Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

RetinaMacBookPro Burn-in, Image Retention, Ghosting


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
132 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/09/2012 - 14:42

Εγώ πάντως νομίζω οι LG έχουν λίγο καλύτερο contrast. Κοίταζα τα profiles της οθόνης και μου φαίνεται με το Generic RGB τα χρώματα είναι λίγο πιο ζωηρά, πλησιάζει πιο πολύ την LG που είχα

Είχε δεν είχε καλύτερο contrast λίγο με νοιάζει πλέον...Απαλλαχτήκαμε από τέτοιο πρόβλημα και χωρίς απώλειες οπότε μια χαρά.

καλησπερα.παρασκευη παρελαβα το retinambp απο γερμανια.τρελη διαφορα στην τιμη.Εκανα το τεστ και δεν εχω προβλημα στην οθονη.Samsung εχει ευτυχως.


Μια χαρά καλορίζικο και να το χαρείς φίλε μου...
Φαίνεται πως έχουν αλλάξει τακτική και βάζουν Samsung panel.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   akismetal

akismetal

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:LuCiFeR™

Δημοσίευση 30/09/2012 - 17:30

Είχε δεν είχε καλύτερο contrast λίγο με νοιάζει πλέον...Απαλλαχτήκαμε από τέτοιο πρόβλημα και χωρίς απώλειες οπότε μια χαρά.


Μια χαρά καλορίζικο και να το χαρείς φίλε μου...
Φαίνεται πως έχουν αλλάξει τακτική και βάζουν Samsung panel.


Σ ευχαριστω πολυ.
Νομιζω πως ειναι θεμα τυχης και παρτιδας.Γερμανια μαλλον ηταν παρτιδα samsung.Παντος για αγορες συμφερει musicstore.de πηρα το ακριβο retina πιο κατω απο οτι θα επαιρνα το standar ελλαδα.

#78   GnG

GnG

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2012 - 18:08

Σειρά μου να ενημερώσω.
Το πήγα στην document απο όπου είχε γίνει η αγορά την Τρίτη το απόγευμα.Πριν λίγο το παρέλαβα με αλλαγμένη οθόνη και samsung.Όλα οκ στο θέμα ghosting ,όλα οκ και με τα pixels.Ευχαριστώ τον φίλο Lucky555 που άνοιξε το thread και έβαλε το test.Τέλος καλό όλα καλά :)

Τελευταία επεξεργασία από: GnG, 04/10/2012 - 18:16


#79   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 04/10/2012 - 18:21

document = εγγυηση!

#80   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 04/10/2012 - 18:25

Σειρά μου να ενημερώσω.
Το πήγα στην document απο όπου είχε γίνει η αγορά την Τρίτη το απόγευμα.Πριν λίγο το παρέλαβα με αλλαγμένη οθόνη και samsung.Όλα οκ στο θέμα ghosting ,όλα οκ και με τα pixels.Ευχαριστώ τον φίλο Lucky555 που άνοιξε το thread και έβαλε το test.Τέλος καλό όλα καλά :)

Μπράβο φίλε ωραίος.. Δεν κάνουμε συμβιβασμούς σε ένα μηχάνημα χιλιάδων ευρω.
Θετικό ότι έχουν οδηγία να το αλλάζουν, αρνητική η ταλαιπωρία που προκαλούν και δεν έχουν βγάλει μια επίσημη ανακοίνωση. Το πρόβλημα είναι τεράστιο, σχεδόν όλα τα λάπτοπ έχουν ghosting. Κανονικά έπρεπε να δινουν άλλο λάπτοπ.

Αναρτημένη εικόνα


#81   GnG

GnG

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2012 - 18:27

Μπράβο φίλε ωραίος.. Δεν κάνουμε συμβιβασμούς σε ένα μηχάνημα χιλιάδων ευρω.
Θετικό ότι έχουν οδηγία να το αλλάζουν, αρνητική η ταλαιπωρία που προκαλούν και δεν έχουν βγάλει μια επίσημη ανακοίνωση. Το πρόβλημα είναι τεράστιο, σχεδόν όλα τα λάπτοπ έχουν ghosting. Κανονικά έπρεπε να δινουν άλλο λάπτοπ.

Το demo στην document έχει lg και έχει ghosting!

Εγώ πάντως νομίζω οι LG έχουν λίγο καλύτερο contrast. Κοίταζα τα profiles της οθόνης και μου φαίνεται με το Generic RGB τα χρώματα είναι λίγο πιο ζωηρά, πλησιάζει πιο πολύ την LG που είχα

Μου φαίνεται και εμένα το ίδιο.
Αν το αφήσω generic rgb τι παίζει?

Τελευταία επεξεργασία από: GnG, 04/10/2012 - 18:29


#82   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 04/10/2012 - 18:29

Και στην system graph το demo είχε ghosting... Xaxaxa
Μικροπροβληματακι...εμείς το διογκωνουμε επειδη θελουμε τα αυτονόητα... Έτσι μου είπε στο τηλ απο το Applecare.

Αναρτημένη εικόνα


#83   EstellePrimi

EstellePrimi

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:EstellePrimi

Δημοσίευση 04/10/2012 - 18:49

Μπράβο βρε συ, χάρηκα!!

Άντε, καλοφόρετο!!
(θα το φορούσα πάνω μου μη μου πάθει τίποτε)

#84   Hanlecter

Hanlecter

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/10/2012 - 16:33

Ανακάλυψα και εγώ ότι είχα image retention με LG οθόνη και το πήγα σήμερα στο Apple store και μου έδωσαν καινούριο, αφού ήμουν μέσα στις 14 μέρες από την αγορά. Το θέμα είναι ότι πάλι αυτό που μου έδωσαν έχει LG οθόνη (δεν μπορούν μου είπαν να τσεκάρουν τι οθόνη έχει το κάθε μηχάνημα). Έκανα το τεστ με την σκακιέρα και προς το παρόν δεν βλέπω κάποιο retention από πίσω. και το ερώτημα μου είναι το εξής: εμφάνίζεται το retention με το χρόνο, δηλαδή σε καμιά εβδομάδα από τώρα μπορεί να εμφανιστεί ή αν δεν το έχεις στην αρχή δεν θα εμφανιστεί ποτέ?

από την άλλη αυτό που σκέφτομαι να κάνω αν έχω πρόβλημα είναι να το πάω πίσω, να ζητήσω full refund και να περιμένω λίγο καιρό μέχρι να πάρω το επόμενο καθώς διάβασα ότι πλέον η Apple γνωρίζει το πρόβλημα και ότι έχει σταματήσει να χρησιμοποιεί LG οθόνες στα retina.

#85   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 06/10/2012 - 16:40

Δε νομίζω ότι αν δεν στο κάνει τώρα θα στο κάνει στο μέλλον.. Είναι κατασκευαστικό πρόβλημα. Απ ότι μου είπαν στο σέρβις και διάβασα κιόλας έχουν βγάλει lg panel revision 2 που πιθανώς δεν Εχει το πρόβλημα οπότε μπορει να επεσες σ αυτές, αν είχες Samsung θα ήταν καλύτερα πιστεύω βέβαια...
Κράτησε το κι αν δεις το παραμικρό πάλι πίσω και Παρε refund αν σου δινουν..

Μεγάλης έκτασης πρόβλημα πάντως δεν νομίζετε; Πολλές αναφορές και η apple σιωπηλή.. Απαράδεκτο..

ΥΓ. Δοκίμασε το σε βαριά χρήση πχ κάποια ταινία που ζεσταινεται η οθόνη να δεις αν το κάνει...

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 06/10/2012 - 16:42

Αναρτημένη εικόνα


#86   Hanlecter

Hanlecter

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/10/2012 - 16:45

μα φυσικά και είναι τεράστιο το θέμα. Όταν προωθείς ένα μηχάνημα ως η καλύτερη οθόνη που υπήρξε ποτέ και όλος ο κόσμος έχει προβλήματα με ghosting και image retention, τι να πω, απλά fail της Apple.

Ναι προφανώς από οτι διαβάζω σε φόρουμς όλοι λένε για τις Samsung αλλά δεν μπορώ να πηγαίνω κάθε τρεις και λίγο στο apple store και να κάνω replacement μέχρις ότου πετύχω ένα με Samsung :) η άλλη λύση θα ήταν να το παραγγείλω online που ίσως να έχουν πιο πρόσφατο stock, αλλά θα δείξει, αν δεν βγάλει πρόβλημα θα μείνει ως έχει.

#87   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 06/10/2012 - 16:48

Αν το τσεκαρες καλα και δεν Εχει, δεν θα Εχει και στο μέλλον λογικα.. Αλλα δες και με κάποια ταινία που σου είπα...
Είναι πολλα τα λεφτα για να κάνουμε συμβιβασμούς ή να βάζουμε "screensaver if bothers you" όπως λέει η apple επίσημα...

Αναρτημένη εικόνα


#88   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 06/10/2012 - 16:49

Εγώ νομίζω ότι θα στο κάνει. Πρόκειται για ένα λάθος σε όλες τις οθόνες lg.. Είχα διαβάσει κάπου ότι χειροτερεύει με τον χρόνο....
Άφησε την σκακιέρα ή ένα βίντεο στο youtube για τουλάχιστον 2 ώρες πριν βγεις έξω, και δες μετά αν θα στο κάνει.

#89   Hanlecter

Hanlecter

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/10/2012 - 16:56

και εγώ αυτό διαβάζω τώρα ότι χειροτερεύει με τον καιρό... με βλέπω να αλλάζω πολλά rMBP μέχρι να πετύχω ένα με Samsung.

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν ξέρουν στο apple store να σου πουν τι οθόνη φοράει το κάθε μηχάνημα. Μα καλά τόσο δύσκολο είναι να τσεκάρουν το serial number και βάσει αυτού να σου πουν αν είναι LG ή Samsung.

πραγματικά είναι μεγάλο πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο δύσκολο να το παραδεχτούν και να βοηθήσουν τόσο κόσμο που ψάχνεται με replacements, apple care, τεχνικούς κτλ. και μάλιστα το πρόβλημα υπάρχει στο μεγάλο πλεονέκτημα του rMPB, οπότε μάλλον για αυτό θέλω να το περάσουν στο ντούκου..

θα σας κρατάω ενήμερους για τον αριθμό rMBPs που θα περάσουν από τα χέρια μου :P

#90   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 06/10/2012 - 16:58

και εγώ αυτό διαβάζω τώρα ότι χειροτερεύει με τον καιρό... με βλέπω να αλλάζω πολλά rMBP μέχρι να πετύχω ένα με Samsung.

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν ξέρουν στο apple store να σου πουν τι οθόνη φοράει το κάθε μηχάνημα. Μα καλά τόσο δύσκολο είναι να τσεκάρουν το serial number και βάσει αυτού να σου πουν αν είναι LG ή Samsung.

πραγματικά είναι μεγάλο πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο δύσκολο να το παραδεχτούν και να βοηθήσουν τόσο κόσμο που ψάχνεται με replacements, apple care, τεχνικούς κτλ. και μάλιστα το πρόβλημα υπάρχει στο μεγάλο πλεονέκτημα του rMPB, οπότε μάλλον για αυτό θέλω να το περάσουν στο ντούκου..

θα σας κρατάω ενήμερους για τον αριθμό rMBPs που θα περάσουν από τα χέρια μου :P


Γιατί δεν τους ρωτάς.. Αν τυχόν το πας για repair.. θα μπορούν να το αναγνωρίσουν σαν πρόβλημα όπως εδώ στην ΕΛλάδα? ή σου λένε ότι δεν είναι πρόβλημα? Αν το αναγνωρίζουν και το πας για repair πιστεύω μετά θα σου βάλουν samsung.


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες