Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 35 ψήφοι

iPhone 5 προπαραγγελιες Ελλάδα


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
3694 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1501   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 08/10/2012 - 08:18

Την ιδια απαντηση μου στειλαν και μενα πριν 15 μερες στη vodafone. Το θεμα ειναι οτι εχει γινει σιγουρο πια οτι θα ερθει Οκτωβριο. Δεν μπορει στη document να ζητανε προκαταβολη για προκρατηση και να σου λενε οτι θα ερθει το δευτερο 15νθημερο του Οκτωβριου και τελικα να ρθει Χριστουγεννα οπως λενε καποιοι. Η πιο πιθανη και για μενα ημερομηνια πια ειναι 19/10.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1502   Chrisgeo908

Chrisgeo908

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2012 - 08:20

Αν η apple δεν έχει δώσει τελική ημερομηνία θα πρέπει να μυρίσουν τα νυχια τους?
Οκ το καταλαβαίνω πρέπει να είμαστε απετιτικοί και γκρινιάριδες σαν καταλωτές αλλα να μην το παρακάνουμε κιόλας..

Τελευταία επεξεργασία από: Chrisgeo908, 08/10/2012 - 08:21


#1503   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2012 - 08:32

Την ιδια απαντηση μου στειλαν και μενα πριν 15 μερες στη vodafone. Το θεμα ειναι οτι εχει γινει σιγουρο πια οτι θα ερθει Οκτωβριο. Δεν μπορει στη document να ζητανε προκαταβολη για προκρατηση και να σου λενε οτι θα ερθει το δευτερο 15νθημερο του Οκτωβριου και τελικα να ρθει Χριστουγεννα οπως λενε καποιοι. Η πιο πιθανη και για μενα ημερομηνια πια ειναι 19/10.


Κλείδωσε 19/10... έως τότε λίγο ακόμη υπομονή!

#1504   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/10/2012 - 08:32

ρε παιδια εχει καταντησει λαλακια η ολη φαση,δεν μπορουμε να περιμενουμε και να μην μας λενε τιποτα.ειμαστε σοβαροι;τι παει να πει δεν ξερουν; δλδ πιστευετε οτι θα το φερουν μεσα σε μια μερα.σιγουρα εχουν δωσει παραγγελια απλα θα καθυστερουν οι παραλαβες και γιαυτο δεν λεν τιποτα.αλλα ετσι τα κανουν χειροτερα διοτι εχει δημιουργηθει ενα χαος.δεν το βλεπετε;τσακωνομαστε ενω ολοι θελουμε το ιδιο!!απλα οι εταιρειουλες κανουν το παιχνιδι τους και μας ψηνουν....
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#1505   GR1337

GR1337

    iPH Member

  • 306 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2012 - 08:35

Eν μέρη έχεις δίκιο,
Ομως πχ εγώ που θα το πάρω στάνταρ,αντί να βάλω το όνομα μου σε μια λίστα με δέκαχιλιάδες ονόματα που μπορεί τελικα να μην το πάρουν παρόλο που δήλωσαν ενδιαφέρον συμπληρώνοντας την έτηση για πλάκα,
και να παίρνω τηλέφωνα αν θα έρθει η σειρά μου αν ακυρώσει κάποιος κλπ
Πάω σήμερα δίνω την προκαταβολή και εξασφαλίζω στανταρ προτερεότητα.Να μου τα φάνε δυσκολο,γιατι δεν είναι γυμναστήριο της πλάκας(δεν είναι απιθανο βεβαια),και αν δω οτι αργουν να το φέρουν και τους τραμπουκίζω και πέρνω την προκαταβολή μου πίσω!


To πρόβλημα δεν είναι η προκαταβολή όπως αναφέρθηκε ξανά, αλλά το υπερβολικό ποσό που ζητάνε. Ούτως ή άλλως τα 700-800-900 θα τα δώσουμε, αλλά όχι να τους παρέχουμε εμείς τη ρευστότητα που δεν έχουν, λες και είναι κανένα ψιλικατζίδικο.
Προκαταβολή μέχρι 50, το πολύ 100 ευρώ θα ήταν ok, ώστε να είναι καλυμμένοι και αυτοί ότι είναι σοβαρός ο πελάτης, αλλά με 400 ευρώ προκαταβολή θέλουν να δουλεύουν χωρίς ρίσκο. Είχα ακούσει άσχημα λόγια για την document, αλλά μετά και από αυτό διαγράφεται εντελώς.

#1506   Chrisgeo908

Chrisgeo908

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2012 - 08:39

ρε παιδια εχει καταντησει λαλακια η ολη φαση,δεν μπορουμε να περιμενουμε και να μην μας λενε τιποτα.ειμαστε σοβαροι;τι παει να πει δεν ξερουν; δλδ πιστευετε οτι θα το φερουν μεσα σε μια μερα.σιγουρα εχουν δωσει παραγγελια απλα θα καθυστερουν οι παραλαβες και γιαυτο δεν λεν τιποτα.αλλα ετσι τα κανουν χειροτερα διοτι εχει δημιουργηθει ενα χαος.δεν το βλεπετε;τσακωνομαστε ενω ολοι θελουμε το ιδιο!!απλα οι εταιρειουλες κανουν το παιχνιδι τους και μας ψηνουν....

και ξανα λέω οτι μια σοβαρή εταιρια αν δεν ξέρει με ακρίβια ημερομηνια παραλαβής δεν μπορεί να λέει κικιρίκου ημερομηνίες, και μετά να τις πέρνει πίσω..λένε απλα ενεμένετε το τάδε δεκαπενθήμερο και τέλος..
είναι απολύτος λογικό..μην βλέπουμε δράκους τέρατα και συνομοσίες..μόλις μάθουνε με ακριβεια ημερομηνία θα μας πουν και θα τελειώνει η ιστορία..και εγώ ανυπόμονος είμαι αλλα είναι απλά τα πράγματα

#1507   GR1337

GR1337

    iPH Member

  • 306 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2012 - 08:41

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.

Σου λέει στο mail ότι αυτοί που θα δώσουν προκαταβολή θα είναι και οι πρώτοι που θα εξυπηρετηθούν.
Μπορείς να μην δώσεις χρήματα ως προκαταβολή αλλά να το παραγγείλεις απλά θα μπεις σε δεύτερη λίστα μετά από αυτούς που θα έχουν δώσει προκαταβολές.

Έχει με λίγα λόγια δύο επιλογές να κάνεις .Αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις από αυτούς μπορείς απλά να το παραγγείλεις ,αν είσαι σίγουρος βάζεις προκαταβολή και είσαι σίγουρος ότι θα παραλάβεις μέσα στο επόμενο δεκαπενθήμερο το κινητό σου .

Η προτεραιότητα στον πολιτισμένο κόσμο δίνεται σε αυτόν που ενδιαφέρεται πρώτος, όχι σε αυτόν που έχει λεφτά. Μου αρέσει που το βλέπετε και φυσιολογικό.
Το ρίσκο πρέπει να το αναλαμβάνει ο επιχειρηματίας, όχι ο πελάτης!

#1508   Chrisgeo908

Chrisgeo908

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2012 - 08:43

To πρόβλημα δεν είναι η προκαταβολή όπως αναφέρθηκε ξανά, αλλά το υπερβολικό ποσό που ζητάνε. Ούτως ή άλλως τα 700-800-900 θα τα δώσουμε, αλλά όχι να τους παρέχουμε εμείς τη ρευστότητα που δεν έχουν, λες και είναι κανένα ψιλικατζίδικο.
Προκαταβολή μέχρι 50, το πολύ 100 ευρώ θα ήταν ok, ώστε να είναι καλυμμένοι και αυτοί ότι είναι σοβαρός ο πελάτης, αλλά με 400 ευρώ προκαταβολή θέλουν να δουλεύουν χωρίς ρίσκο. Είχα ακούσει άσχημα λόγια για την document, αλλά μετά και από αυτό διαγράφεται εντελώς.

εχεις απόλυτο δίκιο,η τιμή της προκαταβολής είναι υπερβολικά υψηλή,αλλα τι να κάνουμε που μας ¨πατάνε¨ γιατι ξέρουν την τρέλα μας..

#1509   trololos

trololos

    iPH User

  • 152 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/10/2012 - 08:43

Τελικά βαρέθηκα να περιμένω. Μεγάλο λάθος να πουλήσω το iphone 4s που είχα αλλά το "σκότωσα" σε καλή τιμή (είχε και ένα καμμένο pixel). Είμαι εδώ και 15 μέρες με ένα Sony Ericsson Xperia το οποίο μου κολλάει συνεχώς και μου έχει σπάσει τα νεύρα.
Δεν φταίει μόνο η Apple αλλά και η ελληνικές επιχειρήσεις στο μεγαλείο τους. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κακό θα είχε να έβγαζαν μία φόρμα προπαραγγελίας με μεγάλη χρονική απόκλιση (π.χ. περίπου 3-6 εβδομάδες). Τουλάχιστον να γνωρίζουμε ρε αδερφέ.
Αύριο πάω να πάρω το galaxy s3. Έχω ακούσει καλά λόγια και θεωρώ ότι είναι ένα προϊόν που μπορεί επάξια να αντικαταστήσει το νέο iphone.
Αποχωρίζομαι το μηλαράκι με βαριά καρδιά!!!
Σας αποχαιρετώ φίλοι μου και εύχομαι γι αυτούς που έχουν υπομονή και κουράγιο και αντέξουν να το χαρούν όπως θα το χαιρόμουν και εγώ.
Ευχαριστώ για μία ακόμη φορά τα παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις τους.


Λες και σου φταίει κανείς άλλος εκτός από την ανυπομονησία σου. Αν κρατούσες το iPhone σου και απείχες από οποιαδήποτε ενημέρωση περί του πότε θα έρθει το 5 τώρα θα ζούσες στην άγνοια και δεν θα σε ένοιαζε καθόλου και θα το έπαιρνες χαλαρός όταν ερχόταν.

#1510   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/10/2012 - 08:46

Η υπομονή είναι αρετή. Κι εγώ έχω δώσει πολύ καιρό το iPhone μου και είμαι με ένα Nokia N96 (κινητάρα :P) αλλά το παλεύω :P
Once You Go Mac You Never Go Back

#1511   GR1337

GR1337

    iPH Member

  • 306 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2012 - 09:10

εχεις απόλυτο δίκιο,η τιμή της προκαταβολής είναι υπερβολικά υψηλή,αλλα τι να κάνουμε που μας ¨πατάνε¨ γιατι ξέρουν την τρέλα μας..

Εσύ έχεις το μετρητό, εσύ θα έπρεπε να τους πατάς. Ας θυμηθούμε λίγο τους ρόλους μας.

#1512   akiszaki

akiszaki

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 08/10/2012 - 09:13

Το ολο θεμα καταντησε αηδια κ ηδη αρκετοι εφυγαν προς αλλες κατευθυνσεις για αγορα συσκευης

#1513   frank44

frank44

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 08/10/2012 - 09:19

Έχετε εκδηλώσει από τις 17.09.12 το ενδιαφέρον σας για το νέο iPhone 5.
Είμαστε πια πολύ κοντά στην έλευση του νέου επαναστατικού μοντέλου της Apple και στην Ελλάδα, μέσα στο δεύτερο 15θήμερο του Οκτωβρίου.

To μοντέλο για το οποίο έχετε εκφράσει το ενδιαφέρον σας είναι το
iPhone 5 32GB White

Mπορούμε να εξυπηρετήσουμε το ενδιαφέρον σας με δύο τρόπους

Ο πρώτος είναι να προχωρήσετε από σήμερα στην παραγγελία του προιόντος, καταθέτοντας σε κάποιο λογαριασμό όψεως της Εταιρείας μας μια προκαταβολή που ανέρχεται στα:

350,00 € για το iPhone 5 16GB
400,00 € για το iPhone 5 32GB
500,00 € για το iPhone 5 64GB

Ο δεύτερος είναι να επιβεβαιώσετε, απλά, το ενδιαφέρον σας για το μοντέλο που σας ενδιαφέρει.

Η τιμή πώλησης του iPhone θα ανακοινωθεί επίσημα από την Apple σε λίγες ημέρες.

Δεδομένης της ζήτησης που – ήδη – έχει διαμορφωθεί για το νέο iPhone η Εταιρεία μας αναλαμβάνει την υποχρέωση:

- Να καλύψει πρώτα όλους τους Πελάτες που την έχουν εμπιστευθεί με κατάθεση της προκαταβολής τους

- Να ενημερώνει με σειρά προτεραιότητας τους Πελάτες που έχουν επιβεβαιώσει το ενδιαφέρον τους, ανάλογα με την διαθεσιμότητα του προιόντος

Στην περίπτωση που επιθυμείτε να προχωρήσετε σε κατάθεση της προκαταβολής, αυτό μπορεί να γίνει είτε φυσικά στο κατάστημά μας στην Γλυφάδα (Μεταξά 23) είτε σε έναν από τους παρακάτω λογαριασμούς όψεως της Document:

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.

Σου λέει στο mail ότι αυτοί που θα δώσουν προκαταβολή θα είναι και οι πρώτοι που θα εξυπηρετηθούν.
Μπορείς να μην δώσεις χρήματα ως προκαταβολή αλλά να το παραγγείλεις απλά θα μπεις σε δεύτερη λίστα μετά από αυτούς που θα έχουν δώσει προκαταβολές.

Έχει με λίγα λόγια δύο επιλογές να κάνεις .Αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις από αυτούς μπορείς απλά να το παραγγείλεις ,αν είσαι σίγουρος βάζεις προκαταβολή και είσαι σίγουρος ότι θα παραλάβεις μέσα στο επόμενο δεκαπενθήμερο το κινητό σου .

Το ύψος της προκαταβολής σπάνια ξεπερνάει το 20%-30% της αξίας του προϊόντος.Εδώ αυτοκίνητο παίρνεις και δίνεις λιγότερα σαν προκαταβολή (ως ποσοστό).Αυτό δεν είναι προκαταβολή είναι χρηματοδότηση!!!Μου θυμίζει κάτι εργολάβους που πουλάνε τα διαμερίσματα από τα μπετά και χτίζουν ολόκληρη πολυκατοικία χωρίς να βάλουν μία.Έλεος πια.....

Το ύψος της προκαταβολής σπάνια ξεπερνάει το 20%-30% της αξίας του προϊόντος.Εδώ αυτοκίνητο παίρνεις και δίνεις λιγότερα σαν προκαταβολή (ως ποσοστό).Αυτό δεν είναι προκαταβολή είναι χρηματοδότηση!!!Μου θυμίζει κάτι εργολάβους που πουλάνε τα διαμερίσματα από τα μπετά και χτίζουν ολόκληρη πολυκατοικία χωρίς να βάλουν μία.Έλεος πια.....

Το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ πάει στο παραπάνω μήνυμα όχι σε σένα Κώστα, προς αποφυγή παρεξηγήσεως..

#1514   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/10/2012 - 09:20

Το ύψος της προκαταβολής σπάνια ξεπερνάει το 20%-30% της αξίας του προϊόντος.Εδώ αυτοκίνητο παίρνεις και δίνεις λιγότερα σαν προκαταβολή (ως ποσοστό).Αυτό δεν είναι προκαταβολή είναι χρηματοδότηση!!!Μου θυμίζει κάτι εργολάβους που πουλάνε τα διαμερίσματα από τα μπετά και χτίζουν ολόκληρη πολυκατοικία χωρίς να βάλουν μία.Έλεος πια.....


Ισχύει επειδή είμαι στον χώρο του αυτοκινήτου. Το 50% στα ζητηθεί μόνο εάν το αυτοκίνητο είναι ειδική παραγγελία που θα γίνει στην εταιρία στο εξωτερικό και για λόγους διασφάλισης διότι αν δεν το πάρει μετά ο άλλος σου μένει το αυτοκίνητο που δύσκολα θα φύγει μετά είτε λόγου υψηλού κόστους η ιδιαιτερότητας.
Once You Go Mac You Never Go Back

#1515   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 08/10/2012 - 09:22

Το καθε μαγαζι ζηταει αυτο που θελει. Με δεδομενο και την κριση.. Κι εγω θα ζηταγα τουλαχιστον το 50% του ποσου για προκαταβολή. Δεν σε υποχρεωνει κι ολας. Οπως ειδατε σου λεει αν θες μη δωσεις προκαταβολή αλλά θα ειδοποιηθεις μετά απο αυτους που έδωσαν.
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 26

0 μέλη, 26 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες