Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Σχετικά με την εγγύηση ενός έτους που προσφέρει η Apple στα προϊόντα της


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
822 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#781   nidi06

nidi06

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 21/08/2019 - 20:20

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο τύπος μου λέει ότι δεν υπάρχει εγγύηση κατασκευαστή αλλά μου δίνουν αυτοί 3 μήνες εγγύηση.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#782   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/08/2019 - 21:38

Έχει λήξει η εγγύηση της Apple γι αυτό και σου δίνει 3 μήνες.

 

Το ίδιο κάνουν και στις όποιες επισκευές όταν είναι προς το τέλος της εγγύησης στα εξουσιοδοτημένα.

 

Προσοχή μεγάλη απο ebay, ειδικά αν δεν είχες επαφή πιο πρίν.

 

Καλύτερα να βρείς απο εδώ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#783   nidi06

nidi06

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 21/08/2019 - 21:44

Έχει λήξει η εγγύηση της Apple γι αυτό και σου δίνει 3 μήνες.

 

Το ίδιο κάνουν και στις όποιες επισκευές όταν είναι προς το τέλος της εγγύησης στα εξουσιοδοτημένα.

 

Προσοχή μεγάλη απο ebay, ειδικά αν δεν είχες επαφή πιο πρίν.

 

Καλύτερα να βρείς απο εδώ.

 

Πως γίνεται να λήξει μία εγγύηση? Δεν ξεκινάει να ισχύει από την ημέρα της αγοράς? Η πιάνεται από την ημέρα αγοράς του χονδρέμπορα?



#784   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/08/2019 - 22:19

Είναι πολύ εύκολο μια συσκευή να γίνει ξανά "σφραγισμένη".

 

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω με αυτά που γράφεις είναι πως απλά έχει λήξει.

 

Μπορείς πολύ απλά να ζητήσεις το S/N και να το βάλεις στο Coverage της Apple.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 22/08/2019 - 00:28

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#785   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 21/08/2019 - 23:21

Είναι πολύ εύκολο μια συσκευή να γίνει ξανά "σφραγισμένη".

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω με αυτά που γράφεις είναι πως απλά έχει λήξει.

Μπορείς πολύ απλά να ζητήσεις το S/N και να το βάλεις στο Coverage της Apple.

Εγώ είχα προσπαθήσει να δω coverage αυτή εδώ η σελίδα μου βγάζει το εξής. Όταν προσπάθησα να κάνω applecare+ μου έβγαζε σφάλμα και μου ζητούσαν να τους πω πότε ο χονδρέμπορας που είναι η swisstelecom αγόρασε από apple τη συσκευή για να δουν αν μπορώ να το πάρω.

Εσύ βγάζεις άκρη με τις ημερομηνίες; (σημ. έχουν περάσει οι ημέρες ενεργοποίησης που ξεκίνησαν το Μάιοκλπ)
https://checkcoverage.apple.com/gb/en/


Δεν πήρε το αρχείο πριν

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 22/08/2019 - 01:22
Merge


#786   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/08/2019 - 12:01

Το πρόβλημα ποιό είναι?

 

Σου εμφανίζει απλά τον 1 χρόνο που δίνει η Apple.

 

Ο 2ος χρόνος απο τη στιγμή που η αγορά είναι εντός Ε.Ε. είναι υποχρέωση του πωλητή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#787   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/10/2019 - 19:53

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, είπα να τα γράψω εδώ. Πέρυσι είχα στείλει στην Infoquest το iPhone 6s μου για πρόβλημα χαμηλή αυτονομίας, αλλά λόγω πολλών κύκλων φόρτισης που είχε η μπαταρία (πάνω από 500) μου το έβγαλαν εκτός. Τέλος πάντων, την άλλαξα με το πρόγραμμα των 39€ που έτρεχε τότε. Τον Αύγουστο του ίδιου έτους το κινητό καταστράφηκε σε σύγκρουση που είχα με το αυτοκίνητο, όταν με χτύπησε ένας μπάρμπας 80 χρονών που βγήκε από STOP δίχως αύριο, πηγαίνοντας με 70 μέσα στην πόλη. Ευτυχώς, μόνο υλικές ζημιές. Το κινητό είχε φύγει από το παράθυρο και το βρήκα κάτω από το αυτοκίνητο προφανώς σπασμένο. Με χίλια ζόρια και με δικηγόρο κατάφερα να το αποζημιωθώ και αυτό. Μιας και είναι λειτουργικότατο, είπα φέτος να το συμμαζέψω αλλάζοντας οθόνη και σασί, για να το δώσω στην αδερφή μου. Όπως γνωρίζουμε στο 6s πρωτοπαρουσιάστηκε η "ψευτοαδιαβροχοποίηση" με την "τσιμούχα" που έβαλαν περιμετρικά της οθόνης. Ανοίγοντας το κινητό προχθές, είδα ότι στην μια μεριά δεν υπήρχε η "τσιμούχα" παρα μόνο κομμάτια της από το άνοιγμα που είχε γίνει στην Infoquest. Στη πάνω μεριά είχαν βάλει την άσπρη αυτοκόλλητη ταινία που βρίσκουμε σε κουλούρα στα κινεζομάγαζα. Και ερωτώ. Μιας και πρόκειται για επίσημο service δεν έπρεπε να ξαναμπεί καινούργια "τσιμούχα" όταν έγινε η αλλαγή της μπαταρίας?? Είναι όντως τελικά τα επίσημα service αξιόπιστα και κάνουν την δουλειά που πρέπει?? Και τι γίνεται αν κάνουν το ίδιο σε Χ, ΧS, 11 που υποτίθεται ότι είναι και επίσημα αδιάβροχα?? Μετά από αυτό πάντως, δεν πρόκειται να ξαναστείλω τίποτα στην Infoquest. Ελπίζω η Document να είναι καλύτερη σε αυτό το θέμα...

 

Και δυό φωτό από το κινητό...

 

Συνημμένο αρχείο  IMG_0233.JPG   254,73KB   25 λήψεις

 

Συνημμένο αρχείο  IMG_0234.JPG   252,15KB   27 λήψεις



#788   NASA

NASA

    iPH Member

  • 330 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2019 - 19:59

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, είπα να τα γράψω εδώ. Πέρυσι είχα στείλει στην Infoquest το iPhone 6s μου για πρόβλημα χαμηλή αυτονομίας, αλλά λόγω πολλών κύκλων φόρτισης που είχε η μπαταρία (πάνω από 500) μου το έβγαλαν εκτός. Τέλος πάντων, την άλλαξα με το πρόγραμμα των 39€ που έτρεχε τότε. Τον Αύγουστο του ίδιου έτους το κινητό καταστράφηκε σε σύγκρουση που είχα με το αυτοκίνητο, όταν με χτύπησε ένας μπάρμπας 80 χρονών που βγήκε από STOP δίχως αύριο, πηγαίνοντας με 70 μέσα στην πόλη. Ευτυχώς, μόνο υλικές ζημιές. Το κινητό είχε φύγει από το παράθυρο και το βρήκα κάτω από το αυτοκίνητο προφανώς σπασμένο. Με χίλια ζόρια και με δικηγόρο κατάφερα να το αποζημιωθώ και αυτό. Μιας και είναι λειτουργικότατο, είπα φέτος να το συμμαζέψω αλλάζοντας οθόνη και σασί, για να το δώσω στην αδερφή μου. Όπως γνωρίζουμε στο 6s πρωτοπαρουσιάστηκε η "ψευτοαδιαβροχοποίηση" με την "τσιμούχα" που έβαλαν περιμετρικά της οθόνης. Ανοίγοντας το κινητό προχθές, είδα ότι στην μια μεριά δεν υπήρχε η "τσιμούχα" παρα μόνο κομμάτια της από το άνοιγμα που είχε γίνει στην Infoquest. Στη πάνω μεριά είχαν βάλει την άσπρη αυτοκόλλητη ταινία που βρίσκουμε σε κουλούρα στα κινεζομάγαζα. Και ερωτώ. Μιας και πρόκειται για επίσημο service δεν έπρεπε να ξαναμπεί καινούργια "τσιμούχα" όταν έγινε η αλλαγή της μπαταρίας?? Είναι όντως τελικά τα επίσημα service αξιόπιστα και κάνουν την δουλειά που πρέπει?? Και τι γίνεται αν κάνουν το ίδιο σε Χ, ΧS, 11 που υποτίθεται ότι είναι και επίσημα αδιάβροχα?? Μετά από αυτό πάντως, δεν πρόκειται να ξαναστείλω τίποτα στην Infoquest. Ελπίζω η Document να είναι καλύτερη σε αυτό το θέμα...

 

Και δυό φωτό από το κινητό...

 

attachicon.gifIMG_0233.JPG

 

attachicon.gifIMG_0234.JPG

Δεν θες να μάθεις  άστο σου λέω  αν μπορείς και πας έξω μόνο σε apple store. Αν πω τι γινεται στα σερβις θα παθουν ολοι εδω μεσα φρικη.



#789   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/10/2019 - 22:11

Μην πεις τι γίνεται αν δεν θες.

Πες μας όμως πια είναι η καλύτερη λύση που μπορεί να υπάρχει για σωστό service ;

Στο εξωτερικό να στείλω το κινητό σε apple service κομματάκι δύσκολο αν δεν κάνω ταξίδια στο εξωτερικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 13/10/2019 - 22:12


#790   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/10/2019 - 22:17

Το θέμα είναι ότι αν τα επίσημα κάνουν τέτοια δουλειά, τότε για ποιον σκ@τά λόγο τα πάμε εκεί και τα "στάζουμε" όταν είναι για επισκευές εκτός εγγύησης (σπασμένη οθόνη, αλλαγή μπαταρίας, κτλ). Θα το πήγαινα σε έναν i-μήτσο-της-γειτονιάς και τουλάχιστον θα ήξερα ότι δεν περιμένω "επίσημη" δουλειά. Άντε το 6s δεν το λες και αδιάβροχο. Αν πας κανά XS ή 11 και κάνουν τα ίδια, όταν πάρει νερό και τα παίξει, τι γίνεται??



#791   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/10/2019 - 22:40

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, είπα να τα γράψω εδώ. Πέρυσι είχα στείλει στην Infoquest το iPhone 6s μου για πρόβλημα χαμηλή αυτονομίας, αλλά λόγω πολλών κύκλων φόρτισης που είχε η μπαταρία (πάνω από 500) μου το έβγαλαν εκτός. Τέλος πάντων, την άλλαξα με το πρόγραμμα των 39€ που έτρεχε τότε. Τον Αύγουστο του ίδιου έτους το κινητό καταστράφηκε σε σύγκρουση που είχα με το αυτοκίνητο, όταν με χτύπησε ένας μπάρμπας 80 χρονών που βγήκε από STOP δίχως αύριο, πηγαίνοντας με 70 μέσα στην πόλη. Ευτυχώς, μόνο υλικές ζημιές. Το κινητό είχε φύγει από το παράθυρο και το βρήκα κάτω από το αυτοκίνητο προφανώς σπασμένο. Με χίλια ζόρια και με δικηγόρο κατάφερα να το αποζημιωθώ και αυτό. Μιας και είναι λειτουργικότατο, είπα φέτος να το συμμαζέψω αλλάζοντας οθόνη και σασί, για να το δώσω στην αδερφή μου. Όπως γνωρίζουμε στο 6s πρωτοπαρουσιάστηκε η "ψευτοαδιαβροχοποίηση" με την "τσιμούχα" που έβαλαν περιμετρικά της οθόνης. Ανοίγοντας το κινητό προχθές, είδα ότι στην μια μεριά δεν υπήρχε η "τσιμούχα" παρα μόνο κομμάτια της από το άνοιγμα που είχε γίνει στην Infoquest. Στη πάνω μεριά είχαν βάλει την άσπρη αυτοκόλλητη ταινία που βρίσκουμε σε κουλούρα στα κινεζομάγαζα. Και ερωτώ. Μιας και πρόκειται για επίσημο service δεν έπρεπε να ξαναμπεί καινούργια "τσιμούχα" όταν έγινε η αλλαγή της μπαταρίας?? Είναι όντως τελικά τα επίσημα service αξιόπιστα και κάνουν την δουλειά που πρέπει?? Και τι γίνεται αν κάνουν το ίδιο σε Χ, ΧS, 11 που υποτίθεται ότι είναι και επίσημα αδιάβροχα?? Μετά από αυτό πάντως, δεν πρόκειται να ξαναστείλω τίποτα στην Infoquest. Ελπίζω η Document να είναι καλύτερη σε αυτό το θέμα...

Χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο κανενός, σκέφτηκες το ενδεχόμενο αυτό να προέκυψε απο το ατύχημα και πως αφαίρεσες την οθόνη?

 

Πλέον για την αντ/σταση οθόνης υπάρχει ειδικό μηχάνημα που κάνει τη διαδικασία αυτοματοποιημένα.

 

Θεωρώ πως στα εξουσιοδοτημένα δεν έχεις κάτι να φοβάσαι (χέρι μπαίνει σε ελάχιστες περιπτώσεις) πλην κάποιων εξαιρέσεων (iStorm π.χ.)


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#792   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/10/2019 - 23:42

Απ'το ατύχημα δεν έγινε 100%. Το κινητό δεν "διαλύθηκε" στο ατύχημα (με αυτό κάλεσα το 100 όταν το βρήκα). Απλά έσπασε η οθόνη και είχε χτυπήματα στο σασί. Όταν το άνοιξα προχθές, απλά σήκωσα την οθόνη και ξεκούμπωσε απ'τα ελάσματα. Η "τσιμούχα" δεν υπήρχε στην μια πλευρά και στην άλλη δεν έφερε αντίσταση στο ξεκούμπωμα. Είμαι σίγουρος ότι δεν έβαλαν καινούργια "τσιμούχα" στην Infoquest...



#793   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 14/10/2019 - 04:38

Απ'το ατύχημα δεν έγινε 100%. Το κινητό δεν "διαλύθηκε" στο ατύχημα (με αυτό κάλεσα το 100 όταν το βρήκα). Απλά έσπασε η οθόνη και είχε χτυπήματα στο σασί. Όταν το άνοιξα προχθές, απλά σήκωσα την οθόνη και ξεκούμπωσε απ'τα ελάσματα. Η "τσιμούχα" δεν υπήρχε στην μια πλευρά και στην άλλη δεν έφερε αντίσταση στο ξεκούμπωμα. Είμαι σίγουρος ότι δεν έβαλαν καινούργια "τσιμούχα" στην Infoquest...

Η ταινία στο πάνω μέρος που αναφέρεις οτι την βρισκεις στα κινέζικα μαγαζιά ,ειπμαι αυτή που εχει προ τοποθετήσει η apple στο κινητό σου.Για να εχεις λοιπόν λευκή ταινία εχεις και λευκή οθόνη.
Η ταινιά αυτή βρίσκεται στο πάνω και στο κάτω μέρος της οθόνης.Δεξιά και αριστερά πρέπει να εχει την μαυρη.
Τώρα αν την αλλάξανε ή όχι δεν μπορώ να το ξέρω πάντως η οθόνη βγαίνει με συγκεκριμένο τροπο και ειδικό εργαλείο και όχι με πένες και μαχαιράκια οπως τη βγαζουν οι τεχνικοί του youtube...

#794   SaFiS

SaFiS

    iPH Enthousiast

  • 452 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 14/10/2019 - 07:39

Το γνωριζω αυτο και ναι, ειναι ασπρη η οθονη. Κατω δεν υπηρχε αυτοκολλητο. Δεν χρησιμοποιησα ουτε πενες, ουτε μαχαιρακια. Εχω τα εργαλεια για να ανοιξω σωστα ενα iPhone (δεν ειναι το πρωτο μου). Και ζεσταμα του εκανα περιμετρικα αλλα δεν χρειαστηκε τελικα. Απλα δεν ξαναεβαλαν την ταινια και ειμαι σιγουρος γι’αυτο. Η οθονη ξεκουμπωσε χωρις ζορια...



#795   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 14/10/2019 - 07:59

Το γνωριζω αυτο και ναι, ειναι ασπρη η οθονη. Κατω δεν υπηρχε αυτοκολλητο. Δεν χρησιμοποιησα ουτε πενες, ουτε μαχαιρακια. Εχω τα εργαλεια για να ανοιξω σωστα ενα iPhone (δεν ειναι το πρωτο μου). Και ζεσταμα του εκανα περιμετρικα αλλα δεν χρειαστηκε τελικα. Απλα δεν ξαναεβαλαν την ταινια και ειμαι σιγουρος γι’αυτο. Η οθονη ξεκουμπωσε χωρις ζορια...

το ζεσταμα που του έκανες ειχε αποτελεσμα να την λιωσει γι αυτο ξεκουμπωσε πανευκολα.
Δεν χρειάζεται ζεσταμα.

Τελευταία επεξεργασία από: pats, 14/10/2019 - 07:59


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες