Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Γιατί μεγαλύτερη οθόνη; Ή αλλιώς, «Η ιδεοληψία της ίντσας»


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
128 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 10/09/2012 - 11:13

Το θέμα είναι ότι μιλάμε για ΚΙΝΗΤΟ! Τώρα αν εσυ θεωρείς ότι 5 ιντζες είναι ακόμα κινητο και οχι κάτι άλλο τότε πάω πάσο! Όπως έγραψαν πολλά παιδιά, οι ανάγκες του καθενός είναι προσωπικές! Όπως λέει και η ονομασία τους, ναι μεν είναι Smart, αλλα είναι πάντα Phones!!!!!!

Πριν δέκα χρόνια το ΝΟΚΙΑ 8310 δεν θεωρούνταν κινητό? Και πολλά άλλα το ίδιο.

Μετά όταν βγήκαν τα πρώτα κινητά αφής, όλοι σπεύσαν να τα βγάλουν παντόφλες.

Οι εποχές αλλάζουν, το ίδιο και οι τάσεις των καταναλωτών. Και όσο πάνε, ζητάνε μεγαλύτερες οθόνες. Μέχρι όμως να φτάσουν σε ένα ανώτατο επίπεδο. Ύστερα ποιος ξέρει, ίσως εφευρεθεί κάτι άλλο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/09/2012 - 11:22

Μα ειναι χαζο να λεμε ενα κινητο μιας ιντσας παραπανω ειναι τοσο δυσχρηστο που δε χωραει στη τσεπη.τις 3.5 τις χωραει ενω τις 4.5 οχι?και δεν ειναι τοσο υποκειμενικη η αποψη οτι ενα κινητο με μικροτερη οθονη ειναι καλυτερο απο ενα με μια μεγαλυτερη.σαν να λεει καποιος εγω δε θελω μερσεντες θελω φιατακι.ειναι μικρο και βολικο και το παρκαρω ευκολα.ή δε θελω μεγαλο "εργαλειο" με στενευει το παντελονι.θελω το μικρο μου και ξερω να το δουλευω καλα :P

#93   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 10/09/2012 - 11:38

Πριν δέκα χρόνια το ΝΟΚΙΑ 8310 δεν θεωρούνταν κινητό? Και πολλά άλλα το ίδιο.

Μετά όταν βγήκαν τα πρώτα κινητά αφής, όλοι σπεύσαν να τα βγάλουν παντόφλες.

Οι εποχές αλλάζουν, το ίδιο και οι τάσεις των καταναλωτών. Και όσο πάνε, ζητάνε μεγαλύτερες οθόνες. Μέχρι όμως να φτάσουν σε ένα ανώτατο επίπεδο. Ύστερα ποιος ξέρει, ίσως εφευρεθεί κάτι άλλο.


Αυτό ακριβως. Το είχα το 8310 και ήταν το τελευταίο μικρό μου κινητό. Αμέσως μετά πήρα "παντόφλες"!

Οι πωλήσεις ενός προϊόντος εξαρτώνται κατα ένα 20% απο αυτά κάθε αυτά τα χαρακτηριστικά του!το αν θα έχει μειωμένες πωλήσεις ή οχι να είσαι σίγουρος ότι δεν θα εξαρτηθεί απο την οθονη! Το 70% των πωλήσεων του iPhone είναι σε άτομα που απλά το παίρνουν για να λένε ότι έχουν iPhone!


Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Το να σε βολεύει μια συσκευή, δε σημαίνει απαραίτητα ότι την αγοράζεις για να λες ότι την έχεις. Η γυναίκα μου δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά, πλέον δεν το αλλάζει με τίποτα, τη έχει βολέψει σε όλα. Μάλλον δε θα τη βολέψει το μεγαλύτερο μέγεθος, οπότε δε θα το αλλάξει. Με την ίδια λογική, οι πωλήσεις του νέου θα πέσουν 30%, αφού μόνο αυτοί το έχουν για να το χρησιμοποιούν, οι υπόλοιποι απλά λένε ότι το έχουν. Και κάτι τελευταίο: αν κάποιος λέει "θέλω μεγαλύτερη οθόνη" σίγουρα δεν αγοράζει το νέο iPhone για να λέει ότι έχει iPhone, κάτι ξέρει παραπάνω.

Και σε τελική ανάλυση για τη μεγαλύτερη οθόνη: περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα!!!! Συσκευές για όλα τα γούστα (οθόνης) υπάρχουν!

#94   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/09/2012 - 11:46

Η σύγκριση που κανείς είναι λανθασμένη! Εδώ δεν συγκρίνουμε μια μερσεντες με ένα φιατακι, συγκρίνουμε μια μερσεντες s class 5,2 μέτρων με μια μερσεντες b class 4,2 μέτρων! Η μια είναι ευχριστη για όλες τις δουλειές και η άλλη είναι must για λίγες δουλειές!

#95   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 10/09/2012 - 11:47

Κ μια 25 αρα την δουλεια μου κανει..


Κ μια 25 αρα την δουλεια μου κανει..


Κ να ζουμαρεις κ να ξεζουμαρεις ολη την ωρα συνεχεια,μεχρι να σου βγουνε τα ματια!Αληθεια,ποση ωρα σερφαρεις στο iPhone??


Σε 3.5 ιντσες,μια χαρα μπορεις να μπεις για λιγο στο ιντερντ,να δεις βιντεακια,να παιξεις κανα παιχνιδακι....
Ποιος βλεπει ρε παιδια ολοκληρς ταινιες στο iPhone?Η κανει επεξεργασια word?


αδερφε αν ηθελα συσκευη για να εμπαινα για λιγο στο ιντερνετ θα ημουν ακομα με το ν95 ν96....ειμαι πολλες ωρες εκτος σπιτιου οποτε σερφαρω αρκετα επεργαζομαι αρχεια on the go και αλλα πολλα τα οποια τα κανω πολυ ξεκουραστα με μεγαλη οθονη....


γιατι καποιοι δε μπορειτε να σεβαστειτε τις αναγκες των αλλων?

καποιοι θελουν 3.5 καποιοι 4.3 4.8 5.5 κτλ
ο καθενας οπως του αρεσει... σταματηστε να κρινετε να θελω του αλλου.

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 10/09/2012 - 11:47


#96   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/09/2012 - 11:50

Αυτό ακριβως. Το είχα το 8310 και ήταν το τελευταίο μικρό μου κινητό. Αμέσως μετά πήρα "παντόφλες"!



Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; Το να σε βολεύει μια συσκευή, δε σημαίνει απαραίτητα ότι την αγοράζεις για να λες ότι την έχεις. Η γυναίκα μου δεν έχει καμία σχέση με όλα αυτά, πλέον δεν το αλλάζει με τίποτα, τη έχει βολέψει σε όλα. Μάλλον δε θα τη βολέψει το μεγαλύτερο μέγεθος, οπότε δε θα το αλλάξει. Με την ίδια λογική, οι πωλήσεις του νέου θα πέσουν 30%, αφού μόνο αυτοί το έχουν για να το χρησιμοποιούν, οι υπόλοιποι απλά λένε ότι το έχουν. Και κάτι τελευταίο: αν κάποιος λέει "θέλω μεγαλύτερη οθόνη" σίγουρα δεν αγοράζει το νέο iPhone για να λέει ότι έχει iPhone, κάτι ξέρει παραπάνω.

Και σε τελική ανάλυση για τη μεγαλύτερη οθόνη: περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα!!!! Συσκευές για όλα τα γούστα (οθόνης) υπάρχουν!

Όταν λες την έχει βολέψει σε όλα τι εννοείς;

#97   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 10/09/2012 - 11:57

Όταν λες την έχει βολέψει σε όλα τι εννοείς;


Μέγεθος συσκευής-οθόνης,εφαρμογές, ευχρηστια. Συν το γεγονός ότι έχει εξοικειωθεί με το κινητο. Όλα αυτα το καθιστούν αναντικατάστατο για αυτήν.

#98   ioik

ioik

    iPH User

  • 199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/09/2012 - 12:01

Αρα έρχεσαι στα λόγια μου!Αρα η γυναίκα σου έχει σχέση με όλα αυτα και οχι το αντίθετο όπως εγραψες παραπάνω! Η γυναίκα σου είναι μια απο το 20-30% των αγοραστών iPhone που το παίρνουν για τα χαρακτηριστικά του και οχι για να πουν ότι έχουν iPhone!

Τελευταία επεξεργασία από: ioik, 10/09/2012 - 12:01


#99   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 10/09/2012 - 13:11

Χαμός με το νέο iPhone! Τέτοιο θέμα με την οθόνη δεν το περίμενα. Μέχρι πρόσφατα όλοι χαρακτήριζαν παντόφλα το iphone κ τώρα έχει γίνει ξαφνικά μικροσκοπικό. Τί να πεις; Η άποψή μου είναι η εξής. Φτιάχνει κ παρουσιάζει η Apple μία νέα συσκευή, αν αρέσει στον κόσμο θα την αγοράσει αλλιώς θα την φάει η μαρμάγκα. Τόσο απλά! Ο καταναλωτής δεν είναι κουτός να τρώει ότι του σερβίρουν. Εμένα, δεν μ' αρέσει το σχέδιο που έχει διαρρεύσει. Κ δεν θα το αγοράσω. Όμως δεν είμαι αντίθετος σε μεγαλύτερη οθόνη. Όμορφο κ χρηστικό να είναι, αυτό είναι το βασικό.

#100   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 10/09/2012 - 13:50

Αρα έρχεσαι στα λόγια μου!Αρα η γυναίκα σου έχει σχέση με όλα αυτα και οχι το αντίθετο όπως εγραψες παραπάνω! Η γυναίκα σου είναι μια απο το 20-30% των αγοραστών iPhone που το παίρνουν για τα χαρακτηριστικά του και οχι για να πουν ότι έχουν iPhone!


Στα λόγια σου έρχομαι, αν εννοείς ότι η γυναίκα μου δε θα το αλλάξει επειδή είναι το καινούριο. Τη βολεύει και το κρατάει. Δεν κατακρίνει την Apple ή οποιονδήποτε (π.χ. εμένα) επειδή θέλω μεγαλύτερη οθόνη, ίσα ίσα που το καταλαβαίνει. Και να σου πω και την αλήθεια, μόλις έρθει η επιδότηση της και δεν είναι να δώσει πολλά χρήματα, έχοντας δοκιμάσει τη μεγαλύτερη οθόνη, αν δει ότι τη βολεύει θα το αλλάξει. Να μη συγχέουμε τα θύματα (της Apple και οποιαδήποτε εταιρίας) με τους ανθρώπους που δουλεύουν και εκμεταλλεύονται τις συσκευές τους. Σου επαναλαμβάνω ένα iSheep δεν απαιτεί αλλαγή σε κάποιον τομέα, ό,τι και αν γίνει θα αγοράσει το επόμενο μοντέλο. Δεν είναι όμως iSheeps το 70% των αγοραστών Apple.

#101   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 10/09/2012 - 13:58

εν το μεταξυ ΔΕΝ θα τιθοτανε θεμα συζητησεις αν εβγαζε η apple οθονη 5" γιατι ολοι θα λεγαμε (πλυν πραγματικα ελαχιστον εξαιρεσεων) το ποσο μαγκας ειναι η apple που βγαζει μια τετοια οθοναρα...! και σαν ατομο που εχω απο iMac iphone4s ipa3d macbook air...... λεω πως το galaxy sIII ειναι απλα τ ε λ ε ι ο εξωτερικα και ΔΕΝ ειναι καθολου δυσχρηστο στην καθημερινοτητα..! οποτε ασ μην λεμε βλακειες! και το ποσο αρκετα ειναι οι 3" ή 4" ή 5" ειναι εντελως υποκοιμενικο θεμα...!

#102   TheNickanast

TheNickanast

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:joker21114

Δημοσίευση 10/09/2012 - 13:59

Για μενα δεν ειναι κριτηριο το μεγεθος της οθονης για την αγορα ενος τηλεφωνου, για την χρηση που προοριζεται το μηλοφωνο, ειναι μια χαρα και η σημερινη οθονη γιατι ειναι πανω απο ολα κινητο και πρεπει να ειναι ευχρηστο κρατωντας το και λειτουργωντας το με το ενα χερι, χθες που πηγα και ειδα τον Γαλαξια 3, επρεπε να εχω ολη την παλαμη μου ανοιχτη για να το κρατησω καλα, δεν μιλαμε για πιο μεγαλες οθονες. Αμα χρησιμοποιεις το iPhone για τυπικες λειτουργιες οπως mail, browsing, κανα παιχνιδι να περναει η ωρα και εφαρμογες που εχουν φτιαχτει για αυτο, δεν εχει προβλημα, Οταν ειχα βαλει ταινια στο αεροπλανο ναι μου φανηκε μικρη η οθονη, αλλα αμα θες τακτικα να βλεπεις ταινιες και σειρες, τοτε μπορεις να παρεις μια ταμπλετα για αυτο το σκοπο

#103   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 10/09/2012 - 14:01

Στο δικό μου το χέρι πάντως χωράει και λίγο μεγαλύτερο ...
Αναρτημένη εικόνα

#104   glk

glk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:glk85

Δημοσίευση 10/09/2012 - 14:14

Πρίν 1 χρόνο περίπου είχε γραφτεί αυτό το άρθρο! http://dcurt.is/3-point-5-inches Και προσπαθούσε να εξηγήσει γιατί είναι ιδανικές οι παρούσες ίντσες στο iphone και δεν χρειάζεται να αυξηθούν. Μου φαίνεται οτι λιγουλάκι "παρασύρεται" η Apple απο την αγορά και αυξάνει τις ίντσες.Εξάλλου ήταν και ο πυρήνας της διαφημιστικής εκστρατείας της Samsung η μικρή οθόνη του iphone!Προσωπικά είναι ανούσια η μεγαλύτερη οθόνη! Αχ, που είναι οι εποχές που σου αρκούσαν οι 3 γραμμές του 8210!

Αναρτημένη εικόνα

#105   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/09/2012 - 14:15

θα μου αρεσε το νεο iphone με οθονη 4inches αλλα με την προοπτικη οτι θα μεγαλωνε και λιγο το πλατος της οθονης επισης βλεπε:Sg3,HtcOneX κτλ...
το 3gs/4/4s πιστευω τωρα εχουν το ιδανικο μηκος και πλατος οθονης = ειναι συμμετρικα και ομορφα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες