Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αποδείξεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
84 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:27

Φίλε με αυτή τη νοοτροπία μπήκαμε στο μνημόνιο και τραβάμε ότι τραβάμε, χαράς το κουράγιο σου που ομολογείς οτι είσαι λαμόγιο, συγχαρητήρια.


Μάλλον επειδή δεν ξέρεις από τρόπους δε θα το συνεχίσω.

Κάνεις λάθος.. Εγώ όσες φορές μου έχουν πει χωρίς απόδειξη πιο φθηνά δεν το αγοράζω χωρίς απόδειξη και αν το κάνει πολλές φορές του κάνω καταγγελία... ο ΦΠΑ είναι για να εισπραχθεί στο ελληνικό δημόσιο. Δεν είναι του καταστηματάρχη ούτε κανενός... Το 23% πρέπει να δοθεί στο δημόσιο. Τι μου λες;;; Αν δεν εισπράξει το κράτος τα λεφτά που του ανήκουν βλέπεις τι γίνεται.. Επειδή δεν μπορούν να ελεγχθουν κανονικά τα μαγαζιά.. κόβει από τα εύκολα θύματα μισθωτούς και συνταξιούχους


Φίλε μαζί σου, το ότι το ανέφερα δε σημαίνει ότι το κάνω κιόλας. Γενικά μιλούσα επειδή πολύ απλά οι 8 στους 10 θα έκαναν αυτό!
Να συμπληρώσω ότι αν είχες επενδύσει τα λεφτά που με τόσο κόπο και τόσα χρόνια μάζευες σε ένα μαγαζάκι και έβλεπες να καταρρέει επειδή πολύ απλά κάποιοι έτρωγαν τα φράγκα πιστεύω θα έκανες ότι μπορούσες να το σώσεις.

Τελευταία επεξεργασία από: fANis, 03/09/2012 - 15:34


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:29

Ε ρε Κάρτα του Πολίτη που μας χρειάζεται!

#18   nellos

nellos

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:29

Εγω ξερω μαγκες οτι οποιος εχει μαγαζι μονο αυτος ξερει τι τραβαει. Τα κομπλεξ τα βγαζουν οι βολεμενοι. Ο μαγαζατορας ξερετε τι τεβε πρεπει να πληρωνει γα.... Ολα τα χα με σωστα οι αποδειξεις σας πειραξαν. Ελεος δηλαδη. Αλλα αμα εισαι στην απεξω να δεις τι καλα. Αμα σου ελεγε παρε ενα λατοπ με 1000€ και με αποδειξη 1250€ μια χαρα θα το περνατε χωρις αποδειξη. Απλα χρειαζεται για υην εγγυηση η αποδειξη. Και ολοι τι καλα που φερνουν πραγματα απεξω και φοβουνται το τελωνειο μην πληρωσουν αυτοι στην ιδια μοιρα ειναι. Και μην μου πει κανεις οτι δεν εχει ψωνισει απεξω... Εστω και μια ζελατινα. Ακομη οταν σου ζητησει ο τεχνικος 100€ για να σου αλλαξει οθονη στο μηλοφωνο σου φαινεται ακριβα και ψαχνεις κανα τσακαλακο να στην αλλαξει με λιγοτερα χωρις μαγαζι κτλ.

Δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα ουτε κανω επιθεση σε καποιο προσωπο. Απλα αναφερω τις καταστασεις παντα οπως βλεπω εγω τα πραγματα. Φιλικα

#19   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:30

Φίλε μαζί σου, το ότι το ανέφερα δε σημαίνει ότι το κάνω κιόλας. Γενικά μιλούσα επειδή πολύ απλά οι 8 στους 10 θα έκαναν αυτό!

κάτσε ρε φάνη θα μας τρελάνεις? αντί να λέμε μπράβο στον καταναλωτή που προσπαθήσει να βοηθήσει όπως μπορεί αυτό το ρημάδι το κράτος, λέμε οτι το λαμόγιο δεν έκανε σωστά την φοροδιαφυγή και δεν διατύπωσε σωστά τα λεγόμενα του. Δηλαδή εσύ αν είχες μαγαζί θα έκοβες αποδείξεις η όχι?
Μάγγες λυπάμε, αλλα δεν είναι έτσι τα πράγματα, όσα λεφτά και αν μας κόψουν αν δεν αποκτήσουμε φορολογική συνήδηση τότε είναι μάταιο, καλύτερα χρεωκοπία και να τελειώνουμε. Να γίνουμε Ουγκάντα.

Τελευταία επεξεργασία από: petros29, 03/09/2012 - 15:32


#20   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:33

Φίλε μαζί σου, το ότι το ανέφερα δε σημαίνει ότι το κάνω κιόλας. Γενικά μιλούσα επειδή πολύ απλά οι 8 στους 10 θα έκαναν αυτό!


Όσοι το κάνουν γίνονται και αυτοί κλέφτες (και ο πελάτης κλέβει το δημόσιο αλλά και ο καταστηματάρχης). Αλλά μην παραπονεθεί μετά γιατί έχουμε καταντήσει έτσι.. Κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν τώρα με αφορμή και την κρίση. Δεν ειπα να το κάνουμε στην υπερβολή και να αρχίζουμε κάθε μέρα καταγγελίες.. Απλά είναι τα πράγματα.. πας να πάρεις κάτι από κάποιο κατάστημα, περίπτερο ή ότιδηποτε και δεν σου δίνει απόδειξη; Πολύ απλά τους το λες να σου κόψουν. Αν συνεχίζουν 2-3-4 άλλες φορές που θα πας να μην σου κόβουν απόδειξη χωρίς να τους το πεις από μόνος σου κάνεις καταγγελία. Και ιδιαίτερα στην περιπτωση "στο δίνω 10 ευρώ χωρίς απόδειξη και 12 με απόδειξη¨ κατευθείαν καταγγελία.

Εγω ξερω μαγκες οτι οποιος εχει μαγαζι μονο αυτος ξερει τι τραβαει. Τα κομπλεξ τα βγαζουν οι βολεμενοι. Ο μαγαζατορας ξερετε τι τεβε πρεπει να πληρωνει γα.... Ολα τα χα με σωστα οι αποδειξεις σας πειραξαν. Ελεος δηλαδη. Αλλα αμα εισαι στην απεξω να δεις τι καλα. Αμα σου ελεγε παρε ενα λατοπ με 1000€ και με αποδειξη 1250€ μια χαρα θα το περνατε χωρις αποδειξη. Απλα χρειαζεται για υην εγγυηση η αποδειξη. Και ολοι τι καλα που φερνουν πραγματα απεξω και φοβουνται το τελωνειο μην πληρωσουν αυτοι στην ιδια μοιρα ειναι. Και μην μου πει κανεις οτι δεν εχει ψωνισει απεξω... Εστω και μια ζελατινα. Ακομη οταν σου ζητησει ο τεχνικος 100€ για να σου αλλαξει οθονη στο μηλοφωνο σου φαινεται ακριβα και ψαχνεις κανα τσακαλακο να στην αλλαξει με λιγοτερα χωρις μαγαζι κτλ.

Δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα ουτε κανω επιθεση σε καποιο προσωπο. Απλα αναφερω τις καταστασεις παντα οπως βλεπω εγω τα πραγματα. Φιλικα


Όλοι τα τραβάμε αυτά.. Απλά τους δημοσιους υπαλληλους είναι πολύ εύκολο να ελέγχει το κράτος πόσα παίρνουν και πόσα δηλώνουν γιατί αυτός είναι ο εργοδότης τους (υπάρχουν και εξαιρέσεις) ενώ σε ένα μαγαζί δεν μπορείς να το ελέγχεις εύκολα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να δίνεις τα χρήματα που αναλογούν στο κράτος. Δεν πρέπει να βλέπουμε τον ΦΠΑ σαν να είναι μέσα στην τιμή. Εννοώ πρέπει να τον βλέπουμε σαν κάτι ξεχωριστό που ανήκει στο δημόσιο και απλά περνάει από τα χέρια σου.. Σαν να μου λες για το χαράτσι που μπαίνει στη ΔΕΗ... Δηλαδή αν η ΔΕΗ ήταν μαγαζί να έκλεβε λεφτά από το χαράτσι που δεν έχει σχέση με τη ΔΕΗ αλλά είναι χρήματα του δημοσιου

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 03/09/2012 - 15:34


#21   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:34

φιλε alex0077 ο φπα δεν ανηκει στο κρατος αλλα επειδη οτι θελουν αυτοι αποφασιζουν ναι πρεπει να αποδοθει στο κρατος.βεβαια ουτε στον επιχειρηματια σε καμμια περιπτωση. αλλα δεν θες φιλε καταστηματαρχη να πληρωσεις φπα ? παρε τιμολογια εξοδων.οχι μαυρα φιλε μου. πηρες μια σακουλα κινεζοπραμα χωρις τιμολογι χωρις τιποτα και εκτος το οτι δεν εκδιδεις αποδειξη η' τιμολογιο αγοραζεις και απο ''προμηθευτες'' ανυπαρκτους.και ο τελικος καταναλωτης αγοραζει χωρις αποδειξη.κοιταξτε μια αλυσιδα που δημιουργηθηκε φοροδιαφυγης.
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#22   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:34

Εγω ξερω μαγκες οτι οποιος εχει μαγαζι μονο αυτος ξερει τι τραβαει. Τα κομπλεξ τα βγαζουν οι βολεμενοι. Ο μαγαζατορας ξερετε τι τεβε πρεπει να πληρωνει γα.... Ολα τα χα με σωστα οι αποδειξεις σας πειραξαν. Ελεος δηλαδη. Αλλα αμα εισαι στην απεξω να δεις τι καλα. Αμα σου ελεγε παρε ενα λατοπ με 1000€ και με αποδειξη 1250€ μια χαρα θα το περνατε χωρις αποδειξη. Απλα χρειαζεται για υην εγγυηση η αποδειξη. Και ολοι τι καλα που φερνουν πραγματα απεξω και φοβουνται το τελωνειο μην πληρωσουν αυτοι στην ιδια μοιρα ειναι. Και μην μου πει κανεις οτι δεν εχει ψωνισει απεξω... Εστω και μια ζελατινα. Ακομη οταν σου ζητησει ο τεχνικος 100€ για να σου αλλαξει οθονη στο μηλοφωνο σου φαινεται ακριβα και ψαχνεις κανα τσακαλακο να στην αλλαξει με λιγοτερα χωρις μαγαζι κτλ.

Δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα ουτε κανω επιθεση σε καποιο προσωπο. Απλα αναφερω τις καταστασεις παντα οπως βλεπω εγω τα πραγματα. Φιλικα



Για πήγαινε 5-10 χρόνια πίσω....τι τραβούσαν τα μαγαζιά? Πλούτιζαν με τη φοροδιαφυγή. Τώρα απλά δεν αγοράζει κανείς γιατί είναι η τρόικα...Σε 1 χρόνο όλα λουκέτο.

#23   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:36

φιλε alex0077 ο φπα δεν ανηκει στο κρατος αλλα επειδη οτι θελουν αυτοι αποφασιζουν ναι πρεπει να αποδοθει στο κρατος.βεβαια ουτε στον επιχειρηματια σε καμμια περιπτωση. αλλα δεν θες φιλε καταστηματαρχη να πληρωσεις φπα ? παρε τιμολογια εξοδων.οχι μαυρα φιλε μου. πηρες μια σακουλα κινεζοπραμα χωρις τιμολογι χωρις τιποτα και εκτος το οτι δεν εκδιδεις αποδειξη η' τιμολογιο αγοραζεις και απο ''προμηθευτες'' ανυπαρκτους.και ο τελικος καταναλωτης αγοραζει χωρις αποδειξη.κοιταξτε μια αλυσιδα που δημιουργηθηκε φοροδιαφυγης.


Πρέπει να αποδωθεί στο κράτος. Εμείς πληρώνουμε την Χ αξία με σκοπό το 23% να πάει στο κράτος. Δεν πληρώνουμε παραπάνω με σκοπό να τα πάρει το κατάστημα.

#24   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:38

λογιστης ειμαι κ εγω.απλα δεν μου αρεσουν οι λεξεις του τυπου πρεπει...ανηκει...αλλα δυστυχως τελικος χαμενος ειναι ο καταναλωτης-απλος μισθωτος ελλην φορολογουμενος...
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#25   nellos

nellos

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:41

Φυσικα οι δημοσιοι τι ζορι να βγαλουνε το ξερουμε το παραμυθι μηνας μπαινει μηνας βγαινει τσεπατα τα φραγκακια και δεν τους κουναει κανεις. Τοσα χρονια περναν παχυλους μισθους και αμα εκανες καμια ερωτηση μονο που δεν σε βριζαν. Τωρα που τους ξεβολευεουν απο την καρεκλιτσα τους αρχιζουν και τσινανε. Τι ψαχνεις να βρεις. Οι τιμιοι δημ υπαλληλοι οι "αλαδωτοι". Τεσπα το βλεπω το θεμα να τρωει λουκετο σε λιγο.

Δεν απευθυνομαι σε κανεναν και τα γραφω αυτα γιατι σιγουρα καποιος εξυπνος θα βρεθει να πει οτι λεω για αυτον.

#26   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:41

λογιστης ειμαι κ εγω.απλα δεν μου αρεσουν οι λεξεις του τυπου πρεπει...ανηκει...αλλα δυστυχως τελικος χαμενος ειναι ο καταναλωτης-απλος μισθωτος ελλην φορολογουμενος...


Δεν χρειάζεται να παίζουμε με τις λέξεις. Από τη στιγμή που πρέπει να αποδωθεί στο κράτος εγώ το βλέπω ότι το 23% που είναι ο ΦΠΑ ανήκει κι όλας στο κράτος.. Όπως θες πες το.. Το ήξερα ότι θα ακούσω και διαφορετικές απόψεις τελείως γιατί σε αυτή τη χώρα όποιος πληρώνει κανονικά τους φόρους του λέγεται μ@λ@κ@ς και ο καθενας κοιτάει πόσα μπορεί να κλέψει περισσότερα.
ΤΟ αν θα σου πει κάποιος στο δίνω 10 χωρίς απόδειξη και 12 με απόδειξη είναι στην κρίση του καθενός τι θα κάνει και αν θα κλέψει ή όχι μαζί με το κατάστημα το κράτος.

#27   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:41

κάτσε ρε φάνη θα μας τρελάνεις? αντί να λέμε μπράβο στον καταναλωτή που προσπαθήσει να βοηθήσει όπως μπορεί αυτό το ρημάδι το κράτος, λέμε οτι το λαμόγιο δεν έκανε σωστά την φοροδιαφυγή και δεν διατύπωσε σωστά τα λεγόμενα του. Δηλαδή εσύ αν είχες μαγαζί θα έκοβες αποδείξεις η όχι?
Μάγγες λυπάμε, αλλα δεν είναι έτσι τα πράγματα, όσα λεφτά και αν μας κόψουν αν δεν αποκτήσουμε φορολογική συνήδηση τότε είναι μάταιο, καλύτερα χρεωκοπία και να τελειώνουμε. Να γίνουμε Ουγκάντα.


Θα σου πω λοιπόν ότι έχω κατάστημα και όχι απλά κόβω για τα πάντα αποδείξεις αλλά μέχρι και τα 0,01.

#28   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:43

Φυσικα οι δημοσιοι τι ζορι να βγαλουνε το ξερουμε το παραμυθι μηνας μπαινει μηνας βγαινει τσεπατα τα φραγκακια και δεν τους κουναει κανεις. Τοσα χρονια περναν παχυλους μισθους και αμα εκανες καμια ερωτηση μονο που δεν σε βριζαν. Τωρα που τους ξεβολευεουν απο την καρεκλιτσα τους αρχιζουν και τσινανε. Τι ψαχνεις να βρεις. Οι τιμιοι δημ υπαλληλοι οι "αλαδωτοι". Τεσπα το βλεπω το θεμα να τρωει λουκετο σε λιγο.

Δεν απευθυνομαι σε κανεναν και τα γραφω αυτα γιατι σιγουρα καποιος εξυπνος θα βρεθει να πει οτι λεω για αυτον.


Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα. Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν κλέφτες και άτομα που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Αυτό δεν έχει σχέση με το θε΄μα του τοπικ. Δεν υπάρχει δικαιολογία στο να μην κόψεις απόδειξη από τα λεφτά που σου δίνει ο πελάτης με σκοπό να πληρώνει χρήματα και στο κατάστημα και στο κράτος.

#29   nellos

nellos

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:43

Καταστημα με καταστημα παιζει ρολο. Αμα παρεις τηλεοραση φυσικα και θες την αποδειξη. Απ
Μα ερθει ο πλακατζης να περασει πλακακια σου και σου πει 100€ θα τα δωσεις. Αμα ζητησεις αποδειξη θα σου πει 123€ και μετα θα του την πεις κιολας. Τωρα δηλαδη πιος εχει δικιο;

#30   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:45

Δεν χρειάζεται να παίζουμε με τις λέξεις. Από τη στιγμή που πρέπει να αποδωθεί στο κράτος εγώ το βλέπω ότι το 23% που είναι ο ΦΠΑ ανήκει κι όλας στο κράτος.. Όπως θες πες το.. Το ήξερα ότι θα ακούσω και διαφορετικές απόψεις τελείως γιατί σε αυτή τη χώρα όποιος πληρώνει κανονικά τους φόρους του λέγεται μ@λ@κ@ς και ο καθενας κοιτάει πόσα μπορεί να κλέψει περισσότερα.
ΤΟ αν θα σου πει κάποιος στο δίνω 10 χωρίς απόδειξη και 12 με απόδειξη είναι στην κρίση του καθενός τι θα κάνει και αν θα κλέψει ή όχι μαζί με το κατάστημα το κράτος.


απλα δυστυχως ο περισσοτερος κοσμος δεν το βλεπει οπως εμεις.νομιζει οτι εκεινη την ωρα κερδισει ενα χ ποσο...αλλα δεν ξερει ποσα χανει απο πισω...βλεπε εισφορα αλληλεγγυης...βλεπε αφορολογητο 5000...με προυποθεση ηλικια και 25% σε αποδειξεις για να πιασεις το αφορολογητο...αλλα μετα λενε μας γ@μησε το κρατος...το κρατος φταει φιλε?εσυ που ενισχυεις την φοροδιαφυγη...διοτι εισαι καλοπερασακιας..και αγνοεις τι γινεται γυρω σου.
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες