Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 35 ψήφοι

iPhone 5 προπαραγγελιες Ελλάδα


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
3694 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3466   elekas

elekas

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/10/2012 - 00:38

μπορει καποιος να μου εξηγησει πως με παραεισαγωγη μπορει να πωλησει σε πιο χαμηλες τιμες απο αντιπροσωπους?



Καταρχήν δεν αγοράζουν 620€ που ειναι η τιμη για καταναλωτή. Αγοράζουν με τιμη προμηθευτή (όπως η Vodafone , cosmote ) , με την διάφορα ότι συνεργάζονται με κάποιους σε αυτές τις χώρες και αγοράζουν με τιμη προμηθευτή αλλα όχι Ελληνικού καταστήματος αλλα της αντίστοιχης χώρας. Αρα μιλάμε για 620€ μείον ένα ποσοστό που δεν ξέρω . Οσο για τα μεταφορικά , όσο μεγαλύτερη παραγγελία τόσο μικρότερο το κόστος στις συσκευές. Αυτή ειναι η φιλοσοφία τους πάνω κάτω.

Τελευταία επεξεργασία από: elekas, 18/10/2012 - 00:41


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3467   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 18/10/2012 - 00:39

Δηλαδή αν πάμε 500 άτομα στη document και αφήσουμε την προκαταβολή μας, μέσα στον Οκτώβριο θα έχουμε τη συσκευή;


Η Document θα παραλάβει συσκευές από τον Έλληνα εισαγωγέα. Δεν κάνει μόνη της εισαγωγές. Και μάντεψε ποιός είναι ο εισαγωγέας...

Οι πάροχοι εισάγουν, είναι γνωστό.

Αλλά μόνο η document αυτή τη στιγμή σου δίνει μία εγγύηση μέσω της προκαταβολής. Αν αθετήσει τους όρους, παίρνεις τα λεφτά πίσω και τέλος.


ΠΟΟ αμα ισχυει αυτο το περνουμε ολοι απο ΕΔΩ

Για περίμενε να δεις για πότε θα την αυξήσουν και αυτοί την τιμούλα...

Θα το βάλουν 10-20 ευρώ κάτω από την επίσημη και θα το πουλάνε εκεί...

Έτσι κάνουν πάντα στις παραεισαγωγές...


Παιδια σας εχω μια πολυ δυνατη ενημερωση για να γουσταρετε..μου ειπε μια πολυ αξιοπιστη πηγη cosmote μολις τωρα...Σαββατο 20 Οκτωβριου θα το εχει και απο δευτερα ξεκιναει η πωληση..τιμη ακομα ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ η cosmote οποτε μην πανικοβαλεστε (απο τωρα) ....Α και vodafone 5 Νοεμβριου... ΑΥΤΑ !

Λίγο δύσκολα...

Τα γκρουπ ξεκινάνε ΠΑΝΤΑ Παρασκευή παγκοσμίως, οπότε δύσκολα εδώ να γίνει Δευτέρα.

Επίσης και οι 3 εταιρείες θα το κυκλοφορήσουν μαζί ως επίσημοι εισαγωγείς.

Τα φούμαρα που πουλάει η Cosmote για "ειδική" συμφωνία σε πολλούς, δεν στέκουν πουθενά.


Θέλω να βοηθήσω προσωπικά τον έλληνα έμπορο αλλά αν είναι αυτές οι τιμές, τα ευρώ μου θα τα χαρεί άλλος ευρωπαίος...


Μάλιστα.

Περίμενα να ανακοινωθούν οι (από καιρό δεδομένες) τιμές, για να γράψω κάτι.

Οι τιμές όπως είπα ήταν δεδομένες.

Το ίδιο και η αντίδραση αρκετών.

"Η Apple είπε ότι θα είναι ίδιες", "Λαμόγια Έλληνες έμποροι", "Απαράδεκτη αύξηση".

Η Apple είπε ότι οι τιμές θα είναι ίδιες στην Αμερική. Για αυτό έδωσε μόνο τιμές συμβολαίου.

Πάμε τώρα στο θέμα της τιμής στην Ελλάδα.

ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν έθιξε το ποιός πραγματικά φταίει.

Λέτε η Apple να το δίνει σε άλλη τιμή σε μας από ότι στους Ιταλούς για παράδειγμα?

Δε νομίζω...

Μήπως η παράλογη και δυσθεώρητη φορολογία είναι που διαμορφώνει την αύξηση από τα σύνορα και μετά και κατά συνέπεια την τελική τιμή?

Και για όσους σπεύσουν να πουν ότι το ΦΠΑ δεν φτάνει από μόνο του την τιμή εκεί, δεν είναι μόνο αυτό...

Ένα σκασμό άλλοι φόροι υπάρχουν...

Τι φταίει λοιπόν ο Έλληνας έμπορος?

Ότι του λέει το κράτος πληρώνει.

Αν οι έμποροι έκαναν τις αυξήσεις πιστεύετε θα πουλούσαν όλοι στην ίδια τιμή?

Ας σκεφτούμε λοιπόν το ποιόν κατηγορούμε για τις τιμές και για το που έχουμε φτάσει...

#3468   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 18/10/2012 - 00:41

Να θυμίσω ότι η Ελβετία δεν είναι στην Ευρωπαϊκή Ενωση,απλα ανήκει στην ΕΖΕΣ (Ευρωπαϊκή Ζώνη Ελεύθερων συναλλαγών).
Αυτο σημαίνει πως οτι εισάγεται απο Ελβετία σε κάποια χώρα της Ευρωζώνης,αυτομάτως τοποθετείται ΦΠΑ πάνω στη τιμη.
Με λίγα λόγια,αν το ebw τα εισάγει απο την Ελβετία,θα πρέπει να πληρωσει στο κράτος 23% ΦΠΑ επι της χοντρικης τιμής.
Άρα πρακτικά,πιο πολυ συμφέρει το ebw να εισάγει συσκευές απο Αγγλία,Γερμανία,Γαλλία κλπ,παρα απο Ελβετία.
Και μη ξεχνάμε πως ότι προερχεται απο τις χώρες της ΕΖΕΣ,περνάει απο ΤΕΛΩΝΕΙΟ...ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ..

πολυ κατατοπιστικο. μπραβο.

#3469   elekas

elekas

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/10/2012 - 00:44

Μάλιστα.

Περίμενα να ανακοινωθούν οι (από καιρό δεδομένες) τιμές, για να γράψω κάτι.

Οι τιμές όπως είπα ήταν δεδομένες.

Το ίδιο και η αντίδραση αρκετών.

"Η Apple είπε ότι θα είναι ίδιες", "Λαμόγια Έλληνες έμποροι", "Απαράδεκτη αύξηση".

Η Apple είπε ότι οι τιμές θα είναι ίδιες στην Αμερική. Για αυτό έδωσε μόνο τιμές συμβολαίου.

Πάμε τώρα στο θέμα της τιμής στην Ελλάδα.

ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν έθιξε το ποιός πραγματικά φταίει.

Λέτε η Apple να το δίνει σε άλλη τιμή σε μας από ότι στους Ιταλούς για παράδειγμα?

Δε νομίζω...

Μήπως η παράλογη και δυσθεώρητη φορολογία είναι που διαμορφώνει την αύξηση από τα σύνορα και μετά και κατά συνέπεια την τελική τιμή?

Και για όσους σπεύσουν να πουν ότι το ΦΠΑ δεν φτάνει από μόνο του την τιμή εκεί, δεν είναι μόνο αυτό...

Ένα σκασμό άλλοι φόροι υπάρχουν...

Τι φταίει λοιπόν ο Έλληνας έμπορος?

Ότι του λέει το κράτος πληρώνει.

Αν οι έμποροι έκαναν τις αυξήσεις πιστεύετε θα πουλούσαν όλοι στην ίδια τιμή?

Ας σκεφτούμε λοιπόν το ποιόν κατηγορούμε για τις τιμές και για το που έχουμε φτάσει...




Επιτέλους άντε να τα πει και κάποιος άλλος γιατί κάποιοι έχουν άρνηση να καταλάβουν.

#3470   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/10/2012 - 00:50

Δεν ειπε κανεις οτι φταει ο ελληνας εμπορος!ειδικα αυτος που εχει franchise καποιο brand και χορευει οπως του ζητησουν..οι επισημοι εισαγωγεις φταινε προφανως.και εαν αυριο ενα τεραστιο ποσοστο μελλοντικων κατοχων iphonες το αγορασουν απο αλλη χωρα του εξωτερικου,τοτε φανταζομαι θα αναθεωρησουν τις αποψεις τους

#3471   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 18/10/2012 - 01:16

Δηλαδη το ιδιο τηλεφωνο με 48GB παραπανω μνημη ειναι 240 ευρώ ακριβοτερο.

Το ιδιο ακριβως τηλεφωνο. Το βρισκει κανεις υπερβολικο?

Δεν ειναι τοσο υπερβολικο οσο φαινεται παντως.
48 Gb flash drive δεν ειναι μικρη διαφορα

#3472   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 18/10/2012 - 01:21

Δεν ειπε κανεις οτι φταει ο ελληνας εμπορος!ειδικα αυτος που εχει franchise καποιο brand και χορευει οπως του ζητησουν..οι επισημοι εισαγωγεις φταινε προφανως.και εαν αυριο ενα τεραστιο ποσοστο μελλοντικων κατοχων iphonες το αγορασουν απο αλλη χωρα του εξωτερικου,τοτε φανταζομαι θα αναθεωρησουν τις αποψεις τους

Επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση εισαγωγέας=πάροχος=έμπορος, το ίδιο είναι.

Και δεν φταίει, αυτο λέω. Γιατί απλά βάζουν τους φόρους και τελειώνει εκει το θέμα.

#3473   Vbassman9

Vbassman9

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/10/2012 - 01:26

Εγώ πάντως ήμουν με iPhone από το 3G μέχρι και το 4S αν οι τιμές είναι αυτές που αναφέρθηκαν για το 5 τότε τις βρίσκω υπερβολικές. ΕΛΕΟΣ δηλαδή και αυτο που αναφέρουν πολύ ότι η καβλα πληρώνετε, ναι συμφωνώ πληρώνετε δεν είναι ανάγκη όμως να μας βάζουν και δάχτυλο . Από χτες είμαι πλέον με S3 470.99€ 16GB(ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ) +33.50€ micro sd hc class 10 32GB και είμαι 350€ κερδισμένος από την διάφορα του 32GB iPhone 5 που ήθελα και έχω επιπλέον και 16GB χώρο


#3474   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.648 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/10/2012 - 01:28

Παιδια μια ερωτηση. Εχω ξαδερφη στην Βοστωνη USA. Αξιζει να της πω να μου αγορασει ενα 16αρι λευκο iphone 5 στα 650$ που πουλιεται εκει; Ειναι 495€ περιπου σημερα. Ποσο θα παει να μου το στειλει σουπερ γρηγορο απο εκει; Ξεκλειδωτα δινουν; Κι απο εγγυηση τι κανω; Ευχαριστω

#3475   AnakinSkywalker

AnakinSkywalker

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2012 - 01:28

3500 σχόλια...

#3476   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/10/2012 - 01:28

Παιδια μια ερωτηση. Εχω ξαδερφη στην Βοστωνη USA. Αξιζει να της πω να μου αγορασει ενα 16αρι λευκο iphone 5 στα 650$ που πουλιεται εκει; Ειναι 495€ περιπου σημερα. Ποσο θα παει να μου το στειλει σουπερ γρηγορο απο εκει; Ξεκλειδωτα δινουν; Κι απο εγγυηση τι κανω; Ευχαριστω


Αρκεί να ζητήσει Factory Unlocked και το Α1429.

Η εγγύηση είναι λίγο πονεμένη ιστορία εδώ..

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 18/10/2012 - 01:30

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3477   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 18/10/2012 - 01:43

Εγώ πάντως ήμουν με iPhone από το 3G μέχρι και το 4S αν οι τιμές είναι αυτές που αναφέρθηκαν για το 5 τότε τις βρίσκω υπερβολικές. ΕΛΕΟΣ δηλαδή και αυτο που αναφέρουν πολύ ότι η καβλα πληρώνετε, ναι συμφωνώ πληρώνετε δεν είναι ανάγκη όμως να μας βάζουν και δάχτυλο . Από χτες είμαι πλέον με S3 470.99€ 16GB(ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ) +33.50€ micro sd hc class 10 32GB και είμαι 350€ κερδισμένος από την διάφορα του 32GB iPhone 5 που ήθελα και έχω επιπλέον και 16GB χώρο


Η αλήθεια να λέγεται... Εμένα αυτό με τα 16 κάπως με πνίγει.. κ αν δεν μου φτάσουν..? Και τα 32 είναι πολλά για να τα δώσω...

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#3478   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 18/10/2012 - 02:00

Εγώ πάντως ήμουν με iPhone από το 3G μέχρι και το 4S αν οι τιμές είναι αυτές που αναφέρθηκαν για το 5 τότε τις βρίσκω υπερβολικές. ΕΛΕΟΣ δηλαδή και αυτο που αναφέρουν πολύ ότι η καβλα πληρώνετε, ναι συμφωνώ πληρώνετε δεν είναι ανάγκη όμως να μας βάζουν και δάχτυλο . Από χτες είμαι πλέον με S3 470.99€ 16GB(ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ) +33.50€ micro sd hc class 10 32GB και είμαι 350€ κερδισμένος από την διάφορα του 32GB iPhone 5 που ήθελα και έχω επιπλέον και 16GB χώρο

Δεδομενα πια το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ πλεονεκτημα του Galaxy ειναι η διαφορα στην τιμη με το iPhone

#3479   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 18/10/2012 - 02:04

Ελα αφου όλοι θα τα δώσουμε, μην το λιβανιζουμε το θέμα...


Φέτος θα τα δώσετε.εγω τα έδωσα αλλού για πρώτη φορά μετά το 2007

#3480   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 18/10/2012 - 02:13

Εγώ πάντως ήμουν με iPhone από το 3G μέχρι και το 4S αν οι τιμές είναι αυτές που αναφέρθηκαν για το 5 τότε τις βρίσκω υπερβολικές. ΕΛΕΟΣ δηλαδή και αυτο που αναφέρουν πολύ ότι η καβλα πληρώνετε, ναι συμφωνώ πληρώνετε δεν είναι ανάγκη όμως να μας βάζουν και δάχτυλο . Από χτες είμαι πλέον με S3 470.99€ 16GB(ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ) +33.50€ micro sd hc class 10 32GB και είμαι 350€ κερδισμένος από την διάφορα του 32GB iPhone 5 που ήθελα και έχω επιπλέον και 16GB χώρο


Μια απο τα ίδια και εγώ στα 482€

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 18/10/2012 - 02:17


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 25

0 μέλη, 25 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες