Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Γιατί μεγαλύτερη οθόνη; Ή αλλιώς, «Η ιδεοληψία της ίντσας»


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
128 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Giovanni4

Giovanni4

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Giovanni -4-

Δημοσίευση 10/09/2012 - 00:11

Στο σπιτι σου θα διαλεγες μια 14αρα τηλεοραση να βλεπεις πρωινο καφε ή μια 40αρα?



Κ μια 25 αρα την δουλεια μου κανει..

Στο σπιτι σου θα διαλεγες μια 14αρα τηλεοραση να βλεπεις πρωινο καφε ή μια 40αρα?



Κ μια 25 αρα την δουλεια μου κανει..

Μα δε το χρησιμοποιεις μονο για κλησεις!εσυ το iphone σου ποση ωρα το χρησιμοποιεις για κλησεις και ποση ωρα για να κανεις το οτιδηποτε αλλο πανω στην οθονη του??αμα θες ενα κινητο για κλησεις παιρνεις ενα παλιας τεχνολογιας τηλεφωνο

Δεν έχουν όλοι iPad ας πούμε και θέλουν να σερφαρουν και να έχουν και τηλέφωνο..



Κ να ζουμαρεις κ να ξεζουμαρεις ολη την ωρα συνεχεια,μεχρι να σου βγουνε τα ματια!Αληθεια,ποση ωρα σερφαρεις στο iPhone??

3.5 ιντσες ειναι μονο αν θες να παιρνεις τηλ και στελνεις μηνυματα....

αν θες να σερφαρεις,να διαβαζεις κανενα βιβλιο,να επεξεργαζεσαι αρχεια ecxel word pdf,να βλεπεις ταινιες,να παιζεις παιχνιδια και να τα ευχαριστιεσαι τοτε θες
οποσδηποτε 4.3 ιντσες το λιγοτερο



Σε 3.5 ιντσες,μια χαρα μπορεις να μπεις για λιγο στο ιντερντ,να δεις βιντεακια,να παιξεις κανα παιχνιδακι....
Ποιος βλεπει ρε παιδια ολοκληρς ταινιες στο iPhone?Η κανει επεξεργασια word?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/09/2012 - 00:23

Αμα σου χαριζαν 40 ιντσων τηλεοραση εσυ θα ελεγες εγω εχω την 25αρα τη κανω τη δουλεια μου καλυτερα..αν ηθελες να δεις στιγμιαια κατι στο ιντερνετ και ειχες μπροστα σου ενα iphone kai ενα γκαλαξι θα διαλεγες το iphone γιατι μπορεις να το κρατησεις στο ενα χερι ενω το αλλο σου ειναι αφυσικα μεγαλο?

#63   Giovanni4

Giovanni4

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Giovanni -4-

Δημοσίευση 10/09/2012 - 00:43

Ε γιατι μου το αλλαζεις τωρα?Ρωτησες πριν που θα μπορουσα να δω τηλεοραση στο πρωινο,κ σου λεω κ μια 25 την κανει την δουλεια!Τωρα αν ειναι να μου χαρισουνε κτλ,εκει αλλαζει το θεμα μας!

Στιγμιαια στο ιντερνετ,το γκαλαξυ κανει καλυτερη δουλεια..εχει καλυτερη οθονη!Το εχει ενας συναδελφος μου,κ δυσκολ ξεκολλας απο την οθονη του..αλλα δεν μου αρεσει το λογισμικο αντροιντ!

#64   Alexemp

Alexemp

    iPH Member

  • 342 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:Mpliki

Δημοσίευση 10/09/2012 - 00:57

Πόσο γελοίο ότι με την πρώτη υποψία μεγαλύτερης οθόνης στο iPhone,κάποιοι γραφικοί πήραν πατριωτικά την υποστήριξη της κίνησης αυτής,ενώ όχι πολλούς μήνες πριν κατακεραύνωναν τις "παντόφλες" άλλων εταιριών.Και επειδή είναι κουραστικό να μπούμε στην διαδικασία "το μακραίνει οριζόντια,κάθετα,σε 3D,του βάζει και αυτιά" και ότι άλλο ευφάνταστο μεν ασθενές δε, επιχείρημα,πιο μεγάλη οθόνη σημαίνει μεγαλύτερο κινητό σε κάθε περίπτωση.Καλώς ή κακώς δεν το εξετάζω,αλλά εμμένω στην γελοιότητα αυτής της ξαφνικής αλλαγής στρατοπέδου.

#65   Feregorn

Feregorn

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Feregorn

Δημοσίευση 10/09/2012 - 00:59

Σε όποιον δεν αρέσει η αύξηση του μεγέθους της οθόνης του νέου iphone, ας συμβιβαστεί με τα προηγούμενης χρονιάς μοντέλα. Καλή ποιότητα έχουν, οι περισσότεροι developpers συνειδητά τα υποστηρίζουν με εφαρμογές ακόμα και χρόνια μετά τη κυκλοφορία τους, τις απλές απαιτήσεις που έχετε από ένα μικρού-μεγέθους τηλέφωνο τις καλύπτουν πλήρως, άρα που είναι το πρόβλημα; Περιοριστείτε στα 3,5" μηλόφωνα, μην σκάσετε για αλλαγή κινητού και πάλι 600 ευρώ και πηγαίντε τη γκόμενα κανά ταξιδάκι στο Παρίσι...Δοκιμάστε το, θα σας ευγνωμονεί....και αφού χρήματα γλιτώνετε, γιατί κλαίγεστε;;;;

#66   konion2010

konion2010

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/09/2012 - 01:03

Πόσο γελοίο ότι με την πρώτη υποψία μεγαλύτερης οθόνης στο iPhone,κάποιοι γραφικοί πήραν πατριωτικά την υποστήριξη της κίνησης αυτής,ενώ όχι πολλούς μήνες πριν κατακεραύνωναν τις "παντόφλες" άλλων εταιριών.Και επειδή είναι κουραστικό να μπούμε στην διαδικασία "το μακραίνει οριζόντια,κάθετα,σε 3D,του βάζει και αυτιά" και ότι άλλο ευφάνταστο μεν ασθενές δε, επιχείρημα,πιο μεγάλη οθόνη σημαίνει μεγαλύτερο κινητό σε κάθε περίπτωση.Καλώς ή κακώς δεν το εξετάζω,αλλά εμμένω στην γελοιότητα αυτής της ξαφνικής αλλαγής στρατοπέδου.


Αυτο που λες,δεν ειναι τελειως σωστο.Θα μπορουσε η apple να μεγαλωσει την οθονη,αυξανωντας τον χωρο που αυτη καταλαμβανει στο ηδη πλαισιο.

Σε όποιον δεν αρέσει η αύξηση του μεγέθους της οθόνης του νέου iphone, ας συμβιβαστεί με τα προηγούμενης χρονιάς μοντέλα. Καλή ποιότητα έχουν, οι περισσότεροι developpers συνειδητά τα υποστηρίζουν με εφαρμογές ακόμα και χρόνια μετά τη κυκλοφορία τους, τις απλές απαιτήσεις που έχετε από ένα μικρού-μεγέθους τηλέφωνο τις καλύπτουν πλήρως, άρα που είναι το πρόβλημα; Περιοριστείτε στα 3,5" μηλόφωνα, μην σκάσετε για αλλαγή κινητού και πάλι 600 ευρώ και πηγαίντε τη γκόμενα κανά ταξιδάκι στο Παρίσι...Δοκιμάστε το, θα σας ευγνωμονεί....και αφού χρήματα γλιτώνετε, γιατί κλαίγεστε;;;;


Τωρα οσον αφορα την αλλαγη για να παρουμε το 5 υπαρχουν πολλοι που αν απλα δουν το ιδιο με μεγαλυτερη οθονη,ισως καταφυγουν σε καποια αλλη εταιρια ή οπως ειπες κρατησουν τα λεφτα για κανα ταξιδακι.

#67   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/09/2012 - 01:04

Απλά ισχύει σε μερικών τη λογική ότι ένα iphone 4" ,το οποίο θα έχει περίπου ίδιο μέγεθος με ένα άλλο κινητό που θα είναι 4.3" αλλά δεν θα χάνει το χώρο του home button, δεν θα είναι παντόφλα επειδή απλά είναι IPHONE.

ΥΓ.Πριν 2 μήνες ένα κινητό 4.3" ήταν παντόφλα τώρα αν έχει ίδιες διαστάσεις δεν είναι.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 10/09/2012 - 01:06

Αναρτημένη εικόνα


#68   Alexemp

Alexemp

    iPH Member

  • 342 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:Mpliki

Δημοσίευση 10/09/2012 - 01:13

konion2010,δεν με ενδιαφέρει τι και πως,όσον αφορά την κατασκευή.Επισημαίνω την εσκεμμένη εθελοτυφλία που με ενοχλεί περισσότερο και από το αν το iPhone είχε μεγαλύτερη οθόνη από τον υπολογιστή μου.

#69   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/09/2012 - 01:27

Τα έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν.

Μου αρέσουν οι 3,5 ίντσες,

Και πριν αποκτήσω το iPad μου άρεσαν.

Ίσως γιατί θεωρώ ότι το smartphone δεν προορίζεται για ανάγνωση βιβλίων, ούτε για ατελείωτο surfing με τις ώρες.

Παρόλα αυτά, δεν θα είχα πρόβλημα με μία αύξηση της οθόνης, ΑΡΚΕΙ να μην έφτανε σε σημεία που χανόταν η πρακτικότητα.

Τι εννοώ?

Πιάστε ένα Galaxy Note (5,3'' οθόνη) και θα καταλάβετε.

Η διαφορά του κινητού από το tablet εκεί που φτάσαμε αυτή είναι...

Ότι το κινητό μπορείς να το χειρίζεσαι με ένα χέρι άνετα.

Πως να χωρέσει στο χέρι ένα κινητό 5,3 ιντσών?

Όσο λοιπόν εξακολουθήσει να είναι κινητό χρηστικό, δεν έχω πρόβλημα.

Ακόμα και ίδιο να το αφήσει καρφί δε θα μου καεί.

#70   aliask

aliask

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2012 - 01:51

Όντως δα χρήστες iPhone οι περισσότερο νομίζω εδω,έχουνε συνηθίσει κάπως το μέγεθος του τηλεφώνου. Ασφαλώς μια μεγαλύτερη οθόνη θα ήταν ευπρόσδεκτη,όμως όχι σε πλαίσια που να χαλάει η ευχαριστίες,αν και αυτο είναι υποκειμενικό. Κάποιος ενδεχομένως να μην ενοχλείται απο το μέγεθος διότι αποζημιωνετε απο αυτο που του προσφέρει στην χρήση που κάνει. Κάποια άλλος θέλει μια μεση λύση. Διάβασα,πολυ σωστα πιο πάνω,ότι πολλές εταιρειες έχουν 2-3...5-6 συσκευές "κινητών" στην αγορά,συνεπώς έχουν την δυνατότητα να προσφέρουν πολλές λύσεις σε θέματα οθόνης σχεδίασης κτλ και ο καταναλωτής να επιλέξει. Ίσως...ίσως...θα έπρεπε και η apple να κάνει κάτι ανάλογο δίνοντας στην διάθεση του κοινού 2 μοντέλα προς επιλογή. Κάτι τέτοιο είναι μάλλον δύσκολο, αν και δεν το βρίσκω παράλογο. Εφόσον όμως δεν το κάνει,τουλάχιστον εώς τώρα που μιλάμε...άρα είναι στην δύσκολη θέση να προσφέρει ένα προϊόν κοντα στη μεση λύση σε θέματα όπως αυτο της οθόνης και του μεγέθους (μιας και σε αυτα αναφερόμαστε). Ίσως...λέω και πάλι,η ιδέα υου να μεγαλώσει λίγο δε ύψος το νεο τηλεφωνο(αν κάτι τέτοιο ισχύει τελικα) δίνοντας έτσι μια οθόνη με αναλογία 16:9, να είναι τελικα πολυ έξυπνη,καθώς δεν αλλάζει άμεσα την φορητοτητα της συσκευής αλλα προσφέρει μεγαλύτερη οθόνη για παιχνίδια ταινίες...κτλ.
Εμένα εκεινω που με εντυπωσίασε στο s3 μιας που αναφέρθηκε είναι όντως η οθόνη,αλλα δεν θα το επελεγα(για πολλούς λόγους) διότι όταν το έπιασα...δεν κατάφερε να σταθεί στο χέρι μου...είναι πολυ φαρδύ νομίζω.
Τέλος πάντων. Μια γνώμη ακόμα είναι και η δική μου. Αυτα είναι γούστα και ανάγκες.
Πάντως εγω,αυτη την στιγμη,δεν θέλω μια συσκευή που να "περιέχει" μια οθόνη 4" ή 5" ιντσων...θα ήθελα μια συσκευή που να "ήταν"...4" ή 5" ιντσων!

#71   angelo-ifone

angelo-ifone

    iPH Contributor

  • 1.836 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/09/2012 - 03:11

να πω και εγω την γνωμη μου.
ενα κινητο(mobile phone) εχει συγκεριμενες λειτουργιες και καποιοι το αγοραζουν γι αυτο.

ξεχαστε το αυτο.
εμεις εδω μιλαμε για smartphone ασχετα αν καποιοι το αγοραζουν ακομα μονο για να το χρησιμοποιουν μονο σαν κινητο(βλεπε πιο πανω).
οντας smartphone μας βοηθαει να κανουμε πολλα πραγματα τα οποια ως γνωστο δεν τα κανουμε ολοι με τον ιδιο τροπο.
πιστευω οτι το iphone και οποιοδηποτε αλλο smartphone ειναι πλεον υπολογιστης χειρος και θελουμε ευτυχως ή δυστυχως να κανει οτι κανει το μηχανημα του σπιτιου μας, οχι βεβαια με την ιδια ανεση και ταχυτητα αλλα να κανει τα ιδια πραγματα, λιγο surfing ή πολυ για αλλους, λιγο gaming ή πολυ για αλλους ,καποιες επεξεργασιες εγγραφων ,σημειωσεων,ελεγχους κινησεων μας εξοδων και ουτω καθ΄εξης.
οι 3,5 ιντσες ειναι λιγες κατα την γνωμη μου 4-4,3 ειναι το ιδανικο για μενα και το iphone θα μπορουσε να το καταφερει χωρις να μεγαλωσει αισθητα το μεγεθος του σαν κινητο αξιοποιωντας ηδη "νεκρους" χωρους και bezel.
αυτα χωρις να μπω σε τεχνολογικες λεπτομερειες γιατι δεν ειμαι και ειδικος επι του θεματος.

Τελευταία επεξεργασία από: angelo-ifone, 10/09/2012 - 03:12


#72   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2012 - 03:52

Το χρησιμοποιείς για κλήσεις, κινητό είναι. Πιο πολύ σε απασχολεί το μέγεθος της οθόνης ή το να χωράει στην τσέπη σου και στην παλάμη σου;

αμα ειναι κινητο οπως το λες δεν θα αγοραζες iphone 800 ευρω αλλα νοκια 5ετιας με 30 ευρω.οταν λες κινητο ειναι,ειναι σαν να μας λες οτι δεν σε ενδιφερουν τα εξτραδακια,τυπου ιντερνετ browsing,παιχνιδια,email και αλλα πολλα καλουδια...θα επρεπε να αυξηθει η οθονη του iphone απο το 4ς και μετα.αργησε ηδη αυτη η αυξηση.και αν γινει με τον τροπο που φαινεται οτι μαλλον ετσι μακροστενο θα το κανουν παλι ακυρο design ειναι.παιρνεις φιλε μου το κινητο για να διαβασεις ειδησεις να δεις οτιδιποτε θες στο ιντερνετ.με οθονη 3,5 ιντσων το μονο που καταφερνεις ειναι να στραβωθεις και τιποτα αλλο.εκαστος στο ειδος του λενε.το iphone οπως ειναι σημερα δεν κανει για σερφαρισμα.υπαρχουν αλλα κινητα και πιο γρηγορα και με καλες οθονες.για καποιον που το θελει για την δουλεια του και να περναει την ελευθερη ωρα του και δεν ειναι μπροστα στο Pc ολη την ωρα ειναι απλα λιγο το iphone.και οχι να το εχει για να λεει εχω iphone και οι γκομενες να λενε ουαουυυ...υπαρχουν και οι φαν του Ios οκ δεκτο αλλα σαν οθονη δεν καλυπτει τις αναγκες οσων το αγοραζουν για ιντερνετ που οι περισσοτεροι γιαυτο σκαμε τοσα λεφτα για ενα "κινητο" οπως λες και εσυ...

#73   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2012 - 07:05

Αν ισχύουν αυτά που λέτε τότε η Apple κάνει το σωστό: μεγαλώνει λίιιγο το σασί και παίρνει και παίρνει κ υπάρχων χώρο πάνω-κάτω, ώστε να μεγαλώσει την οθόνη που όλοι το θέλουν αλλά μόνο κάθετα ώστε να μην πλατιάσει, γίνει παντόφλα και δε χωρά στις τσέπες.

#74   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 10/09/2012 - 07:20

3.5 ιντσες ειναι μονο αν θες να παιρνεις τηλ και στελνεις μηνυματα....

αν θες να σερφαρεις,να διαβαζεις κανενα βιβλιο,να επεξεργαζεσαι αρχεια ecxel word pdf,να βλεπεις ταινιες,να παιζεις παιχνιδια και να τα ευχαριστιεσαι τοτε θες
οποσδηποτε 4.3 ιντσες το λιγοτερο


Ακριβως. Ενας απο τους λογους για τους οποιους πηγα σε S3.

#75   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 10/09/2012 - 08:23

Εγώ νομίζω οτι οριακά μικρή αύξηση του μεγέθους της οθόνης είναι ευπρόσδεκτη αρκεί να μην μεγαλώσει (και βαρύνει) αισθητα το τηλέφωνο.Δέν με χάλαγε έτσι κι
αλλιώς μιά και η αυτονομία και η φορητότητα είναι έτσι κι αλλιώς σε υψηλά επίπεδα , καλύτερα από τον μέσο ανταγωνισμό...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)