Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 35 ψήφοι

iPhone 5 προπαραγγελιες Ελλάδα


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
3694 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3481   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 18/10/2012 - 02:20

Παιδια μια ερωτηση. Εχω ξαδερφη στην Βοστωνη USA. Αξιζει να της πω να μου αγορασει ενα 16αρι λευκο iphone 5 στα 650$ που πουλιεται εκει; Ειναι 495€ περιπου σημερα. Ποσο θα παει να μου το στειλει σουπερ γρηγορο απο εκει; Ξεκλειδωτα δινουν; Κι απο εγγυηση τι κανω; Ευχαριστω

Αρκεί να ζητήσει Factory Unlocked και το Α1429.

Η εγγύηση είναι λίγο πονεμένη ιστορία εδώ..


Παιδιά, η διάθεση unlocked iPhone 5 ΔΕΝ έχει ξεκινήσει ακόμη στις ΗΠΑ. Οτι πωλείται στις ΗΠΑ αυτή τη στιγμή είναι αποκλειστικά με συμβόλαιο. Επιπλέον η Apple δεν έχει ανακοινώσει ακόμη ποτέ θα ξεκινήσει να διαθέτει unlocked στην Αμερική. Φήμες λένε για μέσα Νοεμβρίου αλλά επίσημη ανακοίνωση της Apple δεν υπάρχει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3482   djmikekat

djmikekat

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2012 - 02:24

Οι πάροχοι εισάγουν, είναι γνωστό.

Αλλά μόνο η document αυτή τη στιγμή σου δίνει μία εγγύηση μέσω της προκαταβολής. Αν αθετήσει τους όρους, παίρνεις τα λεφτά πίσω και τέλος.



Για περίμενε να δεις για πότε θα την αυξήσουν και αυτοί την τιμούλα...

Θα το βάλουν 10-20 ευρώ κάτω από την επίσημη και θα το πουλάνε εκεί...

Έτσι κάνουν πάντα στις παραεισαγωγές...



Λίγο δύσκολα...

Τα γκρουπ ξεκινάνε ΠΑΝΤΑ Παρασκευή παγκοσμίως, οπότε δύσκολα εδώ να γίνει Δευτέρα.

Επίσης και οι 3 εταιρείες θα το κυκλοφορήσουν μαζί ως επίσημοι εισαγωγείς.

Τα φούμαρα που πουλάει η Cosmote για "ειδική" συμφωνία σε πολλούς, δεν στέκουν πουθενά.




Μάλιστα.

Περίμενα να ανακοινωθούν οι (από καιρό δεδομένες) τιμές, για να γράψω κάτι.

Οι τιμές όπως είπα ήταν δεδομένες.

Το ίδιο και η αντίδραση αρκετών.

"Η Apple είπε ότι θα είναι ίδιες", "Λαμόγια Έλληνες έμποροι", "Απαράδεκτη αύξηση".

Η Apple είπε ότι οι τιμές θα είναι ίδιες στην Αμερική. Για αυτό έδωσε μόνο τιμές συμβολαίου.

Πάμε τώρα στο θέμα της τιμής στην Ελλάδα.

ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν έθιξε το ποιός πραγματικά φταίει.

Λέτε η Apple να το δίνει σε άλλη τιμή σε μας από ότι στους Ιταλούς για παράδειγμα?

Δε νομίζω...

Μήπως η παράλογη και δυσθεώρητη φορολογία είναι που διαμορφώνει την αύξηση από τα σύνορα και μετά και κατά συνέπεια την τελική τιμή?

Και για όσους σπεύσουν να πουν ότι το ΦΠΑ δεν φτάνει από μόνο του την τιμή εκεί, δεν είναι μόνο αυτό...

Ένα σκασμό άλλοι φόροι υπάρχουν...

Τι φταίει λοιπόν ο Έλληνας έμπορος?

Ότι του λέει το κράτος πληρώνει.

Αν οι έμποροι έκαναν τις αυξήσεις πιστεύετε θα πουλούσαν όλοι στην ίδια τιμή?

Ας σκεφτούμε λοιπόν το ποιόν κατηγορούμε για τις τιμές και για το που έχουμε φτάσει...


Πωπω φιλαρακι μου μυριζεις κατι για υπευθυνος και ανω στην document Η στην vodafone-wind....
Κραζεις τους παντες εκτος απο document που πηρε λεφτα χωρις να ξερει τελικη τιμη και εψαξες καλα ενα forum ατελειωτο για να δωσεις απαντησεις.,,,
Προσωπικα δεν δινω ουτε μισο ευρω σε κανεναν ελληνα επιχειρηματια που δεν σεβεται την τσεπη μου που τοσο σκληρα δουλευω για να αγορασω ενα τηλεφωνο αυτη τη στιγμη και πολυ απλα ΕΠΩΦΕΛΕΙΤΑΙ την κατασταση επειδη αξιζει το τηλεφωνο...επειδη και εγω ομως πλεον εχω μυαλο θα τα δωσω στον ξενο γιατι ΜΕ ΣΕΒΕΤΑΙ.

#3483   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 18/10/2012 - 02:34

Πωπω φιλαρακι μου μυριζεις κατι για υπευθυνος και ανω στην document Η στην vodafone-wind....
Κραζεις τους παντες εκτος απο document που πηρε λεφτα χωρις να ξερει τελικη τιμη και εψαξες καλα ενα forum ατελειωτο για να δωσεις απαντησεις.,,,
Προσωπικα δεν δινω ουτε μισο ευρω σε κανεναν ελληνα επιχειρηματια που δεν σεβεται την τσεπη μου που τοσο σκληρα δουλευω για να αγορασω ενα τηλεφωνο αυτη τη στιγμη και πολυ απλα ΕΠΩΦΕΛΕΙΤΑΙ την κατασταση επειδη αξιζει το τηλεφωνο...επειδη και εγω ομως πλεον εχω μυαλο θα τα δωσω στον ξενο γιατι ΜΕ ΣΕΒΕΤΑΙ.

Χαχαχαχα το λες αυτό σε εμένα?

Με ξέρεις? Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα γελάνε με αυτό που έγραψες.

Έψαξα καλά ένα φόρουμ για να δώσω απαντήσεις?

Φίλε μου με κάθε σεβασμό αλλά δεν ξέρεις σε ποιόν τα λες! Δεν έχω αναφερθεί ποτέ σε κάτι τέτοιο, αλλά δες στο προφίλ μου ποιός είμαι και τι δείγματα γραφής έχω δείξει εδώ μέσα και μετά γράψε την εξυπνάδα σου...

Αλλά δε σε παρεξηγώ. Πίσω από το πληκτρολόγιο δεν σκέφτονται πολύ τι γράφουν...

Κράζω τους πάντες? Αυτό κατάλαβες? Μήπως δεν κράζω ΚΑΝΕΝΑΝ και λέω ότι έχουν δίκιο? Ποιόν έκραξα?

Μόνο το ελληνικό κράτος για τη φορολογία του. ΚΑΝΕΝΑΝ άλλον.

Πες μου λοιπόν με ποιόν τρόπο ο Έλληνας επιχειρηματίας επωφελείται την κατάσταση και δε σε σέβεται. Εξήγησέ το μου.

Να πας να τα δώσεις στον ξένο, που σε σέβεται. Ειδικά οι Ευρωπαίοι, μόλις ακούνε Έλληνας, τίγκα στον σεβασμό είναι...

ΥΓ: Και για να το ξεκαθαρίσω μήπως δεν το κατάλαβες, ουδεμία σχέση έχω με τη Document ή με κάποιο πάροχο. Ούτε καν έχω δώσει προκαταβολή πουθενά.

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 18/10/2012 - 02:34


#3484   djmikekat

djmikekat

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2012 - 02:44

Χαχαχαχα το λες αυτό σε εμένα?

Με ξέρεις? Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα γελάνε με αυτό που έγραψες.

Έψαξα καλά ένα φόρουμ για να δώσω απαντήσεις?

Φίλε μου με κάθε σεβασμό αλλά δεν ξέρεις σε ποιόν τα λες! Δεν έχω αναφερθεί ποτέ σε κάτι τέτοιο, αλλά δες στο προφίλ μου ποιός είμαι και τι δείγματα γραφής έχω δείξει εδώ μέσα και μετά γράψε την εξυπνάδα σου...

Αλλά δε σε παρεξηγώ. Πίσω από το πληκτρολόγιο δεν σκέφτονται πολύ τι γράφουν...

Κράζω τους πάντες? Αυτό κατάλαβες? Μήπως δεν κράζω ΚΑΝΕΝΑΝ και λέω ότι έχουν δίκιο? Ποιόν έκραξα?

Μόνο το ελληνικό κράτος για τη φορολογία του. ΚΑΝΕΝΑΝ άλλον.

Πες μου λοιπόν με ποιόν τρόπο ο Έλληνας επιχειρηματίας επωφελείται την κατάσταση και δε σε σέβεται. Εξήγησέ το μου.

Να πας να τα δώσεις στον ξένο, που σε σέβεται. Ειδικά οι Ευρωπαίοι, μόλις ακούνε Έλληνας, τίγκα στον σεβασμό είναι...

ΥΓ: Και για να το ξεκαθαρίσω μήπως δεν το κατάλαβες, ουδεμία σχέση έχω με τη Document ή με κάποιο πάροχο. Ούτε καν έχω δώσει προκαταβολή πουθενά.


Γιατι δεν με σεβεται ο Ελληνας επιχειρηματιας?...διοτι ειναι ενα πολυ ωραιο προιον και επειδη ΞΕΡΕΙ οτι θα γυρισουν τον κοσμο αναποδα ολοι για να βρουν τα λεφτα να το αγορασουν σου λεει ας το βαλω και λιγο παραπανω να βγαλω κατι
Οσο για το σεβασμο που εχουν οι ξενοι ως προς εμας -δεν εχουν οντως- αλλα τουλαχιστον δεν με μαδανε...
Και για ποιο λογο η Ισπανια να εχει τοσο πια χαμηλοτερη τιμη στο τηλεφωνο απο εμας.

#3485   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 18/10/2012 - 04:03

Γιατι δεν με σεβεται ο Ελληνας επιχειρηματιας?...διοτι ειναι ενα πολυ ωραιο προιον και επειδη ΞΕΡΕΙ οτι θα γυρισουν τον κοσμο αναποδα ολοι για να βρουν τα λεφτα να το αγορασουν σου λεει ας το βαλω και λιγο παραπανω να βγαλω κατι
Οσο για το σεβασμο που εχουν οι ξενοι ως προς εμας -δεν εχουν οντως- αλλα τουλαχιστον δεν με μαδανε...
Και για ποιο λογο η Ισπανια να εχει τοσο πια χαμηλοτερη τιμη στο τηλεφωνο απο εμας.

Άρα το πόστ μου το οποίο κατεκρινες δεν το διαβάσεις κάν.

Έχουμε την ψηλότερη τιμη γιατί έχουμε την υψηλότερη φορολογία! Όχι γιατι θέλουν να μας μαδήσουν οι Έλληνες έμποροι...

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 18/10/2012 - 04:03


#3486   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 18/10/2012 - 04:57

Άρα το πόστ μου το οποίο κατεκρινες δεν το διαβάσεις κάν.

Έχουμε την ψηλότερη τιμη γιατί έχουμε την υψηλότερη φορολογία! Όχι γιατι θέλουν να μας μαδήσουν οι Έλληνες έμποροι...

Δεν εχουμε ακριβως..Θα εχουμε Αν επαλιθευθουν ο φιλος του φιλου του προεδρου..

#3487   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 18/10/2012 - 05:05

Θα έχουμε.

Από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας το λέμε με βάση την τιμή της Αγγλίας και των άλλων ευρωπαϊκών χωρών ότι θα είμαστε από 729-749.

Και αυτό ήταν δεδομένο.

Με δεδομένο ότι η Apple πουλάει στην ίδια τιμή χονδρικής σε όλες τις χώρες, από κει και πέρα οι τιμές διαμορφώνονται με βάση τις επιπρόσθετες φορολογίες σε κάθε χώρα.

Και επειδή έχουμε την υψηλότερη συνολική φορολογία από τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, είναι λογικό να έχουμε και από τις υψηλότερες, αν όχι την υψηλότερη τιμή...

#3488   greg3301

greg3301

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 18/10/2012 - 06:45

Ακριβώς!
Μόλις bidαρα το 32άρι στο ebay-uk 620GBP..
Όπως είπα κ σε προηγούμενό μου post: Άντε γειά..

Ειλικρινά, νομίζω αυτή τη φορά ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο.
Όποιος έχει τι δυνατότητα κ μπορεί (δεν περιμένει επιδοτήσεις, δόσεις, κλπ.), ας ξεχάσει εντελώς την Ελλάδα για αγορά iPhone 5.
Δεν αξίζει.

(Στο 64άρι δε η τιμή έχει καταντήσει επιεικώς γελοία. Άκου 1000€;; Είμαι πορωμένος iphonάκιας απο το iPhone1 του 2007. Δεν ξέρω κάνενα προίον τεχνολογίας, το οποίο να αλλάζει σε 1-2 χρόνια, και να αξίζει τόσα. Τόσο απλά.)


καλα καντσε να ληξει η δημοπρασια και αν το παρεις στα 620 στο κανω δωρο...

#3489   eytyxhs

eytyxhs

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Twitter:@Eytyxhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:eytyxhs

Δημοσίευση 18/10/2012 - 07:05

iPhone δεν υπάρχουν πουθενά τώρα. Μονω τις online παραγγελίες στέλνουν...

Λογικά θα διόρθωσαν το πρόβλημα με το Χρώμα..

#3490   Tassosd

Tassosd

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 18/10/2012 - 07:29

Εγώ πάντως ήμουν με iPhone από το 3G μέχρι και το 4S αν οι τιμές είναι αυτές που αναφέρθηκαν για το 5 τότε τις βρίσκω υπερβολικές. ΕΛΕΟΣ δηλαδή και αυτο που αναφέρουν πολύ ότι η καβλα πληρώνετε, ναι συμφωνώ πληρώνετε δεν είναι ανάγκη όμως να μας βάζουν και δάχτυλο . Από χτες είμαι πλέον με S3 470.99€ 16GB(ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ) +33.50€ micro sd hc class 10 32GB και είμαι 350€ κερδισμένος από την διάφορα του 32GB iPhone 5 που ήθελα και έχω επιπλέον και 16GB χώρο



Αυτό πιστεύω και εγώ. Μάλλον θα πάω στο Samsung Galaxy S3. Έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή και έχει περισσότερες λειτουργίες!!!

Είναι πολλά τα λεπτά!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Tassosd, 18/10/2012 - 07:34


#3491   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 18/10/2012 - 07:54

Αυτό πιστεύω και εγώ. Μάλλον θα πάω στο Samsung Galaxy S3. Έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή και έχει περισσότερες λειτουργίες!!!

Είναι πολλά τα λεπτά!!!


Εγώ πάντως αν δέν μου έφταναν για 5άρι θα έπερνα 4S και όχι Galaxy....Αν κανείς δέν έχει κανενός είδους "δέσιμο" με την apple μπορεί να πάρει
ότι θέλει.Αν όμως έχεις επενδύσει αυτά τα χρόνια το πράγμα αλλάζει....

#3492   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 18/10/2012 - 08:23

Εγώ πάντως αν δέν μου έφταναν για 5άρι θα έπερνα 4S και όχι Galaxy....Αν κανείς δέν έχει κανενός είδους "δέσιμο" με την apple μπορεί να πάρει
ότι θέλει.Αν όμως έχεις επενδύσει αυτά τα χρόνια το πράγμα αλλάζει....


Αναρτημένη εικόνα

Δεν υσχυει αυτό που λες τουλάχιστον σε προσωπικό επίπεδο.Οπως βλέπεις στο γραφείο μου υπήρχαν 3 τηλέφωνάκια ένα iPhone 2G ένα iPhone 4 και ένα iPhone 4S πλέον δεν υπάρχει κανένα απο αυτα πλην του 2G.Μετά απο 18 χρόνια σχέσεις και δεσίματος με την apple η σχεση αγάπης με τα Macintosh δεν εχει αλλάξει αλλά στο θέμα τηλεφώνου άλλαξε με την αγόρα ενός Samsung Galaxy S3 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Η διαφορά τιμής μεταξύ galaxy s3 480€ - iPhone 5 32GB 850€ σχεδόν 400€ θα τα δώσω στην αγορά ενός καινούργιου iMac για να αντικαταστήσω τον 24αρι iMac που όπως βλέπεις στα αριστερά τις φωτογραφίας.Σε 2 χρόνια μπορεί να το ξανά συζητήσουμε με τη έλευση του 6.



#3493   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/10/2012 - 08:27

Επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση εισαγωγέας=πάροχος=έμπορος, το ίδιο είναι.

Και δεν φταίει, αυτο λέω. Γιατί απλά βάζουν τους φόρους και τελειώνει εκει το θέμα.

εισαγωγεας=παροχος=εμπορος δικαιοπαροχος..εχει τεραστια διαφορα φιλε μου..ο εμπορος δικαιοδοχος..ο ελληνας εμπορος δλδ ειναι διαφορετικο πραγμα.χορευει απλα στις προσταγες του δικαιοπαροχου.δε μπορει να παρεκκλινει στο ελαχιστο.και προφανως δε φερει ευθυνη για το "καπελο"

#3494   ragno

ragno

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/10/2012 - 08:31

Δεν ξέρω πάντως αν το έχετε δει αλλά μάλλον το 859 για το 32άρι έχει κλειδώσει...
http://www.multirama...82&catid=100800

#3495   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 18/10/2012 - 08:33

Μια χαρά είναι HP 6310 office jet και με το app printopia στα Macintosh έχει γίνει και AirPrint :)


Συμφωνώ κι εγώ , δουλεύει άψογα !!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 21

0 μέλη, 21 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες