόνια που είχε λήξει και η εγγύηση πήγα στην info και την άλλαξα κατευθείαν μόνο με την απόδειξη , ότι το είχα αγοράσει από Ελλάδα . Όποτε αυτό λέω πρώτα να το κοιτάξει από info και αν δεν βρει άκρη να πάει στον πωλητή. Που λογικά θα ρίξει το μπαλάκι στην info

Ο Γερμανός αν θυμάμαι καλά τα δίνει στην Arvato, αν λέγεται ακόμα έτσι και δεν τα αναγνωρίζει επίσημα η Apple

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 28/01/2019 - 12:53


#717   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:51

Συμφωνώ αυτό γράφει μέσα στην παρένθεση εκτός από skroutzμαγαζο .προσωπικα όταν είχα θέμα με μπαταρία που πιθανόν έχω ξανά πριν 2 χρόνια που είχε λήξει και η εγγύηση πήγα στην info και την άλλαξα κατευθείαν μόνο με την απόδειξη , ότι το είχα αγοράσει από Ελλάδα . Όποτε αυτό λέω πρώτα να το κοιτάξει από info και αν δεν βρει άκρη να πάει στον πωλητή. Που λογικά θα ρίξει το μπαλάκι στην info

 

Ο Γερμανός αν θυμάμαι καλά τα δίνει στην Arvato, αν λέγεται ακόμα έτσι και δεν τα αναγνωρίζει επίσημα η Apple

Εγώ αναφέρω τι ορίζει ο νόμος.

Και ο νόμος μιλάει για τον πωλητή. Τα εξουσιοδοτημένα δεν έχουν καμία δουλειά.

Είναι υποχρέωση σου να απευθύνεσαι πρώτα εκεί που έχεις κάνει την αγορά.

 

Ο Γερμανός έχει δικό του επισκευαστικό κέντρο, ως ένα απο τα πρώτα APR στην Ελλάδα.

Η Arvato είναι της Voda και Πλαίσιου που φυσικά έχει την έγκριση της Apple.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 28/01/2019 - 12:54

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#718   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:54

Εγώ μιλάω από προσωπική εμπειρία , αν πας στον πωλητή και στο φτιάξει σε άλλο service εκτός επίσημου κέντρου και πάθεις κάτι άλλο δεν στο ανοίγουν το κινητό ακόμα και να πληρώνεις μετά.Για τα 2 χρόνια δεν ξέρω τι παίζει μην λέω ψέμματα

#719   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/01/2019 - 12:56

Δεν σε απασχολεί που θα το πάει. Δεν είναι δική σου ευθύνη.

 

Που στο 99.999% η συσκευή στέλνεται σε κάποιο εξουσιοδοτημένο.

 

Εκτός όταν μιλάμε για τους παραπάνω. Γερμανό, Voda κτλ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#720   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/01/2019 - 13:23

Πλαίσιο τα επισκευάζει μόνο του , το ίδιο και public Γερμανός . Κωτσόβολος αλλάζει και οθόνες , μπαταρίες σε δικό του service , τα skroutzμαγαζιά έχουν δικά τους. Δεν έμεινε κάτι

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες