Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Γιατί μεγαλύτερη οθόνη; Ή αλλιώς, «Η ιδεοληψία της ίντσας»


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
128 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/09/2012 - 20:58

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας περί του θέματος αυτού. Δηλαδή του μεγέθους της οθόνης ενός κινητό, πιο συγκεκριμένα του iPhone. Έχω διαβάσει πακτωλούς ποστ που αναφέρουν πως είναι απαραίτητη η αύξηση του μεγέθους της οθόνης των 3,5 ιντσών. Και ρωτάω εγώ, γιατί; Από πού πηγάζει αυτή η ανάγκη; Τι έχει αλλάξει στον χώρο και απαιτούνται μεγαλύτερες οθόνες;

Περιληπτικά η άποψή μου είναι πως η τρέχουσα οθόνη είναι ιδανική, γιατί κάνεις τα πάντα ενώ το μέγεθος της συσκευής είναι ιδανικό. Έχω δει κινητά με μεγαλύτερες οθόνες, φοβερές μεν, αλλά συνολικά η συσκευή ήταν έκτρωμα. Μετά βίας χωρούσε στην τσέπη. Περιμένω τις απόψεις σας για να συζητήσουμε αυτό το θέμα!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   harisk10

harisk10

    iPH Member

  • 234 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:alex kour

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:00

Αφου συμφωνα με τις φημες δεν θα παντοφλοση η συσκευη ειναι καλοδεχουμενη η νεα οθονη

#3   mike1919

mike1919

    iPH Member

  • 253 μηνύματα
  • Twitter:@mikemarinos98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:mike1919osfp

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:06

να σου πω την αληθεια και μενα μια χαρα μου φαινεται η 3,5 ιντσων οθονη αλλα μια 4αρα θεωρω πως θα ηταν καλυτερη αν δεν αυξανε κατα πολυ το μεγεθος της συσκευης...

#4   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:14

Στο σπιτι σου θα διαλεγες μια 14αρα τηλεοραση να βλεπεις πρωινο καφε ή μια 40αρα?

#5   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:14

Το φημολογούμενο καινούριο iPhone που έχουμε δει, μου φαίνεται πολύ ωραίο. Όντως καλοδεχούμενη η οθόνη. Το θέμα είναι γιατί είναι επιτακτική η ανάγκη της μεγαλύτερης οθόνης και γιατί γκρινιάζουν όλοι γι' αυτό. Κινητό είναι, μην το ξεχνάμε.

Στο σπιτι σου θα διαλεγες μια 14αρα τηλεοραση να βλεπεις πρωινο καφε ή μια 40αρα?

Άκυρο το επιχείρημά σου. Το μέγεθος της τηλεόρασης δε με ενδιαφέρει. Αν την έβαζα στην τσέπη μου, θα διάλεγα το μικρότερο μοντέλο που με καλύπτει.

Τελευταία επεξεργασία από: ifrit, 09/09/2012 - 21:15


#6   chriskirza

chriskirza

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:15

Πλεον για μενα η οθονη του iphone ειναι λιγο μικρη.πιστευω πως στις 4 ιντσες θα ειναι καταλληλη.Στο σερφαρισμα στο νετ, θα ειναι καλο το μεγαλυτερο μεγεθος.Αλλα οπως φαινεται το καινουργιο iphone θα κερδισει μονο σε υψος...θα ηθελα κ λιγο παραπανω φαρδος.

#7   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:17

Πλεον για μενα η οθονη του iphone ειναι λιγο μικρη.πιστευω πως στις 4 ιντσες θα ειναι καταλληλη.Στο σερφαρισμα στο νετ, θα ειναι καλο το μεγαλυτερο μεγεθος.Αλλα οπως φαινεται το καινουργιο iphone θα κερδισει μονο σε υψος...θα ηθελα κ λιγο παραπανω φαρδος.

Μπορείς να μου εξηγήσεις το «πλέον» σε παρακαλώ; Τι έχει αλλάξει και πλέον δεν αρκούν οι 3.5 ίντσες;

#8   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:18

Εμ δεν ειναι κινητο.αμα θες κινητο μονο (με τη στενη εννοια του ορου) κρατα το παλιο σου sony erricson ή νοκια

#9   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:20

Το χρησιμοποιείς για κλήσεις, κινητό είναι. Πιο πολύ σε απασχολεί το μέγεθος της οθόνης ή το να χωράει στην τσέπη σου και στην παλάμη σου;

#10   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:23

Μα δε το χρησιμοποιεις μονο για κλησεις!εσυ το iphone σου ποση ωρα το χρησιμοποιεις για κλησεις και ποση ωρα για να κανεις το οτιδηποτε αλλο πανω στην οθονη του??αμα θες ενα κινητο για κλησεις παιρνεις ενα παλιας τεχνολογιας τηλεφωνο

#11   frank44

frank44

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:24

Από τη στιγμή που το iphone είναι κιντητό κυρίως για ιντερνετική χρήση και η δική μου γνώμη είναι ότι μία οθόνη 4 ιντσών είναι ιδανική.

#12   Thanaiskep

Thanaiskep

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:immortaltns1@hotmail.com

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:24

Πως μπορει να γενικευτει κατι το οποιο ειναι αναλογα στην αντιληψη του καθενα;

#13   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:24

Δεν είπα ότι το χρησιμοποιώ μόνο για κλήσεις, αλλά μην ξεχνάμε πως είναι κινητό, επειδή κάνουμε χίλια δύο άλλα ακόμα. Σε ποια λειτουργία του θα ήθελες μεγαλύτερη οθόνη; Αυτό προσπαθώ να καταλάβω, γι' αυτό άνοιξα το θέμα.

Πως μπορει να γενικευτει κατι το οποιο ειναι αναλογα στην αντιληψη του καθενα;

Δε ζήτησα κάπου την γενική αλήθεια επί του θέματος, παρά μόνο τις προσωπικές σας απόψεις.

Τελευταία επεξεργασία από: ifrit, 09/09/2012 - 21:25


#14   vromogato

vromogato

    iPH User

  • 172 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:vromogato

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:24

Όσο χωράει στην κωλοτσέπη και μπορεί να δουλευτεί με το ένα χέρι, για μένα είναι ευπρόσδεκτη η αύξηση του μεγέθους. Μιλάμε για ένα smartphone με άπειρες δυνατότητες και όχι για ένα απλό κινητό. Η μεγαλύτερη οθόνη μόνο βοήθεια μπορεί να είναι για τον χρήστη κατά τη γνώμη μου...

#15   chriskirza

chriskirza

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:25

Μπορείς να μου εξηγήσεις το «πλέον» σε παρακαλώ; Τι έχει αλλάξει και πλέον δεν αρκούν οι 3.5 ίντσες;

Εχω και το ipad 3 και το σερφαρισμα το κανω με αυτο.συνηθισα στις 10 ιντσες και μου κακοφαινεται το iphone τωρα με τις 3.5''.
οχι οτι αμα γινει 4'' θα αλλαξει δραματικα....απλος για μενα ειναι καλοδεχουμενο το μεγαλυτερο μεγεθος.
Αφου σκεφτομαι να μην παρω καν το iphone 5 γιατι με υπερκαλυπτει το ipad 3 και κραταω το 3gs σαν τηλεφωνο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες