Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Γιατί μεγαλύτερη οθόνη; Ή αλλιώς, «Η ιδεοληψία της ίντσας»


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
128 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:34

Αμφιβαλλει κανεις οτι το επομενο iphone (οχι αυτο που αναμενεται αμεσα) θα αυξησει λιγο ακομη το μεγεθος της οθονης?αν οχι στο μηκος αλλα τουλαχιστον στο πλατος?δε βλεπω κατι αλλο σχεδιαστικα που μπορει να αλλαξει στο τηλεφωνο.ορθογωνιο με στρογγυλες γωνιες :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/09/2012 - 22:59

ΑΝ ανεβει τελικα η διασταση της οθονης φετος στις 4" νομιζω οτι θα μεινει εκει για πολλα χρονια ακομα. Η Apple δε θα κανει το λαθος να αναγκαζει καθε χρονο τους developers να ξαναγραφουν τις εφαρμογες τους για νεες διαστασεις και αναλυσεις οθονης. Ασε που αν αρχισει να κυνηγαει τα Android σε specs το εχει χασει το παιχνιδι.

#48   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/09/2012 - 23:02

Πολύ απλά η Apple επενδύει αλλού και καλά κάνει. Τα specs δεν κάνουν το κινητό αλλά η ευχρηστία του. Τι να το κάνω να έχει 16 πυρήνες το κινητό; Κινητό είναι παιδιά έχουμε ξεφύγει και έχουμε γίνει θύματα του μάρκετινγκ.
Οταν παίρνεις ένα κινητό πρέπει να ξέρεις τι ζητάς.

Αναρτημένη εικόνα


#49   timi

timi

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/09/2012 - 23:02

Σεβαστες όλες οι απόψεις και οι ανάγκες του καθενός προσωπικά! Προσωπικά πιστεύω ότι η ιδανικοτερη οθονη για ένα κινητο, επαναλαμβάνω ΚΙΝΗΤΟ που να καλύπτει λίγο πολυ όλες τις ανάγκες πλοήγησης, Ίντερνετ,παιχνιδιών,βίντεο κλπ κλπ είναι μια οθονη 4'. Μεγαλώνοντας την οθονη παραπάνω δεν θα μιλάμε πλέον για ένα κινητο αλλα για ένα mini tablet! Επαναλαμβάνω ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες και είναι σεβαστές! Δεν μπορω όμως να θεωρώ το Galaxy 3 κινητο! 4,8 ιντζεσειναι υπερβολή για κινητο!

Εκτός από υπερβολή είναι και απόλαυση για κάποιους.. Όπως είπες ο καθένας έχει τις ανάγκες του και αυτό είναι σεβαστό!!

#50   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/09/2012 - 23:08

Πολύ απλά η Apple επενδύει αλλού και καλά κάνει. Τα specs δεν κάνουν το κινητό αλλά η ευχρηστία του. Τι να το κάνω να έχει 16 πυρήνες το κινητό; Κινητό είναι παιδιά έχουμε ξεφύγει και έχουμε γίνει θύματα του μάρκετινγκ.
Οταν παίρνεις ένα κινητό πρέπει να ξέρεις τι ζητάς.

Ο απώτερος σκοπός της δημιουργίας του θέματος, αυτός ήταν. Η θυματοποίηση. Είχα βαρεθεί να ακούω την καραμέλα «οι 3.5'' είναι λίγες πλέον». Όλοι το λένε, κανείς δε καταλαβαίνει τι εννοεί. Τι πλέον;;;

#51   jimlos

jimlos

    iPH Addict

  • 857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:jimlost

Δημοσίευση 09/09/2012 - 23:09

ιδιο μεγεθος συσκευης με μεγαλυτρρη οθονη....αυτο θα ηθελα εγω....

#52   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/09/2012 - 23:10

Καλά η θυματοποίηση γίνεται και με άλλο τρόπο φίλε μου.Να σου πω πως;
Με τη φράση "Θα πάρω το νέο iPhone όπως και να είναι"
Κι αυτό θύμα του μάρκετινγκ είναι και πολύ χειρότερο.

Γιατί ο άλλος που θέλει καλύτερα specs ξέρει εν μέρει τι ζητάει,αυτός που σκέπτεται όπως ο από πάνω απλά ακολουθεί μια τάση.

Αναρτημένη εικόνα


#53   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 09/09/2012 - 23:15

Ο απώτερος σκοπός της δημιουργίας του θέματος, αυτός ήταν. Η θυματοποίηση. Είχα βαρεθεί να ακούω την καραμέλα «οι 3.5'' είναι λίγες πλέον». Όλοι το λένε, κανείς δε καταλαβαίνει τι εννοεί. Τι πλέον;;;



δεν σκεφτονται ολοι σαν εσενα...για καποιους ειναι λιγες οι 3.5 πως να το κανουμε δηλαδη?

εσενα αυτες σε βολευουν οκ σεβαστο....ασε τους υπολοιπους να τη βρισκουν με παντοφλες.... ευτυχως οι επιλογες ειναι πολλες και καλυπτουν ολες τις αναγκες και τα γουστα

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 09/09/2012 - 23:15


#54   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/09/2012 - 23:17

Καλά η θυματοποίηση γίνεται και με άλλο τρόπο φίλε μου.Να σου πω πως;
Με τη φράση "Θα πάρω το νέο iPhone όπως και να είναι"
Κι αυτό θύμα του μάρκετινγκ είναι και πολύ χειρότερο.

Γιατί ο άλλος που θέλει καλύτερα specs ξέρει εν μέρει τι ζητάει,αυτός που σκέπτεται όπως ο από πάνω απλά ακολουθεί μια τάση.

Καλά όσο γι' αυτό τι να λέμε...


δεν σκεφτονται ολοι σαν εσενα...για καποιους ειναι λιγες οι 3.5 πως να το κανουμε δηλαδη?

εσενα αυτες σε βολευουν οκ σεβαστο....ασε τους υπολοιπους να τη βρισκουν με παντοφλες.... ευτυχως οι επιλογες ειναι πολλες και καλυπτουν ολες τις αναγκες και τα γουστα

Δεν απαγόρευσα σε κανέναν να έχει διαφορετικές προτιμήσεις από εμένα. Το πλέον δεν καταλαβαίνω σε όλη αυτή την ιστορία.

#55   nidi

nidi

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/09/2012 - 23:22

Μια εξήγηση για το "πλέον" είναι ότι λόγω του appstore το iphone έχει γίνει μεταξύ άλλων και μια πλατφόρμα παιχνιδιών. Η αναλογία 16:9 της οθόνης, όπως αναμένεται και συζητιέται ότι θα έιναι, είναι ιδανικότερη για game (δεν γνωρίζω γιατί ισχύει αυτό αλλά το έχω διαβάσει σε αρκετά τεχνολογικά site) σε σχέση με κατώτερες αναλογίες. Αν σ´ αυτά προσθέσεις και τον ανταγωνισμό που έχει ξεφύγει σε ίντσες και έχει "πλέον" δημιουργήσει μια πλασματική, κατά τη γνώμη μου, ανάγκη για τεράστιες οθόνες σε smartphone έχεις ένα κομμάτι της απάντησης που ψάχνεις.

Τελευταία επεξεργασία από: nidi, 09/09/2012 - 23:26


#56   nikosstamopoulos

nikosstamopoulos

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/09/2012 - 23:23

η κλτρη οθονη ειναι οντως στις 4 ιντες

#57   silver82

silver82

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 09/09/2012 - 23:28

το καλύτερο μέγεθος κατά την άποψή μου είναι όση απόσταση μπορεί να κάνειο αντίχειρας του καθενός....

#58   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 09/09/2012 - 23:34

Καλησπέρα, εγω τελικά έχω καταλήξει διαβάζωντας πολλά ποστ, ότι δεν είναι θέμα μεγέθους αλλά θέμα σχεδιασμού... Δλδ εάν η μηλιά έφτιαχνε ένα σχέδιο απίστευτο και ΔΕΝ αύξανε την οθόνη ΔΕΝ θα ενδιέφερε κανέναν... Άρα κατ´ εμέ αυτοί που ζητούν μεγαλύτερη οθόνη στην ουσία ζητούν διαφορετικό σχεδιασμό... Αυτό είναι που λείπει απο το τηλέφωνο. Όλοι μετά θα έλεγαν... Ποιες 4"... παντόφλα... Χαχαχα


#59   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/09/2012 - 23:41

Καλησπέρα, εγω τελικά έχω καταλήξει διαβάζωντας πολλά ποστ, ότι δεν είναι θέμα μεγέθους αλλά θέμα σχεδιασμού... Δλδ εάν η μηλιά έφτιαχνε ένα σχέδιο απίστευτο και ΔΕΝ αύξανε την οθόνη ΔΕΝ θα ενδιέφερε κανέναν... Άρα κατ´ εμέ αυτοί που ζητούν μεγαλύτερη οθόνη στην ουσία ζητούν διαφορετικό σχεδιασμό... Αυτό είναι που λείπει απο το τηλέφωνο. Όλοι μετά θα έλεγαν... Ποιες 4"... παντόφλα... Χαχαχα

Εβαλες τριποντο μαμα...
Οι ιδιοι που ζητανε 4+ ιντσες οθονη θελουν αλλαγη του "βαρετου" iOS. Κατ'ουσια θελουν αλλαγη στην εμφανιση με καποιο τροπο (μην αρχισετε τα flames, δε το θεωρω κακο. Απλα εγω θεωρω οτι οπως ειναι τωρα η συσκευη ως συνολο με καλυπτει και θα με καλυπτει 100% για πολλα χρονια).

#60   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/09/2012 - 00:04

Ο απώτερος σκοπός της δημιουργίας του θέματος, αυτός ήταν. Η θυματοποίηση. Είχα βαρεθεί να ακούω την καραμέλα «οι 3.5'' είναι λίγες πλέον». Όλοι το λένε, κανείς δε καταλαβαίνει τι εννοεί. Τι πλέον;;;

καλα δεν υπηρχε περιπτωση να ειχα iphone στις 3,5 ιντσες και να το αλλαζα γιατι θα θεωρουσα οτι εχω μικρη οθονη!θα το ειχα μεχρι να ψοφαγε..

Αλλα σιγουρα το επομενο κινητο μου θα ηταν μεγαλυτερο..οποιο και εαν ηταν αυτο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες