Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Σχετικά με την εγγύηση ενός έτους που προσφέρει η Apple στα προϊόντα της


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   grrocker

grrocker

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2012 - 11:26

Μου εβγαλε προβλημα στην οθονη μετα απο 1,5 χρόνο . Το κινητό αγορασμένο απο Vodafone. Φυσικά μου είπαν οτι έχει ενα χρονο , και οταν διαφώνησα, μου απάντησε η συγκεκριμένη υπάλληλος (και με ασχημο τροπο) , πως αν θέλω να κανω παράπονα στην apple. Ακου εκέι τι μου είπε ... Η εταιρεία service που το στέλνουν , μου είπαν πως είναι εκτός εγγυησης και πως αν θέλω με 170 ευρω θα μου δωσουν καινουργια συσκευη. Ε, όχι . Δεν θα δώσω ούτε ευρω ρε γαμώτο . Ελεος. Θα το τραβήξω όσο παει. Απλα μια συμβουλη. Εάν θέλω να κινηθώ νομικά , σε ποιον πρέπει να γίνει η καταγγελία ? Θα πληρώσω και δικηγόρο και ας μου κοστίσει παραπάνω. Εχω νευριάσει πάρα πολυ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:08

Εξώδικο στην εταιρία που σου έκανε την πώληση του ελαττωματικού προϊόντος.. Δηλαδή στην Voda.

Να έχεις στα χέρια σου, το report που λέει ότι έχει πρόβλημα, αλλά θεωρείται ΕΚΤΟΣ εγγύησης λόγω παρέλευσης 1 έτους.
Μια συγκοινοποίηση στην ένωση καταναλωτών ΔΕΝ θα ήταν άσχημη.
Με ένα δικηγόρο θα την βγάλεις την άκρη. Βάλτον να πάρει τηλέφωνο στον υπευθυνο του σέρβις της Voda εάν δεν θέλεις να μπεις σε έξοδα..
Η άλλη λύση: Κάνεις ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό, πας σε ένα apple store και φεύγεις με ένα καίνουργιο μηχανάκι.. Ουτε τα ελληνικά καραγκιοζιλίκια, ούτε να παρακαλας για τα αυτονόητα δικαιώματά σου....

Και τρίτη λύση: Το στέλνεις για επισκευή σε κάποιον έμπιστο του site και με λιγότερο κόστος - και κυρίως ψυχοφθόρο διαδικασία- έχεις το κινητό σου φτιαγμένο...
και δεν σκας και πολύ...
Και τέταρτη λύση: καταγγελία στην voda της συνδεσης σου, εφόσον έχεις τελειώσει το συμβόλαιο... ή απειλή καταγγελίας ενεργού συμβολαίου, με υπαιτιότητα τους επειδή παραβιάζουν τον Νόμο για παροχή εγγύησης.. ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΕΣΕΙ ΠΟΛΥ.... Στην περίπτωση αυτή, καταγγέλεις το συμβόλαιο, απενεργοποιείς την τυχόν πάγια εντολή που έχεις για πληρωμή λογαριασμών, και αφού προβείς στην έγγραφη και εξώδικη καταγγελία με υπαιτιότητα τους, όπως θα γράψεις, κάνεις και μια αίτηση για φορητότητα, αρνούμνεος να τους πληρώσεις οποιοδήποτε ποσό αναπόσβεσης αξίας επιδότησης, επιφυλασσόμενος να τους ζητησεις και αποζημίωση για την αθέτησης νόμιμης υποχρέωσης τους..
Νομίζω αυτίο είναι η καλύτερη λύση..

Στην επόμενη αγορα: android.....

#108   grrocker

grrocker

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2012 - 07:51

Κατατοπιστικότατος. Ευχαριστώ πολύ !

#109   daglianakis

daglianakis

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2012 - 17:07

Αν βγάλεις άκρη, να μας το πεις να το έχουμε κατά νου

#110   papakondas

papakondas

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/09/2012 - 08:06

Παιδιά είναι να μην σου πάθει. Αν σου πάθει την έκατσες την βάρκα . Άντε βγάλε άκρη μετά.

#111   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 01/10/2012 - 16:11

Μεγάλες εξελίξεις στο θέμα των εγγυήσεων της Apple στην Ευρώπη!

Αναρτημένη εικόνα


Όπως μεταφέρει το Macuser.gr

H επίτροπος της Ευρωπαϊκής Ένωσης για θέματα δικαιοσύνης, Viviane Reding, ενημέρωσε τις χώρες-μέλη για τη διενέργεια έρευνας σχετικά με την εγγύηση ενός έτους που προσφέρει η Apple στα προϊόντα της.

«Η Apple διαφημίζει εντόνως ότι τα προϊόντα της προστατεύονται από εγγύηση ενός έτους αλλά δεν ξεκαθαρίζει ότι οι καταναλωτές δικαιούνται αυτόματα και δωρεάν εγγύηση δύο ετών σύμφωνα με νόμο της ΕΕ», αναφέρει η Reding.

«Πρόκειται για μη αποδεκτές πρακτικές marketing».

Παρόλο που η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν έχει το δικαίωμα ελέγχου εταιρειών περί ψευδής διαφήμισης μπορεί να λάβει νομικά μέτρα ενάντια σε χώρες που αποτυγχάνουν να εφαρμόσουν τους κανονισμούς της Ένωσης.

Υπενθυμίζουμε ότι η Apple έχει δεχθεί πρόστιμο ύψους 900.000€ στην Ιταλία για αυτό το θέμα με τις πορτογαλικές αρχές να ερευνούν και αυτές το ζήτημα.
Από τη μεριά της η Apple εδώ και καιρό έχει αναρτήσει ειδικό τμήμα στην ιστοσελίδα της σχετικά με το θέμα που μπορείτε να δείτε εδώ.


Behind the Scenes...

#112   andreashadji

andreashadji

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Twitter:@andreashadji
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 01/10/2012 - 16:13

πρακτικα ομως εμεις σαν καταναλωτες μπορουμε να απαιτησουμε δυο ετη εγγυηση και πως?

Τελευταία επεξεργασία από: andreashadji, 01/10/2012 - 16:14


#113   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/10/2012 - 16:21

πρακτικα ομως εμεις σαν καταναλωτες μπορουμε να απαιτησουμε δυο ετη εγγυηση και πως?

δικαστικά...

#114   ichbin

ichbin

    iPH Enthousiast

  • 398 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 01/10/2012 - 18:19

δικαστικά...

Καλα κρασια....

#115   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 01/10/2012 - 20:38

Κοίτα νομίζω αν τους πεις ότι όσο δεν το φτιάχνετε εγώ θα απαιτήσω και αποζημίωση επειδή είναι εργαλείο δουλειάς ίσως να σφίξουν λίγο...
Αν έχεις συγγενή δικηγόρο αξίζει γιατί θα του πληρώσουν και τα έξοδα και θα πάρεις και καινούργιο iphone!!!

#116   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/10/2012 - 22:07

Κοίτα νομίζω αν τους πεις ότι όσο δεν το φτιάχνετε εγώ θα απαιτήσω και αποζημίωση επειδή είναι εργαλείο δουλειάς ίσως να σφίξουν λίγο...
Αν έχεις συγγενή δικηγόρο αξίζει γιατί θα του πληρώσουν και τα έξοδα και θα πάρεις και καινούργιο iphone!!!

Ναι μπορείς και να ζητήσεις και αποζημίωση.
´οσον αφορά τη συγκεκριμένη κίνηση της Ε.Ε , ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Όσο για αυτό που λέει η Αpple , το αφήνω ασχολίαστο.Ναι μεν, σας δίνω ενα ετος εγγύηση, αλλά φυσικά καλύπτεστε από τους νόμους σας ! Θα μπορούσε καλλλιστα να πει " ναι εναρμονιζόμαστε με το ευρωπαικό δίκαιο απόλυτα".

#117   Varaderistas

Varaderistas

    iPH User

  • 130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2012 - 08:52

Εδώ να παραθέσω μια προσωπική εμπειρία, η οποία είναι και ο λόγος που πλέον δεν εμπιστεύομαι την Apple.

To notebook που έχω λήγει η διετία σε λίγες ημέρες, όμως όταν είχα εγκατεστημένα τα Lion επάνω, χρειάστηκε να το πάω στο service για να το ελέγξουν. Με χρέωσαν 35€ μόνο και μόνο που μπήκε μέσα, και αποτέλεσμα δεν είχα. Κάποια στιγμή, ένας χριστιανός μου λέει ότι γενικά ΄έχουν πρόβλημα και χάνουν το wi-fi (αυτό ήταν το πρόβλημα) και λύνεται αν τα απεγκαταστήσεις. Όπως και έκανα, και ως δια μαγείας λύθηκε το θέμα.

Η Apple ήταν κάθετη! Ένα χρόνο εγγύηση σας δίνουμε, ας αγοράζατε το Apple Care. Οκ. δεν το αγόρασα, αλλά η ΕΕ λέει 2 έτη εγγύηση στα προϊόντα εντός ΕΕ. Μας είναι αδιάφορο. Αυτό θα ίσχυε εάν από την πρώτη ημέρα που αγοράσατε το notebook και για τον πρώτο χρόνο, έστω για μια φορά δηλώνατε ότι έχει πρόβλημα και ας μην είχε. Τότε αυτόματα θα σας επεκτήναμε την εγγύηση στα δύο έτη. Δεν έπαθε κάτι το notebook, δεν ισχύει η διετία. Οπότε, τα συμπεράσματα δικά σας και πράξτε κατά το δοκούν.

Επίσης, τα παιδάκια στο customer support (δεν ξέρω σε ποια χώρα είναι εγκατεστημένο) είναι αγενή και κακοπροαίρετα. Με πρόσβαλε όταν τους κάλεσα και είπα "ρε παιδιά, γιατί με χρεώσατε τα 35€ χωρίς να έχει διορθωθεί το πρόβλημα, τη στιγμή που το ίντερνετ έχει βουήξει για το συγκεκριμένο πρόβλημα; Κανονικά, πρέπει να επιστρέψετε και τα χρήματα που έδωσα να αγοράσω τα Lion, όχι να σας πληρώσω και από πάνω!". Απάντηση: "Ακούστε κύριέ μου, αν δεν ξέρετε να δουλεύετε έναν Η/Υ, δεν φταίνε τα Lion!". Έγινα ένας beta user και πλήρωσα για αυτό! Και το ευχαριστώ τους ήταν να με προσβάλουν, τα όργια!

Μωρέ καλά τους κάνουν! Σκίστε τους!

#118   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2012 - 09:37

Κι εγώ έχανα το wifi στο Lion... τώρα εξηγείται. Ομως μετάτ η τελευταία αναβάθμιση σε montain lion το πόβλημα λύθηκε,

#119   xristos34

xristos34

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 02/10/2012 - 10:00

Δηλαδή η εγγύηση για δυο έτη, που μου είπε η wind όταν μου έδωσε το κινητό δεν ισχύει;;

#120   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/10/2012 - 10:02

Ισχύει.Η εγγύηση είναι 2 έτη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες