Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περί LTE δικτύων στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:24

Μιλάμε για πυλώνες υψηλής τάσης που μεταφέρονται χιλιάδες W. Τέλεια μόνωση δεν μπορείς να επιτύχεις σε εκατοντάδες Βαττ πόσο μάλλον σε χιλιάδες...
Όπως θα έμαθες λοιπόν στο πανεπιστήμιο σωστά διαρρέονται από ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία,όσο πιο ισχυρή η πηγή τόσο ισχυρότερη ακτινοβολία.


Υπάρχουν διάφορες έρευνες κατά καιρούς αλλά έχει επικρατήσει μια έρευνα από το 1989 που είχε γίνει στις ΗΠΑ και αναφέρει κάποιες επιδημιολογικές έρευνες βασισμένες σε τεχνικά χαρακτηριστικά.
http://www.ehow.com/...ower-lines.html

Δεν θα ρίξουμε καμμία κεραία στην πυρά,αντιθέτως θα τις τοποθετούμε εκεί που πρέπει.
Ελπίζω όταν είπες ημιμάθεια να μην αναφερόσουν σε μένα,γιατί στο συγκεκριμένο δεν είμαι ημιμαθής. Σε άλλα σίγουρα.


Μηπως λοιπον θα ταν καλυτερα να υπηρχαν περισσοτερες κεραιες (πιο πυκνες) με χαμηλοτερη ισχυ; Παρα λιγες και απομακρυσμενες με μεγαλυτερη;;


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:26

τωρα απλα λες ανοησιες..... trollαρεις και παρασερνεις και εμενα...! πηγαινε να δεις αυτες τις χωρες και να τις ζησεις και ελα πες μου... μεχρι τοτε σταματα να το παιζεις εξυπνος! δεν σε εθεσε κανενας εδω μεσα καθηγητη γιατι πολυ απλα δεν εισαι...! σταματα να τρολλαρεις εδω και ωρα εχεις φυγει απο το θεμα και παλι θα αναγκαστει ο oper να σβηνει τα μηνυματα σου...! ignore καθηγητη!

Τελευταία επεξεργασία από: pontiaras, 16/09/2012 - 02:28


#33   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:34

τωρα απλα λες ανοησιες..... trollαρεις και παρασερνεις και εμενα...! πηγαινε να δεις αυτες τις χωρες και να τις ζησεις και ελα πες μου... μεχρι τοτε σταματα να το παιζεις εξυπνος! ignore

1) Γιατί με κούρασες αγαπητέ....αν σε παρασέρνω...ενήλικας είσαι...δεν είσαι παιδάκι για να σε παρασερνουν...εκτός και αν σου αρέσει... :D !!
2) Φαντάσου και εχεισ ζήσει κιόλας έξω....και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τα μεγεθοι.....κανένα πρόβλημα , ρώτα παιδιά του δημοτικοί θα ξέρουν...!!
3) κανε με ignore να πάμε για ύπνο !! :D

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 16/09/2012 - 02:34


#34   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:34

Μηπως λοιπον θα ταν καλυτερα να υπηρχαν περισσοτερες κεραιες (πιο πυκνες) με χαμηλοτερη ισχυ; Παρα λιγες και απομακρυσμενες με μεγαλυτερη;;


Το Σύστημα μεταφοράς της ΔΕΗ έχει επίπεδα τάσης/ισχύος. Υπάρχει το επίπεδο παραγωγής με αρκετά υψηλό επίπεδο τάσης,το επίπεδο μεταφοράς με το μεγαλύτερο επίπεδο τάσης και το επίπεδο διανομής με το μικρότερο επίπεδο τάσης(αυτό έρχεται στα σπίτια και στους καταναλωτές μικρής ισχύος)..Η αποδοτικότερη μεταφορά ενέργειας με τις λιγότερες απώλειες γίνεται σε μεγάλα Watt για πολλούς και διαφόρους λόγους.
Το κάθε επίπεδο χωρίζεται με Μ/Σ τάσης. Το να δημιουργήσεις τόσους πυλώνες χαμηλής τάσης προϋποθέτει πολλούς Μ/Σ και πολύ μεγαλύτερη δίκτυο άρα και απείρως μεγαλύτερα έξοδα.
Αν σκεφτείς ότι το σύστημα διανομής αποτελεί το 60% της επένδυσης κάθε εταιρίας ηλεκτρισμού θα καταλάβεις πόσο παραπάνω θα ήταν το κόστος.

Όσον αφορά στην κινητή τώρα,εκεί οι μελέτες είναι σε πρώιμο στάδιο ακόμα.Πολύ πρώιμο.
Σίγουρα όμως δεν ενδείκνυνται κεραίες μέσα σε πόλεις/χωρία κτλ για το λόγο ότι εκπέμπουν πολύ μεγάλη ακτινοβολία σε πολύ μεγαλύτερες συχνότητες από του ρεύματος. Επειδή δεν υπάρχει σοβαρή έρευνα γύρω από αυτό,
υπάρχει η επιλογή να είναι μακριά από κατοικημένες περιοχές.

Ρε συ markknopfler δεν αναφερομουν σε σενα απλα σε ολους αυτους που βγαινουν και φωναζουν με μονο επιχειρημα "ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΩ"! Διαβασα την πηγη σου αλλα ξεκιναει λεγοντας "May be"...τιποτα σιγουρο δηλαδη

CyberTron τα γνωριζω τα τεχνικα που αναφερεις απλα εγω λεω στους παντες: Πως επηρεαζει το σωμα μου και το μυαλο μου?Τι θα παθω και σε ποσο καιρο θα το παθω?

Πχ. Εγω δουλευω στα 15 μετρα (ευθεια) απο εναν υποσταθμο μεσης τασης και παρεμβαλλεται μονο ενας τοιχος απο τσιμεντολιθα , οπως και στα 600 μετρα απο εναν υποσταθμο υψηλης τασης , παρεμβαλονται 5-6 ιδιοι τοιχοι . Τι θα παθω σε ποσα χρονια?


Διάβασες μόνο τον πρόλογο της πηγής.Αναφέρονται πιο κάτω συγκεκριμένες μελέτες που έχουν γίνει πάνω σε κατοίκους περιοχών που έχουν γύρω πυλώνες υψηλής τάσης.Προφανώς και θα σου πει "may be a potential danger" ή κάτι τέτοιο.Δεν θα σου πει
"You Will Die"..Στην επιστήμη τίποτα δεν είναι δεδομένο και απόλυτο..

Αναρτημένη εικόνα


#35   ckostikas

ckostikas

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:44

Ρε συ markknopfler δεν αναφερομουν σε σενα απλα σε ολους αυτους που βγαινουν και φωναζουν με μονο επιχειρημα "ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΩ"! Διαβασα την πηγη σου αλλα ξεκιναει λεγοντας "May be"...τιποτα σιγουρο δηλαδη

CyberTron τα γνωριζω τα τεχνικα που αναφερεις απλα εγω λεω στους παντες: Πως επηρεαζει το σωμα μου και το μυαλο μου?Τι θα παθω και σε ποσο καιρο θα το παθω?

Πχ. Εγω δουλευω στα 15 μετρα (ευθεια) απο εναν υποσταθμο μεσης τασης και παρεμβαλλεται μονο ενας τοιχος απο τσιμεντολιθα , οπως και στα 600 μετρα απο εναν υποσταθμο υψηλης τασης , παρεμβαλονται 5-6 ιδιοι τοιχοι . Τι θα παθω σε ποσα χρονια?

#36   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:46

Διάβασε από πάνω και διάβασε και όλο το άρθρο όχι τις 10 πρώτες σειρές.

Δεν μπορεί να σου πει κανείς αν θα πάθεις κάτι ή πότε θα το πάθεις.

Αναρτημένη εικόνα


#37   ckostikas

ckostikas

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:48

Σε αυτο θα διαφωνησω μαζι σου , στην επιστημη υπαρχουν παρα πολλα δεδομενα δλδ εχουν καταληξει σε συμπερασμα και ειναι πλεον αποδεκτο χωρις να χωραει αμφισβητηση

Διάβασε από πάνω και διάβασε και όλο το άρθρο όχι τις 10 πρώτες σειρές.

Δεν μπορεί να σου πει κανείς αν θα πάθεις κάτι ή πότε θα το πάθεις.


Αυτο θελω να πω πως σιγουρα δεν ειναι αθωα αυτα τα πεδια αλλα κανεις δεν ξερει ακομη με σιγουρια τι μπορει να προκαλεσει.

Εμενα αυτο μου κανει λιγο μεσαιωνα (αποψη μου)

#38   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/09/2012 - 02:50

Μεσαίωνα θα σου έκανε αν δεν υπήρχαν έρευνες σου ξαναλέω.Διάβασε το άρθρο και τι λέει για συγκεκριμένες έρευνες ιατρικές στην Αγγλία κτλ...

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος 1000%,στο μεσαίωνα δεν είχαν καν ηλεκτρισμό.

Βάσει των ερευνών αυτών κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι το ισχυρό μαγνητικό πεδίο είναι επιβλαβές για τον άνθρωπο.

Αναρτημένη εικόνα


#39   tgiannak

tgiannak

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tgiannak

Δημοσίευση 16/09/2012 - 11:34

παιδια αγοραστε απο αμερικη το gsm kαι μην νοιαζεστε για τις μπαντες lte εγω αυτο θα κανω..μεχρι να ερθει το lte στην ελλαδα εγω θα εχω το iphone 10...

#40   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/09/2012 - 11:39

παιδια αγοραστε απο αμερικη το gsm kαι μην νοιαζεστε για τις μπαντες lte εγω αυτο θα κανω..μεχρι να ερθει το lte στην ελλαδα εγω θα εχω το iphone 10...


Αν έρθει μέσα στο χρόνο που λένε τότε θα υο πουλήσεις ή όχι;

#41   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/09/2012 - 11:40

Αυτός θα το πουλήσει,ποιος θα το πάρει είναι το θέμα..

Αναρτημένη εικόνα


#42   themkon

themkon

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Twitter:@Themkon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 21/09/2012 - 18:51

Στη Ελλάδα τα πράγματα γίνονται τόσο αργα που μόλις θα καταφέρουμε να χρησιμοποιήσουμε την τεχνολογία LTE θα βγαίνει άλλη τεχνολογία. Και όταν εννοώ να την χρησιμοποιήσουμε εννοώ να κάθεσαι αραχτός στο κατσάβραχο στο χωριό και να έχει σήμα, γιατι εκεί χρειάζεται περισσότερο. Στην Αθήνα τι να το κάνω, έχω wifi

#43   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 04/10/2012 - 17:39

Δελτίο τύπου 3/10/12 H Vodafone επενδύει στη συνεχή εξέλιξη του δικτύου της και, πρώτη στην Ελλάδα, αξιοποιεί το φάσμα των 900MHz, για ακόμα καλύτερη κάλυψη 3G
H Vodafone, με πρωταρχικό γνώμονα τη συνεχή εξέλιξη και αναβάθμιση των υπηρεσιών που παρέχει στους συνδρομητές της, πρωτοπορεί τεχνολογικά και, πρώτη στην Ελλάδα, αξιοποιεί το φάσμα που διαθέτει στη συχνότητα των 900MHz για την παροχή υπηρεσιών 3G.

Η επένδυση αυτή έχει σαν αποτέλεσμα την περαιτέρω επέκταση της γεωγραφικής κάλυψης, καθώς και την περαιτέρω βελτίωση της ποιότητας σήματος σε εσωτερικούς χώρους, ώστε οι συνδρομητές της Vodafone να συνεχίσουν να απολαμβάνουν εξαιρετική εμπειρία mobile internet. Η επένδυση αυτή αφορά, σε αρχικό στάδιο, στην Πελοπόννησο, τη Στερεά και τη Δυτική Ελλάδα και θα επεκταθεί σταδιακά σε ολόκληρη τη χώρα.

Η αξιοποίηση του φάσματος των 900MHz, έρχεται σε συνέχεια της επένδυσης 168,5 εκατομμυρίων ευρώ που πραγματοποίησε η Vodafone, για την ανανέωση και επέκταση του φάσματος, ώστε να παρέχει στους συνδρομητές τεχνολογικά πρωτοποριακές υπηρεσίες γρήγορης και αξιόπιστης επικοινωνίας.

Παράλληλα, η Vodafone αναπτύσσει δίκτυο 4ης γενιάς, ώστε να προσφέρει πρώτη στην Ελλάδα νέες καινοτόμες υπηρεσίες 4G, που θα δώσουν τη δυνατότητα στους συνδρομητές της να κάνουν χρήση υπηρεσιών δεδομένων με πραγματικές ταχύτητες πολλαπλάσιες των σημερινών, και ακόμα μεγαλύτερη χωρητικότητα για αποστολή και λήψη μεγάλων αρχείων.

Από την έναρξη της λειτουργίας της, η Vodafone επενδύει συστηματικά στις υποδομές του δικτύου της ώστε να παρέχει τα υψηλότερα επίπεδα ποιότητας υπηρεσιών στους πελάτες της, τόσο για τη χρήση φωνής, όσο και για τη χρήση δεδομένων.



#44   tgiannak

tgiannak

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tgiannak

Δημοσίευση 05/10/2012 - 00:36

Αν έρθει μέσα στο χρόνο που λένε τότε θα υο πουλήσεις ή όχι;


δεν παιζει να το πουλησω για εναν ασημαντο λογο οπως αυτος...

Αυτός θα το πουλήσει,ποιος θα το πάρει είναι το θέμα..


δεν πειραζει μαρκ θα το βαλω στην συλλογη μου αν δε το παρει κανεις! κοιτα εσυ να παρεις το Α1429 να σαι σωστος ;-)

#45   argyDis

argyDis

    iPH User

  • 194 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2012 - 01:00

Μετα απο 3-4 χρόνια εγώ πιστεύω σοβαρό δίκτυο Lte..
εδω μιλάνε για VDsl εδω και 2-3 χρόνια και ακόμα είναι σε αρχικό στάδιο.
Το Lte είναι νέα τεχνολογία και πιο ακριβή που δεν μπορούν να αντέξουν Ελληνικοί πάροχοι με τις οικονομικές συγκυρίες..

To vdsl απο πλευράς ΟΤΕ είναι ολοκληρωμένο (ξανθη,κομοτηνη,αλεξ/πολη) εδώ και 1+ χρόνο. Η ΕΕΤΤ δεν τους επιτρέπει να το τρέξουν λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού..... Ελλαδιστάν

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες