Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Γιατί μεγαλύτερη οθόνη; Ή αλλιώς, «Η ιδεοληψία της ίντσας»


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
128 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:26

Στο internet βασικα.οσο μεγαλυτερη οθονη τοσο πιο ευχρηστο..για αλλους μπορει να ειναι τα παιχνιδια (εμενα δε με ενδιαφερουν τοσο)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:27

Εχω και το ipad 3 και το σερφαρισμα το κανω με αυτο.συνηθισα στις 10 ιντσες και μου κακοφαινεται το iphone τωρα με τις 3.5''.
οχι οτι αμα γινει 4'' θα αλλαξει δραματικα....απλος για μενα ειναι καλοδεχουμενο το μεγαλυτερο μεγεθος.
Αφου σκεφτομαι να μην παρω καν το iphone 5 γιατι με υπερκαλυπτει το ipad 3 και κραταω το 3gs σαν τηλεφωνο.

Εμένα πάλι, ακριβώς επειδή έχω iPad, δε με νοιάζει η οθόνη του iPhone. Δε θα σερφάρω με τις ώρες απ' αυτό, μην τρελαθούμε. Κανείς δε θα το κάνει αυτό, και η μεγάλη οθόνη είναι απαραίτητη για το σερφάρισμα. Γι' αυτό έχω την απορία αυτή.

Τελευταία επεξεργασία από: ifrit, 09/09/2012 - 21:27


#18   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:29

Δεν έχουν όλοι iPad ας πούμε και θέλουν να σερφαρουν και να έχουν και τηλέφωνο..

Αναρτημένη εικόνα


#19   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:32

Πιστεύεις πως είναι εφικτό αυτό; Όταν λέμε άνετο σερφάρισμα, εννοούμε 7 ίντσες και βάλε.
Εκτός αν οι 0.5 κάνουν την διαφορά. Πάντως πιο άνετο γίνεται λόγω Retina παρά διαγωνίου κατά την γνώμη μου.

#20   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:35

Δεν έχω iPad γι αυτο το λόγο .Δεν μ αρέσει γενικά το σερφαρισμα σε tablets κτλ.Ειναι πιο pc(mac)guy...
Αλλα οταν θέλω να σερφαρω θα ήθελα 4".Εχει διάφορα ναι στο σερφαρισμα γιατι αυξανεις 15% τη διαγώνιο.Αρκετα μεγάλη αλλαγή..

Αναρτημένη εικόνα


#21   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:36

Με βαση τη λογικη η χρηση ενος σμαρτ τηλ αφορα περισσοτερο οποιαδηποτε αλλη λειτουργια του παρα την λειτουργια των κλησεων.Απο κει προκυπτει και η αναγκη μεγαλυτερης οθονης.αναγκη εντος εισαγωγικων,και σε καμια περιπτωση δε προκειται περι ιδεοληψιας.επομενως οταν κανεις περισσοτερο χρηση του κινητου σου σε σχεση με οτιδηποτε αλλο παρα των κλησεων,οσο μεγαλυτερη οθονη τοσο πιο ευχρηστη.ειναι τοσο απλο..

#22   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:40

Ειμαι και εγω ενας απο τους μειοψηφουντες (μαλλον) σε αυτο το θεμα. Θεωρω τις 3,5 ιντσες ιδανικη διασταση για φορητοτητα-εργονομια-καταναλωση. Απο τη στιγμη που με εφαρμογες τυπου pulse news και tapatalk καλυπτεις ενα μεγαλο ποσοστο του καθημερινου σου surfing (σπανια καταφευγω σε full page), οι 0,5 ιντσες επιπλεον δε μου προσφερουν τιποτα. Το αντιθετο, μεγαλωνουν τη συσκευη και μειωνουν (πιθανοτατα) την αυτονομια-σημαντικα μειον για εμενα.

#23   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:40

Δεν έχω iPad γι αυτο το λόγο .Δεν μ αρέσει γενικά το σερφαρισμα σε tablets κτλ.Ειναι πιο pc(mac)guy...
Αλλα οταν θέλω να σερφαρω θα ήθελα 4".Εχει διάφορα ναι στο σερφαρισμα γιατι αυξανεις 15% τη διαγώνιο.Αρκετα μεγάλη αλλαγή..

Ειναι μεγαλη αλλαγη μονο σε landscape mode. Εαν καθιερωσεις το browsing στη διασταση αυτη τοτε πραγματι θα αξιοποιεις την αυξηση της οθονης

#24   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:40

Υπάρχει ένα peak ευχαριστίας όσον αφορά στις ιντσες.Το peak είναι για μένα 4,3".Παραπανω γίνεται ενοχλητικό και η ευχρηστια κλονίζεται απο την άνεση.

Αναρτημένη εικόνα


#25   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:41

Συμφωνώ εν μέρει με αυτά που λες, υπάρχει όμως χρυσή τομή εργονομίας/οθόνης; Πότε παύει να είναι χρηστικό ένα τηλέφωνο; Γιατί το καινούριο iPhone ας πούμε μια χαρά μου φαίνεται, το Galaxy όμως μου φαίνεται πάρα πολύ άβολο.

#26   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:46

Και ομως η οποια επιτυχια του γκαλαξι και ακομη περισσοτερο του νοτε εγκειται σε αυτο!στο οτι μεγαλωσε κατα πολυ την οθονη.και ασφαλως "ετρεξε" και την αππλ σε αυτη τη κατευθυνση.αποτελεαμα ολοι να περιμενουν ενα μεγαλυτερης οθονης iphone.

#27   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:46

3.5 ιντσες ειναι μονο αν θες να παιρνεις τηλ και στελνεις μηνυματα....

αν θες να σερφαρεις,να διαβαζεις κανενα βιβλιο,να επεξεργαζεσαι αρχεια ecxel word pdf,να βλεπεις ταινιες,να παιζεις παιχνιδια και να τα ευχαριστιεσαι τοτε θες
οποσδηποτε 4.3 ιντσες το λιγοτερο

#28   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:48

3.5 ιντσες ειναι μονο αν θες να παιρνεις τηλ και στελνεις μηνυματα....

αν θες να σερφαρεις,να διαβαζεις κανενα βιβλιο,να επεξεργαζεσαι αρχεια ecxel word pdf,να βλεπεις ταινιες,να παιζεις παιχνιδια και να τα ευχαριστιεσαι τοτε θες
οποσδηποτε 4.3 ιντσες το λιγοτερο

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι στις 4,3 ιντσες εσυ μπορεις να επεξεργαζεσαι excel και powerpoint και να τα ευχαριστιεσαι κιολας?

#29   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:48

3.5 ιντσες ειναι μονο αν θες να παιρνεις τηλ και στελνεις μηνυματα....

αν θες να σερφαρεις,να διαβαζεις κανενα βιβλιο,να επεξεργαζεσαι αρχεια ecxel word pdf,να βλεπεις ταινιες,να παιζεις παιχνιδια και να τα ευχαριστιεσαι τοτε θες
οποσδηποτε 4.3 ιντσες το λιγοτερο

Χωρίς τις τελευταίες δύο λέξεις θα συμφωνούσα. Όμως, αν οι 4.3 ίντσες είναι το λιγότερο, ποιο είναι το μέγιστο; Δε παύει να είναι χρηστικό από ένα σημείο και μετά;

#30   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/09/2012 - 21:49

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι στις 4,3 ιντσες εσυ μπορεις να επεξεργαζεσαι excel και powerpoint και να τα ευχαριστιεσαι κιολας?

Για μένα αυτο όπως και οι ταινίες λέγονται μαζωχισμος.Γι αυτο υπάρχουν τα pc για να κανείς ότι θες.
Να γράφεις απο smartphone μια σελίδα το εξάμηνο ..

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες