Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 35 ψήφοι

iPhone 5 προπαραγγελιες Ελλάδα


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
3694 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#3571   homer66

homer66

    iPH Enthousiast

  • 538 μηνύματα
  • Twitter:@homer669
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:homer669

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:18

με 70λιρες εμενα μου το εστειλαν + οτι ηταν στι κουτι και ενα Apple tv και ξεπερναγε τα 500gr, με DHL και μεσα σε 24ωρες τα ειχα στα χερια μου
για μονο το iPhοne μου ειχαν δωσει τιμη 45λιρες
Μηπως ειχες και κατι αλλο στο δεμα?

εγω το αγορασα απο apple store αγγλιας στις 12/10 599 λιρες το 32αρι και ειδα στη καρτα χρεωση 742 ευρω + 32 aramex συνδρομη + 10 περιπου τα μεταφορικα της aramex συνολο 784 με εκτιμωμενη ημερομηνια 6 με 12 Νοεμβρη.. αρα μαλλον καλυτερα απο τα 860 που οπως λενε τα παιδια θα ερθει εδω
Οσο για τα παιδια που λενε για τις προκαταβολες η το multirama τι κακο εχουν, για μενα ο λογος ειναι προφανης, να σε κρατησουν σαν πελατη, και αφου δε μπορεις να παρεις τη προκαταβολη πισω (οπου δε την δινουν) να το παρεις απ αυτους ΟΤΑΝ ερθει και βεβαια αυτοι θα κινηθουν διαφορετικα αφου θα εχουν γνωση αριθμου παραγγελιων αλλα και καποια μετρητα ηδη στο χερι !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#3572   paraksenos18

paraksenos18

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:22

Πάντως απο Αγγλία,δε γλυτωνεις και πολλα...
Απο Ελβετία βέβαια αξίζει με χίλια...
Ευτυχώς βρήκα άκρη εκει και θα μου έρθει την άλλη εβδομάδα...Οχι με κούριερ βέβαια γιατι αν το πιάσουν στο Τελωνειο,την εκατσες τη βάρκα...Θα το φέρει ο ίδιος αυτοπροσώπως ο γνωστός μου..


για πες τι παιζει ακριβωσ απο εκει.. εχω φιλο εκει.. αλλα δεν παιζει να μπορει να μου το φερει ο ιδιος... ξερεις τι παιζει με τις μεταφορικες?

#3573   rikos7

rikos7

    iPH Elite Poster

  • 2.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:zio7

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:25

εγω το αγορασα απο apple store αγγλιας στις 12/10 599 λιρες το 32αρι και ειδα στη καρτα χρεωση 742 ευρω + 32 aramex συνδρομη + 10 περιπου τα μεταφορικα της aramex συνολο 784 με εκτιμωμενη ημερομηνια 6 με 12 Νοεμβρη.. αρα μαλλον καλυτερα απο τα 860 που οπως λενε τα παιδια θα ερθει εδω
Οσο για τα παιδια που λενε για τις προκαταβολες η το multirama τι κακο εχουν, για μενα ο λογος ειναι προφανης, να σε κρατησουν σαν πελατη, και αφου δε μπορεις να παρεις τη προκαταβολη πισω (οπου δε την δινουν) να το παρεις απ αυτους ΟΤΑΝ ερθει και βεβαια αυτοι θα κινηθουν διαφορετικα αφου θα εχουν γνωση αριθμου παραγγελιων αλλα και καποια μετρητα ηδη στο χερι !!

ρε παιδια ειναι τοσο εθκολο να παραγγειλεις απο την αραμεξ? εγω γιατι δεν βγαζω ακρη??? μαλλοω επειδη δεν ξερω καλα αγγλικα..και κατι ακομα ειναι τοσο σιγοθρο οτι θα στο στειλουνε?

#3574   iliaspot

iliaspot

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:31

Άντε ρε παιδιά μπράβο πάρτε απ'έξω να μείνει τίποτα και για μας εδώ


Να σου πω την αληθεια το εκανα προπαραγγελια 14/9 40λεπτα αφου ειχαν ανοιξει στο Αγγλικο site της apple το οποιο ελεγε 2-3 εβδομαδες και μου ηρθε 8/10 γιατι δεν προλαβα στο πρωτο 20λεπτο για να το επερνα της 21/9 στην κυκλοφορια του.Απο την μια παλι καλα γιατι δεν ηταν η πρωτη φουρνια...

#3575   DJTHEO

DJTHEO

    iPH User

  • 172 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:31

http://www.multirama...81&catid=100800

859 το 32???τσαμπα πραμα!!

#3576   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:37

Εγω το εφερα με DHL ηταν 70λιρες και περιπου 15λιρες η Ασφαλεια..

με 70λιρες εμενα μου το εστειλαν + οτι ηταν στι κουτι και ενα Apple tv και ξεπερναγε τα 500gr, με DHL και μεσα σε 24ωρες τα ειχα στα χερια μου
για μονο το iPhοne μου ειχαν δωσει τιμη 45λιρες
Μηπως ειχες και κατι αλλο στο δεμα?

.
.

Οσο για τα παιδια που λενε για τις προκαταβολες η το multirama τι κακο εχουν, για μενα ο λογος ειναι προφανης, να σε κρατησουν σαν πελατη, και αφου δε μπορεις να παρεις τη προκαταβολη πισω (οπου δε την δινουν) να το παρεις απ αυτους ΟΤΑΝ ερθει και βεβαια αυτοι θα κινηθουν διαφορετικα αφου θα εχουν γνωση αριθμου παραγγελιων αλλα και καποια μετρητα ηδη στο χερι !!

sorry αλλα δεν καταλαβα για ποιο πραγμα μιλας
Εγω στον Ηλια ειχα δωσει απαντηση

Τελευταία επεξεργασία από: Mik3Q, 18/10/2012 - 14:38


#3577   homer66

homer66

    iPH Enthousiast

  • 538 μηνύματα
  • Twitter:@homer669
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:homer669

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:42

.
.

sorry αλλα δεν καταλαβα για ποιο πραγμα μιλας
Εγω στον Ηλια ειχα δωσει απαντηση


το τελευταιο κομματι δεν ηταν για σενα :-) γενικα για τα παιδια που λενε γιατι να μη δωσουν προκαταβολες κλπ... απλα εγραψα τη γνωμη μου στο ιδιο ποστ.

#3578   kakoskm

kakoskm

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:42

"Relax, its just a phone" - Steve Jobs for iphone 4.

Που να ήξερε τι γίνεται για το 5! :)

#3579   Christos21

Christos21

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:43

Καλησπέρα παιδιά , μια ερώτηση θέλω να κάνω ; Αν το παραγγείλεις από UK apple store θα δουλεύει στην ελλάδα με την nano sim ??

#3580   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:46

Καλησπέρα παιδιά , μια ερώτηση θέλω να κάνω ; Αν το παραγγείλεις από UK apple store θα δουλεύει στην ελλάδα με την nano sim ??

ναι θα δουλεύει κανονικά το θέμα είναι πως κάποιον πρέπει να εχεισ στην Αγγλία για να στο στείλει Ελλάδα

#3581   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:48

Καλησπέρα παιδιά , μια ερώτηση θέλω να κάνω ; Αν το παραγγείλεις από UK apple store θα δουλεύει στην ελλάδα με την nano sim ??

Ναι

#3582   Lefteris23

Lefteris23

    iPH Addict

  • 624 μηνύματα
  • Twitter:@LefterisHaritou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:55

Θα έχουμε.

Από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας το λέμε με βάση την τιμή της Αγγλίας και των άλλων ευρωπαϊκών χωρών ότι θα είμαστε από 729-749.

Και αυτό ήταν δεδομένο.

Με δεδομένο ότι η Apple πουλάει στην ίδια τιμή χονδρικής σε όλες τις χώρες, από κει και πέρα οι τιμές διαμορφώνονται με βάση τις επιπρόσθετες φορολογίες σε κάθε χώρα.

Και επειδή έχουμε την υψηλότερη συνολική φορολογία από τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, είναι λογικό να έχουμε και από τις υψηλότερες, αν όχι την υψηλότερη τιμή...


Λογικό δεν είναι γι' αυτόν τον λόγο.
Ας δούμε λίγο την πραγματικότητα:

Η Ολλανδία που το κινητό τιμολογήθηκε στα 679 Ευρώ, έχει φόρο στις μεγάλες επιχειρήσεις (ΑΕ) 25%, όσο ακριβώς δλδ και στην Ελλάδα.
Ο ΦΠΑ στην Ολλανδία είναι 21%, δλδ μόλις 2% λιγότερο από την Ελλάδα.

Με βάση αυτό η τιμή του κινητόυ στην Ολλανδία, χωρίς ΦΠΑ είναι 561 Ευρώ, που σημαίνει πως με 23% ΦΠΑ η τιμή του είναι 690 Ευρώ.

Απλά η τιμή στην Ελλάδα είναι στα ύψη, γιατί οι Ελληνες αντιπρόσωποι, τόσα χρόνια, έχουν μάθει να λειτουργούνε με απίστευτα ποσοστά κέρδους (20-25%), ενώ στο εξωτερικό λειτουργούνε με 4- 7 %.

Και επειδή και οι 3 εταιρείες που το φέρνουν έχουν κάνει το γνωστό Καρτέλ τους (και αυτό είναι κατανοητό στον καθένα, μιας και προσφέρουν όλες ακριβώς τα ίδια προγράμματα στις ακριβώς ίδιες τιμές, με τις γνωστές ελάχιστες παροχές και επιδοτήσεις), γι' αυτό το κινητό πωλείται στην ακριβότερη τιμή πώλησης του στην Ευρωπαϊκή Ένωση, ίσως και παγκοσμίως...

Οσο οι Έλληνες καταναλωτές συνεχίζουμε να αγοράζουμε αδιαμαρτύρητα στις τιμές που μας σερβίρουν, τόσο θα συνεχίσουμε να είμαστε η ακριβότερη χώρα σε όλα τα είδη.

Εγώ την γνώμη μου την είπα: Ας αγοράσουν όλοι το κινητό απο το εξωτερικό και ας τους κοστίσει τα ίδια χρήματα.
Αν οι 3 εταιρείες δούνε πτώση των πωλήσεων τους κατά 50%, θα δούμε αν και του χρόνου το 6ρι θα το τιμολογήσουν στην ίδια τιμή.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

#3583   djdog

djdog

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 18/10/2012 - 14:58

για πες τι παιζει ακριβωσ απο εκει.. εχω φιλο εκει.. αλλα δεν παιζει να μπορει να μου το φερει ο ιδιος... ξερεις τι παιζει με τις μεταφορικες?

Αν δε μπορει να στο φέρει,τα πράγματα περιπλέκονται...Αν στο στείλει με courier και το ψάξουν στο αεροδρόμιο (σχεδόν σίγουρο),είναι δύσκολα τα πράγματα...Θα πληρώσεις δασμους και ΦΠΑ...Στη καλύτερη θα σου έρθει μια η άλλη απο το να το πάρεις απο Ελλάδα...Βεβαια υπάρχει και η περίπτωση να περάσει αβαβα...
Εγω πάντως δε το ρισκαρα...Του ειπα φερτο μαζι σου όταν έρθεις Ελλάδα...

#3584   Christos21

Christos21

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2012 - 15:05

Iphone 5 16G black how much ?? apo UK

Τελευταία επεξεργασία από: Christos21, 18/10/2012 - 15:08


#3585   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 18/10/2012 - 15:09

Φιλε μου εγω απο ολλανδια παραγγειλα στις 28 του περασμενου μηνα κ το πηρα 659€, τοτε ηταν το φπα (btw) 19% απο την πρωτη του μηνα πηγε το φπα 21% κ τωρα κανει 670€!
Ακομα να μουρθει βεβαια αλλα τουλαχιστον η τιμη ειναι καλη :)
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 44

0 μέλη, 44 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες