Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Γιατί μεγαλύτερη οθόνη; Ή αλλιώς, «Η ιδεοληψία της ίντσας»


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
128 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 10/09/2012 - 08:48

Καλημέρα!

Ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις..!
Ίσως να πάμε σε μεγαλύτερη οθόνη στο επόμενης γενιάς iPhone... Το μόνο σίγουρο είναι ότι, όπως τις περισσότερες φορές, έτσι και τώρα η Apple θα δείξει μια καλή υλοποίηση. Δηλαδή δεν θα αξιοποιήσει τις επιπλέον ίντσες μόνο για μια σειρά εικονιδίων, ένα dock ή περισσότερο κενό χώρο. (να μη λέω ονόματα άλλων εταιριών) Θα προτείνει, και από το keynote κιόλας, σε ποιες χρήσεις θα είναι καλύτερη η νέα οθόνη, όπως πάντα. Εμένα η δική μου γνώμη είναι ότι δεν παίζει τόσο ρόλο το μέγεθος της οθόνης. Άλλα πράγματα είναι που κάνουν το iPhone αυτό που είναι. Το να μεγαλώσεις μια οθόνη είναι πανεύκολο. Και ο τελευταίος Κινεζάς υλοποιεί smartphones με τεράστιες οθόνες, αυτά όμως δεν είναι iPhones.
Τα πάντα είναι θέμα γούστου, όλα τα high-end smartphones είναι καλά. Άρα ο καθένας διαλέγει αυτό που του ταιριάζει. Όσοι πήγαν σε SIII κλπ μόνο λόγω μεγέθους οθόνης, προφανώς πήραν ένα τηλέφωνο που είναι του γούστου τους και καλά έκαναν. Πολλοί όμως θα πάρουμε το iPhone για πάρα πολλά πράγματα, ανεξαρτήτως μεγέθους οθόνης, άρα αυτές οι κατηγορίες ότι άλλα λέμε πέρσι και άλλα φέτος που θα αυξηθεί το μέγεθος είναι κάπως αστείες όταν γενικεύονται.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 10/09/2012 - 09:12

Εβαλες τριποντο μαμα...
Οι ιδιοι που ζητανε 4+ ιντσες οθονη θελουν αλλαγη του "βαρετου" iOS. Κατ'ουσια θελουν αλλαγη στην εμφανιση με καποιο τροπο (μην αρχισετε τα flames, δε το θεωρω κακο. Απλα εγω θεωρω οτι οπως ειναι τωρα η συσκευη ως συνολο με καλυπτει και θα με καλυπτει 100% για πολλα χρονια).


Φίλε μου μπαμπάς...μην μας βγει το όνομα στα 40αντα μου... :P

#78   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/09/2012 - 09:22

Αμα σου χαριζαν 40 ιντσων τηλεοραση εσυ θα ελεγες εγω εχω την 25αρα τη κανω τη δουλεια μου καλυτερα..αν ηθελες να δεις στιγμιαια κατι στο ιντερνετ και ειχες μπροστα σου ενα iphone kai ενα γκαλαξι θα διαλεγες το iphone γιατι μπορεις να το κρατησεις στο ενα χερι ενω το αλλο σου ειναι αφυσικα μεγαλο?

Αν μου τη χάρισαν θα την έπαιρνα με κλειστά ματιά και θα έκανα βούβα! Επειδή όμως δεν μου τη χαρίζουν και θα πρέπει να εδινα 700+ ευρω για να την πάρω, θα την πάρω με τα δικα μου κριτήρια και ανάγκες! Όπως το γράφεις και εσυ, αν ήθελα ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ κάτι στο Ίντερνετ, φυσικά και θα προτιμούσα το Galaxy ή καλύτερα ακόμα το iPad μου, ή καλύτερα ακόμα το Mac!Επειδή όμως όταν αγοράζεις ένα κινητο, δεν το αγοράζεις για τις στιγμιαιες ανάγκες σου, αλλα για τις μόνιμες ανάγκες σου,θα αγόραζαν κάτι διαφορετικό!

Τελευταία επεξεργασία από: ioik, 10/09/2012 - 09:31


#79   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 10/09/2012 - 09:53

Εγώ που έχω το SIII ούτε δυσκολεύομαι να το μεταφέρω όπως λένε πολλοί εδώ μέσα ούτε τιποτα. Και στην τσέπη χωράει, και στην παλάμη χωράει και οι υπερβολές που ακούγονται εδώ μέσα το μόνο που κάνουν είναι να απωθούν αλλους ακόμα και από την ιδέα να το δοκιμάσουν.

Αν λοιπόν δεν έχετε δοκιμάσει οι ίδιοι κάτι, καλό είναι να μην εκφράζετε τόσο κάθετη και σίγουρη άποψη, γιατί το μόνο που θα καταφέρετε είναι να καταντήσετε γραφικοί.

Αυτά ως προς τα δεδομένα. Η υποκειμενική άποψη, που έχει δηλαδή να κάνει με το τί βολεύει τον καθένα, για εμένα είναι η εξής:
Μεγάλη οθόνη=Ξεκούραστη χρήση (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ του τι κάνουμε, από σερφάρισμα ως μηνύματα).
Αυτό πιστεύω εγώ που είχα εμπειρία )αρκετή ώστε να έχω πλήρη άποψη) και από τις δύο διαστάσεις (iPhone και SIII)

#80   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 10/09/2012 - 09:58

Δεν καταλαβαίνω τόση πολεμική ενάντια στη μεγάλη οθόνη. Δε σας αρέσει, δεν την αγοράζετε. Μας αρέσει, την αγοράζουμε. Το 4S παραμένει πολύ καλό κινητό για όσους δεν επιθυμούν μεγαλύτερο. Πολύ κόσμο βλέπω να μην του αρέσει και να εναντιώνεται απέναντι σε αυτήν την επιλογή της Apple, να δούμε και αν θα το επιβεβαιώσουν και οι (μειωμένες) πωλήσεις, κάτι που δεν πιστεύω ότι θα συμβεί. Το θέλω οπωσδήποτε με μεγαλύτερη οθόνη, όσες ίντσες και αν είναι.

#81   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/09/2012 - 09:59

Μεγάλη οθόνη=Ξεκούραστη χρήση (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ του τι κάνουμε, από σερφάρισμα ως μηνύματα).
Αυτό πιστεύω εγώ που είχα εμπειρία )αρκετή ώστε να έχω πλήρη άποψη) και από τις δύο διαστάσεις (iPhone και SIII)

Αν αύριο η Apple Samsung κλπ έβγαζαν κινητο με 6αρα η και 7αρα οθονη, θα είχες την ίδια άποψη στα περί
Μεγάλη οθονη=Ξεκουραστη χρήση σε κινητο;;;;;;;

#82   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/09/2012 - 10:12

Δεν καταλαβαίνω τόση πολεμική ενάντια στη μεγάλη οθόνη. Δε σας αρέσει, δεν την αγοράζετε. Μας αρέσει, την αγοράζουμε. Το 4S παραμένει πολύ καλό κινητό για όσους δεν επιθυμούν μεγαλύτερο. Πολύ κόσμο βλέπω να μην του αρέσει και να εναντιώνεται απέναντι σε αυτήν την επιλογή της Apple, να δούμε και αν θα το επιβεβαιώσουν και οι (μειωμένες) πωλήσεις, κάτι που δεν πιστεύω ότι θα συμβεί. Το θέλω οπωσδήποτε με μεγαλύτερη οθόνη, όσες ίντσες και αν είναι.

Οι πωλήσεις ενός προϊόντος εξαρτώνται κατα ένα 20% απο αυτά κάθε αυτά τα χαρακτηριστικά του!το αν θα έχει μειωμένες πωλήσεις ή οχι να είσαι σίγουρος ότι δεν θα εξαρτηθεί απο την οθονη! Το 70% των πωλήσεων του iPhone είναι σε άτομα που απλά το παίρνουν για να λένε ότι έχουν iPhone!

#83   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 10/09/2012 - 10:19

Αν αύριο η Apple Samsung κλπ έβγαζαν κινητο με 6αρα η και 7αρα οθονη, θα είχες την ίδια άποψη στα περί
Μεγάλη οθονη=Ξεκουραστη χρήση σε κινητο;;;;;;;

Όχι, γιατί αυτό έγκειται στα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια που προανέφερα, οτι δηλαδή το SIII στην προκειμένη χωράει ΚΑΙ στην τσέπη ΚΑΙ στην παλάμη. Οπότε το παράδειγμά σου είναι άκυρο, αφού ένα κινητό των 6 και 7 ιντσών και των 5,κάτι του ΝΟΤΕ μη σου πω δεν πληρεί τα παραπάνω κριτήρια

#84   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/09/2012 - 10:28

Θες να πεις ότι 6 ιντζες δεν χωράνε στη κωλοτσεπη και στην παλάμη και δεν είναι μέσα στα αντικειμενικά σου κριτήρια;

Τελευταία επεξεργασία από: ioik, 10/09/2012 - 10:29


#85   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 10/09/2012 - 10:50

Θες να πεις ότι 6 ιντζες δεν χωράνε στη κωλοτσεπη και στην παλάμη και δεν είναι μέσα στα αντικειμενικά σου κριτήρια;

Εσύ λες οτι χωράνε...? Τι να σου πω, στην δική μου την νορμάλ παλάμη δεν χωράνε.

Το θέμα αυτό είναι?

#86   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/09/2012 - 10:54

Θέλει να πει ότι υπάρχει ένα όριο ιντσών που μπορεί να χειριστεί κάποιος. Για άλλον είναι 4",για άλλον είναι 5". Πάντα μιλάμε για διαστάσεις συσκευής όμως γιατί και στο 4S η διαγώνιος με το χώρο που χάνει από home button,ακουστικό είναι αρκετός.

Αν είσαι ο Σακ μπορεί να χωράει και το ipad στην παλάμη σου.Πάμε με την πλειοψηφία και στην πλειοψηφία ένα κινητό καθαρής διαγωνίου 4.5" άντε και 4.7" χωράει.Από το Note και μετά αλλάζει το πράγμα.

Αναρτημένη εικόνα


#87   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 10/09/2012 - 10:55

Θέλει να πει ότι υπάρχει ένα όριο ιντσών που μπορεί να χειριστεί κάποιος. Για άλλον είναι 4",για άλλον είναι 5". Πάντα μιλάμε για διαστάσεις συσκευής όμως γιατί και στο 4S η διαγώνιος με το χώρο που χάνει από home button,ακουστικό είναι αρκετός.

Αν είσαι ο Σακ μπορεί να χωράει και το ipad στην παλάμη σου.Πάμε με την πλειοψηφία και στην πλειοψηφία ένα κινητό καθαρής διαγωνίου 4.5" άντε και 4.7" χωράει.Από το Note και μετά αλλάζει το πράγμα.

Ακριβώς όπως τα λέει ο Φώτης.

#88   kornsep

kornsep

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Corey8

Δημοσίευση 10/09/2012 - 10:58

εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι εδω μεσα ολοι εχουν μικρα χερια και κυκλοφορουν χωρις τσαντακι ή μπανανα για να μπορουν να μεταφερουν και να χειριστουν ενα κινητο 4''+ ..... ξερετε τι λενε γι αυτους που εχουν μικρα χερια ... οτι εχουν και μικρο !@#$%^ ... σταματηστε να το κανετε αυτο , διαβαζουν και γυναικες τα ποστ :) axaaxaxaxax

#89   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/09/2012 - 10:59

Το θέμα είναι όμως αυτό που έλεγα και πιο πάνω.
Ένα κινητό 4 και πλέον ιντσών (όποιας μάρκας και να είναι) ήταν παντόφλα πριν λίγο καιρό. Τώρα που η διάσταση του νέου iphone θα είναι κάτι παραπάνω από 4"(γιατί χάνει όπως και το 4S χώρο πάνω κάτω από την οθόνη) λέμε
ότι ήταν επιβεβλημένο και δεν είναι παντόφλα. Ε αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω εγώ και γι αυτό λέω ότι υπάρχει εμπάθεια.

Αναρτημένη εικόνα


#90   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/09/2012 - 11:04

Εσύ λες οτι χωράνε...? Τι να σου πω, στην δική μου την νορμάλ παλάμη δεν χωράνε.

Το θέμα αυτό είναι?

Το θέμα είναι ότι μιλάμε για ΚΙΝΗΤΟ! Τώρα αν εσυ θεωρείς ότι 5 ιντζες είναι ακόμα κινητο και οχι κάτι άλλο τότε πάω πάσο! Όπως έγραψαν πολλά παιδιά, οι ανάγκες του καθενός είναι προσωπικές! Όπως λέει και η ονομασία τους, ναι μεν είναι Smart, αλλα είναι πάντα Phones!!!!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες