Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Σχετικά με την εγγύηση ενός έτους που προσφέρει η Apple στα προϊόντα της


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   jumper

jumper

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/08/2012 - 16:13

Eπανέρχομαι στο θέμα μιας και από χθες αντάλλαξα πολλά e-mails μαζί τους (με άμεση ανταπόκριση )..
Yπάρχει και η επιλογή του paypal αλλά για αγορές άνω των 1000 ευρώ και μάλιστα με δωρεάν αποστολή των προϊόντων ..
Δεν μπορώ να φθάσω σε τέτοιο ύψος παραγγελίας αλλά αν τα οικονομικά μου το επιτρέψουν θα το δοκιμάσω (μιας και έμαθα ότι αρκετοί πλέον το κάνουν αγοράζοντας φθηνότερα λόγω άλλων τιμών της Κινέζικης αγοράς σε προϊόντα υψηλής τεχνολογίας )


Μην το κάνεις, είναι απατεώνες. Δες παρακάτω ένα site που έχει μπόλικους από δαύτους:

http://www.scamfreei...line-retailers/

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 29/08/2012 - 17:59

πριν λιγο επεστρεψα απο το golden i στο cosmos και ρωτησα ενα παλικαρι καποια πραγματα και μου ειπε οτι δεν υπαρχει νομος που λεει οτι πρεπει να δινουν 2 χρονια εγγυηση
οπως δεν υπαρχει νομος για doa σε περιπτωση ελαττωματικης συσκευης...ειναι απλα οδηγιες που οποιος θελει τις ακολουθει και οποιος θελει οχι.....

αν δηλαδη μου κατσει ελαττωματικη συσκευη ειτε λογο καμμενων pixel η λογο αλλου προβληματος ακομα και τη πρωτη μερα να το παω πισω θα το στειλουν στο service και θα
μου δωσουν ανακατασκευασμενο....

αντε βγαλε ακρη τωρα

#63   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/08/2012 - 18:02

πριν λιγο επεστρεψα απο το golden i στο cosmos και ρωτησα ενα παλικαρι καποια πραγματα και μου ειπε οτι δεν υπαρχει νομος που λεει οτι πρεπει να δινουν 2 χρονια εγγυηση
οπως δεν υπαρχει νομος για doa σε περιπτωση ελαττωματικης συσκευης...ειναι απλα οδηγιες που οποιος θελει τις ακολουθει και οποιος θελει οχι.....

αν δηλαδη μου κατσει ελαττωματικη συσκευη ειτε λογο καμμενων pixel η λογο αλλου προβληματος ακομα και τη πρωτη μερα να το παω πισω θα το στειλουν στο service και θα
μου δωσουν ανακατασκευασμενο....

αντε βγαλε ακρη τωρα

Μέχρι το βράδυ θα προσπαθήσω να βρω το νόμο και να στον δώσω, αλλά σε παρακαλώ, θα πας μετά να του τον τρίψεις στη μούρη?

#64   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/08/2012 - 18:02

Καλά έκανες και το είπες τότε να μπει και το golden-i black list. Να πάρεις δλδ ένα λαπτοπ από αυτούς 2000Ε+ και να έχει ένα πρόβλημα και να περιμένεις να πάρεις μεταχειρισμένο-ανακατασκευασμένο...

Η Apple τους καλύπτει να δώσουν καινούριο γιατί πολύ απλά το κάνει και η ίδια. Λακαμίες με τα λεφτά του κόσμου σε τέτοιους καιρούς δεν θα έπρεπε να κάνουν.

Αναρτημένη εικόνα


#65   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 29/08/2012 - 18:06

Δεν υπαρχει... Ευρωπη 2 χρονια. Ακομα και για apple, αν χαλασει iσυσκευη και σου πουνε τπτ τετοιο καταγγελια μετα. Στανταρ αυτα, μετα θα σε εξυπηρετησουν αλλιως.

#66   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 29/08/2012 - 18:06

Μέχρι το βράδυ θα προσπαθήσω να βρω το νόμο και να στον δώσω, αλλά σε παρακαλώ, θα πας μετά να του τον τρίψεις στη μούρη?


καπου τον εχει παρει το ματι μου το νομο και του το ανεφερα αλλα δεν ειχα αποδειξεις εκεινη τη στιγμη(τυχαια περασα και ειπα να ρωτησω)

παντως ετσι πως το βλεπω χιλιες φορες να παρω μεταχειρισμενο και να το τσεκαρω κιολας παρα να το αγορασω καινουργιο,γιατι αν πεσω σε προβληματικη συσκευη ποιος ξερει πως θα ειναι αυτο το ανακατασκευασμενο

#67   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/08/2012 - 18:16

Επειδη διαβασα με προσοχη την αποψη των δυο φιλων δικηγόρων που έγραψαν, θα ήθελα να ακουσω και τη γνώμη τους.Αυτο που πλέον αναρωτιέται κανείς είναι ποιος και τι συμφέροντα έχει για να επιτρέπει στην Apple να κάνει ότι θέλει να και να επιβάλει εγγύηση ενός έτους; Ποια είναι δηλαδή η Apple και η Ευρώπη και η νομοθεσια της την φοβούνται;;;;
Σας κάνω αυτήν την ερώτηση με αφορμή ότι παγκόσμιοι κολοσσοί που η Apple μπροστα τους είναι ψίχουλα, υποχρεώθηκαν απο την ευρωπαϊκή Ένωση και απο τη νομοθεσια της να παρέχουν διετή εγγύηση στα προιοντα τους και όπως καταλαβαίνεται αναφέρομαι στις αυτοκινητοβιομηχανίες!!!!!
Πως δηλαδή η ευρωπαϊκή νομοθεσια υποχρέωσε την Daimler(Mercedes),Toyota,BMW και όλες τις άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες να δώσουν διετη εγγύηση στα προϊόντα τους και δεν μπορει να το κάνει με την Apple???
Και μην μου πείτε ότι ένα αυτοκίνητο κάνει χιλιάδες ευρω γιατί αν κάνουμε αναλογία πόσο κάνει ένα iPhone/iPad, σε αναλογία με τα αυτοκίνητα, έχει όσο μια Ferrari!
Ευχαριστω, καλο απόγευμα!

πριν λιγο επεστρεψα απο το golden i στο cosmos και ρωτησα ενα παλικαρι καποια πραγματα και μου ειπε οτι δεν υπαρχει νομος που λεει οτι πρεπει να δινουν 2 χρονια εγγυηση
οπως δεν υπαρχει νομος για doa σε περιπτωση ελαττωματικης συσκευης...ειναι απλα οδηγιες που οποιος θελει τις ακολουθει και οποιος θελει οχι.....

αν δηλαδη μου κατσει ελαττωματικη συσκευη ειτε λογο καμμενων pixel η λογο αλλου προβληματος ακομα και τη πρωτη μερα να το παω πισω θα το στειλουν στο service και θα
μου δωσουν ανακατασκευασμενο....

αντε βγαλε ακρη τωρα

http://www.neagenia.gr/appdata/documents/odigos_katanaloti.pdf
Σελίδα 20-22! Νόμος 3043/21-08-02 Που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 192/21-08-02 σχετικά με την ευρωπαϊκή οδηγία 99/44EC


#68   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 29/08/2012 - 18:22

Αν υπήρχε μόνο η οδηγία και δεν υπήρχε στο Νόμο γραμμένο όπως ισχυρίζονται γιατί αλλάζουν ελαττωματικά αντικείμενα με την απειλή μήνυσης;
Δεν θα άλλαζαν.

Αναρτημένη εικόνα


#69   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 29/08/2012 - 18:23

Επειδη διαβασα με προσοχη την αποψη των δυο φιλων δικηγόρων που έγραψαν, θα ήθελα να ακουσω και τη γνώμη τους.Αυτο που πλέον αναρωτιέται κανείς είναι ποιος και τι συμφέροντα έχει για να επιτρέπει στην Apple να κάνει ότι θέλει να και να επιβάλει εγγύηση ενός έτους; Ποια είναι δηλαδή η Apple και η Ευρώπη και η νομοθεσια της την φοβούνται;;;;
Σας κάνω αυτήν την ερώτηση με αφορμή ότι παγκόσμιοι κολοσσοί που η Apple μπροστα τους είναι ψίχουλα, υποχρεώθηκαν απο την ευρωπαϊκή Ένωση και απο τη νομοθεσια της να παρέχουν διετή εγγύηση στα προιοντα τους και όπως καταλαβαίνεται αναφέρομαι στις αυτοκινητοβιομηχανίες!!!!!
Πως δηλαδή η ευρωπαϊκή νομοθεσια υποχρέωσε την Daimler(Mercedes),Toyota,BMW και όλες τις άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες να δώσουν διετη εγγύηση στα προϊόντα τους και δεν μπορει να το κάνει με την Apple???
Και μην μου πείτε ότι ένα αυτοκίνητο κάνει χιλιάδες ευρω γιατί αν κάνουμε αναλογία πόσο κάνει ένα iPhone/iPad, σε αναλογία με τα αυτοκίνητα, έχει όσο μια Ferrari!
Ευχαριστω, καλο απόγευμα!


http://www.neagenia...._katanaloti.pdf
Σελίδα 20-22! Νόμος 3043/21-08-02 Που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 192/21-08-02 σχετικά με την ευρωπαϊκή οδηγία 99/44EC


μια χαρα...οχι οτι θα αλλαξει κατι απλα θα του παω για να μη μας περνανε για βλακες...

με μια γρηγορη ματια που εριξα δεν αναφερει κατι για doa 7 ημερων μηπως υπαρχει κ αυτο καπου?

#70   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/08/2012 - 18:37

Υπαρχει αναρτημενη η οδηγια στο insomnia επισης, 2 χρονια εγγυηση και ας λενε οτι θελουν, τωρα η apple τι κανει και το παρακαμπτει δεν εχω ιδεα

#71   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 29/08/2012 - 18:56

αν ειναι ευκολο να ποσταρει καποιος το νομο για το DOA θα του ημουν υποχρεος...εψαξα αλλα το μονο που βρηκα ειναι απλα οτι υπαρχει νομος που λεει



<<Υπάρχει και άλλος νόμος που υποχρεώνει το κατάστημα σε αντικατάσταση του προβληματικού προϊόντος σε διάστημα 7 ημερών, με την προϋπόθεση να βρίσκεται στην αρχική του συσκευασία.
Μην πετάτε λοιπόν τις συσκευασίες αμέσως. Το κατάστημα δεν έχει υποχρέωση αλλαγής αν δεν υπάρχει η συσκευασία και όλα τα παρελκόμενα.
Στην περίπτωση αυτή βέβαια ζητάτε να ανανεώνεται και η εγγύηση.
Αν το κατάστημα δεν έχει άλλο ίδιο προϊόν υποχρεούται ο κατασκευαστής να το αντικαταστήσει, πάντα όμως μέσω του καταστήματος που το αγοράσατε και επιμένετε σε αυτό.
Αν δεν πετύχετε αλλαγή από το κατάστημα απευθύνεστε στον κατασκευαστή-προμηθευτή που θα σας δώσει το κατάστημα και μέσω RMA ή DOA επικοινωνείτε με αυτόν και του αποστέλλετε το ελαττωματικό με ΔΙΚΑ του έξοδα.

Η όποια αντικατάσταση γίνεται αποκλειστικά με ίδιο και σφραγισμένο προϊόν.>>


μπορουμε να βρουμε καπου αυτο το νομο?

#72   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:08

Και εγώ το ίδιο ακριβώς ψάχνω κοντά μία ώρα τώρα και στο ίδιο ακριβώς πράγμα έπεσα...

#73   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:11

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιος νόμος!

#74   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:16

Για να μας πουν και οι δικηγόροι της παρέας...

(όχι ότι ξέρουν όλη τη νομοθεσία απ'έξω, αλλά ίσως να ξέρουν καλύτερα το που να κοιτάξουν...)

#75   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 29/08/2012 - 19:18

θελω να παω την επομενη φορα με τους νομους εκτυπωμενους να τον ξαναρωτησω και αν μου πει τα ιδια θα του βαλω τους νομους στο πατο να κλανει κομφετι...τα ορθια ζωα μας θεωρουν βλακες και μας πουλανε οτι παπατζα ναναι... και τιποτα να μη κερδισω που ειναι και το πιο σιγουρο τουλαχιστον θα νιωσω καλα που θα τον κανω ρομπα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 14

0 μέλη, 14 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες