Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

1 εκατομμύριο UDIDs εκλάπησαν από υπολογιστή του FBI


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
66 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   antonisss

antonisss

    iPH Elite Poster

  • 2.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 05/09/2012 - 10:59

αααα ωραια εγω το εβαλα ολο και μ λεει πως δεν ειμαι..κριμα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2012 - 11:02

αααα ωραια εγω το εβαλα ολο και μ λεει πως δεν ειμαι..κριμα.


Το θέμα είναι μήπως τώρα που τα βάζουμε για να δούμε αν είμαστε μέσα σε αυτα ,μήπως τους τα δίνουμε στο πιάτο?.... Μιας και με τα πρώτα 5 ψηφια δεν βγάζεις νόημα!

#33   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/09/2012 - 11:15

NCFTA_iOS_devices_intel.csv

NCFTA

AllClear ID partners with NCFTA on cyber fraud detection

AllClear ID

#34   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2012 - 11:32

Δηλαδη τι κάνουμε τώρα? γράφομαστε στην εταιρία αυτη?

Ας πει κάποιος που κατάλαβε τι ακριβώς λέει το site .... Γιατι τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλα!

Τελευταία επεξεργασία από: mpatakis, 05/09/2012 - 11:38


#35   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/09/2012 - 11:38

NCFTA_iOS_devices_intel.csv

NCFTA

AllClear ID partners with NCFTA on cyber fraud detection

AllClear ID

Δεν έχει νόημα αυτή η διασύνδεση mike, λογική μεν αλλά its a stretch, εκτώς αν το AllClearID έχει 12,367,232 χρήστες από τους οποίους υπέκλεψε και έστειλε τα UDID στο FBI. Αν έχουν προέλθει από εφαρμόγή λογικά θα είναι κάποια πιο κοινή και διαδεδομένη.
Και καλό είναι να μην ξεχνάμε πως δεν "κλέψανε" ΜΟΝΟ τα UDID αλλά κάθε ένα UDID περιείχε και αναγνωριστικές πληροφορίες, ανοματεπώνημα, επαφές, αριθμούς τηλεφώνων, κλπ, κλπ, απλά αυτά τα στοιχεία τα διέγραψαν από το 1εκ που δημοσιοποίησαν.

#36   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2012 - 11:51

Τελικα 1 εκατομμύριο κλεψανε ή 12?..... και μόνο το 1 εκατομμύριο δημοσιευσανε?

Edit: το UDID του κινητού που πούλησα είναι κάπου αποθηκευμένο στον υπολογιστη μου? ήθελα να το βάλω και αυτο να δω αν είμαι μέσα εκει...

Τελευταία επεξεργασία από: mpatakis, 05/09/2012 - 11:59


#37   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/09/2012 - 11:55

Δεν έχει νόημα αυτή η διασύνδεση mike, λογική μεν αλλά its a stretch, εκτώς αν το AllClearID έχει 12,367,232 χρήστες από τους οποίους υπέκλεψε και έστειλε τα UDID στο FBI. Αν έχουν προέλθει από εφαρμόγή λογικά θα είναι κάποια πιο κοινή και διαδεδομένη.
Και καλό είναι να μην ξεχνάμε πως δεν "κλέψανε" ΜΟΝΟ τα UDID αλλά κάθε ένα UDID περιείχε και αναγνωριστικές πληροφορίες, ανοματεπώνημα, επαφές, αριθμούς τηλεφώνων, κλπ, κλπ, απλά αυτά τα στοιχεία τα διέγραψαν από το 1εκ που δημοσιοποίησαν.


Λογικά να το πάρεις, έχεις δίκιο. Θα δείξει. Πάντως η AllClear ID είναι στη λίστα των υπόπτων. Η συνεργασία τους έγινε 14 Μαρτίου του 2012.

Τελικα 1 εκατομμύριο κλεψανε ή 12?..... και μόνο το 1 εκατομμύριο δημοσιευσανε?


12 και το 1 δημοσιεύθηκε.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 05/09/2012 - 12:06


#38   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2012 - 12:04

Οπότε τι ψάχνουμε?....και να μην βλέπουμε τα UDID's στους πίνακες που έχουν αναρτήσει , αυτο δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε στους άλλους 11 εκατομμύριων ...μας φακελοσαν κανονικα όλους......δεν ξέρω και πόσες συσκευές κυκλοφορούν παγκόσμιος iPhone και iPad.

#39   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/09/2012 - 12:06

Το "έψαξα" με το που πόσταρα λίγο περισσότερο. Έχεις δίκαιο, απλά δεν θέλω να το πολυπιστεύω γιατί είναι τεράστια ξεφτήλα, οργανισμοί και εταιρείες που κόπτωνται και καλά για το ηλεκτρονικό έγκλημα, identity fraud κλπ, και παρουσιάζονται ως προστάτες προσωπικών δεδομένων και οικονομικών συναλλαγών, απλά να δίνουν στο πιάτο όλα αυτά τα στοιχεία. Δλδ. αν αγοράσεις το pro version του AllClear ID τι άλλο μπορεί να σου συμβεί? Και αν δεις η εφαρμογή είναι στο financial section και ισχυρίζεται πως έχει εκατομμύρια χρήστες

#40   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2012 - 12:14

Υπάρχει κάποιος που έβαλε το UDID του, στις φόρμες αυτές που κυκλοφορούν .... του έβγαλε ότι είναι μέσα και έχει αυτήν την εφαρμογη?

edit: τι γνώμη εχετε για μια εφαρμογη που κυκλοφορίσε εκείνη την εποχή , όπου έκανες τσάμπα τηλεφωνήματα σε όλο τον κόσμο? όπου γράφτηκαν εκατομμύρια χρήστες μέσα σε λίγα 24ωρα?

Τελευταία επεξεργασία από: mpatakis, 05/09/2012 - 12:24


#41   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/09/2012 - 12:25

Η εφαρμογή αυτή νομίζω υπάρχει μόνο στο US Store. Αν ψάξεις στη λίστα του ενός 1 εκατομμυρίου θα βρεις αρκετά Ελληνικά ονόματα.
Δεν το βλέπω πιθανό να την έχουν εγκαταστήσει Ελληνες αυτή την εφαρμογή. Οπότε λογικά και από κάπου αλλού έχουν μαζέψει αυτά τα δεδομένα.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 05/09/2012 - 12:25


#42   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2012 - 12:42

Υπάρχει κάποιος που έβαλε το UDID του, στις φόρμες αυτές που κυκλοφορούν .... του έβγαλε ότι είναι μέσα και έχει αυτήν την εφαρμογη?

edit: τι γνώμη εχετε για μια εφαρμογη που κυκλοφορίσε εκείνη την εποχή , όπου έκανες τσάμπα τηλεφωνήματα σε όλο τον κόσμο? όπου γράφτηκαν εκατομμύρια χρήστες μέσα σε λίγα 24ωρα?


Κανείς?

#43   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/09/2012 - 12:46

Το Bobsled της T-Mobile λες? Αυτό έχει κυκλοφορήσει από Σεπτέμβριο του 11. Εμείς το μάθαμε τον Απρίλιο...

#44   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2.386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2012 - 12:49

Δηλαδη πρέπει να έχει κυκλοφορίσει μια εφαρμογη μέσα στο Μάρτιο μόνο?.....δεν μπορει να συλλέγει πληροφορίες απο παλαιότερα?

#45   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/09/2012 - 13:03

Εννοείται. Απλά λέω ότι εμείς ως Ελληνες χρήστες το bobsled αρχίσαμε να το χρησιμοποιούμε κυρίως από τον Απρίλιο και μετά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες