Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Σχετικά με την εγγύηση ενός έτους που προσφέρει η Apple στα προϊόντα της


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#766   hab

hab

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/07/2019 - 19:42

Ένα μικρό update σχετικά με την περίπτωσή μου. Πήγα σήμερα στο κατάστημα αγοράς (Kaizer Store), άφησα το κινητό και μου είπαν ότι θα κάνουν αίτηση στην Apple για τον δεύτερο χρόνο εγγύησης.

Μου είπαν πως λόγω τιμολογίου μάλλον θα την απορρίψουν, και τους ανέφερα ότι είναι δικιά τους υποχρέωση σαν πωλητές, αλλά δεν ήθελα να το συνεχίσω.

 

Θα περιμένω την απάντησή τους και μετά αναλόγως θα πράξω. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#767   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/07/2019 - 19:48

FYI: Την οποιαδήποτε άρνηση μετά να τη ζητήσεις γραπτώς.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#768   mathewgx

mathewgx

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/07/2019 - 19:54

 

 

Γίνεται όμως εξαίρεση όπως σου είπαν κάνοντας τη περίφημη αίτηση στην Apple.

 

 

H apple τη δέχεται πάντα ή ανά περίπτωση;



#769   hab

hab

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/07/2019 - 20:10

FYI: Την οποιαδήποτε άρνηση μετά να τη ζητήσεις γραπτώς.

Αυτό έχω σκοπό, αλλά έχω την εντύπωση πως ίσως να μην είναι απαραίτητο. Δηλαδή το παιδί με το iStorm στο thread που με παρέπεμψες, έτσι όπως τα περιγράφει μάλλον δεν είχε γραπτή απάντηση και έκανε καταγγελία. Σε κάθε περίπτωση θα την ζητήσω, απλά το αναφέρω γιατί ίσως να χάσω ακόμα περισσότερο χρόνο....

 

H apple τη δέχεται πάντα ή ανά περίπτωση;

Προφανώς θα υπάρχουν λόγοι για να την απορρίψει για να κάνεις αίτηση. Π.χ. εάν το κινητό είναι αγορασμένο από την Αμερική. Εγώ ελπίζω να μην θεωρούν λόγο απόρριψης και το τιμολόγιο....



#770   cal

cal

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 18/07/2019 - 20:15

παιδιά μια ερώτηση. Πριν τρεις μήνες πηρα το macbook pro 2017 13' από κοτσοβολο μόλις το άνοιξα πρωτη φορα μου έλεγε να το βάλω στη πρίζα γιατί η μπαταρια ήταν αδεια μόλις το άνοιξα και το έστησα διαπίστωσα από το coconut battery ότι το capacity της μπαταριας ήταν 98%. Μετά από τόσο καιρο και με 60 κύκλους φόρτισης χωρίς να αφήνω την μπαταρια να πέφτει κάτω από 20% έχει φτάσει στο 95%. Απόσο γνωρίζω αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Υπάρχει περίπτωση να μου καλύπτει η εγγύηση αλλαγή στην μπαταρία; Ακόμα και με reset smc δεν είδα διαφορα



#771   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/07/2019 - 20:19

H apple τη δέχεται πάντα ή ανά περίπτωση;

Στις 99.99% των περιπτώσεων.

 

Αυτό έχω σκοπό, αλλά έχω την εντύπωση πως ίσως να μην είναι απαραίτητο. Δηλαδή το παιδί με το iStorm στο thread που με παρέπεμψες, έτσι όπως τα περιγράφει μάλλον δεν είχε γραπτή απάντηση και έκανε καταγγελία. Σε κάθε περίπτωση θα την ζητήσω, απλά το αναφέρω γιατί ίσως να χάσω ακόμα περισσότερο χρόνο....

 

Προφανώς θα υπάρχουν λόγοι για να την απορρίψει για να κάνεις αίτηση. Π.χ. εάν το κινητό είναι αγορασμένο από την Αμερική. Εγώ ελπίζω να μην θεωρούν λόγο απόρριψης και το τιμολόγιο....

Για δικό σου καλό είναι αυτό και τίποτα περισσότερο.

 

Χρόνο δε χάνεις, το ζητάς επι τόπου για "κάθε νόμιμο δικαίωμα σου".

 

παιδιά μια ερώτηση. Πριν τρεις μήνες πηρα το macbook pro 2017 13' από κοτσοβολο μόλις το άνοιξα πρωτη φορα μου έλεγε να το βάλω στη πρίζα γιατί η μπαταρια ήταν αδεια μόλις το άνοιξα και το έστησα διαπίστωσα από το coconut battery ότι το capacity της μπαταριας ήταν 98%. Μετά από τόσο καιρο και με 60 κύκλους φόρτισης χωρίς να αφήνω την μπαταρια να πέφτει κάτω από 20% έχει φτάσει στο 95%. Απόσο γνωρίζω αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Υπάρχει περίπτωση να μου καλύπτει η εγγύηση αλλαγή στην μπαταρία; Ακόμα και με reset smc δεν είδα διαφορα

Γιατί δεν είναι φυσιολογικό?

 

Οι τιμές μεταβαλλόμενες είναι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#772   cal

cal

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 18/07/2019 - 20:25

γιατί σε σύγκριση με  το παλιο μου macbook 2009 το οποιο μετά από 3 χρόνια έφτασε το health 60% νομίζω ότι η μπαταρία έπεσε σχετικά γρήγορα και υποτίθεται ότι η διάρκεια ζωής της μπαταρίας για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι 1000 κύκλοι. Αυτή τι στιγμή μου γράφει 94% ενδεχομένως αυτό να αλλάξει αλλα + - 1%. Στο δικός σας macbook έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο?



#773   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/07/2019 - 20:40

Αυτό πάντως θεωρείται φυσιολογική φθορά και δεν γίνεται αντ/σταση.

 

Αντ/σταση θα είχες αν δεν άνοιγε καθόλου ή έκλεινε σε άσχετες στιγμές εκτός πρίζας.

 

Επίσης αν έβλεπες μεταπτώσεις στο ποσοστό.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#774   cal

cal

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 18/07/2019 - 21:27

ΟΚ θα το παρακολουθήσω. Ευχαριστώ πολύ πάντως



#775   mathewgx

mathewgx

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/07/2019 - 23:23

Στις 99.99% των περιπτώσεων.

 

 

Οπότε να πάω κατευθείαν document;

Το κινητό είναι αγορασμένο , με απόδειξη, από σκρουτζομάγαζο πριν 1,5χρόνο.



#776   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/07/2019 - 23:57

Υπεύθυνος για το 2ο χρόνο είναι ο πωλητής.

 

Συνεπώς απευθύνεσαι εκεί που έκανες την αγορά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#777   hab

hab

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 20/08/2019 - 10:19

Ένα μικρό update σχετικά με την περίπτωσή μου. Πήγα σήμερα στο κατάστημα αγοράς (Kaizer Store), άφησα το κινητό και μου είπαν ότι θα κάνουν αίτηση στην Apple για τον δεύτερο χρόνο εγγύησης.

Μου είπαν πως λόγω τιμολογίου μάλλον θα την απορρίψουν, και τους ανέφερα ότι είναι δικιά τους υποχρέωση σαν πωλητές, αλλά δεν ήθελα να το συνεχίσω.

 

Θα περιμένω την απάντησή τους και μετά αναλόγως θα πράξω. 

Τελικά στη δικιά μου περίπτωση τέλος καλό όλα καλά!

 

Αρχικά το Kaizer είχε κάνει αίτηση στην Document, όπου για κάποιο λόγο (που δεν μου είπαν) απέρριψε την αίτηση, κατόπιν μου είπαν πως θα δοκιμάσουν στην InfoQuest, και στις 13/8 με πήραν τηλέφωνο να παραλάβω το κινητό επισκευασμένο.

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι την επισκευή την έκαναν αυτοί μόνοι τους, καθώς στην αναφορά που συνόδευε το κινητό ανέφερε ότι έγινε αλλαγή οθόνης από το τεχνικό τους τμήμα. Βέβαια το κινητό είναι σαν καινούργιο και δεν μπορώ να καταλάβω εάν η οθόνη είναι aftermarket ή αυθεντική (δηλαδή εάν την επισκευή την έκανε το Kaizer ή η InfoQuest).

 

Οπότε, εάν και φοβόμουνα ότι θα τραβήξει αυτή η υπόθεση, το Kaizer ανταποκρίθηκε από μόνο του και έφτιαξε το τηλέφωνο χωρίς φωνές και καταγγελίες.

 

Προς υπενθύμιση, η αγορά είχε γίνει Δεκέμβριο του 2018 με τιμολόγιο. Οπότε από ότι φαίνεται μάλλον αλλάζουν "μυαλά" σχετικά με το θέμα της διετούς εγγύησης.



#778   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/08/2019 - 10:48

Πλέον μπορεί να γίνει μεμονωμένη αντ/σταση του ελαττωματικού στα εξουσιοδοτημένα όπως η οθόνη.

 

Τα ανακα/σμένα έχουν περιοριστεί.

 

Αυτό βέβαια που σε ενδιαφέρει είναι οτι έγινε η επισκευή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#779   nidi06

nidi06

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 21/08/2019 - 18:34

Ερώτηση: ψάχνω να αγοράσω ένα iphone 8 μέσω ebay. Βρήκα λοιπόν έναν αμερικανό ο οποίος στέλνει λέει κλειστό σφραγισμένο κουτί με ξεκλείδωτο τηλέφωνο αλλά δεν έχει εγγύηση και δικαιολογεί έτσι την τιμή τους (γύρω στα 450 ευρώ).

 

Ισχύει κάτι τέτοιο? Είναι δυνατόν να αγοράζεις καινούριο προϊόν από τον οποιοδήποτε μεταπωλήτη και αυτό να μην φέρει την ελάχιστη εγγύηση του κατασκευαστή?

 

Σύγγωμη αλλά είμαι πολύ νέος!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Νίκος



#780   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 21/08/2019 - 20:05

Ερώτηση: ψάχνω να αγοράσω ένα iphone 8 μέσω ebay. Βρήκα λοιπόν έναν αμερικανό ο οποίος στέλνει λέει κλειστό σφραγισμένο κουτί με ξεκλείδωτο τηλέφωνο αλλά δεν έχει εγγύηση και δικαιολογεί έτσι την τιμή τους (γύρω στα 450 ευρώ).

 

Ισχύει κάτι τέτοιο? Είναι δυνατόν να αγοράζεις καινούριο προϊόν από τον οποιοδήποτε μεταπωλήτη και αυτό να μην φέρει την ελάχιστη εγγύηση του κατασκευαστή?

 

Σύγγωμη αλλά είμαι πολύ νέος!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Νίκος

ναι. Έχεις ένα χρόνο από apple παγκόσμια. Η διετής είναι της ΕΕ και βγαίνει μόνο με απόδειξη ότι εσύ αγόρασες τη συσκευή. Μπορείς να τσεκάρεις το serial number εγώ έτσι αγόρασα το δικό μου στα ίδια λεφτά. Ότι δίνεις παίρνεις, βαριά βαριά απίθανο να σου βγάλει η συσκευή πρόβλημα κατασκευαστικό το δεύτερο χρόνο και όχι τον πρώτο. Η μπαταρία κλπ από φθορά χρεώνονται. Επίσης δεν  μπορείς να πάρεις apple care αλλά και άλλη ασφάλεια σχετική γιατί ζητάνε αποδεικτικό αγοράς



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες