Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPhone 5 από USA


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
520 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/09/2012 - 10:49

Έχω διαβάσει πως πλεων τα iphone απο USA δεν ειναι κλειδωμενα μονο για AT&T ή Verizon και έτσι μπορεί κάποιος να αγοράσει ένα iphone από καποιο apple store της Αμερικης και να παιζει κανονικα στην Ελλάδα (χωρις jailbreak)

φίλος μου ομως που ειναι στην αμερικη μου λεει πως τα iphone που πουλανε παιζουν μονο με AT&T ή Verizon και οτι πρεπει να τα κανεις jailbreak για να παιξουν στην Ελλαδα.

τελικα τι απο τα 2 ισχύει ;;; (και τι θα ισχύει για το iphone 5 ;;;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   NitromanseR

NitromanseR

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2012 - 18:38

Τα κινητά στην Αμερική είναι σχεδόν πάντα κλειδωμένα με την εταιρία που κάνεις το συμβόλαιο και δε πέρνουν καν κάρτα SIM. Έτσι αν πας να πάρεις από Αμερική το iPhone κάνει $199 για 2 χρόνια συμβόλαιο με μια εκ των AT&T, Sprint, Verizon.

Αν εσύ θες να πάρεις ένα iPhone χωρίς συμβόλαιο και να βάλεις μέσα ότι SIM θες τότε θα πρέπει να ζητήσεις ένα iPhone - factory unlocked το οποιό κάνει $649 (βέβαια να προσέξεις γιατί θα βγουν 3 μοντέλα iPhone 5. Τα δυο θα είναι GSM και το ένα CDMA)

#3   Lina1981

Lina1981

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/09/2012 - 18:48

Και ποιο απο τα 3 θα πρεπει να παρουμε για την ελλαδα

#4   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 13/09/2012 - 18:51

Να φυσικα τα gsm το άλλο δίκτυο δεν υπάρχει στην Ελλάδα είναι αυτο που δεν απετει καρτα sim.....

Knowledge Is Power


#5   Lina1981

Lina1981

    iPH Member

  • 212 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/09/2012 - 18:57

Και μηπως εχουμε γνωση το ποσο θα κανει σε δωλαρια το 32gb?

#6   NitromanseR

NitromanseR

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2012 - 19:49

$749..

#7   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/09/2012 - 20:11

Έχω την εντύπωση ότι δεν θα υπαρχουν ξεχωριστά CDMA και GSM phones. Και το προηγούμενο iPhone 4S ήταν ένα μοντέλο δηλαδή world phone, απλώς αν το πάρεις απο αμερικανικό πάροχο θα ειναι κλειδωμένο. Αν το πάρεις από apple store θα ειναι μια χαρά.

Παρακαλώ κάποιος να επιβεβαιώσει.

#8   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2012 - 20:52

Έχω την εντύπωση ότι δεν θα υπαρχουν ξεχωριστά CDMA και GSM phones. Και το προηγούμενο iPhone 4S ήταν ένα μοντέλο δηλαδή world phone, απλώς αν το πάρεις απο αμερικανικό πάροχο θα ειναι κλειδωμένο. Αν το πάρεις από apple store θα ειναι μια χαρά.

Παρακαλώ κάποιος να επιβεβαιώσει.


Δεν έχεις διαβάσει τίποτα. 3 μοντέλα υπάρχουν πλέον.

#9   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/09/2012 - 21:07

Δεν έχεις διαβάσει τίποτα. 3 μοντέλα υπάρχουν πλέον.


Έχεις δίκιο... Το LTE έκανε τη δουλειά! Συγνώμη για την ανεπίκαιρη πληροφορία :)

#10   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2012 - 21:14

Έχεις δίκιο... Το LTE έκανε τη δουλειά! Συγνώμη για την ανεπίκαιρη πληροφορία :)


Τώρα ένα παιδί στο άλλο thread τσέκαρε ποια έκδοση κάνει για Ελλάδα.

#11   antonisch

antonisch

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Twitter:@ch_antonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/09/2012 - 12:57

Θα ειμαι Αμερικη την επομενη εβδομαδα και ειμαι εκει μεχρι και τις 30 Σεπτεμβριου..
Δοκιμασα σημερα το πρωι να κανω preorder και δεν εχει επιλογη για να το παραγγειλεις sim unlocked... Βγαζει μονο επιλογες για συνδεση με Αμερικανικες εταιρειες!

Αντιθετα στο 4S σου δινει επιλογη να το παραγγειλεις ξεκλειδωτο...

Λογικα πρεπει να παω σε ενα Apple store και να ζητησω συσκευη sim unlocked ή το 5 θα ειναι μονο με συμβολαιο;

Λετε να πεσει η ζητηση μεχρι τις 30 του μηνα ή θα επιστρεψω πισω με την πικρα της αναμονης!

Αν ξερει καποιος ας μας βοηθησει!

Ευχαριστω


Αντωνης

#12   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2012 - 15:51

Μιας και είμαι λίγο καλύτερος γνώστης της Αμερικάνικης αγοράς έχω να σας πω τα παρακάτω :

Οι εκδόσεις του νέου iphone ουσιαστικά είναι 2 και ΟΧΙ 3.

Η μία θα είναι η έκδοση της At&t στην Αμερική η οποία θα είναι η Α1428 και η δεύτερη θα είναι η έκδοση Α1429 για όλα τα υπόλοιπα δίκτυα.
Η έκδοση Α1429 θα είναι όπως και το 4s , δηλαδή world phone (υποστηρίζοντας και GSM αλλά και CMDA).
To θέμα είναι βέβαια ότι οι αμερικάνικοι πάροχοι CDMA (Verizon & Sprint) απενεργοποιούσαν το GSM κομμάτι του τηλεφώνου.
Ο πάρχοχοι CDMA κάνουν μια συσκευή register στο δίκτυό τους (αρκεί βέβαια να το υποστηρίζει) και δεν χρειάζεται να βάλεις κάρτα sim.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το sim tray ήταν κενό και κλειδωμένο(αν έβαζες κάρτα sim δε θα λειτουργούσε).
Η Verizon εδώ και μήνες (για την Sprint) δεν ξέρω σου έδινε τη δυνατότητα να ξεκλειδώσεις το sim tray και να βάλεις όποια κάρτα παρόχου θέλεις αρκεί αυτός να μην είναι αμερικάνικος.
Δηλαδή μπορείς να βάλεις μια κάρτα sim της Cosmote ή της Wind ή της Orange και πάει λεγοντας.

Τα πράγμα όμως αλλάζει με το 4G(LTE) διότι ΑΠΑΙΤΕΙ κάρτες sim οπότε θα τις χρησιμοποιούν και οι Verizon , Sprint.

Τα apple store στην Αμερική λογικά θα πουλάνε ως unlocked το Α1429 μοντέλο το οποίο θα έχει απενεργοποιημένο το CDMA κομμάτι καθώς και τις μπάντες LTE των Verizon και Sprint.
Αυτό το έχει ονομάσει Α1429 GSM και θα λειτουργεί κανονικά στη χώρα μας χωρίς να χρειάζεται να κάνεις τίποτα και πιθανότατα θα υποστηρίζει και τα δίκτυα 4G (Cosmote , Vodafone)..Στην Αμερική θα λειτουργεί ΜΟΝΟ με T-mobile και Αt&t και ΜΟΝΟ στο GSM κομμάτι.

Αν γίνει έκπληξη και τα app store στην Αμερική πουλάνε ως ξεκλείδωτο το Α1428 τότε αυτό θα σημαίνει ότι θα μπορείς να το χρησιμοποιείς ελεύθερα στην Ελλάδα και σε όποιον άλλο GSM πάροχο στο κομμάτι του 3G αλλά στο κομμάτι του 4G(LTE) θα μπορείς να το χρησιμοποείς ΜΟΝΟ στο δίκτυο της At&t στην Αμερική και πουθενά αλλού.

Αν πας να πάρεις το iphone 5 απευθείας από αμερικάνικο πάροχο και όχι από Apple Store , είτε παρεις το Α1428 είτε το Α1429 , αυτό θα είναι κλειδωμένο στον πάροχο που το πήρες και μόνο.
Ακόμα και αν μπορείς να το ξεκλειδώσεις(χλώμό εώς τρίχλωμο αν δεν μείνεις για καιρό και αν δεν ξέρεις τις διαδικασίες) , ξεκλειδωμα για τους Αμερικάνους δε σημαίνει ότι βάζω όποια sim θέλω αλλά βάζω όποια sim θέλω όταν βρίσκομαι εκτός Αμερικής (δηλαδή όταν ταξιδεύω).

Για παράδειγμα το iphone 4s που αγοράζουμε εδώ στην Ελλάδα υποστηρίζει κανονικότατα και GSM και CDMA.
Αν πας στη Verizon και στην Sprint δε στο δέχονται και δε στο κάνουν register στο δίκτυό τους εκτός και αν το έχεις προμηθευτεί από αυτούς.
Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι όταν ταξιδεύουν Αμερική βάζουν prepaid καρτα At&t.

Ο καθένας λοιπόν ιεραρχεί τις ανάγκες του και αποφασίζει.
Εάν κάποιος ταξιδεύει συχνά Αμερική και προτιμάει το δίκτυο της Verizon που έχει καλύτερες ταχύτητες 4G πάει και αγοράζει το CDMA A1429 και βρίσκει τρόπο να το ξεκλειδώσει για GSM roaming μέσω 3G και ξεχνάει το 4G από τα ευρωπαϊκά δίκτυα.
Εάν κάποιος θέλει να έχει full υποστήριξη για 3G και 4G στην Ευρώπη πάει και παίρνει το Α1429 GSM αλλά ξεχνάει 4G σε Αμερική καθώς και CDMA δίκτυα.
Εάν τα Apple Store Αμερικής δίνουν ξεκλειδωτo το Α1428 τότε ξεχνάς το 4G στην ευρωπη και μένεις με 3G GSM και 3G+4G στην At&T.

Τα ευρωπαϊκά Apple Stores θα δίνουν ξεκλείδωτη την Α1429 GSM.

Ελπιζω να σας ξέμπλεξα.

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 14/09/2012 - 15:56


#13   jackc

jackc

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2012 - 16:03

Μιας και είμαι λίγο καλύτερος γνώστης της Αμερικάνικης αγοράς έχω να σας πω τα παρακάτω :

Οι εκδόσεις του νέου iphone ουσιαστικά είναι 2 και ΟΧΙ 3.

Η μία θα είναι η έκδοση της At&t στην Αμερική η οποία θα είναι η Α1428 και η δεύτερη θα είναι η έκδοση Α1429 για όλα τα υπόλοιπα δίκτυα.
Η έκδοση Α1429 θα είναι όπως και το 4s , δηλαδή world phone (υποστηρίζοντας και GSM αλλά και CMDA).
To θέμα είναι βέβαια ότι οι αμερικάνικοι πάροχοι CDMA (Verizon & Sprint) απενεργοποιούσαν το GSM κομμάτι του τηλεφώνου.
Ο πάρχοχοι CDMA κάνουν μια συσκευή register στο δίκτυό τους (αρκεί βέβαια να το υποστηρίζει) και δεν χρειάζεται να βάλεις κάρτα sim.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το sim tray ήταν κενό και κλειδωμένο(αν έβαζες κάρτα sim δε θα λειτουργούσε).
Η Verizon εδώ και μήνες (για την Sprint) δεν ξέρω σου έδινε τη δυνατότητα να ξεκλειδώσεις το sim tray και να βάλεις όποια κάρτα παρόχου θέλεις αρκεί αυτός να μην είναι αμερικάνικος.
Δηλαδή μπορείς να βάλεις μια κάρτα sim της Cosmote ή της Wind ή της Orange και πάει λεγοντας.

Τα πράγμα όμως αλλάζει με το 4G(LTE) διότι ΑΠΑΙΤΕΙ κάρτες sim οπότε θα τις χρησιμοποιούν και οι Verizon , Sprint.

Τα apple store στην Αμερική λογικά θα πουλάνε ως unlocked το Α1429 μοντέλο το οποίο θα έχει απενεργοποιημένο το CDMA κομμάτι καθώς και τις μπάντες LTE των Verizon και Sprint.
Αυτό το έχει ονομάσει Α1429 GSM και θα λειτουργεί κανονικά στη χώρα μας χωρίς να χρειάζεται να κάνεις τίποτα και πιθανότατα θα υποστηρίζει και τα δίκτυα 4G (Cosmote , Vodafone)..Στην Αμερική θα λειτουργεί ΜΟΝΟ με T-mobile και Αt&t και ΜΟΝΟ στο GSM κομμάτι.

Αν γίνει έκπληξη και τα app store στην Αμερική πουλάνε ως ξεκλείδωτο το Α1428 τότε αυτό θα σημαίνει ότι θα μπορείς να το χρησιμοποιείς ελεύθερα στην Ελλάδα και σε όποιον άλλο GSM πάροχο στο κομμάτι του 3G αλλά στο κομμάτι του 4G(LTE) θα μπορείς να το χρησιμοποείς ΜΟΝΟ στο δίκτυο της At&t στην Αμερική και πουθενά αλλού.

Αν πας να πάρεις το iphone 5 απευθείας από αμερικάνικο πάροχο και όχι από Apple Store , είτε παρεις το Α1428 είτε το Α1429 , αυτό θα είναι κλειδωμένο στον πάροχο που το πήρες και μόνο.
Ακόμα και αν μπορείς να το ξεκλειδώσεις(χλώμό εώς τρίχλωμο αν δεν μείνεις για καιρό και αν δεν ξέρεις τις διαδικασίες) , ξεκλειδωμα για τους Αμερικάνους δε σημαίνει ότι βάζω όποια sim θέλω αλλά βάζω όποια sim θέλω όταν βρίσκομαι εκτός Αμερικής (δηλαδή όταν ταξιδεύω).

Για παράδειγμα το iphone 4s που αγοράζουμε εδώ στην Ελλάδα υποστηρίζει κανονικότατα και GSM και CDMA.
Αν πας στη Verizon και στην Sprint δε στο δέχονται και δε στο κάνουν register στο δίκτυό τους εκτός και αν το έχεις προμηθευτεί από αυτούς.
Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι όταν ταξιδεύουν Αμερική βάζουν prepaid καρτα At&t.

Ο καθένας λοιπόν ιεραρχεί τις ανάγκες του και αποφασίζει.
Εάν κάποιος ταξιδεύει συχνά Αμερική και προτιμάει το δίκτυο της Verizon που έχει καλύτερες ταχύτητες 4G πάει και αγοράζει το CDMA A1429 και βρίσκει τρόπο να το ξεκλειδώσει για GSM roaming μέσω 3G και ξεχνάει το 4G από τα ευρωπαϊκά δίκτυα.
Εάν κάποιος θέλει να έχει full υποστήριξη για 3G και 4G στην Ευρώπη πάει και παίρνει το Α1429 GSM αλλά ξεχνάει 4G σε Αμερική καθώς και CDMA δίκτυα.
Εάν τα Apple Store Αμερικής δίνουν ξεκλειδωτo το Α1428 τότε ξεχνάς το 4G στην ευρωπη και μένεις με 3G GSM και 3G+4G στην At&T.

Τα ευρωπαϊκά Apple Stores θα δίνουν ξεκλείδωτη την Α1429 GSM.

Ελπιζω να σας ξέμπλεξα.


Φίλε μου ήσουν πολύ κατατοπιστικος. Είχα μπερδευτεί με τα διάφορα μοντέλα που διάβαζα ότι θα βγουν, αλλά τώρα μου το ξεκαθάρισες πλήρως. Σε ευχαριστώ!

#14   mikrovioslive

mikrovioslive

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Twitter:@mikrovioslive
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:mikrovioslive

Δημοσίευση 14/09/2012 - 19:19

Γιατι εχει 4g δυκτια στη Ελλαδα.;;; Υποστηριζονται τωρα.;

Ο φιλος πιο πανω τα ειπε αριστα και απο τικαταλαβα θα ειναι ξεκλειδωτα και απλα διαλεγεις 4g θελεις ευρωπη η Αμερικη; Τα υπολειπα ειναι ιδια.!!! Οι αμερικανοι οταν εχουν 4g t τι να το κανουν το 3g η gsm.. .!!

#15   JiKL

JiKL

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/09/2012 - 19:31

Φιλε Looter,
Δεν ειναι πιο λογικο να πουλανε ξεκλειδωτο το A1428 μοντελο που θα ναι συμβατο με τα αμερικανικα δικτυα σε θεμα 4G-LTE και οχι το Α1429 που εκει θα εχει μονο 3G? :huh:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες