Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αποδείξεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
84 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   nellos

nellos

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:46

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα. Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν κλέφτες και άτομα που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Αυτό δεν έχει σχέση με το θε΄μα του τοπικ. Δεν υπάρχει δικαιολογία στο να μην κόψεις απόδειξη από τα λεφτά που σου δίνει ο πελάτης με σκοπό να πληρώνει χρήματα και στο κατάστημα και στο κράτος.


Συμφωνω οτι παντου υπαρχουν κλεφτες απλα φιλε μου αν δεν εχεις μαγαζι να το εχες κανει με ολες σου τις οικονομιες και το εχεις φτασει σε ενα καλο σημειο και το πονας και βλεπεις οτι τα πραγματα δεν ειναι καλα κατι πρεπει να κανεις. Καο στην τελικα ολοι το χουμε πει αυτο ελα μωρε δεν πειραζει. Αλλα στο δημοσιο απλα επαιρνες τον μισθο ξεκουραστα και δεν σε ενοιαζε τπτ. Οποτε καταβενεις τι θελω να πω;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:46

Καταστημα με καταστημα παιζει ρολο. Αμα παρεις τηλεοραση φυσικα και θες την αποδειξη. Απ
Μα ερθει ο πλακατζης να περασει πλακακια σου και σου πει 100€ θα τα δωσεις. Αμα ζητησεις αποδειξη θα σου πει 123€ και μετα θα του την πεις κιολας. Τωρα δηλαδη πιος εχει δικιο;


Εγώ τη γνώμη μου την είπα και πριν. Θα του κάνω καταγγελία και μόνο που μου είπε κάτι τέτοιο. Τι θα πει αν θες απόδειξη ή όχι?? Πρέπει να κοπεί απόδειξη. δεν υπάρχει ερώτημα σε αυτό. Δεν πρέπει να μάθουμε και να λέμε αν σε ένα προιον θέλουμε ή όχι να πληρώσουμε τον ΦΠΑ.. Αλλά έτσι έχουμε μάθει σαν λαός.. Οι νεότεροι είναι στο χέρι μας αν θα το αλλάξουμε αυτό ή αν θα συνεχίσουμε την ίδια κατάσταση που επικρατούσε .

#33   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:47

Θα σου πω λοιπόν ότι έχω κατάστημα και όχι απλά κόβω για τα πάντα αποδείξεις αλλά μέχρι και τα 0,01.

εσύ ρε φάνη που είσαι τυπίκός, δεν νοιώθεις μ@λ@κας όταν συνάδελφοί σου κάνουν λαμογιές και ενμέρει κάνουν βαθύτερη την κρίση, που επηρεάζει και σένα που είσαι κύριος?

#34   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:47

συμφωνω με τον alex0077...
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#35   nellos

nellos

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:49

Για να γινει κατι της προκοπης. Θελει νεο φορολογικο συστημα εξ´ολοκληρου απο το μηδεν. Αλλιως προκοπη δεν υπαρχει

#36   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:50

Υπαρχει αππ που να σου λεει ποια μαγαζια εστιασης/καφετεριες δε κοβουν αποδειξεις?? με σχολια απο χρηστες?

Θα ηταν καλο κατι τετοιο.

#37   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:52

Υπαρχει αππ που να σου λεει ποια μαγαζια εστιασης/καφετεριες δε κοβουν αποδειξεις?? με σχολια απο χρηστες?

Θα ηταν καλο κατι τετοιο.


Δεν νομίζω.. Υπάρχει το foursquare πχ που έχει σχόλια από χρήστες και έχω βρει και σχόλια ότι δεν κόβουν απόδειξη... Αλλά δεν είναι θέμα να το γράψουμε στο app αν κάποιος το έχει κάνει συνήθεια να μην κόβει απόδειξη.. αλλού πρέπει να το γράψουμε αυτό :P

#38   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:52

Παίδες σε αυτό το σημείο φτάσαμε όχι λόγω φοροδιαφυγής των καταστημάτων (εννοείται ότι φταίει και αυτό αλλά σε ελάχιστο βαθμό) αλλά επειδή είχαμε απατεώνες να μας κυβερνάνε και να αδειάζουν τα ταμεία. Ο σωστός δηλαδή καταστηματάρχης που έχει φάει όλα τα σκατά που του φορτώσανε τι πρέπει να κάνει? Να κόβει αποδείξεις σε ένα κράτος που τον κατέστρεψε?

#39   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:55

Ναι αλλα καταλαβαινεις το point μου

Στο αππ που λες το εχω δει και εγω, μαλιστα σε μερικες καφετεριες εχει παραγινει το σχολιο των αποδειξεων.

Απλως ειναι καλο να ξερουμε ετσι σφαιρικα...

#40   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/09/2012 - 15:55

Παίδες σε αυτό το σημείο φτάσαμε όχι λόγω φοροδιαφυγής των καταστημάτων (εννοείται ότι φταίει και αυτό αλλά σε ελάχιστο βαθμό) αλλά επειδή είχαμε απατεώνες να μας κυβερνάνε και να αδειάζουν τα ταμεία. Ο σωστός δηλαδή καταστηματάρχης που έχει φάει όλα τα σκατά που του φορτώσανε τι πρέπει να κάνει? Να κόβει αποδείξεις σε ένα κράτος που τον κατέστρεψε?


Η κλασική λογική πολλών Ελληνων.. Δεν είπαμε σίγουρα κατά 80% μπορεί να φταίει το κράτος και να μας λύστευε αλλα δεν είναι λογική αυτή.. Ωραία ξεκίνα εσύ να μην κόβρεις αποδείξεις, να ξεκινήσω κι εγώ να μην πληρώνω τον φόρο μου , και πάει λέγοντας και να αυτοκαταστραφούμε... Ο καθένας ας είναι σωστός και κάνει αυτά που νομίζει.

#41   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/09/2012 - 16:02

Η κλασική λογική πολλών Ελληνων.. Δεν είπαμε σίγουρα κατά 80% μπορεί να φταίει το κράτος και να μας λύστευε αλλα δεν είναι λογική αυτή.. Ωραία ξεκίνα εσύ να μην κόβρεις αποδείξεις, να ξεκινήσω κι εγώ να μην πληρώνω τον φόρο μου , και πάει λέγοντας και να αυτοκαταστραφούμε... Ο καθένας ας είναι σωστός και κάνει αυτά που νομίζει.


Ωραία, δεν είναι λογική αυτή. Θα σου κάνω τώρα μία άλλη ερώτηση να μου απαντήσεις.
Πας σε ένα μαγαζί, παίρνεις κάτι, δε σου κόβει απόδειξη και στη συνέχεια πας και του κάνεις καταγγελία. Αυτό που κάνεις εσύ είναι το αντίτιμο που πληρώνει αυτός επειδή δεν σου έκοψε απόδειξη, σωστά? Σωστά!
Τοοοοοοοοοοοσα χρόνια που το κράτος έκλεβε εσένα και την οικογένειά σου? Δε σε βλέπω να κάνεις κάτι γι' αυτό...Κάνεις?

Τελευταία επεξεργασία από: fANis, 03/09/2012 - 16:03


#42   tasosppntnpls

tasosppntnpls

    iPH Addict

  • 600 μηνύματα
  • Twitter:@tasosppntnpls
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:tasosppntnpls

Δημοσίευση 03/09/2012 - 16:08

Παίδες σε αυτό το σημείο φτάσαμε όχι λόγω φοροδιαφυγής των καταστημάτων (εννοείται ότι φταίει και αυτό αλλά σε ελάχιστο βαθμό) αλλά επειδή είχαμε απατεώνες να μας κυβερνάνε και να αδειάζουν τα ταμεία. Ο σωστός δηλαδή καταστηματάρχης που έχει φάει όλα τα σκατά που του φορτώσανε τι πρέπει να κάνει? Να κόβει αποδείξεις σε ένα κράτος που τον κατέστρεψε?


Φίλε μου συγνώμη που θα επέμβω αλλά εδώ νομίζω οτί κάνεις κάποιο λάθος, άμα σκεφτόντουσαν όλοι όπως εσύ τότε κανείς δεν θα έκοβε αποδείξεις. Η λύση δεν θα βρεθεί στο να μην κόβονται αποδείξεις.


Η κλασική λογική πολλών Ελληνων.. Δεν είπαμε σίγουρα κατά 80% μπορεί να φταίει το κράτος και να μας λύστευε αλλα δεν είναι λογική αυτή.. Ωραία ξεκίνα εσύ να μην κόβρεις αποδείξεις, να ξεκινήσω κι εγώ να μην πληρώνω τον φόρο μου , και πάει λέγοντας και να αυτοκαταστραφούμε... Ο καθένας ας είναι σωστός και κάνει αυτά που νομίζει.


Συμφωνώ απόλυτα

Φιλικά Τάσος

#43   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/09/2012 - 16:11

Ωραία, δεν είναι λογική αυτή. Θα σου κάνω τώρα μία άλλη ερώτηση να μου απαντήσεις.
Πας σε ένα μαγαζί, παίρνεις κάτι, δε σου κόβει απόδειξη και στη συνέχεια πας και του κάνεις καταγγελία. Αυτό που κάνεις εσύ είναι το αντίτιμο που πληρώνει αυτός επειδή δεν σου έκοψε απόδειξη, σωστά? Σωστά!
Τοοοοοοοοοοοσα χρόνια που το κράτος έκλεβε εσένα και την οικογένειά σου? Δε σε βλέπω να κάνεις κάτι γι' αυτό...Κάνεις?


Πες μου συγκεκριμενα πραγματα να σου απαντησω. Έτσι λειτουργουσε το συστημα. Πηγαιναν οι οργανωσεις εργαζομενων στο κρατος και ελεγαν ο πληθωρισμος ειναι 2% οποτε θελουμε αυξηση 5% . (ασχετο.. Ελεγε ο αλλος ναι αν σου δωσω 5% θα ανεβει ο πληθωρισμος. Οποτε το κλεινουνε στο 3%.. Και καπως ετσι διαμορφωνονταν οι μισθοι) για φορολογικους και αλλους λογους την αυξηση την περνανε σε επιδοματα με αποτελεσμα να βλεπεις τωρα που ακουγονται αυτα τα περιεργα επιδοματα για πλυσιμο χεριων και αφιξη εργαζομενου στην ωρα του. Αλλά αυτα τα επιδοματα τα επαιρναν ολοι ανεξαιρετως. Και εβλεπες καθαριστρια στο υπουργειο οικονομικων με μισθο 2000 που επαιρνε απο το κρατος. Και αυτο το εκαναν γιατι ετσι ηταν το συστημα να τους ξαναψηφισουν. Οποτε υπηρχε αυτο το λαθος και απο τις 2 πλευρες (κρατους εργαζομενου). Εσυ για ποια ακριβως κλοπη μιλας;

#44   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/09/2012 - 16:15

Φίλε μου συγνώμη που θα επέμβω αλλά εδώ νομίζω οτί κάνεις κάποιο λάθος, άμα σκεφτόντουσαν όλοι όπως εσύ τότε κανείς δεν θα έκοβε αποδείξεις. Η λύση δεν θα βρεθεί στο να μην κόβονται αποδείξεις.




Συμφωνώ απόλυτα

Φιλικά Τάσος


Φίλε μου τα διάβασες όλα? Δεν είπα ότι υποστηρίζω αυτή την άποψη. Ρωτάω πολύ απλά αν εσείς το βρίσκετε σωστό αυτό το χάος που επικρατεί. Πριν έγραψα ότι έχω κατάστημα και κόβω μέχρι και τα λεπτά...
ΚΡΑΖΕΤΕ τους καταστηματάρχες αλλά όχι το κράτος. Τόσα λεφτά φάγανε και εσείς κάνετε καταγγελίες στους καταστηματάρχες. Για το κράτος εσύ προσωπικά τι κάνεις?

Πες μου συγκεκριμενα πραγματα να σου απαντησω. Έτσι λειτουργουσε το συστημα. Πηγαιναν οι οργανωσεις εργαζομενων στο κρατος και ελεγαν ο πληθωρισμος ειναι 2% οποτε θελουμε αυξηση 5% . (ασχετο.. Ελεγε ο αλλος ναι αν σου δωσω 5% θα ανεβει ο πληθωρισμος. Οποτε το κλεινουνε στο 3%.. Και καπως ετσι διαμορφωνονταν οι μισθοι) για φορολογικους και αλλους λογους την αυξηση την περνανε σε επιδοματα με αποτελεσμα να βλεπεις τωρα που ακουγονται αυτα τα περιεργα επιδοματα για πλυσιμο χεριων και αφιξη εργαζομενου στην ωρα του. Αλλά αυτα τα επιδοματα τα επαιρναν ολοι ανεξαιρετως. Και εβλεπες καθαριστρια στο υπουργειο οικονομικων με μισθο 2000 που επαιρνε απο το κρατος. Και αυτο το εκαναν γιατι ετσι ηταν το συστημα να τους ξαναψηφισουν. Οποτε υπηρχε αυτο το λαθος και απο τις 2 πλευρες (κρατους εργαζομενου). Εσυ για ποια ακριβως κλοπη μιλας;


Για ποια κλοπή? Μίζες? Λεφτά που λείπανε από τα ταμεία? Πως κυκλοφορούν όλοι αυτοί με 2-3 κότερα? Που τα βρήκαν τα λεφτά? Τα δούλεψαν?

#45   tasosppntnpls

tasosppntnpls

    iPH Addict

  • 600 μηνύματα
  • Twitter:@tasosppntnpls
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:tasosppntnpls

Δημοσίευση 03/09/2012 - 16:16

Καταρχάς μια χαρά τα διάβασα όλα. Και εγώ σου απάντησα στην ερώτηση σου ότι αυτή δεν είναι λύση που προτείνεις. Δεν έκραξα κανέναν και άμα θες την γνώμη μου δεν φταίει μόνο το κράτος αλλά και όλοι μας καταστηματάρχες και μη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες