Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προσοχή! Το iPhone επηρεάζει την κοινωνική σας ζωή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2009 - 09:42

Χαιρετώ την ομήγυρη

Πόσοι από εσάς δεν χρησιμοποιήσατε το τηλέφωνο για να δείτε κάτι, να διαβάσετε ένα post την ώρα που πίνετε το ποτάκι σας με εκλεκτή παρέα....

Συνήθως ξεκινάει πολύ αθώα. Λέει κάποιος από την παρέα.

- Ξέρει κανείς τι καιρό θα κάνει το ΣΚ?
Λες εσύ όλο περηφάνια
- Θα βρέχει το πρωί αλλά το απόγευμα του Σαββάτου θα φτιάξει ο καιρός και οι άνεμοι θα είναι 4-5 μποφόρ.
Σε κοιτάει όλο θαυμασμό ο συνομιλητής σου.
- Τελικά σε κάτι είναι και χρήσιμο το γκατζετάκι σου
Και ενώ η βραδιά συνεχίζεται με ενδιαφέροντα θέματα του τύπου αν είναι καλός προπονητής ο Τεν Κάτε (δεν θέλω ουυυ) ή αν το κόκκινο είναι το καινούργιο μαύρο, αν το θέατρο στην Ελλάδα έχει βαλτώσει στα ίδια και τα ίδια, εσύ αθώα συνεχίζεις να ασχολείσαι με το μηλοτηλέφωνο διαβάζοντας πχ τον dear all Αντώνη Πανούτσο στο Sportfm ή πόσο έκλεισε το ΤΤ γιατί το περιμένεις ή το τελευταίο mail από τον Project Manager που παραπονιέται πάλι για τις προθεσμίες του Project.
Και χωρίς να το καταλάβεις έχεις περιθωριοποιηθεί από την παρέα σου σπαταλώντας αυτόν τον ελάχιστο χρόνο που αφιερώνεις για να βγαίνεις από το σπίτι στο IPhone σου.

Εν γένει δεν το κάνεις επίτηδες, δεν έχεις σκοπό να αφιερωθείς αλλά να που σου συνέβηκε πάλι. Οι φίλοι σου αρχίζουν το δούλεμα μαζικά, οι ομοιπαθούντες γελάνε με συγκατάβαση και ο Τεν Κάτε τη γλύτωσε φθηνά αφού όλοι ασχολούνται με τις επιδράσεις γενικά της τεχνολογίας στη ζωή μας. Τσάμπα χαλάς το σάλιο σου να τους εξηγήσεις ότι σε λίγα χρόνια όλοι θα είμαστε On line 24/7 και αυτό θα είναι η νόρμα αλλά τα μπου διαδέχονται πλέον το ένα το άλλο σε ριπές.

Για αυτό αγαπητά μέλη του φόρουμ αφήστε το και λίγο κάτω. Δεν είναι κακό, Στην χειρότερη αφήστε το αθόρυβο μέσα στο μπουφάν και μην το βγάλετε στο τραπέζι για να σας βάζει στον πειρασμό. Και την επόμενη φορά που κάποιος από την παρέα αναρωτηθεί, μα καλά αυτή η Πενέλοπε Κρουζ πρέπει να έχει πατήσει τα 40 μην βγάλετε το iPhone για να τον βγάλετε ψεύτη. Πιστέψτε με δεν αξίζει!!!!.....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2009 - 09:53

πες τα φίλε μου... σκλάβοι της τεχνολογίας γίναμε..προέκταση του χεριού μας το iPhone και το κάθε άλλο γκάτζετ..
πάντως, τουλάχιστον χαίρομαι που πρόλαβα την εφηβεία μου να την περάσω στις αλάνες και παίζοντας μπάσκετ, γιατί σήμερα, το βλέπω από τον ανιψιό μου, από τα 9 στο internet και στα τσατ...
Τέτοια παραδείγματα δίνουμε στην νέα γενιά..

Είμαστε μόνοι μες το πλήθος...

#3   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2009 - 10:35

...πάντως, τουλάχιστον χαίρομαι που πρόλαβα την εφηβεία μου να την περάσω στις αλάνες και παίζοντας μπάσκετ, γιατί σήμερα, το βλέπω από τον ανιψιό μου, από τα 9 στο internet και στα τσατ...


Φίλε και εγώ τις ίδιες αναμνήσεις έχω.... κλαψ κλαψ και τώρα πάνω από ένα πληκτρολόγιο ή ένα iPhone!!!! Και νόμιζα ότι όσο θα μεγάλωνα θα έκανα προόδους σαν άτομα αλλά φευ!!!!

ΥΣ: Επειδή κάποιοι φίλοι σχημάτισαν την άποψη ότι είμαι ανΤενΚατικός, ένα έχω να πω. Τεν Κάτε και τα μυαλά στα κάγκελα!!! Το άλλο σχόλιο για το θέατρο το εννοώ αλλά μάλλον αυτή η συζήτηση είναι λίγο βαριά για αυτό το φόρουμ.

#4   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2009 - 14:46

και η ανανεωμένη με νυστέρι Πηνελόπη είναι 35....

#5   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2009 - 16:13

και η ανανεωμένη με νυστέρι Πηνελόπη είναι 35....



Η δική μου Πηνελόπη? χαχαχα Γι'αυτό δεν γυρνάω στην Ιθάκη! χαχα

#6   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2009 - 18:15

Όντως υπάρχουν τέτοια άτομα στην καθημερινότητα. Πρέπει κάποιοι να καταλάβουν οτι η οποιαδήποτε τεχνολογία είναι για να μας βοηθήσει και όχι για να γινόμαστε σκλάβοι της.

Μακάρι αυτά τα άτομα που είναι συνέχεια με ένα κινητό στο χέρι να το έχουν για να μιλάνε με κάποιο άτομο που αγαπάνε (όχι οτι αυτό είναι λιγότερο επιβλαβές, αλλά τουλάχιστον αξίζει περισσότερο τον κόπο) και όχι για να χαζεύουν από εδώ και από εκεί στον κόσμο του διαδικτύου...

#7   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2009 - 08:05

Όντως υπάρχουν τέτοια άτομα στην καθημερινότητα. Πρέπει κάποιοι να καταλάβουν οτι η οποιαδήποτε τεχνολογία είναι για να μας βοηθήσει και όχι για να γινόμαστε σκλάβοι της.

Μακάρι αυτά τα άτομα που είναι συνέχεια με ένα κινητό στο χέρι να το έχουν για να μιλάνε με κάποιο άτομο που αγαπάνε (όχι οτι αυτό είναι λιγότερο επιβλαβές, αλλά τουλάχιστον αξίζει περισσότερο τον κόπο) και όχι για να χαζεύουν από εδώ και από εκεί στον κόσμο του διαδικτύου...


Παλικάρι νομίζω ότι χάνεις το νόημα της συζήτησης. Αυτά τα άτομα που αναφέρεσαι είμαστε εμείς!!! Δεν είναι κάποια παιδάκια που δεν έχουν τι άλλο να κάνουν στη ζωή τους και ασχολούνται με αυτό. Όλοι εμείς που έχουμε δουλειές, κοινωνικές υποχρεώσεις και χίλια δύο προβλήματα. Και όπως είπε ο προηγούμενος δεν μεγαλώσαμε με τα gadget αλλά τα χρησιμοποιούμε για τις ανάγκες μας. Αχ δώστε μου μια αλάνα να τρέξω τώρα!!!!

Μου θύμισες πολύ τους φίλους μου που με γιουχάρουν μαζικά όταν ξεχνιέμαι με το IPhone. Αλλά πίστεψε με μπορεί να συμβεί στον καθένα. Όχι τίποτα άλλο αλλά έτσι την γλυτώνει και ο Τεν Κάτε :lol:

#8   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/11/2009 - 14:53

Δεν χάνω το νόημα και ξέρω ακριβώς τι λέω :)

Αν θες να αναφέρεσαι στον εαυτό σου σαν έναν σκλάβο της τεχνολογίας, αυτό είναι δικό σου θέμα, αλλά δεν μπορούμε να ονοματίζουμε και όλους τους άλλους γύρω μας. Σκλάβος της τεχνολογίας είναι αυτός που είναι με την παρέα του και προτιμά να ασχολείται με το κινητό του, αυτός που προτιμά να μην πάει για καφέ ή για 5x5 με τους φίλους και για να κάτσει να "παίξει" με το κινητό/υπολογιστή του και πολλά άλλα τέτοια.

Είναι ψύχωση, δεν είναι αστεία πράγματα. Είναι ένα ναρκωτικό αλλά με επίδραση στην κοινωνική ζωή του ατόμου.
Δεν αναφέρομαι στο να ξεχαστείς μια φορά με κάτι αλλά στο γεγονός του να συμβαίνει αυτό συνέχεια. Κάποια στιγμή όλοι τρώμε κάποιο κόλλημα, είναι στην φύση μας. Στο χέρι μας όμως είναι να κατανοήσουμε και αν αυτό το κόλλημα μας ευνοεί σαν ανθρώπους ή όχι.

Όσον αφορά το θέμα με την αλάνα, πιστεύεις οτι αν πάρεις τηλέφωνο μερικούς φίλους σου και τους πεις να πάτε για ένα μπάσκετ, ένα 5x5 ή οτιδήποτε άλλο θα σου αρνηθούν όλοι;! Εγώ πιστεύω οτι αρκετοί θα δεχτούν να έρθουν και θα το ευχαριστηθείτε.

Τέλος να πω οτι δεν έχω κάτι μαζί σου (προς θεού άλλωστε) και η χρήση του δευτέρου προσώπου είναι καθαρά και μόνο για να θίξω τα ζητήματα που αναφέρεις. :)

Φιλικά πάντα.

#9   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 17/11/2009 - 15:22

Εγώ προσωπικά θεωρώ την όλη συζήτηση άνευ ουσίας και σημασίας. Η τεχνολογία είναι χαρακτηριστικό σύμφυτο του ανθρώπου. Είναι εξελικτικό πλεονέκτημα του είδους μας, και απο αυτή την άποψη κάθε απόπειρα "δαιμονοποίησης" του είναι τόσο τραγικά γελοία όσο τραγικά γελοία θα ήταν και η προσπάθεια να μας πείσει κάποιος ότι χρησιμοποιούμε πολύ την όραση μας, οπότε είμαστε και σκλάβοι της... Δεν είναι τυχαίο το ότι ο Asimov στο Χρονικό των Επιστημονικών Ανακαλύψεων ορίζει ξεκάθαρα την δίποδη βάδιση ως το πρώτο τεχνολογικό άλμα του είδους, την χρήση των λίθινων εργαλείων ως δεύτερο, και την χρήση της φωτιάς ως τρίτο. Όποιος θυμάται τα πρώτα είκοσι λεπτά απο την Οδύσσεια του Διαστήματος (το απόλυτο αριστούργημα του Κιούμπρικ) θα καταλάβει αμέσως τι εννοώ... Ακόμα και η επικοινωνία μέσω απλού λόγου είναι ένα τεράστιο τεχνολογικό άλμα: την στιγμή λοιπόν που κάποιος απο την παρέα θα σας πει πως είστε σκλάβοι της τεχνολογίας επειδή διαβασατε ένα mail που ήρθε στο κινητό σας, κάντε τον να αναρωτηθεί αν έχει επίγνωση της δικής του "σκλαβιάς" σε ένα custom τεχνολογικό σύστημα γραμματικής και συντακτικής εκφοράς λόγου που καλούμε συμβατικά "Ελληνική Γλώσσα" και το οποίο χρησιμοποιεί κατά κόρον και επαναλαμβανόμενα για να επικοινωνήσει με τους οικίους του... Ε, άμα δεν το καταλάβει και τώρα, εγκαταλείψτε την προσπάθεια, είναι ανεπίδεκτος μαθήσεως... Όπως είπα λοιπόν στην αρχή, η τεχνολογία είναι σύμφυτη με τον άνθρωπο, είναι η φύση μας, period. Απο εκεί και πέρα, αν υπάρχει κάποιο ζήτημα το οποίο αξίζει ίσως να συζητήσουμε, είναι η σχέση μας με την τεχνολογία, δηλαδή η σχέση μας με την ίδια μας τη φύση, το κατά πόσο αρνούμαστε την φύση μας οραματιζόμενοι μια επιστροφή σε μια διαφορετική, παλαιότερη φυσική κατάσταση (η ουτοπία της μη τεχνολογικής, "φυσικής" κοινωνίας), και φυσικά το κατά πόσο υπερεμπιστευόμαστε την φύση μας οραματιζόμενοι μια μετάβαση σε μια διαφορετική, μελλοντική φυσική κατάσταση (η ουτοπία της απόλυτης, τεχνολογικής κοινωνίας)...

#10   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/11/2009 - 15:28

@ Tillter

Δεν αναφερόμαστε σε γεγονότα που θα δεις απλά ένα e-mail ή θα κάνεις κάτι αξιόλογο. Μιλάμε για περιπτώσεις όπου ξεφεύγεις από την πραγματικότητα και κλείνεσαι σε έναν εικονικό κόσμο. Συμφωνώ οτι κάποια πράγματα είναι πρόοδος αλλά υπάρχει πάντα η σωστή και η λάθος χρήση της προόδου αυτής. Εμείς εδώ αναφερόμαστε στην λάθος.

#11   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 17/11/2009 - 16:09

@ Tillter

Δεν αναφερόμαστε σε γεγονότα που θα δεις απλά ένα e-mail ή θα κάνεις κάτι αξιόλογο. Μιλάμε για περιπτώσεις όπου ξεφεύγεις από την πραγματικότητα και κλείνεσαι σε έναν εικονικό κόσμο. Συμφωνώ οτι κάποια πράγματα είναι πρόοδος αλλά υπάρχει πάντα η σωστή και η λάθος χρήση της προόδου αυτής. Εμείς εδώ αναφερόμαστε στην λάθος.


Αν είναι έστι, τότε και πάλι σε λάθος fora γράφετε, καλύτερα να πάτε μια βόλτα απο τα fora του WoW της Blizzard...

#12   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/11/2009 - 16:47

Αν είναι έστι, τότε και πάλι σε λάθος fora γράφετε, καλύτερα να πάτε μια βόλτα απο τα fora του WoW της Blizzard...


Δεν υπάρχει ποτέ κατάλληλο μέρος και τόπος για μια συζήτηση. Είμαστε όλοι άνθρωποι και ανταλλάζουμε απόψεις. Δεν υπάρχει κάποιο κατάλληλο forum για να γίνει αυτό μιας και όλων των forum αυτός είναι ο σκοπός. Η ανταλλαγή απόψεων.

Άλλωστε η ενότητα έχει τίτλο "Bla bla bla" κάτι που υποδεικνύει γενικές συζητήσεις, μια εκ των οποίων είναι και αυτή εδώ.

Τέλος, δεν χρειάζεται να είσαι καυστικός για το κάθε τι.

Τελευταία επεξεργασία από: computeras, 17/11/2009 - 16:47





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες