Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 24 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 5 στην Ελλάδα! Εντυπώσεις χρηστών!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4270 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1876   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 06/11/2012 - 13:42

Αν μου πει ο pantsos πως η εποξικη ρυτίνη κανει μια πλακετα πιο αργη θα πιστέψω και ολα τα αλλα που γράφει.
Μεχρι τότε, πίστεψε με, τα refurbished ελέγχονται ενα-ενα απλά και μόνο επειδη μπορούν να ελεγχτουν ένα-ενα. Προλαβαίνουν να τα ελέγξουν ενα-ενα. Κατι που ειναι αδύνατο οταν ενα εργοστάσιο βγάζει 40000 κομμάτια την ημέρα οπου και αρκούνται σε δειγματοληπτικούς ελέγχους και μόνο.

Για το ότι τα ελέγχουν μετά από ΠΟΛΛΑ που έχουμε ακούσει εδώ μέσα άσε με να διαφωνήσω.

Η άποψή μου για τα refurbished είναι ότι οι πλακέτες τους έρχονται έτοιμες εδώ στην Ελλάδα και τα συναρμολογούν εδώ.

Για αυτό το λόγο έχουμε και ΠΟΛΛΕΣ αναφορές ατόμων (χθες υπήρχε κάποιος) που ενώ πήρε ανακατασκευασμένο οι προσόψεις ήταν οι δικές του αφού φόραγαν τη ζελατίνα του!

Και εφόσον οι πλακέτες τους έρχονται έτοιμες από το εργοστάσιο, κανένας έλεγχος σε άθος δε θα γίνεται.

Άσε ότι αυτή η καραμέλα με το ελεγμένα, στο 5 που το θέμα είναι αντοχής δεν έχει καμία βάση. Πως να τσεκάρει αν το casing ξεφλουδίζει?

Φιλε μου ειναι ολοκαινουρια κομμάτια σε bulk συσκευασια όπως εγραψε και ένας φίλος απο πάνω. Συνοδευουν πάντα μια αποστολη απο πλήρως συσκευασμένα κομμάτια για να καλύψουν τέτοιες περιπτώσεις αντικατάστασης λογω DOA. Ειναι πάγια πρακτική

Δεν είναι έτσι δυστυχώς στην περίπτωση της Apple στα iPhone.

Και αυτό αποδεικνύεται εύκολα από τα SN καθώς τα refurbished έχουν ειδική σειρά SN.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1877   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 06/11/2012 - 13:44

Η μπαταρία μου ματωνει τρελα και να φανταστείτε έχω τα περισοτερα notifications off :(


Εμμ δυο μέρες έψαχνες ... δεν θα 'βρισκες κάτι ;;;

Ηρέμησε, ψαξε για κάποιες standard συμβουλές για την μπαταριά και δώστου λιγο χρόνο. Απο την κίνα ήρθε. Ειναι το jet lag (ασε να κανει κανα δυο κύκλους και βλέπουμε) ..

#1878   steved

steved

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/11/2012 - 13:45

41ης βδομαδας,Οκτωβριος λευκο 16αρι ολα οκ,για αλλη μια φορα οι μισοι δν εχουν προβλημα και ψαχνουν να βρουν με οθονες μπαταριες κλπ ημαρτον

#1879   Dimsu

Dimsu

    iPH User

  • 186 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/11/2012 - 13:51

Βασικά εγώ και με το 4 είχα issues με μπαταρία άρα πιο πολύ κατηγορώ τον τροπο που το χειρίζομαι παρά το κινητό. Αυτό από ότι βλέπω μια χαρά είναι και δεν έχω κανένα πρόβλημα από όσα διαβάζω.

#1880   antonis

antonis

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 06/11/2012 - 13:53

41ης βδομαδας,Οκτωβριος λευκο 16αρι ολα οκ,για αλλη μια φορα οι μισοι δν εχουν προβλημα και ψαχνουν να βρουν με οθονες μπαταριες κλπ ημαρτον

Απορίες έχουμε φίλε, δεν ψάχνουμε για προβλήματα. Μας συγχωρείς που δεν πήραμε την άδειά σου για να ρωτήσουμε...

#1881   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 06/11/2012 - 13:57

Για το ότι τα ελέγχουν μετά από ΠΟΛΛΑ που έχουμε ακούσει εδώ μέσα άσε με να διαφωνήσω.

Σε αφήνω λοιπόν.

Άσε ότι αυτή η καραμέλα με το ελεγμένα, στο 5 που το θέμα είναι αντοχής δεν έχει καμία βάση. Πως να τσεκάρει αν το casing ξεφλουδίζει?

Μπορούν τουλάχιστον να τσεκάρουν οτι δεν έχει ηδη καποιο σημάδι (κατι που ΔΕΝ γίνεται για καθε ενα απο τα κομματια παραγωγης).

Δεν είναι έτσι δυστυχώς στην περίπτωση της Apple στα iPhone.

Και αυτό αποδεικνύεται εύκολα από τα SN καθώς τα refurbished έχουν ειδική σειρά SN.


Εμπειρία μου απο apple store του εξωτερικου το πρώτο σαββατοκυριακο της παρουσιασης ενος iPod Touch (δεν υπηρχε περιπτωση refurbished ηταν η δευτερη μερα κυκλοφοριας). Kαποιος το ανοιξε στο μαγαζι, διαμαρτυρυθηκε για καποιο πρόβλημα, και ο υπαλληλος εφερε απο μια κουτα με χυμα touches ενα καινουριο (χωρις συσκευασια) και του το έδωσε.
Τωρα αν ισχυρίζεσε οτι αυτο μπορει να συμβαινει για τα ipod αλλα οχι για το iphone δεν το ξέρω με σιγουρια, Αλλα δεν βλέπω γιατι να ειναι έτσι.

#1882   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 06/11/2012 - 14:13

Σε αφήνω λοιπόν.


Μπορούν τουλάχιστον να τσεκάρουν οτι δεν έχει ηδη καποιο σημάδι (κατι που ΔΕΝ γίνεται για καθε ενα απο τα κομματια παραγωγης).



Εμπειρία μου απο apple store του εξωτερικου το πρώτο σαββατοκυριακο της παρουσιασης ενος iPod Touch (δεν υπηρχε περιπτωση refurbished ηταν η δευτερη μερα κυκλοφοριας). Kαποιος το ανοιξε στο μαγαζι, διαμαρτυρυθηκε για καποιο πρόβλημα, και ο υπαλληλος εφερε απο μια κουτα με χυμα touches ενα καινουριο (χωρις συσκευασια) και του το έδωσε.
Τωρα αν ισχυρίζεσε οτι αυτο μπορει να συμβαινει για τα ipod αλλα οχι για το iphone δεν το ξέρω με σιγουρια, Αλλα δεν βλέπω γιατι να ειναι έτσι.

1) δε μιλάμε για Apple Store αλλά για την Arvato.
2) δε μιλάμε για τη 2η μέρα κυκλοφορίας αλλά για ένα μήνα μετά. Refurbished υπάρχουν.

#1883   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 06/11/2012 - 14:26

Refurbished μπορεί να είναι από κάποιον που το επέστρεψε επειδή του έκανε reboot λόγω της μητρικής προφανώς. Το τσέκαραν 10 λεπτά δεν το ξαναέκανε ενώ στον άλλον το έκανε,άλλαξαν καπάκια
και το έδωσαν πάλι στον κύκλο της αγοράς. Ο νέος που το πήρε ανακατασκευασμένο επειδή το χρησιμοποίησε περισσότερο και άρα θα του έβγαζε ότι πρόβλημα είχε, είχε πάλι πρόβλημα με reboot.

Τόσες συσκευές πουλήθηκαν και τόσες γύρισαν πίσω για ελαττώματα. Πολλές από αυτές φτιάχτηκαν και θα δοθούν πάλι μέσω ανακατασκευής. Είτε προέρχονταν από βλάβη μητρικής είτε
από ελαττωματική οθόνη είτε από σημάδια στο bezel κτλ.

Το θέμα είναι ότι δεν θα πάρεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ συσκευή out of the box αν είσαι μέσα στο DOA και πάει σέρβις. Αν ήταν έτσι έπαιρνα και μεταχειρισμένο και τελείωνε.

Αναρτημένη εικόνα


#1884   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 06/11/2012 - 14:32

Εμπειρία μου απο apple store του εξωτερικου το πρώτο σαββατοκυριακο της παρουσιασης ενος iPod Touch (δεν υπηρχε περιπτωση refurbished ηταν η δευτερη μερα κυκλοφοριας). Kαποιος το ανοιξε στο μαγαζι, διαμαρτυρυθηκε για καποιο πρόβλημα, και ο υπαλληλος εφερε απο μια κουτα με χυμα touches ενα καινουριο (χωρις συσκευασια) και του το έδωσε.
Τωρα αν ισχυρίζεσε οτι αυτο μπορει να συμβαινει για τα ipod αλλα οχι για το iphone δεν το ξέρω με σιγουρια, Αλλα δεν βλέπω γιατι να ειναι έτσι.


Κι εμένα η εμπειρία μου από Apple Store είναι ότι φίλος πήρε iPhone 5 στην Αγγλία και είχε πρόβλημα με γρατσουνιά out of the box και του έδωσαν καινούριο 64άρι γιατί δεν είχαν 32άρι που είχε πάρει και πλήρωσε τη διαφορά.
Και για την ταλαιπωρία του έδωσαν δώρο Apple Care.
Μη συγκρίνεις ipod με iPhone.
Είναι σα να συγκρίνεις την αγορά της Αμερικής με της Ελλάδας. Τα iPhone παράγοντας κατά εκατομμύρια, τα ipod κατά πολύ λιγότερο.

Αναρτημένη εικόνα


#1885   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/11/2012 - 14:52

Τι μας έχουν κάνει ρε παιδιά. Διαβάζω το θέμα με τα πολλά προβλήματα και όλη την ώρα κοιτάω και ζουλάω το κινητό μου να δω αν θα κουνηθεί η οθόνη ή αν θα βρω καμία γρατσουνιά. Βάλε βγάλε απο την θήκη που το έχω, το κόβω τελικά να μου πέφτει και να το σπάω μόνος μου

#1886   Voidioan

Voidioan

    iPH Addict

  • 727 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:voidioan

Δημοσίευση 06/11/2012 - 15:04

Τι μας έχουν κάνει ρε παιδιά. Διαβάζω το θέμα με τα πολλά προβλήματα και όλη την ώρα κοιτάω και ζουλάω το κινητό μου να δω αν θα κουνηθεί η οθόνη ή αν θα βρω καμία γρατσουνιά. Βάλε βγάλε απο την θήκη που το έχω, το κόβω τελικά να μου πέφτει και να το σπάω μόνος μου

πολύ πιθανό.....
Όντως το εχουμε κουράσει το θέμα. Εγω θα πάω να δω και πάλι το demo στο public. Αν δεν έχει πάθει τόσο καιρό που το έχουν εκει που το πιάνουν 500 χέρια δεν θα ακούσω και δεν θα ξαναδιαβάσω πάλι τίποτα ...
χαχαχαχαχα

Τελευταία επεξεργασία από: Voidioan, 06/11/2012 - 15:05


#1887   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 06/11/2012 - 15:08

πολύ πιθανό.....
Όντως το εχουμε κουράσει το θέμα. Εγω θα πάω να δω και πάλι το demo στο public. Αν δεν έχει πάθει τόσο καιρό που το έχουν εκει που το πιάνουν 500 χέρια δεν θα ακούσω και δεν θα ξαναδιαβάσω πάλι τίποτα ...
χαχαχαχαχα


Δεν θα βγαλεις συμπέρασμα. Καθε βραδυ, μαζι με τις καθαρίστριες μπαινει και ενας μπογιατζής και το φρεσκαρει (το περναει αλλο ενα χερι) ... :P

#1888   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/11/2012 - 15:24

Οτι και να πειτε δικιο εχετε...και εγω μαζι σας ειμαι. Αντιθετος δεν μπορω να πω οτι νιωθω τον πονο σας...στο 3gs δεν ειχα κανενα μα κανενα θεμα..Στο 4αρι δεν ειχα τπτ τρομερο εκτος τουθ οτι μετα απο 6-7 μηνες αρχιζε να μειωνεται η ανταποκριση του home button. Το ipod touch ουδεποτε μεχρ τωρα δεν εχει εμφανισει κανενα μα κανενα προβλημα καθως επισης και το ipad.,δεν εχει ουτε bleeding ουτε καποιο αλλο θεμα. Επισης εχθες επαιζα 2μιση ωρες fifa 2013 και δεν ανεβασε καθολου θερμοκρασια παρα ελαχιστα στο σημειο που ειχα τα χερια μου....Πιστευω πως ημουν τυχερος με ολες τις συσκευες.

Αυτο που γινεται ομως με τα iphone 5 το θεωρω τρομερα απαραδεκτο και δεν δεχομαι καμια δικαιολογια οταν δινεισ την σημερον ημερα στην ελλαδα που ζουμε 739 ευρω!!!!

Και διαβαζω οτι το παιρνετε και "φοβαστε" να το χαρητε...οχι ρε παιδια σκεφτητε το λιγο, Φοβασαι να το βαλεις στην τσεπη,να το βγαλεις, να το ακουμπησεις στο τραπεζι,η μπαταρια εξασθενει πολυ γρηγορα,οι οθονες τριζουν....αστοχια υλικου και αστοχια υλικου διαβαζω ολη την ωρα...Λυπαμαι πραγματικα για οσους το αγορασαν ή σκοπευουν να το αγορασουν...

Μην τα ξανα λεμε αλλα μετα την πουστια που εκανε με το ipad και οσα ανεφερα προτυτερα η Apple θα κανει αρκετους μηνες να βαλει χερι στην τσεπη μου...
δεν υποστηριζω αλλη εταιρια αλλα κατσε καποιος πρεπει να πει αρκετα,εχει αρχισει να σαπιζει το μηλο.

Απογοητευμενος λατρης της Apple.

Τελευταία επεξεργασία από: nikolai92, 06/11/2012 - 15:27


#1889   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 06/11/2012 - 15:36

Να σας πω κ εγώ τις εντυπώσεις μου μιας και το έχω σε άσπρο απο την Παρασκευή το πρωί. Καλά απο ταχύτητα δεν θα μιλήσω, παει σφαίρα. Απο Μπαταρια, το έβγαλα απο την πρίζα στις 11 το πρωί χθες κ αυτή την στιγμή έχω 33%. Κ σκεφτείτε ότι το πειραζω συνέχεια και είμαι κ στο Ίντερνετ συνέχεια. Το μόνο που παρατήρησα όταν το αγόρασε ήταν ότι στο περίγραμμα έχει ένα μικρό μικρό σημαδακι που αν δεν σας το πω δεν θα το προσέξετε ποτέ. Φυσικά το έδειξε στον Γερμανό κ μου είπαν ότι αν θέλω να τους το δώσω και να μου φέρουν άλλο οοοοταν φέρουν αλλά έμενα δεν με πειράζει κ το κράτησε. Βάλε βγάλει την θήκη δεν είδα κανένα άλλο σημάδι να δημιούργησε κ ελπίζω έτσι να μεινει! Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος εγώ ρε παιδιά.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#1890   an3

an3

    iPH Member

  • 324 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/11/2012 - 15:37

παιδια υπαρχει καποια σελιδα εμπιστοσυνης που να λεει αν ειναι factory unlock η lock το κινητο?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 21

0 μέλη, 21 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες